Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Πως θα έβρισκα και θέμα για ποδήλατο εδώ, δεν το περίμενα. Αφού το βρήκα όμως, θα ζητήσω βοήθεια.

Έχω μείνει στην εποχή των "αγωνιστικών" τύπου Mercier που άλλαζες ταχύτητες μέσω 2 μοχλών στον κορμό του ποδηλάτου. Για την ακρίβεια, έχω ακόμα τον αλουμινένιο σκελετό ενός Motobecane που είχα αγοράσει προ αμνημονεύτων ετών. Θέλω να αρχίσω ξανά την ενασχόλησή μου αλλά δεν θα περιλαμβάνονται ακραίες καταστάσεις. Η δουλειά μου είναι 5 λεπτά από το σπίτι και κάνω και βόλτες στο άλσος Συγγρού. Διαβάζω για αναρτήσεις μπρος-πίσω, μηχανικά και υδραυλικά δισκόφρένα, ταχύτητες ακριβές της Shimano κλπ. και έχω πελαγώσει. Οπότε η κύρια μου ερώτηση έχει να κάνει με το αν μπορώ ν' αγοράσω ποδήλατο με 200 ευρώ ή χρειάζεται να πουλήσω την 5850 Ati επιπλέον? Βάρος 90 κιλά-ύψος 1.90 είμαι, αν βοηθάει καθόλου αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δες και αυτό για προστασία

Απο την πρώτη μέρα το είχα βάλει. Ντύνει σχεδόν όλο το ποδήλατο και προστατεύει απο χτυπήματα τον downtube,seatube και chainstays.

Μπορείς να ψάξεις για πιο φτηνά copter tape της 3Μ.

Αντε μεγειες και καλολάσπωτο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

σας ευχαρσιτω ολους....

βεβαια ακομα να γραψω χιλιομετρα γιατι προτιμησα το μπανιο με 2 φιλες μου :p

Πετρο ;

Τι το πηρα ;για να το βλεπω στο δωματιο μου μεσα ;θα του πεταξω τα ματια εξω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι ακτίνες του ποδηλάτου μου ήταν στα κακά τους χαλια..απόρησα γιατί ήταν ήδη μαύρες από το εργοστάσιο και πιάσαν πολύ σκουριά πάνω τους (καταραμένη υγρασία).

Αγόρασα λοιπόν 2 φύλα γυαλόχαρτου P180 και άρχισα το τρίψιμο για τα καλά..

SDC10677.jpg

SDC10679.jpg

Όλο το στεφάνι περάστηκε με χαρτοταινία όπως και το κέντρο της κάθε ζάντας !

Δεν έβρισκα το εργαλείο για να βγάλω την οκταπλέτα :(

SDC10681.jpg

Αστάρομα με spray σε γκρι χρώμα

SDC10683.jpg

Έτοιμες :D

Μαύρες μαύρες σαν καινούριες έγιναν..

Κόστος υλικών ούτε 10 ευρώ :)

Μια μικρή ακτινολόγηση μου έμεινε και 2 λάστιχα για χώμα. :D

SDC10691.jpg

------------------------------------------------------------------

Να ρωτήσω τώρα..

Επειδή θέλω φαρδύτερο λάστιχο από 26x2.10 τι αλλα μεγέθη υπάρχουν?

Και πιο θα προτείνατε?

Έγινε επεξεργασία από Jason
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Τα κρατάνε σε ισορροπία, απομακρύνουν τα χέρια τους και πριν αρχίσουν να πέφτουν, βγάζουν τη φωτό. Μετά αυτά πέφτουν κάτω με πάταγο και σμπαραλιάζονται. Η τέχνη απαιτεί θυσίες.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Η αποφαση παρθηκε...

Ο προυπολογισμος για το ποδηλατο ανεβηκε στα 500-600 ευρω.

Ο σκοπος ειναι η καθημερινη μετακινηση μου (σπιτι δουλεια) ~7χλμ αποσταση να γινεται πλεον με ποδηλατο.

Ετσι οπως το εχω υπολογισει σε πολυ μικρο χρονικο διαστημα θα γινει αποσβεση της αγορας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.