Jump to content



5000 ευρώ για "entertainment" πακέτο..


kbilly13

Recommended Posts

Δυστυχώς δεν έχω χρόνο να απαντήσω σε όλα όσα είπες,έχω να πάω και για μπάνιο σιγά μην κάτσω στο pc και σήμερα τεσπα... Τελευταίο μου offtopic εδώ και μετά αν θες να πεις κάτι κάντο με pm γιατί κάναμε σκ@τά πάλι και άλλο topic.

Νομίζω ότι με υπερκάλυψες αλλά θέλω να σου διευκρινίσω κάποια πραγματάκια.

Για το εσώρουχο κτλ δεν με πολυενδιαφέρει βάλε και πάνα αν θες.

Και επίσης δεν λέω z-5500 vs home cinema,επειδή επικεντρώθηκα στο sub,λέω άχρηστο sub vs σωστό sub και γενικώς τι πρέπει να πάρει στην περίπτωση του ο τύπος και βγήκα και λίγο εκτός εαυτού.

ΔΕΝ αγνοώ το ότι δεν είναι ηχειάρες κολωνάρες με δυό-τρεία wooferια και tweetoρες πάνω,αλλά σχέδον κοντεύουμε να κάνουμε boycott τα home cinema και τα hi-fi επειδή εδώ και κάποια χρόνια έχουν βγει τα φτηνά z-2300 και τα 5500 και σχεδόν λέμε "αυτά τα δύο ή θάνατος".Τα z-5500 σχεδόν όποιος τα υποστηρίζει λέει ότι κάνουν και για party και για home cinema και ότι θες,γι'αυτό τα βάζω στο ίδιο μπολ και τα κάνω σαλάτα.Δεν ξεχνάω ότι είναι πιο φτηνά και από μέτρια front-left,right ηχεία βιβλιοθήκης,και ηχεία για pc των 12w που η εταιρία τα πασάρει ως 60w rms με 90+ db ευαισθησία.Μάλιστα στο 1010w peak (που στην πραγματικότητα είναι 265w peak) που μόνο που βλέπεις να λένε κάποιοι "είναι χίλια watt" χωρίς να ξέρουν ότι τα watt δεν παίζουν τέτοιο ρόλο που και 1000 να'ναι δεν το κοιτάς (πρώτα ποιότητα και μετά ευαισθησία και watt να δεις αν ταιριάζουν στον ενισχυτή),με πιάνουν τα γέλια και εκεί ΕΓΩ χρειάζομαι άλλο εσώρουχο.

Το βαθύ,καθαρό,και σφικτό μπάσο να σου πω πως το εννοώ.

Σφικτό,δυνατό και καθαρό:είναι λίγο δύσκολο να το εκφράσω όπως είναι,αλλά θα το καταλάβεις και εσύ όταν βρεθείς δίπλα σε ένα yamaha 515,αλλά θα προσπαθήσω.

Σφικτό μπάσο για μένα είναι σαν μπάσο από δυνατό επαγγελματικό woofer,που χτυπάει δυνατά,με βάθος δηλαδή όχι σαν να χτυπάς το γραφείο σου πχ,αλλά σαν να πιάνει πολύ χαμηλές συχνότητες,και να είναι καθαρό.Καθαρό εννοώ να είναι η ένταση πολύ υψηλά και να μπορείς να διακρίνεις το τούμπανο και το μπάσο του synthesizer στο bass line,και όχι να ακούς ένα μπουμ μόνο με χίλιους ήχους μέσα,όπως ακούγεται απ'το sub των z-5500 και γενικώς τα καγκούρικα long throw subwoofer,που τα πιο πολλά,μόνο να βλέπεις τον κώνο να προσπαθεί να σκίσει το surround για να βγεί απ'τον σκελετό κάνουν.

Επειδή πρέπει να πάω,αυτό με τα σήματα το ψηλοπροσπερνώ.

Χωρίς πολλά πολλά λόγια,ότι και να συνδέσεις σε αναλογική,αλλά και ψηφιακή στην ΙΔΙΑ κάρτα ήχου,θα έχεις καλύτερο ήχο απ'την ψηφιακή.Μετά από εκεί πέρα παίζει ρόλο και το DAC των ηχείων κτλ.

Από αυτά που έχω μάθει,ο ήχος στην ψηφιακή βγαίνει όπως αναπαράγεται με την καλύτερη ποιότητα που μπορεί να βγάλει μια κάρτα ήχου,και αναλαμβάνει ο DAC και η ποιότητα του δουλειά μετά.Στην αναλογική,το pc ας πούμε βγάζει ψηφιακό σήμα,πάει στην κάρτα ήχου,και γίνεται αναλογικό και βγαίνει απ'τα jack,ενώ απ'την optical πχ digital βγαίνει,digital μένει και γίνεται στο DAC των ηχείων/ενισχυτή analog.Έτσι τα έχω μάθει εγώ,λυπάμαι αν είναι λάθος.

Δεν θα μπω τώρα σε διαδικασία να σου πω τι έχω διαβάσει στο net και αν ισχεί η όχι,αλλά αυτό που έχω δεί ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ,είναι: συνδέω yamaha στο pc,παίζω ένα song και ρυθμίζω το φίλτρο αποκοπής στο panel του sub.Δεν ακούγεται ΤΙΠΟΤΑ εκτός από το εύρος συχνοτήτων που έχω αφήσει μέσω φίλτρου να ακούγονται.Συνδέω τα z-5500 ή τα x-540 ας πούμε (για να μην φανώ ξανά anti-z5500),ε ωραία,ότι δεν ακούγεται στο yamaha πειράζοντας το φίλτρο,θα ακούγεται σε αυτά,για τον λόγο του ότι δεν έχουν φίλτρο,και συγκεκριμένα φίλτρο συχνότητας 40–140Hz όπως το yamaha που κόβεις όσο θες.

Αυτό το βούισμα που λέω,μπορείς να το δεις και σε διάφορα video στο youtube.

Δες

,ανάμεσα στα δύο μπούμ.Αυτό για μένα δεν πρέπει να ακούγεται από ένα sub.Επίσης
,πριν το μεγάλο μπουμ προς το τέλος και συγκεκριμένα στο 0.23,τουλάχιστον με τα αυτιά μου δεν την βλέπω τέτοια ώστε να την ακούσεις απ'το sub,και τόσο αισθητά.

Δεν έχω σκοπό να βάλω κανέναν να στην πει ούτε να με καλύψει,ούτε να πάρει το μέρος μου.

Όσο για το γιατί ακούγονται τόσο χάλια τα z-5500,μπορείς να διαβάσεις εδώ τι έχω ΕΓΩ γράψει.Με λίγα λόγια τα z-5500 είναι χάλια υψηλές και πλαδαρές χαμηλές,μεσαίες ούτε αναφορά...

Sound knowledge δεν έχω χρόνιο,μαθητευόμενος είμαι και γενικά μου αρέσουν πιο πολύ τα μηχανικά θέματα για ασχολία,αλλά ξέρω τι λέω,και αν για κάτι είμαι σίγουρος και είναι λάθος,τότε θα το έμαθα από λάθος δάσκαλο.

Αν θέλεις να μιλήσουμε πάντα φιλικά και ωραία,click here or here.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Περί ήχου:

Ως χόμπυ έχω και αυτό.. και μπορώ να πω ότι περισσότερα λεφτά σκάω εκεί παρά στο pc

3 χρόνια δούλεψα ως πωλητής σε hi-fi και εικόνα, και είχα την τύχη να ακούσω πάρα πολλούς συνδυασμούς και να συγκρίνω - ενισχυτές, ηχεία, cd, πικαπ, mini & micro συστήματα (σκουπίδια όλα! - πεταμένα λεφτά κατά τη γνώμη μου ή για αδαείς, "σκότωμα" της μουσικής..)

Για αυτό το λόγο και δεν επιλέγω την onboard κάρτα ήχου με τα Ζ5500.. ΜΗΝ το συνεχίσετε άλλο..

Όσο αφορά το σύστημα, είμαστε ΟΚ και καταλήγουμε σε gtx295 με υπόβαθρο phenom II X4, έναν ssd και 2*1TB raid1.. Σιγά μην του κακοπέσει! :D

Eυχαριστώ παιδιά, βοηθήσατε πολύ.. :T:

Link to comment
Share on other sites

kbilly13 από την στιγμή που βάζεις ενισχυτή δεν χρειάζεται ξεχωριστή κάρτα ήχου μιας και ο επεξεργαστής του ενισχυτή θα κάνει όλη τη δουλειά για την τελική μορφή του ήχου. επίσης να περιμένει να αγοράσει τα windows7(βγήκαν τα rc). όσο για τα περιφερειακά συμφωνώ με τα logitech που ακούστηκαν. για ενισχυτή θα σου πρότεινα τον εξής

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.502522

Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά το σύστημα, είμαστε ΟΚ και καταλήγουμε σε gtx295 με υπόβαθρο phenom II X4, έναν ssd και 2*1TB raid1.. Σιγά μην του κακοπέσει!

με ποια μητρικη σκοπευεις να τα συνδυασεις? σε ρωταω γιατι η gigabyte που σου προτεινα εχει 1xOptical S/PDIF out + 1xCoaxial S/PDIF out. που σημαινει οτι περνας τον ψηφιακο ηχο απο εκει απ'ευθειας στον ενισχυτη και γλυτωνεις καρτες ηχου και φασαριες!!

και με εναν ενισχυτη οπως αυτος που προτεινει το AGRIMI απο πανω ή και κατι καλυτερο ακομα (αναλογως που θα φτασουν τα χρηματα), να σου βρασω τις καλυτερες καρτες ηχου!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, και εγώ προτιμώ τον Yamaha από τον Sony (δεν ξέρω πως μου διέφυγε, μήπως τον έβαλαν τώρα?..)

Λέτε δλδ. ότι αν συνδέσω Optical ή coaxial της ενσωματωμένης θα έχω ίδια ΠΟΙΟΤΗΤΑ ήχου με αυτόν της X-FI fatal1ty? Aν ναι τότε πάω πάσο

Μητρική τελικά τη gigabyte που είπες λέω να βάλω cabdik

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω ότι με αναλογικές στέλνεις επεξεργασμένο ήχο (πχ ένα BD Player συνδεδεμένο με ενισχυτή που δεν υποστηρίζει HD ήχο, θα έχει HD ήχο μέσω των αναλογικών συνδέσεων), ενώ πχ με ένα optical την επεξεργασία του ήχου την κάνει ο δέκτης (για παράδειγμα εγώ έχω συνδέσει το WD TV μου στον h/k 255 και ακούω κανονικά DTS ήχο, παρ' όλο που το WD TV δεν τον υποστηρίζει).

Άρα με το optical της μητρικής, είτε έχεις εξωτερική κάρτα ήχου, είτε όχι, δε θα κάνει κάποια διαφορά. Την επεξεργασία θα την κάνει ο ενισχυτής. Αν κάνω λάθος, διορθώστε με :baby:

Link to comment
Share on other sites

ακριβως ετσι! θα πηγαινει ο ηχος απ'ευθειας στον ενισχυτη σε ψηφιακη μορφη και η επεξεργασια θα γινεται εκει! που εγω θεωρω, οτι γινεται και πολυ καλυτερη επεξεργασια απο οτι σε οποιαδηποτε καρτα ηχου για PC!

φυσικα και με τα καταλληλα ηχεια!! οταν με το καλο στηθει και ρυθμιστει αυτο το συστημα, πιστευω οτι θα χαζεψεις με τον ηχο που θα βγαζει!! κανενα "Ζ-5500" δεν θα συγκρινεται με αυτο!

και μια εναλλακτικη για ενισχυτη http://www.e-show.gr/product_info.php?cpath=16&products_id=784 ξερω οτι οι αγορες θα γινουν απο e-shop. ομως ειδα την διαφορα στα χρηματα και στο αναφερω...

για ηχεια δεν μπορω να σου προτεινω. θα αφησω πιο ειδικους στον ηχο να πουν τη γνωμη τους. τα ηχεια ομως που εχει το e-shop δεν μπορω να πω οτι με τρελαινουν κιολας! εκτος απο ορισμενα ακριβουτσικα μοντελα (wharfdale)!

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά, κάπου ο poster ισχυρίζεται ότι με τη 4890 δε μπορείς να παίξεις παιχνίδια???!! Τι άλλο θα διαβάσουμε εδώ μέσα...

ναι είμαι τελείως άσχετος, τι κάρτα είναι αυτή η 4890? πότε βγήκε? Είναι καλή?

...βασικά το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορεί να τρέξει το physx screensaver... τι να την κάνει?

Kαι αν διαάβαζες τα post θα ήταν καλύτερα για όλους..

Link to comment
Share on other sites

Επί της ουσίας και σε ότι αφορά τον ήχο, καταλήγουμε..

Χρησιμοποιώ την οπτική από την onboard, σύνδεση σε πολυκάναλο Yamaha, και ένα (όσο το δυνατόν) ποιοτικό σετάκι "hi-fi" 5.1 ηχείων..

ΟΚ?

Link to comment
Share on other sites

η 4890 ειναι η κορυφαια μονοπυρηνη καρτα που εχει βγαλει η ΑΤΙ. και σιγουρα ειναι πιο δυνατη απο αυτη που εχεις στην υπογραφη σου (δικο σου δεν ειναι το συστημα?)!!! αυτο για να εχεις ενα μετρο. μπορεις να διαβασεις κι εδω http://www.thelab.gr/showthread.php?t=62613 αν κανεις κεφι να μαθεις καποια πραματα περι 4890.

τωρα για το physx, αν ο φιλος σου ξερει και εχει απαιτησεις απο τα παιχνιδια που υποστηριζουν physx, τοτε βαλε την nvidia να ξεμπερδευεις. εγω παντως κατι φωτο που ειδα με και χωρις physΧ, δεν καταλαβα διαφορα! ισως live να ειναι διαφορετικα, τι να πω!

οσον αφορα το θεμα του ηχου, ναι, πιστευω οτι θα εισαι οκ!!

Link to comment
Share on other sites

Eννοείται ότι αυτό που έγραψα είχε δόση ειρωνίας, και βέβαια ξέρω τι είναι η 4890 (μια 4870 με καλύτερα ρολόγια, έτσι δεν είναι?)

Έγραψα ρε παιδιά ότι ο άνθρωπος θέλει να παίξει και mirrors edge και cryostasis, TI να του πω?

"Οχι, ΝΟΜΙΖΕΙΣ ότι σου αρέσει?.. κάνεις λάθος και τέτοια?"

Είπαμε καλή, αλλά ούτε physx ούτε ambient occlusion και ούτε και πολύ φθηνότερη από την 275 για να πεις ότι αξίζει..

Εδώ βρήκα μάλιστα ότι τα βρίσκει πολύ σκούρα από την 275, είτε default είτε overclocked (Kαι ΧΩΡΙΣ να υπολογίσουμε τα nvidiaδικα Games με physx και ambient occlusion)

http://www.techspot.com/review/164-radeon-4890-vs-geforce-gtx275/page9.html

Από 12 παιχνίδια που δοκίμασαν, σε 3 ήταν καλύτερη η 4890...

http://www.techspot.com/review/164-radeon-4890-vs-geforce-gtx275/page11.html

Που είδατε την ΚΙLLER κάρτα?

Ναι είναι καλύτερη από την "απλή" 260 σε μερικά games.. ε και?

Εγώ για φθηνή την πήρα.. έτσι για να χαβαλεδιάσω μέχρι το SLI με GTX285

επί του θέματος, ο τύπος παίρνει ούτως ή άλλως την GTX295, οπότε δεν τίθεται θέμα σύγκρισης ή οποιασδήποτε αμφιβολίας..

Link to comment
Share on other sites

καλυτερα να παει σε 4870Χ2 και τελος θα μπλεξει τα μπουτια του με την οθονη και τη τηλεοραση που εχουν διαφορετικη αναλυση οταν θα προσπαθει να τις ρυθμισει.

καλυτερα να παρει οθονη 1920Χ1080

Συμφωνώ σε αυτά τα 2 με τον Kostas0007. Επίσης καλό θα ηταν να να ανταλλάξεις τους 2χRE3 με έναν ssd. Intel 80GB (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.305100), ή G.skill Falcon 64GB (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.320649) για λειτουργικό και αποθήκη έναν WD 1TB black (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303728) ή εναν Samsung 1TB F1 (αν και είχαν αρχικά ακουστεί κάποια προβληματάκια)

Link to comment
Share on other sites

Eννοείται ότι αυτό που έγραψα είχε δόση ειρωνίας, και βέβαια ξέρω τι είναι η 4890 (μια 4870 με καλύτερα ρολόγια, έτσι δεν είναι?)

Έγραψα ρε παιδιά ότι ο άνθρωπος θέλει να παίξει και mirrors edge και cryostasis, TI να του πω?

"Οχι, ΝΟΜΙΖΕΙΣ ότι σου αρέσει?.. κάνεις λάθος και τέτοια?"

Είπαμε καλή, αλλά ούτε physx ούτε ambient occlusion και ούτε και πολύ φθηνότερη από την 275 για να πεις ότι αξίζει..

Δηλαδή, έτσι όπως το διατυπώνεις τουλάχιστον, θέλεις να πεις ότι το mirrors edge και το cryostasis δε θα παίζουν καλά με τη 4890? Αυτό βγαίνει από αυτά που έχεις γράψει.

Και παρεμπιπτόντως, το ambient occlusion δεν είναι χαρακτηριστικό physx only ή κάτι τέτοιο. Τεχνική για shader είναι και είναι θέμα προγραμματισμού του παιχνιδιού για το αν θα υποστηρίζεται - ATI και NVIDIA

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, thread closed παρακαλώ - είπαμε, θα πάρει GTX295, τα υπόλοιπα είναι "σάλτσες".. δεν έχει νόημα να συνεχίσουμε στο στυλ "γιατί όχι ΑΤΙ.."

Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας :T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.