Jump to content



Πρόβλημα με την οθόνη του laptop


racer

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Εδώ και πολύ καιρό έχω πρόβλημα με την οθόνη του laptop μου, αλλά σήμερα αποφάσισα να ασχοληθώ.. :hang3:

Το πρόβλημα της οθόνης ξεκίνησε σαν μια κάθετη λεπτή μοβ γραμμή >> th_DSC_4002.jpg

Και τώρα έχει καταλήξει σε αυτή τη μορφή.. >> th_DSC_5343.jpg th_DSC_5345.jpg

Στη 2η φωτό φαίνεται ένα Χ σε ένα μεγάλο τμήμα της οθόνης και ένα βελάκι. Εάν πιέσω στο σημείο που δείχνει το βελάκι, η υπόλοιπη οθόνη (το Χ) λειτουργεί κανονικά -αλλά πλέον αυτό πετυχαίνει πολύ σπάνια, σε αντίθεση με όταν πρωτοεμφανίστηκε το πρόβλημα-.

Εγώ τώρα τι μπορώ να κάνω; Να του αλλάξω οθόνη; Αν ναι, πόσο θα κοστίσει; Το laptop δεν είναι και κανά τέρας, ούτε 1080 δεν παίζει.. :hehe:. Αν βγει πχ πάνω από 100-150€ δεν αξίζει. Μήπως γίνεται να το φτιάξω με κάποιο τρόπο; Παλιά το είχα ανοίξει για να φτιάξω κάτι άλλο και συνδέεται στη μητρική με αυτό το καλώδιο, απλά το αναφέρω αν και δεν πιστεύω πως θα βοηθήσει κάπου.. th_100_5194.jpg

Όποια γνώμη-βοήθεια ευπρόσδεκτη, δε μπορώ να περάσω τις διακοπές μου χωρίς laptop.. :suicide2::nerd:

Link to comment
Share on other sites

οι γραμμές που εμφανίζονται προκαλούνται από πρόβλημα στο ηλεκτρονικό μέρος της οθόνης που βρίσκεται πίσω από τον κρύσταλλο και μεταφράζει το σήμα της κάρτας γραφικών και χωρίζει το οριζόντιο και το κάθετο σήμα.

η μόνη λύση είναι αλλαγή του panel.

αυτό που κοιτάς είναι να είναι συμβατό.

π.χ. Toshiba Satellite 15.4" 1280Χ800 WXGA Glossy

Link to comment
Share on other sites

ετσι κι αλλιως παει για αλλαγη εφ οσον στη παρουσα κατασταση το λαπτοπ ειναι αχρηστο (εκτος κι αν το συνδεσεςι σε εξωτ. οθονη)

για μενα μια αποφαση ειναι να λυσεις το πανελ - αφου φυσικα πρωτα το βγαλεις

και να τσεκαρεις το πανελ πισω

-θα δεις μια 'καλωδιοταινια' η οποια λογικα εχει χασει την επαφη στο σημειο συνδεσης

- δεν υπαρχει περιπτωση να την ξεκολησεις/ξ α ν α κολησεις γιατι εχουν τοσο ισχυρη κολα που το μονο που θα καταφερεις ειναι την καταστρεψεις

οσο ειναι λυμενη η οθονη συνδεσετη παλι στο λαπτοπ και προσπαθησε να δεις σε πιο σημειο εχει το προβλημα

αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να την πιεσης να παει στη θεση της (εκει που φτιαχνει το σημα) και μ ενα ξυλινο/πλαστικο αντικειμενο (οχι αιχμηρο)

το εχω συναντησει 2 φορες το προβλημα (1 acer - 1 fujitsu) και τακτοποιηθηκε!!

ο λογος και στις 2 περιπτωσεις ηταν η στρεβλωση του σασι του λαπτοπ (και της οθονης του φυσικα) γιατι ειχε φυγει 1 ποδαρακι στηριξης λαστιχενιο (κατω)......

καλη επιτυχια!

Link to comment
Share on other sites

Οι οθόνες στους φορητούς πάνω από 200€ πάνε. Σύνδεσε το laptop με μία οθόνη άλλη μήπως και 1 στις 100 είναι η κάρτα γραφικών που αν είναι onboard πάλι η τιμή είναι φαρμάκι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χμμ:D

th_DSC_5398.jpg

Σύνολο 60€ (free shipping). Πήρα και ένα πληκτρολόγιο γιατί έχουν σπάσει 2 πλήκτρα στο δικό μου. Η καινούρια οθόνη είναι matte ενώ η παλιά ήταν glossy -μάλλον καλύτερα έτσι-. Το απόγευμα θα κάτσω να τα φτιάξω, ελπίζω να δουλεύουν :victory:...

Ευχαριστώ για τη βοήθεια :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το 'φτιαξα και δουλεύει τέλεια. Έπαθα μια τρομάρα στην αρχή γιατί δεν άναβε, πρέπει να είχα κάνει κάποια βλακεία με τις μνήμες, αλλά τις ξαναέβαλα και άναψε κανονικά.

Η καινούρια είναι matte και η παλιά ήταν glossy. Ε, η glossy ήταν πολύ καλύτερη. Είχε πολύ πιο εντυπωσιακά χρώματα, αρκετά καλύτερες γωνίες θέασης και καλύτερο μαύρο. Η καινούρια δε μου πολυαρέσει, αλλά τουλάχιστον δε βλέπω τη μούρη μου! Επίσης είναι πολύ πιο εύκολο να δω όταν υπάρχει φως από πίσω. Ίσως φταίει το ότι έχω συνηθίσει τη Dell του μεγάλου.. Τέσπα, αυτό που ξέρω είναι ότι στις διακοπές μου θα έχω laptop :victory::patsak::D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.