Jump to content



AMD-ATI based.. τα παρήγγειλα!


kbilly13

Recommended Posts

Το pc της υπογραφής πουλήθηκε.. (πολύ καλά!)

Είπα να περάσω στην άλλη πλευρά και από μπλε-πράσινα(Intel-nvidia) να ντυθώ στα πράσινα-κόκκινα(ΑMD-ATI).. για την ακρίβεια όλο το pc θα είναι μαύρο-κόκκινο

Βέβαια θα πάω για ότι καλύτερο (κυρίως σε 3d με νοιάζει)

Οπότε παρήγγειλα τα εξής..

Κουτί: Coolermaster haf932 - μαύρο κόκκινο και καλή ψύξη

Τροφοδοτικό: Silverstone Olympia 1000w -καλή τιμή και αρκεί θέλω να πιστεύω

M/B: Asus M4A79T DELUXE - ότι καλύτερο(?) μπόρεσα να βρώ σε ΑΜ3

CPU: Phenom II X4 955 BE - φυσικά..

Ψύκτρα Τhermalright ultra Black edition με έναν κόκκινο 12" fan - φυσικά..

ram: 4*2gb Kingston 1333 με 1.50v - λίγο ρεύμα, καλύτερα για τον imc..

Kάρτες γραφικών: Sapphire 4870X2.. όχι μία, αλλά ΔΥΟ!

Μία Χ-Fi gamer

2 δισκοι WD750 caviar black σε raid0 και ένας 1ΤΒ για αποθήκευση

οθόνη υπάρχει μια samsung 24"

και πληκτρολόγιο πήρα το microsoft sidewinder X6 - μαύρο με κόκκινο φωτισμό και αυτό (όχι, δεν είναι τυχαίο)..

Για να δούμε ρε παιδια θα κάνω τίποτα? ή θα το μετανοιώσω?..

Link to comment
Share on other sites

Για motherbord δεν ξέρω υπάρχει και μια καλή dfi, πάντως μας πόρωσες το pc θα πατάει κάτω πολλές intel-nvidia συνθέσεις αν το τσιμπήσεις κιόλας με λίγο oc θα είναι κόλαση!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να θέλει να benchάρει ο άνθρωπος. Σε κάθε άλλη περίπτωση συμφωνώ με τα παιδιά. Μάλλον όμως τα έχεις παραγγείλει, σύμφωνα με τον τίτλο του topic, οπότε νομίζω για συχαρίκια και ευχές το άνοιξες. :flower:

Με γεια σου. Πολύ δυνατό σύστημα και θα παίξεις και με κάτι καινούριο. Το αισθητικό κομμάτι αναμένεται και αυτό πολύ καλό, αλλά εκεί λογικά θα μιλήσουν οι φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

Για benchmarks θα πήγαινα σε i7 και 2*gtx295 quad sli

θέλω να δοκιμάσω, και μου αρέσει να δοκιμάζω - χόμπυ είναι..

Το μόνο που θα μου λείψει είναι τα physx σε κάποια games (και το ambient occlusion όπου πιάνει)

Παρεπιπτόντως, σκέφτομαι να πάω για 2*4890 (έχω ακόμα λίγο περιθώριο να αλλάξω κάτι)

Φοβάμαι όντως μην πάει χαμένη η 2η 4870Χ2..

Καλύτερα μάλλον?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά επειδή δεν ξέρω, κάνουν οι ψύκτρες που λένε για ΑΜ2?

@ea6gka δύσκολη ερώτηση - απλά βρήκα να το δώσω σαν καινούριο, και έχω και την περιέργεια (και την όρεξη)

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε ρε παιδια θα κάνω τίποτα? ή θα το μετανοιώσω?..
Jet είναι το σύστημα, και όλο μαύρο κόκκινο θα λέει πολλά, όπως και μια φορά στους τέσσερις μήνες η ΔΕΗ. Δεν νομιζω ότι θα σου λείψει ο I7.
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να θέλει και να benchάρει ο άνθρωπος. Ξέχασα ενα και:cry:, εννοείται πως για τα απόλυτα νούμερα θέλει αυτά που λέτε.:victory:

Ξενίζει λίγο η αλλαγή του i7, αλλά εμένα μου αρέσει η κίνηση. Μιας και η cpu ανεβαίνει αρκετά, η επαφή με την καινούρια πλατφόρμα δε θα είναι επιφανειακή.

Link to comment
Share on other sites

αυτο που κανει ο kbilly13 ειναι καλο. γιατι ετσι αποκτας γνωση της αλλης πλατφορμας, απο πρωτο χερι. και μπορεις αμεσα να συγκρινεις τις 2 πλατφορμες σε πραγματικες και ιδιες συνθηκες και οχι σε απλα bench που ειναι εξειδικευμενα! οχι σαν αυτες τις θεωρητικες συγκρισεις, που γινονται απο ορισμενους που δεν εχουν δοκιμασει καν την "αντιπαλη" πλατφορμα!!

Link to comment
Share on other sites

Αν ηθελε bench θα επερνε α)GTX295 β)Ιntel i7

Πιστεύω πως ένας καλά pusharismenos phenom II 955 BE δεν έχει να ζηλέψει κάτι απο κανέναν Ι7. Δουλεύουν για 24/7 με αέρα στα 4ghz και 1.5v, για benches πάνε και παραπάνω.

Τώρα για τις 4870x2 και μάλιστα για 2 μαζί, έχουν να δώσουν πάρα πολλά

και μη ξεχνάμε πως sto 3dmark 2005/6 είναι μπροστά απο τις 295, στο vantage δεν έιναι άλλα δεν πάνε και άσχημα.

Link to comment
Share on other sites

παρε 2x4890 και με τα λ7 που θα περισσέψουν παρε 2 ssd @raid0 αντι 2xWD750GB...

...και ζευγαρωσε και τον 1tb σε raid1

μακραν καλυτερος συνδυασμος σε γενικη χρηση @1920*1200

(εναλλακτικα κι ενας vertex-falcon παλι καλυτερος ειναι απο τα 2χ750 αλλα δεν νομιζω να σε φτανει ο χωρος

γι αυτο και προτεινονται ειτε 2 ειτε ενας 128αρης εξαρχης)

Υ.Γ. ελπιζω να εξακολουθεις να εχεις την ιδια ορεξη οπως το προηγουμενο σου build

και να δουμε ακομα ενα αψογα στημενο συστημα με περιποιημενα καλωδιακια και ομορφες λεπτομερειες

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.