Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Τα αγγλάκια στα ποδήλατικα τουλάχιστον τα ξεχνάμε προς το παρόν λόγω αύξησης της ισοτιμίας αλλα και του ΦΠΑ στην Αγγλία...

Απο τους γερμαναράδες όσο και αν τους αντιπαθούμε πλέον οικονομικές αγορές

www.actionsports.de

www.bike-components.de

www.bike-mailorder.de

www.bikediscount.com

www.bike24.com

www.bike-discount.de

www.bikeparts-online.de

ενδιαφερομαι για το Shimano SPD Pedal PD-M324

http://www.bike24.com/1.php?content=8;navigation=1;product=967;page=2;menu=1000,2,142,91;mid=0;pgc=0;orderby=2

εδω εχει 34Ε + εξοδα αποστολης

http://www.bike-discount.de/shop/k417/a513/pd-m324-pedal.html

εδω εχει 30Ε αλλα μου φαινεται εχει πολλα εξοδα αποστολης εκτος αν κανεις παραγγελια min 100E

αν καταλαβα καλα http://www.bike-discount.de/inhalt/liefer.html

το bike-discount.de εχει όντως πολυ καλες τιμες αλλα για μεγαλες παραγγελιες

αν κανω λαθος διορθωσε με

Ελλαδα το συγκεκριμενο εχει 35Ε πολυ καλα ειναι...

http://www.cyclist.gr/product.php?codenum=SHI07PDM324

Link to comment
Share on other sites

εμενα μια χαρα μου φαινεται...

To ασφαλτινό σου?? Η για mixed καταστάσεις??

Εγώ θα προτιμούσα 2 ξεχωριστά ζευγάρια...

μου φαίνεται λίγο βαρύ... δες κάτι κάτω απο 600γρ.

https://www.bike24.net/1.php?content=8;navigation=1;product=7372;page=6;menu=1000,2,103,104;mid=0;pgc=0;orderby=2;ID=66409b10cad21c6717d25cb87b463de0 ???

και θα συμφωνησω με τον cddaraa αν πας για slick μην κατεβεις κατω απο 1,60 ... θα ειναι υπερβολικο...

εκτος αν μενεις κανα Βερολινο...

στην Θεσσαλονικη παντως οι δρομοι δεν ειναι για slick τερμα πιεση 1,2...

σκεψου πεζοδρομια μπαλωματα λακουβες ανωμαλιες γωνιες με νερα σκονες/λασπες

τις κλειδωσεις σου ... :p

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

Καλά εννοείται πως άν βρείς εδώ τιμές καλύτερες δεν το σκέφτεσαι καν... Βοηθάμε και την αγορά μας. Και απ οτι ακούω cyclist=εγγύηση

Οτι λάδια ξύδια μύδια και λοιπά ψιλά απο εδώ

Απλά αν θέλεις να δώσεις πολλά απλά δεν γίνεται

Θέλω να αναβαθμίσω τους τροχούς μου και δισκοβραχίωνα στο mtb

σκέφτομαι αυτους τους τροχούς:

fulcrum red metal zero στα 800Ε και δωρεάν μεταφορικά

ομως εδώ 599Ε + ~35 μεταφορικά

μιλάμε για πολύ μεγάλη διαφορά

Δισκοβραχίονας ΧΧ εδώ όταν ζητούσα με κοιτούσαν με μισό ματι... και σε ένα μαγαζί που τον βρήκα μου ζητούσε 425Ε χωρίς μεσαία τριβή σκέτο

Ενώ ο γερμαναράς + μεσαία τριβή + μπροστά ντεντραγιέ = 389Ε + 15 μεταφορικά

Εντιτ

Εννοείται τα 2α που βάζεις και ειδικά για διαφορά 2 ευρώ

έχεις κέρδος μισό κιλό σε περιστρεφόμενη μαζα. Ακόμη και ο πιο αγύμναστος να είσαι θα νομίζεις οτι αγόρασες άλλο ποδήλατο

Έγινε επεξεργασία από cddaraa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ισχυει...το cyclist...εχει και καλες τιμες σε μερικα, ενω σε αλλα δεν μπορει...ειναι και μικρη η αγορα σε τοπ παρτς εδω ακομα...

τουλαχιστον δεν κοροιδευει...

π.χ. εδω στην θεσσαλονικη στο red zeppelin ζητησα πεταλια και μου πε επι λεξη...

γενικα τα δινω 110..αλλα για σενα ειδικη τιμη 90Ε

οταν σε ολο τον υπολοιπο κοσμο ειχαν κατω απο 60Ε :hehe:

δεν πειραζει θα μαθουν και αυτοι...

Edit :ΒΤW τρελή η ζαντα... :X:

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

120?:flag: πολλα ρε μπιλ. αυτο το λαστιχο δεν θελει και ζαντα , απο 1.95 σε 1.20 θα το παρει? πολυ σλικ ομως

Σωστά δεν πρόσεξα το 1.20 και όπως είπαν οι αποπάνω για θεσσαλονίκη δε θα σε βολέψουν τόσο σκληρά.

Dem τα 324 τα είχε ο DJDης και νομίζω τα άλλαξε μετά από 1 μήνα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

H άλλη λυση ειναι τα http://www.bike24.com/1.php?content=8;navigation=1;product=963;page=4;menu=1000,2,142,91;mid=0;pgc=0

αλλα βγαζε βαζε τα cage μπορει να ειναι βαρετο....και δεν ξερω αν εξεχουν τα πιαστρακια απο το πεταλι...

μεσα στην πολη εχει πολλα σταματα ξεκινα και σκετα spd δεν με βολευουν.

τα 324 νομιζω δεν πιανουν και τοσο καλα για αυτο τα αλλαξε

DJD για πες...

Link to comment
Share on other sites

Ήρθα! Δε με βόλεψαν τα double sided τα πέταξα όντως σε ένα μήνα, το πιο ενοχλητικό είναι ότι πρέπει να τα γυρνάς συνέχεια να βρεις την σωστή μεριά, με κούρασαν πολύ. Όλα τα πέρα-δώθε μέσα στη πόλη με spd, έχω πάρει και νορμάλ παπουτσάκι που δε μοιάζει σαν να κατέβηκα από tour de france και τα φοράς μέχρι και με τζινάκι να πας βόλτα :p.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχεις ξανακάνει με spd Dem. Αυτός ο μηχανισμός της shimano είναι ο χειρότερος. Για να ξεκλειδώσεις και να βγεί εντελώς το παπούτσι πρέπει να στρίψεις την φτέρνα και να τραβήξεις το πόδι προς τα πίσω... Μέχρι να τα συνηθίσω στο βουνό έπεσα κανα 2 φορές σταματημένος. Σαν σακί με πατάτες... ντουπ!! Για την πόλη χωρίς συνήθεια δεν ξέρω αν θα τα κατάφερνα

Πάντως έχε υποψιν σου πως και κανονικά spd να πάρεις έχουν πλαστικές πλατφορμίτσες. Μπορείς να έχεις απο την μία όψη του πεταλιού τις πλατφόρμες και απο την άλλη να κλειδώνεις όποτε το χρειάζεσαι

Link to comment
Share on other sites

Πάντως έχε υποψιν σου πως και κανονικά spd να πάρεις έχουν πλαστικές πλατφορμίτσες. Μπορείς να έχεις απο την μία όψη του πεταλιού τις πλατφόρμες και απο την άλλη να κλειδώνεις όποτε το χρειάζεσαι

δεν το ηξερα...

εχεις κατι υπ οψη spd παπουτσι - πεταλι (με πλαστικές πλατφορμίτσες) μεχρι 120Ε ολα μαζι?

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που έχει ο fotme είχε και εμένα πάνω το ποδήλατο απο την μανα του...

και όπως λές αυτά ξεκλειδωνουν με στριψιμο τις φτέρνας. Αν θες κάτι οικονομικό δες τα 520. Είναι ακριβώς ίδια με τα ΧΤ που δείχνει ο fotme αλλά με βαρύτερους άξονες. Περίπου 200γρ παραπάνω

Τώρα τι να σου πω για το παπούτσι... πολύ υποκειμενικό θέμα

Θες για το βουνό?θες για κάθε μέρα? Παντως να ξέρεις ότι συνήθως τα ποδηλατικά έχουν στενή γραμμή. Είσαι 1 -1.5 νούμερο παραπάνω και καλό είναι να δοκιμάσεις πριν αγοράσεις

Πάς σε μαγαζί δοκιμάζεις το νούμερο που σου κάνει, κρατάς το μοντέλο και παραγγέλνεις ιντερνετικα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλα ας αφησουμε το παπουτσι...

η ερωτηση μου ειναι

τι περιπου ψαχνω - ποια μαρκα

για κατι διαφορετικο απο shimano (που εχει αυτο το ξεκλειδωμα)

ολα τα παπουτσια ειναι συμαβατα ετσι ...

το βαρος δεν με ενδιαφερει καθολου

τα θελω ισα ισα για να αναβασεις σε βουνο 20-30klm

σε μερικα μονοπατια καταβασεις δεν μπορω ουτε με το ποδηλατο στα χερια :p

και εννοειται οχι με spd

για αυτο λεω για υβριδικα.

.

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

Οι φιλοσοφίες είναι

Shimano

Time/look

Crankbrothers

Απο τα γνωστά εμπορικά

Όλα ξεκλειδώνουν με περιστροφή. Απλά μπορεί να έχουν βοηθητικούς μηχανισμους για πιο εύκολο ξεκλείδωμα(αμα συνεχίσω θα σε μπερδεψω πολυ)

Έχω το shimano αλλά ψήνομαι για κάποιο time η look

Όλα τα παπούτσια spd είναι συμβατά

Έγινε επεξεργασία από cddaraa
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.