Jump to content



AMD-ATI based.. τα παρήγγειλα!


kbilly13

Recommended Posts

Πιστεύω πως ένας καλά pusharismenos phenom II 955 BE δεν έχει να ζηλέψει κάτι απο κανέναν Ι7. Δουλεύουν για 24/7 με αέρα στα 4ghz και 1.5v, για benches πάνε και παραπάνω.

Τώρα για τις 4870x2 και μάλιστα για 2 μαζί, έχουν να δώσουν πάρα πολλά

και μη ξεχνάμε πως sto 3dmark 2005/6 είναι μπροστά απο τις 295, στο vantage δεν έιναι άλλα δεν πάνε και άσχημα.

Ομως συκρινεις ανομοια πραγματα.Γιατι και ο ι7 θα ανεβει και υστερα τον εχασες απο το οπτικο πεδιο,και οι 4870 εχουν καλυτερο ocability οταν μιλαμε γιa Ln2

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν το κοιταξες καν το λινκ που μου εδωσες.Οι ι7 1Ghz πιο κατω απο τον 955 εχει 1000marks παραπανω στο cpu score kai αυτο εχει μεγαλο αντικτυπο στο τελικο.Οποτε επιβεβαιωνομαι

Link to comment
Share on other sites

εγω βλεπω οτι ο τρομερος και ξακουστος Ι7 975 των 1000+ ευρω, εχει αυτη την πραγματικα μεγαλη διαφορα (50 μοναδων) απο εναν επεξεργαστη ΑΜ2+ των 200 ευρω!! τις 1000 μοναδες που τις ειδες? 3ος ειναι ο ι7 και 4ος στη σειρα ο 940 με -43 μοναδες για την ακριβεια! μηπως βγαινει αλλη σελιδα σε σενα?

μου θυμιζεις εποχες punto GT, που πολυ δυνατοτερα αυτοκινητα δεν μπορουσαν να τα κανουν καλα! ειναι ξεφτιλα να εχεις πχ GOLF GTI 2ltr και να σε βαζει κατω ενα κατσαριδακι...!!!

τεσπα, για να μην βγαινουμε offtopic, περιμενουμε εντυπωσεις μολις στηθει το συστημα, απο πραγματικες συνθηκες και οχι απο καποια benchακια που στο κατω κατω δεν αντιπροσωπευουν την πραγματικοτητα. ειναι κατι σαν την AGB με την τηλεθεαση!!!

Link to comment
Share on other sites

lol το γενικό σκορ κοιτάς? Γιατί σύμφωνα με το γενικό σκορ,αν δεις πιο κάτω πλησιάζει και ένας e6600...

Αν δεις του phenom 940 έχει cpu score 8552 στα 6ghz,και του i7 9197 στα 4.2,εκτός αν άνοιξε και σε μένα άλλη σελίδα...:hehe:

Με γειά btw βασίλη.:T:

Link to comment
Share on other sites

Με γειες και απο μενα.Θελω να ρωτησω:καπου εχει παρει το ματι μου οτι οι ρΙΙ δεν μπορουν να σηκωσουν ή τελος παντων εχουν καποιο κολλημα αμα βαλεις πανω απο 2 dim ram στο ιδιο καναλι.

Μιας και πηρες 8 γιγα ,ειδες καποιο προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη ρε παιδιά, έλλειψα 3μερο και γυρνώντας έκανα κάποιες αλλαγές της τελευταίας στιγμής

...Την ύστατη στιγμή, έκανα πίσω, κ#λωσα, κάτι δεν μου πήγαινε...

το τελικό-οριστικό pc θα αποτελείται από..

Κουτί coolermaster ATCS 840 μαύρο

τροφοδοτικό Enermax 1250W revolution 85+

M/b EVGA 780i (το είχα να κάθεται)

Intel Q6600 G0 (τον είχα να κάθεται)

cpu watercooling coolermaster Aquagate Max RL

4*2gb OCZ 1000 + corsair ram cooler

Kάρτες γραφικών... 2*GTX285 Evga σε SLI

κάρτα ήχου Χ-FI extreme gamer (την είχα)

Δίσκοι 2*WD RE3 500 σε raid0 + 1*WD 640

+ τα "ψιλά"..

Αυτα σε monitor Samsung 24"

Eλπίζω ο Q6600 overclocked να δώσει λίγη ώθηση στα "θηρία" - είμαι περίεργος..

Αν και σε 1920*1200 με φίλτρα θα μειωθεί αρκετά το όποιο bottleneck

Μόλις τα στήσω θα ανοίξω ένα threadάκι με μετρήσεις-εντυπώσεις

..Sorry AMD..

Link to comment
Share on other sites

αν παιζεις τον 6600 στα 4ghz περιπου, λογικα δεν θα υπαρχει bottleneck!! πντως θα ηταν ωραια να δοκιμαζες και την αλλη πλατφορμα. τεσπα αφου ειχες και τα κομματια να καθονται, κριμα ειναι!!

Link to comment
Share on other sites

αν παιζεις τον 6600 στα 4ghz περιπου, λογικα δεν θα υπαρχει bottleneck!! πντως θα ηταν ωραια να δοκιμαζες και την αλλη πλατφορμα. τεσπα αφου ειχες και τα κομματια να καθονται, κριμα ειναι!!

Δεν παει 4ghz για καθε μερα...:tongue:

Ειναι θερμοαιμος...

Ψαξτον και βρες την χρυση τομη οσο μπορεις..εμενα η χρυση τομη ειναι στην υπογραφη μου και την εχω τον χειμωνα γιατι τωρα δεν την παλευει.. :laughing:

Μια χαρα συστηματακι ειναι και αυτο αν και θα ελεγα να παρεις ενα Χ38/48 και να βαλεις Ati επανω.. :flower:

Να κανεις και σπαστο raid στους re3 δισκους σου..;)

Εκτως αν τα πηρες και πλεον δεν γινεται αλλαγη :(

Link to comment
Share on other sites

Τα χε από παλιά τα πιο πολλά.:p

Τον 6600 αν τον πας κάνα 3.5 και πάλι καλά είναι,πάντως δεν θα έχει πρόβλημα πιστεύω γιατί εντάξει παλιός είναι αλλά και πάλι εδώ βλέπεις sli με e6600 και ποιός ξέρει τι άλλο τι και τα πάνε οκ,αλλά όσο να ναι όλο και κάτι θα δώσει παραπάνω ο επεξεργαστής,:T:

Καλή συναρμολόγηση.:flower:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.