Jump to content



Επανεκκίνηση υ/π μετά από τερματισμό....Τι μπορεί να φταίει?


adpanos

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Εχτές έκατσα και συναρμολόγησα ένα pcακι για το γραφείο του πατέρα μου με τα παρακάτω πράγματα που είχαν ξεμείνει!

-INTEL PENTIUM 4 3GHZ 478 SOCKET

-ASUS P4V8X-MX

http://www.asus.com/product.aspx?P_ID=xCBogxJhh6yWBQRi&templete=2

-512MB DDR1 + 256MB

-ASUS EAX3650 512MB / AGPX8

-80GB IDE H/D

-160GB SATA H/D

- 500Watt psu

Πέρασα WIN XP PRO. SP3 , office 2003 κ.λ.π.

Μετά από λίγες ώρες χρήσης παρουσιάστηκε το εξής πρόβλημα! Ενώ πατούσα για ΤΕΡΜΑΤΙΣΜΟ των WIN, αντί το pc να κλείνει οριστικά, έκανε επανεκκίνηση...............!

Αυτό το κάνει σχεδόν συνέχεια! Για να το λυσω έκανα BIOS UPDATE για την μητρική στο τελευταίο αλλά το προβλημα παραμένει!

Κοίταξα σχεδόν τα πάντα που έρχονταν στο μοιαλό μου αλλά είναι όλα καλά....!

Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει? Οποιαδήποτε βοηθεια ευπρόσδεκτη!

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά στον Group Policy Editor (run/gpedit.msc). Ίσως η έκδοση που έχεις βάλει να έχει κάποια κουλή ρύθμιση ως default. Δε ξέρω αν θα καταφέρεις να βρεις άκρη πάντως, όπως δε ξέρω αν εκεί κρύβεται η λύση του προβλήματος σου. Απλά δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο:hi:

Link to comment
Share on other sites

Τον ide τον έχεις βάλει σαν master (αν είναι μόνο αυτός στην ide θύρα θα πρέπει να είναι master) και από το bios να ορίσεις μετά αν θα είναι master ο ide ή ο sata. Επίσης δοκίμασε να αφήσεις μόνον το σκληρό με το λειτουργικό την κάρτα γραφικών και τις μνήμες. Βγάλε ότι pci κάρτα έχεις επάνω και αποσύνδεσε και το ή τα οπτικά. Το τροφοδοτικό είναι καινούργιο; Έκανες ένα check για τις μνήμες; :)

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν συνδεμενες συσκευες ethernet?

να ναι βγαλτες και ξανα δοκίμασε να κλεισεις το pc

αν όχι δοκίμασε το ιδιο με τις συσκευες usb

εκτος απο mouse keyboard

(αν υπάρχει modem βγαλτο)

πες μου αν είδες αποτελεσματα

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Παρομοιο προβλημα σε παλιο υπολογιστη που ειχα λυθυκη με αλλαγη της μπαταριας του bios. Σε εναν αλλο και μετα την αλλαγη μπαταριας εξακολουθουσε να κανει τα ιδια και τοτε μου ειχαν πει οτι το bios θελει αλλαγη. Δεν ξερω αν αξιζει να ασχοληθεις. Απλα αλλη μητρικη.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν συνδεμενες συσκευες ethernet?

να ναι βγαλτες και ξανα δοκίμασε να κλεισεις το pc

αν όχι δοκίμασε το ιδιο με τις συσκευες usb

εκτος απο mouse keyboard

(αν υπάρχει modem βγαλτο)

πες μου αν είδες αποτελεσματα

αυτό το δοκίμασες?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.