Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Η γνώμη μου είναι ότι η ανάρτηση στην πόλη είναι τελείως περιττή, και τα λάστιχα που φοράνε τα hybrid δεν είναι και λεπτά, 28-32 δε το λες λεπτό. Αλλά περί ορέξεως πάντα, το Sirrus είναι από τα καλύτερα ποδήλατα πόλης πάντως και είναι αρκετά καλό και για μεγαλύτερες βόλτες τα σ/κ.

Σε άλλα νέα.. μιας και το BeOne πάει για πώληση ψάχνομαι για δεύτερο frame και βρίσκομαι σε δίλημμα..

Canyon ULTIMATE CF EVO:

A1015857_img_big.jpg

VS

Planet X Nanolight High Modulus Carbon

FRPXNAHIMOD-L-WHI-SIL_P1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κώστα, επειδή σε λίγο παίζει να ποδηλατώ πάλι στο Λονδίνο, τι κοιτάω για ολοκληρομένο ποδήλατο με ας πούμε ταβάνι 1000 λίρες?

Προφανός αυστηρά ασφάλτηνο.

Καμιά ιδέα? γιατί δεν έχω καμία εγώ!

Link to comment
Share on other sites

Κώστα, επειδή σε λίγο παίζει να ποδηλατώ πάλι στο Λονδίνο, τι κοιτάω για ολοκληρομένο ποδήλατο με ας πούμε ταβάνι 1000 λίρες?

Προφανός αυστηρά ασφάλτηνο.

Καμιά ιδέα? γιατί δεν έχω καμία εγώ!

Στην Αγγλία έχουν το Cycle to work scheme, στην ουσία έχεις φοροελάφρυνση για ποδήλατο μέχρι 1000λίρες. Οπότε αν εσύ θέλεις να δώσεις από την τσέπη σου 1000λίρες τότε μπορείς να κοιτάς για ποδήλατο 1300-400 λίρες οπότε πήγαινε με το καλό και τα ξαναλέμε. Επιλογές πολλές, το value for money αυτόν τον καιρό είναι αυτό: Canyon | Roadbikes | Roadlite 6.0

Link to comment
Share on other sites

οοο μου αρέσεις , και εσύ και αυτό!

δεν το πιστευω πως κοιτάω ασφάλτινο ποδήλατο τι ντροπή... :D

δεν το ήξερα για το ride to work, μαμάτο πάντως!

θα σε ενημερώσω πιο ενδελεχώς προς καλοκαίρι μεριά αλλά το εχω αποφασίσει πως αν παίξει θα το κάνω αντί για το μετρό!

Link to comment
Share on other sites

Ουφ τελικα αμα εισαι αναποφασιστος....

Γυρισα λιγο το κεφαλι μου προς MTB μονο και μονο για να εχω την προοπτικη να κανω κ καμμια μλκια εκτος δρομου"

Βρεθηκε λοιπον Specialized Bicycle Components : Rockhopper Pro που φοραει:

Συλλεκτικη εκδοση υδραυλικα discs avid 4 juicy

Ποτηρια και λαιμο hope, δισκοβραχίονα lx και αναρτηση rock shox 14'' με κλειδωμα.

Μπορω να το παρω με ~800ε μεταχειρισμενο να εχει κανει 10 προπονησεις.

Αποψεις ?

Link to comment
Share on other sites

Η ανάρτηση είναι 100άρα αλλά είναι καλή (Rock Shox).

και κλειδώνει οπότε => πας και άσφαλτο ανετα *

* ανετα για MTB γιατί το λάστιχο θα σε κοβει αρκετά όπως κάνει εμένα και το το γομάρι.

δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση στον δρόμο με αμιγώς δρόμου ποδήλατο, αλλά πάει άνετα και κάνεις οτι θέλεις και στο βουνό πάνω κάτω.

καλό είναι γενικά, και επειδή έτυχε και πήρα και εγώ specialized αν και πολύ πιο φθηνό μοντέλο (με μάπα μπρος ανάρτηση) είναι σκυλιά μαύρα να μην τα ματιάσω.

Link to comment
Share on other sites

θα μπει καραφλο λαστιχο βασικα μιας και 98% της χρησης θα ειναι στο δρομο...

Για βουνο θα παει μονο οταν κατεβει το συναισθημα αθηνα με το scott contessa :T:

αν ειναι ετσι παρε δρομου με ισιο τιμονι (δλδ οχι κουρσας) λεπτα λαστιχα και 28 ιντσες ροδες.

και θα ειναι πολυ πιο απολαυστικο και ξεκουραστο απο MTB.

και φυσικα με την ιδια δυναμη θα πηγαινεις πιο γρηγορα.

@DJD με τα φρενα τι εγινε?

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει μπει και πιο παλιά, γιατί δεν το παρακολουθώ το θέμα αυτό.

Αλλά προσωπικά έμεινα χαζός μπροστά στην οθόνη βλέποντάς το:

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=WdOlkadn4E4]YouTube - Chris Akrigg: A Hill in Spain MTB Downhill[/ame]

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Dem θα βγάλω ένα βιντεάκι αύριο να δεις που τερματίζει το φρένο να μου πεις αν είναι φυσιολογικό. Είναι λίγο καλύτερα μετά την εξαέρωση αλλά όχι όσο θα περίμενα.

Δείτε μερικές καταπληκτικές λήψεις από το Paris-Roubaix της κυριακής:

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=3QSpuhIQg1A]YouTube - Parijs-Roubaix van dichtbij[/ame]

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

βίντεο απο τα cr mag που έχω τώρα. Εντάξει είναι λίγο χάλια το βίντεο του iphone και εγώ ακόμα χειρότερος στο τράβηγμα.

Ακριβώς έτσι ήταν και τα 5 που είχα πριν

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=mLUz7DmlEbI]YouTube - Elixir cr mag braking point[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω αν το έχω ξαναγράψει εδώ, αλλά όσοι έχετε κάνει παραγγελίες μέσω chainreactioncycles χρησιμοποιώντας την πιστωτική σας τους τελευταίους 2 μήνες καλό θα είναι να ζητήσετε ακύρωση της κάρτας και έκδοση νέας μιας και το site τους είχε παραβιαστεί και σε κάθε παραγγελία κάποιος τρίτος μέσω thin proxy έπαιρνε τα στοιχεία της κάρτας πριν τα στείλει στο crc. Όσοι χρησιμοποιήσατε paypal δεν διατρέχεται κίνδυνο.

DJD εγω ειχα αγορασει κατι ακρομπαρα τον Γεναρη μερια, διατρεχω κινδυνο, να την ακυρωσω?

Για το διλλειμα σου, εγω Canyon με τα ολα!

Link to comment
Share on other sites

Ναι fotme, καλύτερα να μείνεις 2-3 μέρες χωρίς πιστωτική μέχρι να βγει η νέα παρά να τρέχεις με τις τράπεζες μετά. Από όσο γνωρίζω Δεκέμβρη ξεκίνησε η ιστορία, την τρύπα την έκλεισαν αρχές Απρίλη.

Μωρέ κι εγώ προς το Canyon κοιτάω, αλλά το κακό είναι ότι δε μπορώ να το πάρω με το cycletowork scheme, κι ειναι σημαντική έκπτωση.

Link to comment
Share on other sites

ωχ μην μου λες τετοια κ μαλιστα στο βιβλιαριο μου εβλεπα κατι 40αρια ασχετα..

αν ειναι απο τετοιο σεναριο δικαουμαι να τα παρω πισω?

αν το canyon δεν σου καλυπτει επιδοτηση, βαλε κατω τις καθαρες αξιες κ δες ποιο συμφερει, μετα βαλε λιιγο συναισθημα κ αποφασισε. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.