Jump to content



Εκτυπωτές στα windows 7, πέταμα?!?!


Recommended Posts

Μέχρι τώρα είχα windows XP και δύο HP printers, τον Deskjet 3420 και τον Laserjet 1000w.

Πέρασα στα Windows 7 RC και προς έκπληξή μου είδα πως ΚΑΙ οι δύο εκτυπωτές ΔΕΝ υποστηρίζονται ούτε στα vista (για να βάλω αυτόν τον driver στα 7), ούτε στα 7. Τίποτα, γιοκ! Δηλαδή αν καταλαβαίνω καλά δεν υπάρχει άλλη λύση ούτε για βασικό printing, η κυρία HP μου λέει να τους πετάξω στα σκουπίδια και αγοράσω άλλους αν θέλω vista ή 7 ?? Είναι δυνατόν? :nada:

Αν είναι έτσι, να είναι σίγουρη πως οι επόμενοι 2 δεν θα είναι HP. Πολύ που νοιάζεται βέβαια, αλλά...

Link to comment
Share on other sites

http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/softwareCategory?lc=en&dlc=en&cc=us〈=en&product=75040&

http://h20000.www2.hp.com/bizsupport/TechSupport/DriverDownload.jsp?prodNameId=45675〈=en&cc=us&prodTypeId=18972&prodSeriesId=45674&taskId=135

καλό θα ήταν να ψάχνεις και λίγο παραπάνω.

Για τα win7 λογικά θα κάνουν αυτοί των vista.

Άν και μου φαίνεται πολύ κουλό που δέν τους βρήκε αυτόματα

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ψάχνουν και οι υπόλοιποι λέει:

An alternate compatible print driver solution for your HP product is included with the Windows Vista Operating system and is already on your computer. There is no need to download anything.

Use this document to identify the print driver that is compatible with your HP product and to install and configure it on the computer. This print driver makes it possible to use the basic functions for the product.

There is not a full-feature Windows Vista print driver solution available.

Δηλαδή για τα vista λογικά ΔΕΝ υπάρχει πρόβλημα by default...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, για να μην ψάχνουν και οι υπόλοιποι άδικα, να ξεκαθαρίσω τα πράγματα:

1) Ναι, πήγα στην HP και έψαξα για drivers

2) -HP 1000w: ΔΕΝ είναι supported στα vista και, φυσικά, ούτε στα 7

-HP 3420: Η HP λέει για τα vista να βάλουμε "με το χέρι" τον embedded driver των vista για τον 3600. Δυστυχώς ο 3600 ΔΕΝ υπάρχει στα 7 :(

Η απορία μου για να μην μπερδεύω κανέναν, είναι αυτή: Το ότι δεν υπάρχουν από την HP drivers, είναι σίγουρο, δεν υπάρχουν. Υπάρχει κάποιος τρόπος να δουλέψουν έστω και για βασική εκτύπωση ή απλά τους πετάω και αγοράζω άλλους?

Link to comment
Share on other sites

-HP 3420: Η HP λέει για τα vista να βάλουμε "με το χέρι" τον embedded driver των vista για τον 3600. Δυστυχώς ο 3600 ΔΕΝ υπάρχει στα 7 :(

όσο για τον Laser, λέει πως δεν παίζει ΟΥΤΕ στα vista

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να ψάχνεις και εσύ λίγο παραπάνω. Για πάτα εκεί που λέει "drivers for vista" και γράψε μας τι λέει...

Μην επιτίθεσαι, εγώ να βοηθήσω πήγα, σιγά μην το κατέβαζα κιόλας (!) ,απλά είδα ότι υπήρχε η επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρόμοια "εμπειρία" με Α3 inkjet HP. Υπήρχαν drivers για 95/98/2000/ΝΤ4 αλλά όχι για ΧΡ. Στο νετ κυκλοφορουσαν μερικά how-to για να δουλέψει ο 2000 driver στα ΧΡ αλλά στο pc δεν δουλεψε τέτοια λύση. Δουλεψε με κάποιον generic HP driver που είχαν τα ΧΡ αλλά ποτέ σαν Α3 (τον έβλεπε σαν Α4).... -> ανακύκλωση.

Καλή τύχη

Link to comment
Share on other sites

Μην επιτίθεσαι, εγώ να βοηθήσω πήγα, σιγά μην το κατέβαζα κιόλας (!) ,απλά είδα ότι υπήρχε η επιλογή.

Ο γραπτός λόγος παρεξηγείται, καμία τέτοια διάθεση δεν είχα και φυσικά εκτιμώ και μόνο το ότι πήγες να ψάξεις

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.