Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Έχω ένα entry-level ποδήλατο 28", απ' αυτά των 300 ευρώ με αλουμινένιο σκελετό. Το πρόβλημα που έχω είναι πως στραβώνουν σχετικά εύκολα οι ζάντες. Έχω πάνω λάστιχα δρόμου και αρκετές φορές πηγαίνω και σε χωματόδρομους οι οποίοι όμως δεν είναι πολύ τραχιοί. Να αλλάξω λάστιχα σε κάτι πιο τρακτερωτό ή χρειάζεται ν' αλλάξω και ζάντες σε κάτι πιο στιβαρό? Πρόβλημα βάρους δεν νομίζω πως τίθεται αφού είμαι 81 kg.

Απο στοιχεια παντως δεν εχει γραψει τιποτα...

Ουτε τι σοι διαστασεις ελαστικα..ουτε πιεσεις .

Θεωρω σε πρωτη φαση οτι θελουν σφιξιμο οι ακτινες σου...και να μαθεις τι πιεσεις εχεις.

(και να μας τα πεις ,βεβαιως βεβαιως)

Link to comment
Share on other sites

Απο στοιχεια παντως δεν εχει γραψει τιποτα...

Ουτε τι σοι διαστασεις ελαστικα..ουτε πιεσεις .

Θεωρω σε πρωτη φαση οτι θελουν σφιξιμο οι ακτινες σου...και να μαθεις τι πιεσεις εχεις.

(και να μας τα πεις ,βεβαιως βεβαιως)

Θα σου πω όσα θυμάμαι για να μην τρέχω αποθήκη: τροχοί 28", ελαστικά ψιλά 700c με πίεση 80.

http://www.action-bikes.gr/podilata-all-bikes/etairies/podilata-ballistic/ballistic-coaster-1-0-shimano-st-ef51-21-speed-2012.html

To μοντέλο του 2011 έχω

Έγινε επεξεργασία από Ταμτάκος
Link to comment
Share on other sites

Από τις λίγες γνώσεις μου, νομίζω ότι 80 πίεση σε τέτοιο στυλ ποδήλατο είναι πάρα πολύ :) Στην θέση σου θα έκανα μια ακτινολόγηση και θα δοκίμαζα με αρκετά λιγότερη πίεση. Εγώ στο mountain-άκι μου που έχω street λάστιχα, με 35 πίεση παίζω και δεν λυπάμαι ούτε πεζοδρόμια ούτε λακούβες :)

Link to comment
Share on other sites

μαιστα...

υποθετωντας οτι εχεις τα κ197 ..σε 700χ38 (το 38 ηθελα) θα ξεκινουσα με σφιξιμο σε ακτινες.

(θελει ολιγον εμπειρια αλλα δεν ειναι και ακατορθωτο αν το κανεις μονος σου)

θεωρητικα στα .."spoke tension meter" (μου διαφευγει στα ελληνικα ..μη κανω ξερη μεταφραση )και με τη βοηθεια καποιου πινακα βρισκεις ποση δυναμη εχουν οι ακτινες σου..αλλα δε πιστευω να εχουν ολοι τετοιο εργαλειο.

Αν εχει ο ποδηλατας μπορει να δει αν παιρνει για eξτρα σφιξιμο ή φταιει κατι αλλο.

Πρακτικα θεωρω δυσκολο να μη δε παιρνει σφιξιμο αν σου στραβωνουν τοσο ευκολα οσο λες:p

εδιτ

αν ηταν υπερβολικη η πιεση θα χαλουσε το ελαστικο ..

Αν ειναι οντως αυτο το ελαστικο ..τρωγεται το 80αρι..(αν και πρεπει να ειναι κουραστικο σε οτιδηποτε περα ασφαλτο).

Αν εμπαινες σε χωμα..καθαρα για το χωμα και οχι απλα επειδη ετυχε να υπαρχει και λιγο..θα μειωνα λιγακι...με βαση το ελαστικο σου σιγουρα οχι στα 35..καπου στα 60...60παρα)

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Τι θες να μάθεις?? Έχω ένα Tern Link D8(απόγονο της dahon)

σκέφτομαι να πάρω ένα αλλά εκεί που έβλεπα το πιο φτηνό Leader Foldo είναι στα 180 ευρώ σιδερένιο 13,5 κιλά στα 230ε (Διαφορά με αλουμίνιο στο συγκεκριμένο που κοίταζα ήτανε 1,5 κιλό)

απλά λόγο έλλειψις μεταφορικού δεν μπορώ να μετακινηθώ με ποδήλατο mountain στην αθήνα και εξηγώ παρακάτω

γιατί πρέπει να διανύσω μερικά χλμ για να φτάσω μέχρι την αθήνα, και στο λεωφορείο δεν μπορώ να μπω με το mountain :suicide2: για αυτό κοιτάω τα σπαστά πόλης !

και θέλω να μάθω αν λένε τίποτα η πεταμένα λεφτά !

Link to comment
Share on other sites

μαιστα...

υποθετωντας οτι εχεις τα κ197 ..σε 700χ38 (το 38 ηθελα) θα ξεκινουσα με σφιξιμο σε ακτινες.

(θελει ολιγον εμπειρια αλλα δεν ειναι και ακατορθωτο αν το κανεις μονος σου)

θεωρητικα στα .."spoke tension meter" (μου διαφευγει στα ελληνικα ..μη κανω ξερη μεταφραση )και με τη βοηθεια καποιου πινακα βρισκεις ποση δυναμη εχουν οι ακτινες σου..αλλα δε πιστευω να εχουν ολοι τετοιο εργαλειο.

Αν εχει ο ποδηλατας μπορει να δει αν παιρνει για eξτρα σφιξιμο ή φταιει κατι αλλο.

Πρακτικα θεωρω δυσκολο να μη δε παιρνει σφιξιμο αν σου στραβωνουν τοσο ευκολα οσο λες:p

εδιτ

αν ηταν υπερβολικη η πιεση θα χαλουσε το ελαστικο ..

Αν ειναι οντως αυτο το ελαστικο ..τρωγεται το 80αρι..(αν και πρεπει να ειναι κουραστικο σε οτιδηποτε περα ασφαλτο).

Αν εμπαινες σε χωμα..καθαρα για το χωμα και οχι απλα επειδη ετυχε να υπαρχει και λιγο..θα μειωνα λιγακι...με βαση το ελαστικο σου σιγουρα οχι στα 35..καπου στα 60...60παρα)

Άσφαλτο κινούμαι το 90%, γι αυτό και τόση πίεση. Με πιάνει ενίοτε η όρεξη για χωματόδρομο (Άλσος Συγγρού) αλλά εκεί δεν αντέχουν. Γενικά προσέχω (σηκώνομαι στις λακούβες κλπ) αλλά τόσο στενό λάστιχο δεν είναι για χώμα. Σκέφτομαι να πάρω σε πρώτη φάση ένα 2ο σετ ελαστικά και ανάλογα βλέπουμε.

Άσχετη ερώτηση: είχα πάει στο άλσος με το ποδήλατο της γυναίκας μου (26" mountain) αλλά είχα βάλει μπόλικο αέρα στο πίσω λάστιχο. Του άλλαξα τα φώτα του ποδηλάτου για να βγάλω και το άχτι μου αλλά την επόμενη μέρα είδα το πίσω λάστιχο τελείως ξεφούσκωτο. Άλλαξα σαμπρέλα αλλά όταν δοκίμασα την παλιά σε βαρέλι νερού (αλλά και μετά από 2-3 μέρες που την έχω εδώ) δεν έχανε από κάπου. Πώς εξηγείται αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είχε εξοχή το πρόγραμμα, μετα απο μερικές διαδρομές αθηνα κατεβηκα στο πατρικο και χάρηκα διαδρομή στην εξοχή και απο ότι φαίνετε θα κατεβένω με το ποδήλατο συχνότερα.

Sports Tracker

img-20121020-114149-7846.jpg

img-20121020-115142-7845.jpg

img-20121020-115905-7844.jpg

img-20121020-115150-7843.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω όσα θυμάμαι για να μην τρέχω αποθήκη: τροχοί 28", ελαστικά ψιλά 700c με πίεση 80.

Ποδήλατα COASTER 1.0 SHIMANO ST-EF51 21 Speed - 2012 - Ballistic - ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΠΟΔΗΛΑΤΩΝ - ΠΟΔΗΛΑΤΑ Action Bikes

To μοντέλο του 2011 έχω

έχω το ίδιο με λαστιχο 700×35 (πίεση 55, 99% δρομος). πρόβλημα σαν αυτο που λες δεν είχα, δοκίμασε πρώτα τις λύσεις που σου πρότειναν οι αλλοι πριν οτιδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό thread. Δεν το χα προσέξει καθόλου....

Κοιτάω τώρα για αγορά πίσω λάστιχου που τα 'παιξε το οποίο θέλω αποκλειστικά και μόνο για πόλη, ούτε κατσάβραχα ούτε χώμα και γενικά να ναι ξεκούραστο γιατί αυτό που χα με ζόριζε αρκετά στις πιο μεγάλες αποστάσεις.

Γενικά έχω καταλήξει στα εξής

1)Continental Cycle Tyres UK

Continental ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΠΟΔΗΛΑΤΟΥ 47-559 CONTI TOUR RIDE ΜΑΥΡΟ - 14.82EUR

2)Automobile Club: | |

3)SCHWALBE ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΠΟΔΗΛΑΤΟΥ CITIZEN 47-559 ΜΑΥΡΟ/ΑΝΤΑΝΑΚΛΑΣΗ - 17.80EUR

4)Trax ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΠΟΔΗΛΑΤΟΥ CROSSWAY 50-559 ΜΑΥΡΟ - 10.58EUR

5)SCHWALBE ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΠΟΔΗΛΑΤΟΥ CITIZEN 47-559 ΜΑΥΡΟ/ΑΝΤΑΝΑΚΛΑΣΗ - 17.80EUR

6)ΤΡΟΧΟΙ ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΠΟΔΗΛΑΤΟΥ Ελαστικά 26'' MTB Ελαστικό MTB 26x1.75 HS300 SWALLOW

Μπορεί να προτείνει κανείς κάποιο (γενικά δε θέλω να πάω σε ποσά άνω των 18Ε)....

Εντωμεταξύ τα μαγαζιά αυτά είναι αξιόπιστα,έχει αγοράσει κανείς να ξέρει?

Link to comment
Share on other sites

Aπο αυτα που εβαλες τα citizen.

Γενικα αν θες ξεκουραστο -απο πλευρας ζορισματος- σε μεγαλες ασφαλτινες αποστασεις θες σχετικα λεπτο ,ελαφρυ χωρις περιεργες αυλακωσεις/τακουνια και να μπορεις να βαλεις υψηλη πιεση.

ΜΑζι με τα citizen δες αν βρεις πουθενα τα michelin country rock.(αυτα εχω).

Παιζει σε αυτην την κατηγορια τιμης.

Ιδανικα -για μενα παντα- τα schwalbe Marathon supreme που δεν πεφτει πολυ σε πλατος (26χ1.6) ειναι αρκετα ελαφρια και με max psi 85.

Βεβαια ειναι πιο ακριβα...αλλο θεμα αυτο.:p

Link to comment
Share on other sites

σκέφτομαι να πάρω ένα αλλά εκεί που έβλεπα το πιο φτηνό Leader Foldo είναι στα 180 ευρώ σιδερένιο 13,5 κιλά στα 230ε (Διαφορά με αλουμίνιο στο συγκεκριμένο που κοίταζα ήτανε 1,5 κιλό)

απλά λόγο έλλειψις μεταφορικού δεν μπορώ να μετακινηθώ με ποδήλατο mountain στην αθήνα και εξηγώ παρακάτω

γιατί πρέπει να διανύσω μερικά χλμ για να φτάσω μέχρι την αθήνα, και στο λεωφορείο δεν μπορώ να μπω με το mountain :suicide2: για αυτό κοιτάω τα σπαστά πόλης !

και θέλω να μάθω αν λένε τίποτα η πεταμένα λεφτά !

Φυσικά και θα σε βολέψει γι αυτό τον λόγο έχουν φτιαχτεί αυτά τα ποδήλατα.

Κάνω σπίτι σχολή σχεδόν κάθε μέρα(14χλμ πήγαινε/έλα) στην Θεσσαλονίκη. Το μαζεύω, το παίρνω στην τάξη και το βάζω σε μια γωνία. Εδώ Θεσσαλονίκη δεν ξέρω εαν επιτρέπονται στα ΜΜΕ όμως όταν βρέχει τυχαίνει να μπαίνω στο λεωφορείο και κανείς οδηγός δεν μου έχει πει τίποτα(ε κανας παππούς θα γκρινιάξει). Απλά με το 15κιλο θα δυσκολευτείς λίγο στην μετακίνηση όταν θα είναι μαζεμένο(βαρύ). Εάν έχεις σκοπό να το χρησιμοποιείς καθημερινά και να το λιώσεις πιστεύω πως λίγα παραπάνω χρήματα για ένα entry level dahon θα είναι καλύτερη επένδυση.

Link to comment
Share on other sites

Παράγγειλα το Focus Izalco pro 3.0 2013, ελπίζω σε 1,5 μήνα να είναι εδώ.

Δεν με θέλει μάλλον, παράδοση με compact δισκοβραχίονα(50/34) Απρίλη του 2013, παράδοση με race (53/39) αρχές Δεκέμβρη (2012). Τον φοβάμαι πολύ τον race στις ανηφόρες, ήδη δυσκολεύομαι με το trekking.

Σκέφτομαι και τα Cannondale Supersix 3 Ultegra 2013 και Synapse 3 Ultegra στα 2599€ από bike24.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό thread. Δεν το χα προσέξει καθόλου....

Κοιτάω τώρα για αγορά πίσω λάστιχου που τα 'παιξε το οποίο θέλω αποκλειστικά και μόνο για πόλη, ούτε κατσάβραχα ούτε χώμα και γενικά να ναι ξεκούραστο γιατί αυτό που χα με ζόριζε αρκετά στις πιο μεγάλες αποστάσεις.

Γενικά έχω καταλήξει στα εξής

1)Continental Cycle Tyres UK

Continental ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΠΟΔΗΛΑΤΟΥ 47-559 CONTI TOUR RIDE ΜΑΥΡΟ - 14.82EUR

2)Automobile Club: | |

3)SCHWALBE ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΠΟΔΗΛΑΤΟΥ CITIZEN 47-559 ΜΑΥΡΟ/ΑΝΤΑΝΑΚΛΑΣΗ - 17.80EUR

4)Trax ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΠΟΔΗΛΑΤΟΥ CROSSWAY 50-559 ΜΑΥΡΟ - 10.58EUR

5)SCHWALBE ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΠΟΔΗΛΑΤΟΥ CITIZEN 47-559 ΜΑΥΡΟ/ΑΝΤΑΝΑΚΛΑΣΗ - 17.80EUR

6)ΤΡΟΧΟΙ ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΠΟΔΗΛΑΤΟΥ Ελαστικά 26'' MTB Ελαστικό MTB 26x1.75 HS300 SWALLOW

Μπορεί να προτείνει κανείς κάποιο (γενικά δε θέλω να πάω σε ποσά άνω των 18Ε)....

ok thnx για την απάντηση NTG

Για τα καταστήματα παραπάνω τι γνώμη έχεις? Ειδικά αυτό (moto-plus.gr Ανταλλακτικά - Αξεσουάρ για αυτοκίνητα, μοτοσυκλέτες, σκούτερ,ποδηλατα.).Αν έχει αγοράσει κανείς ας πει...

Έγινε επεξεργασία από Razor7
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μια εβδομάδα το έχω το εργαλείο και φοβαμαι μην βγουν τα αυτοκόλλητα. εσεις με τι το πλένετε. χρησιμοποιιείτε καποιο συγκεκριμενο απορρυπαντικό;

Link to comment
Share on other sites

Δεν με θέλει μάλλον, παράδοση με compact δισκοβραχίονα(50/34) Απρίλη του 2013, παράδοση με race (53/39) αρχές Δεκέμβρη (2012). Τον φοβάμαι πολύ τον race στις ανηφόρες, ήδη δυσκολεύομαι με το trekking.

Σκέφτομαι και τα Cannondale Supersix 3 Ultegra 2013 και Synapse 3 Ultegra στα 2599€ από bike24.

κλασικές λαμακιες των καταστημάτων μέχρι να σου πάρουν τα χρήματα/προκαταβολή,μετά σε πάνε παράδοση μέρα παρά μέρα

στη δικιά μου περίπτωση τους έπαιρνα τηλ κάθε μέρα (μετά περνούσα και από το μαγαζί-και είναι και φίλοι όχι τπτ άγνωστοι δλδ) μέχρι να μου το φέρουν :hehe:

53/39 απλά το ξεχνάς,ακόμα και ο compact σε κλίσεις πάνω από 8-9-10 % δεν είναι ότι ευκολότερο

για τους μη προπονημένους (50/34 έχω και εγώ και ακόμα ζορίζομαι σε μερικές περιπτώσεις)

για τα μοντέλα που σκέφτεσαι εγώ θα έλεγα το supersix,δεν μου αρέσει ο endurance χαρακτήρας του synapse

Link to comment
Share on other sites

κλασικές λαμακιες των καταστημάτων μέχρι να σου πάρουν τα χρήματα/προκαταβολή,μετά σε πάνε παράδοση μέρα παρά μέρα

στη δικιά μου περίπτωση τους έπαιρνα τηλ κάθε μέρα (μετά περνούσα και από το μαγαζί-και είναι και φίλοι όχι τπτ άγνωστοι δλδ) μέχρι να μου το φέρουν :hehe:

53/39 απλά το ξεχνάς,ακόμα και ο compact σε κλίσεις πάνω από 8-9-10 % δεν είναι ότι ευκολότερο

για τους μη προπονημένους (50/34 έχω και εγώ και ακόμα ζορίζομαι σε μερικές περιπτώσεις)

για τα μοντέλα που σκέφτεσαι εγώ θα έλεγα το supersix,δεν μου αρέσει ο endurance χαρακτήρας του synapse

Κοίτα δεν φταίει ο καταστηματάρχης μιας και το παρήγγειλα Σάββατο και σήμερα πήρε τηλέφωνο τον αντιπρόσωπο και ενημερώθηκε ότι λόγω έλλειψης compact από την SRAM θα καθυστερήσει τόσο πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.