Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

unsto τι καντεμιά είναι αυτή ρε φίλε.τι να πω,υπομονή.μόνο Trek βλέπω ετοιμοπαράδοτα,μήπως να.....

Cyclist.gr - Trek Madone 4.5 '13

...

Βασικά μου γυάλισε άλλο τώρα, Canyon Ultimate CF SLX 7.0. Επιτέλους η Canyon αφαίρεσε το ".com" και γενικά φαίνεται όμορφο ποδήλατο και με τρελό εξοπλισμό (οι τροχοί έχουν 800€ μόνο). Αλλά είναι αρκετά πάνω από το budget μου:hm:.

http://www.canyon.com/roadbikes/bike.html?b=3089

Link to comment
Share on other sites

μην μου πεις πως το καθαρίζεις μετά από κάθε βόλτα

καθαρίζω την κασέτα τον δισκοβραχίονα το πιρούνι και τα spd

Βασικά μου γυάλισε άλλο τώρα, Canyon Ultimate CF SLX 7.0. Επιτέλους η Canyon αφαίρεσε το ".com" και γενικά φαίνεται όμορφο ποδήλατο και με τρελό εξοπλισμό (οι τροχοί έχουν 800€ μόνο). Αλλά είναι αρκετά πάνω από το budget μου:hm:.

http://www.canyon.com/roadbikes/bike.html?b=3089

lol από 2000 πήγαμε στα 2400 και τώρα 3000;υπολόγισε και τα χρήματα για τον εξοπλισμό που δεν θα είναι αμελητέα

[MENTION=12156]Lakisss[/MENTION]

πολύφωτο το'κανες ρε συ Νίκο το scott,τι τα θες τόσα φώτα; :p

Έγινε επεξεργασία από wrong method
Link to comment
Share on other sites

Βασικά μου γυάλισε άλλο τώρα, Canyon Ultimate CF SLX 7.0. Επιτέλους η Canyon αφαίρεσε το ".com" και γενικά φαίνεται όμορφο ποδήλατο και με τρελό εξοπλισμό (οι τροχοί έχουν 800€ μόνο). Αλλά είναι αρκετά πάνω από το budget μου:hm:.

http://www.canyon.com/roadbikes/bike.html?b=3089

Δεν έχω ιδέα απο κούρσες αλλα απο planet X έχεις δει τίποτα ;

Link to comment
Share on other sites

....

lol από 2000 πήγαμε στα 2400 και τώρα 3000;υπολόγισε και τα χρήματα για τον εξοπλισμό που δεν θα είναι αμελητέα

...

Έχεις 100% δίκιο αλλά από την άλλη τροχούς θα άλλαζα ούτως ή άλλως άρα δεν είναι τόσο μεγάλη η διαφορά.

Δεν έχω ιδέα απο κούρσες αλλα απο planet X έχεις δει τίποτα ;

Πολύ "άχαρες" μου φαίνονται!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ "άχαρες" μου φαίνονται!

οχι ετοιμο, εγω αν διεθετα τωρα τοσα λεφτα και ηξερα απο την αρχη οτι θα μπω σε διαδιακσια αλλαγων (πχ τροχων)

θα διαλεγα ενα frame απο planet x και χτυπουσα τιμες απο διαφορα μαγαζια σε περιφερειακα, και θα το εστηνα οπως ηθελα.

θελει λιγη υπομονη παραπανω για να μη βγεις εκτος μπατζετ λογο περιφερειακων αλλα το frame θα εχει καλο value ετσι κι αλλιως.

Εχω κανει τις προσθαφαιρεσεις για MTB που ξερω ακριβως τι περιφερειακα θελω και τι γεωμετριες με καλυπτουν

και η τιμη βγαινει καλυτερη απο οποιοδηποτε ετοιμο ποδηλατο (εκτος αν ειναι σε μεγαλη προσφορα, αλλα και παλι θα ειχε κατι πανω που θα ηθελα κατι αλλο και θα το αλλαζα) και με το τελικο αποτελεσμα θα ημουν περισσοτερο ικανοποιημενος

πχ θα ηθελα ενα τιμονι μεγαλυτερο και ας ηταν φθηνοτερο απο αυτο θα ειχε το ετοιμο ή θα ηθελα φθηνοτερα κεντρα αλλα με μεγαλυτερες φλατζες απο τις πιο ακριβες που θα ειχε το ετοιμο κοκ...μηκος λαιμου, υψος τιμονιου απο το εδαφος αριθμος δισκων - δοντιων τα παντα ολα θα ηταν ετσι οπως τα ηθελα, αρκει φυσικα να με καλυπτε το frame. - ηδη το εχω κανει στο δικο μου και αν παρω και 2ο παλι το ιδιο θα εκανα.

αυτο πριν χρονια δεν θα μπορουσα να το κανω γιατι δεν θα ηξερα τι ακριβως ηθελα, και μπορει να ξοδευα και τζαμπα λεφτα σε κατι που δεν θα καλυπτε στην πορεια, γινεται αυτο στο ΜΤΒ, το ακριβοτερο δεν σημαινει και καλυτερο...πρεπει να εχεις υπ οψη το ειδος χρησης.

Σ αυτο το ποσο που διαθετεις σε ΜΤΒ μπορεις να πετυχεις καλο συνολο με αυτο το τροπο σε καλο value, ενω σε μικροτερα ποσα δεν θα αξιζε. Με τις κουρσες και επειδη ο [MENTION=23]DJD[/MENTION] εχει μπει σ αυτη την διαδικασια μπορει να σου πει περισσοτερα αν μ αυτο το ποσο που διαθετεις μπορεις να πετυχεις κατι καλυτερο και πιο κοντα στις αναγκες σου φτιαχνοντας κατι απο την αρχη.

Ειναι σιγουρο οτι θα το ευχαριστηθεις περισσοτερο γιατι το ποσο δεν ειναι και λιγο, αλλα αν βιαζεσαι ok.

παντως αν ειναι να περιμενεις κανα 2-3 μηνες για το ετοιμο, ο χρονος ο ιδιος θα ειναι πανω κατω και με το να το στησεις

αρκει να εχεις καλες πληφοροριες και ορεξη για ψαξιμο και το χρονο που του αναλογει.

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

Έχει στο tiger κάτι τρόμπες με 3e που την δουλειά τους την κάνουν για MTB στα 30-40psi. Εγώ δεν είχα πορταμπλ και τσιμπησα μια.

έχει πάνω presta και schrader και κλειδώνει κι όλας

Link to comment
Share on other sites

^^Χαχαχα ε κατσε ρε αδερφε!

Με ποδηλατο 15 χρονων παλευω, trekking και ειμαι και αρχαριος!!

Τι αλλο να κανω;;

Βαλε μου 2 σκυλια να με κυνηγουν απο πισω αν θες και θα δεις για ποτε εφυγα!!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Την ξέρω αυτή τη διαδρομή! Την έχω κάνει με το αυτοκίνητο πολλές φορές!

Εσύ τι μέση είχες; :p

[MENTION=24707]kostas_gs[/MENTION] : Ασφαλώς και κάνω πλάκα. Αν και ούτε το 15ετίας, ούτε το trekking λέει τίποτα. Με σωστό καθάρισμα, λάδωμα, γρασάρισμα, άλλαγμα ρουλεμάν (αν έχουν διαλυθεί τα παλιά) τσουλάει καλύτερα και από καινούριο. 6-7ευρώ κόστος

Link to comment
Share on other sites

Να πας και να έχεις +1χμ/ω μέση :p

Και βρες και πιο μεγάλες διαδρομές. +5 +10 χιλιόμετρα.

Θυμάμαι είχα ξεκινήσει με 10 χιλιόμετρα και μετά από κανένα εξάμηνο, τα 30 μου φαινόταν σαν τίποτα.

(παρεμπτιπτόντως, δεν ξέρω τι έκανες παλιά)

Link to comment
Share on other sites

Να πας και να έχεις +1χμ/ω μέση :p

Και βρες και πιο μεγάλες διαδρομές. +5 +10 χιλιόμετρα.

Θυμάμαι είχα ξεκινήσει με 10 χιλιόμετρα και μετά από κανένα εξάμηνο, τα 30 μου φαινόταν σαν τίποτα.

(παρεμπτιπτόντως, δεν ξέρω τι έκανες παλιά)

Στα 30 ειμαι και εγω τωρα με 3 μηνες σχεδον ποδηλατο. Βελτιωνομαι!

Ακομα ψαχνομαι με διαδρομες γιατι εχω που μετακομισα Λαμια 10 μερες μολις. Θα βρω σιγα σιγα!

Οσο για την ταχυτητα μου, που να πας για ποδηλατο με τη φιλη μου!! Χαχα!! Με τα ποδια εγω, με το ποδηλατο εκεινη! Χαχαχα!!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στα 30 ειμαι και εγω τωρα με 3 μηνες σχεδον ποδηλατο. Βελτιωνομαι!

Ακομα ψαχνομαι με διαδρομες γιατι εχω που μετακομισα Λαμια 10 μερες μολις. Θα βρω σιγα σιγα!

Οσο για την ταχυτητα μου, που να πας για ποδηλατο με τη φιλη μου!! Χαχα!! Με τα ποδια εγω, με το ποδηλατο εκεινη! Χαχαχα!!

3 μήνες είναι πολλοί για 24,5 μέση :p

Πέρα από την πλάκα είναι και αναλόγως ποιος είναι ο στόχος του καθενός. Ο [MENTION=5513]GoMaR[/MENTION] πχ θέλει να αυτοκτονήσει, o [MENTION=23]DJD[/MENTION] να σπάσει όλα τα ρεκόρ, ο [MENTION=699]ΝTG[/MENTION] να κάνει 5 χιλιόμετρα με μέση 40χμ/ω, ο [MENTION=1006]wrong method[/MENTION] να καταφέρει να φτάσει στην ΛΑΡΙΣΑΡΑ, ο [MENTION=2868]Myralis[/MENTION] να καρφωθεί με 100χμ σε κανέναν ΧΑυγίτη και να τον κάνει λιώμα, ο [MENTION=93]ΓιαγκΤ[/MENTION] να μην μάθουμε ΠΟΤΕ τι κάνει με το ποδήλατο του, τι ποδήλατο έχει κλπ.... :p

Όσο για την φίλη σου, μπορείτε να πάτε μαζί στις μέρες που κανονικά θα ανάρρωνες. :p

Πάντως μικρές πόλεις τα σπάνε. Βγαίνεις εκτός πόλης σε 5 λεπτά και απολαμβάνεις τις βόλτες στην εξοχή (στα χωράφια βασικά που τα ψεκάζουν κιόλας ενώ περνάς από δίπλα :p )

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.