Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Ετσι οπως το βλεπω παντως,δε θα αντεξει και για παρα πολυ καιρο...Αναλογα και τη χρηση βεβαια.

Φτιαξ'το ομως,μην παει χαμενο τσαμπα.

Να μην αντέξει από τι?

Σκελετό η περιφερειακά?

Link to comment
Share on other sites

Περιφερειακα..

Τα ντεραγιέ δεν θα πάθουν τπτ είναι πραγματικά σε πολύ καλή κατάσταση, αν είναι να κλ@σει κάτι θα είναι τα shifters ή μανέτες που είναι πλαστικούρες.

Link to comment
Share on other sites

Τελειο δεν ειναι οταν παιρνουμε παλια ταλαιπωρημενα ποδηλατα και προσπαθουμε να τα κανουμε κουκλες?

Εγω ειχα κανει το ιδιο με ενα αρκετα παλιο Philips ειχα αλλαξει τα παντα.Ειχα γυαλισει σκελετο και εκανα συχνα με αυτο.Δεν ειχε καθολου ταχυτητες.Ε ωσπου εσπασε το πιρουνι απο την σκουρια μεσα και ηταν επικινδυνο πλεον.Το εχω ως εκθεμα στο σπιτι γιατι δεν μου πηγαινε να το πεταξω στα σκουπιδια:man_in_love:

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν παίζουν ακόμα στο εμπόριο τακάκια με τον πίρο?

Για κάποιο λόγο που δεν θυμάμαι, ενώ το ποδήλατο είχε βιδωτά τακάκια, είχα αλλάξει την μία δαγκάνα(πριν πολλάαα χρόνια) με μία που είχε πίρους αλλά μοιάζουν πάρα μα πάρα πολύ και δεν το είχα προσέξει πριν το λύσω. Δεδομένου το να βρώ τέτοια δαγκάνα το θεωρώ απίθανο πλέον, ας συμβιβαστούμε με το αν μπορούμε να βρούμε τακάκια.

Αν και και έχω κάποια καβάτζα, πρέπει να είναι φουλ ξερά.

Link to comment
Share on other sites

Στις διακοπές έβγαλα από την αποθήκη ένα παλιό mountain, αγορασμένο περίπου το 92' αν θυμάμαι σωστά.

Παρόλο που ήταν αχρησιμοποίητο για 15 χρόνια σε παραθαλάσσιο σπίτι, ήταν σε αρκετά καλή κατάσταση.

Εδώ μετά από ένα καλό πλύσιμο:

1006174.jpg

Πήρα 2 σετ λάστιχα-σαμπρέλες (τα πιο φτηνά που βρήκα, 18euros όλα μαζί), ρυθμίστηκαν φρένα-ταχύτητες και ξανακύλησε τις ρόδες του!:)

Περιττό να πω ότι όταν το καβάλησα μετά από 15 χρόνια μου βγήκε η γλώσσα... (φταίνε τα 2 πακέτα τσιγάρα)

Σιγά-σιγά έφτασα να κάνω 8km. απόσταση σε άσφαλτο-χώμα.

Μπορεί να ακούγεται αστεία η απόσταση, αλλά δεδομένου ότι έχω γίνει σαν μπουλντόζα(:hehe:) τελευταία (1,84-110kgr.), πιστεύω ότι είναι μία καλή αρχή.

Κάτι τέτοιες ανηφόρες πχ. μου έβγαζαν την γλώσσα, αφού το mountain αυτό δεν έχει και αρκετά ''κοντή'' πρώτη ώστε να βοηθάει. (ο δρόμος ξεκινάει από την θάλασσα στο βάθος)

1006145.jpg

Δεδομένου λοιπόν ότι δεν πάει άλλο το πράγμα με τα κιλά αποφάσισα και το έφερα Αθήνα για να κάνω βολτίτσες, και σε συνδυασμό με δίαιτα να γίνω ''φέτες''.:p

Μπορείτε να με βοηθήσετε με μερικά πράγματα που θέλουν αλλαγή (αν αξίζει) στο mountain, ώστε να συμμαζευτεί λίγο?

Έχω εγκαταλείψει το σπόρ απο παιδί και δεν έχω και ιδιαίτερες γνώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Στις διακοπές έβγαλα από την αποθήκη ένα παλιό mountain, αγορασμένο περίπου το 92' αν θυμάμαι σωστά.

Παρόλο που ήταν αχρησιμοποίητο για 15 χρόνια σε παραθαλάσσιο σπίτι, ήταν σε αρκετά καλή κατάσταση.

Εδώ μετά από ένα καλό πλύσιμο:

http://img651.imageshack.us/img651/497/1006174.jpg

Πήρα 2 σετ λάστιχα-σαμπρέλες (τα πιο φτηνά που βρήκα, 18euros όλα μαζί), ρυθμίστηκαν φρένα-ταχύτητες και ξανακύλησε τις ρόδες του!:)

Περιττό να πω ότι όταν το καβάλησα μετά από 15 χρόνια μου βγήκε η γλώσσα... (φταίνε τα 2 πακέτα τσιγάρα)

Σιγά-σιγά έφτασα να κάνω 8km. απόσταση σε άσφαλτο-χώμα.

Μπορεί να ακούγεται αστεία η απόσταση, αλλά δεδομένου ότι έχω γίνει σαν μπουλντόζα(:hehe:) τελευταία (1,84-110kgr.), πιστεύω ότι είναι μία καλή αρχή.

Κάτι τέτοιες ανηφόρες πχ. μου έβγαζαν την γλώσσα, αφού το mountain αυτό δεν έχει και αρκετά ''κοντή'' πρώτη ώστε να βοηθάει. (ο δρόμος ξεκινάει από την θάλασσα στο βάθος)

http://img594.imageshack.us/img594/1411/1006145.jpg

Δεδομένου λοιπόν ότι δεν πάει άλλο το πράγμα με τα κιλά αποφάσισα και το έφερα Αθήνα για να κάνω βολτίτσες, και σε συνδυασμό με δίαιτα να γίνω ''φέτες''.:p

Μπορείτε να με βοηθήσετε με μερικά πράγματα που θέλουν αλλαγή (αν αξίζει) στο mountain, ώστε να συμμαζευτεί λίγο?

Έχω εγκαταλείψει το σπόρ απο παιδί και δεν έχω και ιδιαίτερες γνώσεις.

Μην άγχεσαι, και εγώ 1,83 είμαι και 107κιλά πλέον.(είχα φτάσει 130).Από πιτσιρίκι έκανα συνέχεια ποδήλατο. Πριν 4 χρόνια μου το έκλεψαν και πριν 1,5 μήνα πήρα την κούρσα, στην αρχή και εγώ για μια απόσταση 5χλμ είχα πεθάνει, δεν ένοιαθα ποδια κτλπ.

Τώρα μετά από 1.5 μηνα κάνω 3 και 4 φορες αυτή τη διαδρομή, βγαίνω προς γλυφάδα-βούλα κτλπ.

Το κυριότερο λάθος που γίνεται όταν είσαι αρχάριος, είναι να κάνεις διατήρηση των δυνάμεών σου και να χρησιμοποιείς πάντα σωστή ταχύτητα.

Κλασικό λάθος σε ανηφόρα είναι να βάζεις 1η και να κάνεις πολύ γρήγορο πετάλι. Αυτό σε κουράζει τραγικά περισσότερο από το να βάλεις μια 3 και να κουνάς χαλαρά τα πόδια σου. Θα παρατηρήσεις ότι σε κάποιες ταχύτητες μπορείς να ανεβαίνεις σε ανηφορικό κομμάτι και ίσα ίσα να βάζεις δύναμη στα πόδια σου.

Καλό είναι να κάνεις και ορθοπέταλο στα ανηφορικά κομμάτια.

Βλέπω τη σέλα σου την έχεις ρήξει προς τα κάτω, το έκανες γιατί σε βολεύει? Έτσι ρίχνεις περισσότερο βάρος στα χέρια σου και μπορεί να κουράζεσαι παραπάνω.

Αν αρχίσεις να κάνεις βόλτες εντός αθήνας, δλδ άσφαλτο κτλπ, καλό είναι να πάρεις ένα σετ δρομίσια λάστιχα. Θα καταλάβεις πολύ μεγάλη διαφορά απ τα χωμάτινα και θα μπορείς να πατήσεις χώμα άμα χρειαστεί.

Όσο για τα μαζέματα, αν θες να το κάνεις για να πάει καλύτερα, όχι δεν αξίζει, αν θες να το κάνεις για το γούστο μπορείς να αλλάξεις κάποια πράγματα αλλά θα βρεις dead end αμέσως γιατί λόγο παλαιότητας δεν μπαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Πεταλιέρα almost ready.

Το μόνο που θέλω να δω είναι τι θα κάνω με τα παξιμαδο-πριτσίνια που είναι τίγκα σκουριά και δεν μπορώ να τις καθαρίσω άλλο και αν κάνω να τις καθαρίσω θα ξεβάψω την λαμαρίνα. Μάλλον θα τις βάψω μαύρες πάνω απ την σκουριά.

dscn2125c.jpg

Επίσης καθάρισα μανέτες+δαγκάνες. Αύριο πάω να πάρω συρματόσχοινα, σαμπρέλες, τακάκια και να δούμε τι άλλο θα μας βγάλει στην πορεία.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω τη σέλα σου την έχεις ρήξει προς τα κάτω, το έκανες γιατί σε βολεύει? Έτσι ρίχνεις περισσότερο βάρος στα χέρια σου και μπορεί να κουράζεσαι παραπάνω.

Όσο για τα μαζέματα, αν θες να το κάνεις για να πάει καλύτερα, όχι δεν αξίζει, αν θες να το κάνεις για το γούστο μπορείς να αλλάξεις κάποια πράγματα αλλά θα βρεις dead end αμέσως γιατί λόγο παλαιότητας δεν μπαίνουν.

Η σέλα έχει χαλάσει και είναι έτσι.

Όπως ανέφερες δεν αξίζει να ασχοληθώ αλλά θέλω να κάνω τα απαραίτητα μαζέματα, ώστε να κινείται σωστά γιατί δεν παίζουν λεφτά για καινούργιο τώρα.

Λοιπόν για βοηθείστε την κατάσταση γιατί δεν γνωρίζω και ίσως κάνω λάθη.

Άν μπορείτε να μου προτείνετε πράγματα να τα αγοράσω μέσω net (από Ελλάδα) με διευκολύνει αφάνταστα.

Γνώμονας πάντα οι χαμηλές τιμές, ίσα να κάνω την δουλειά μου προσωρινά μέχρι να αγοραστεί άλλο.

1)Οι ζάντες είναι θεόστραβες σε σημείο που βρίσκουν τα φρένα και σε κόβουν αρκετά.

Το βασικό πρόβλημα είναι αυτό.

Η πίσω είναι σιδερένια (και έχει ψιλοσκουριάσει εξωτερικά), ενω η μπροστά έχει αλλαχτεί με αλουμινίου.

-Υπάρχουν οικονομικές ζάντες (26άρες)? αν ναι πόσο?

-Να φτιαχτούν οι υπάρχουσες με αλλαγές στεφανιών-ακτινών πόσο θα πάει?

2) Θέλω σέλα άνετη και οικονομική, καθώς και τον λαιμό της. (καμία πρόταση?)

-Οι λαιμοί έχουν διαμέτρους η είναι όλοι ίδιοι?

3)Με τον λαιμό τιμόνι που έχει θέμα, αξίζει να αλλαχτούν, ή να τους κάνω ένα βαψιματάκι?

Αν ξέρετε κάποιο φτηνό σετ ας μου πείτε.

1006175zr.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η σέλα έχει χαλάσει και είναι έτσι.

Όπως ανέφερες δεν αξίζει να ασχοληθώ αλλά θέλω να κάνω τα απαραίτητα μαζέματα, ώστε να κινείται σωστά γιατί δεν παίζουν λεφτά για καινούργιο τώρα.

Λοιπόν για βοηθείστε την κατάσταση γιατί δεν γνωρίζω και ίσως κάνω λάθη.

Άν μπορείτε να μου προτείνετε πράγματα να τα αγοράσω μέσω net (από Ελλάδα) με διευκολύνει αφάνταστα.

Γνώμονας πάντα οι χαμηλές τιμές, ίσα να κάνω την δουλειά μου προσωρινά μέχρι να αγοραστεί άλλο.

1)Οι ζάντες είναι θεόστραβες σε σημείο που βρίσκουν τα φρένα και σε κόβουν αρκετά.

Το βασικό πρόβλημα είναι αυτό.

Η πίσω είναι σιδερένια (και έχει ψιλοσκουριάσει εξωτερικά), ενω η μπροστά έχει αλλαχτεί με αλουμινίου.

-Υπάρχουν οικονομικές ζάντες (26άρες)? αν ναι πόσο?

-Να φτιαχτούν οι υπάρχουσες με αλλαγές στεφανιών-ακτινών πόσο θα πάει?

2) Θέλω σέλα άνετη και οικονομική, καθώς και τον λαιμό της. (καμία πρόταση?)

-Οι λαιμοί έχουν διαμέτρους η είναι όλοι ίδιοι?

3)Με τον λαιμό τιμόνι που έχει θέμα, αξίζει να αλλαχτούν, ή να τους κάνω ένα βαψιματάκι?

Αν ξέρετε κάποιο φτηνό σετ ας μου πείτε.

1006175zr.jpg

1) Εκεί που βιδώνουν οι ακτίνες στο στεφάνι είναι σκουριασμένες? Αν δεν είναι με μια ακτινολόγηση μπορείς να την φέρεις ώστε να μην σου βρίσκει αρκεί να σιγουρευτείς κι όλας ότι δεν έχει καποιο μπόσικο το κέντρο.Αν έχουν σκουριάσει καλύτερα να πας για αλλαγή ζάντας.

Σίγουρα υπάρχουν οικονομικές επιλογές αλλά δυστυχώς δεν ξέρω τι παίζει από τιμές μιας και τελεαυταία φορά που αγόρασα ανταλλακτικά για το ΜΤΒ μου ήταν το 05 και από τότε δεν ξέρω τι παίζει. Αύριο που θα πάω θα να πάρω τα ανταλλακτικά που θέλω θα ρίξω μια ματιά να μπώ λίγο στο κλίμα

2)Σέλα οικονομική παίζεις από 10-20€. Θα σου πρότεινα να πάρεις κάποια Selle Bassano, είναι απ τις πιο αναπαυτικές σέλες. Όσο για το λαιμό, ούτως η άλλως θα χρειαστείς γιατί δεν νομίζω να βρεις σέλλα χωρίς ράγες αλλά δε ξέρω αν υπάρχουν ακόμα τα λεπτά παλουκόσελα που φοράει εσένα.Θα το τσεκάρω γιατί και του πατέρα μου είναι το ίδιο με εσένα και θέλω να δω τι παίζει.

3)Ένα καλό τρίψιμο και βάψιμο νομίζω θα είσαι τζετ αν οι σκουριές είναι τόσο επιφανιακές όσο φαίνονται.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που θέλω να δω είναι τι θα κάνω με τα παξιμαδο-πριτσίνια που είναι τίγκα σκουριά και δεν μπορώ να τις καθαρίσω άλλο

Ψέκασέ τα με WD-40 και τρίφτα με ένα σφουγγάρι πιάτων. Κάνει θαύματα. Μετά από 2-3 ψεκάσματα πιστέυω θα καθαρίσουν τελείως.

Link to comment
Share on other sites

Ψέκασέ τα με WD-40 και τρίφτα με ένα σφουγγάρι πιάτων. Κάνει θαύματα. Μετά από 2-3 ψεκάσματα πιστέυω θα καθαρίσουν τελείως.

Έτσι έχω καθαρίσει όλο το ποδήλατο ;)

Δεν έχω εύκολο χέρι εκεί και άμα το παρακάνω θα ξεβάψει και η μαύρη λαμαρίνα από κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Progress so far.

Το ποδήλατο είναι σχεδόν τελειωμένο. Μου μένει να βάψω το τιμονάκι και τις μπροστά δαγκανες και να μεγαλώσω λίγο την αλυσίδα γιατί είναι πολύ μικρη αυτή που είχα έτοιμη.

dscn2133o.jpg

dscn2135xz.jpg

dscn2136g.jpg

dscn2137y.jpg

dscn2138m.jpg

dscn2139i.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.