Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Αθ. Διακο?? Που ειναι αυτο? Τι ειναι αυτο?

:boxed:

΄

Προς Βαρδούσια μεριά είναι...

tour-8533.jpg

Στα μπαντιλίκια;

Όπως τα ποδήλατα χωρίς φρένα αλλά με την ανεπανάληπτη "κόντρα" που είχαμε μικροί.

Link to comment
Share on other sites

Στα μπαντιλίκια;

παντού.

Σε μια στροφή πχ που έχεις μπει με περισσότερα από όσο σε παίρνει δεν φορτίζεις το μπροστινό γιατί την έφαγες.

Πριν από κάποιο άλμα ελέγχεις την ταχύτητα σου πάλι με το πίσω γιατί το μπροστά θα σε κόψει απότομα.

Σε αργά τεχνικά κομμάτια με βράχο και πέτρα που δεν θες με τίποτα να σταματήσει να ρολλάρει η μπροστινή σου ρόδα.

Έτσι οδηγώ εγώ τουλάχιστον, ο καθένας έχει δικό του στύλ

Link to comment
Share on other sites

΄

Προς Βαρδούσια μεριά είναι...

tour-8533.jpg

Όπως τα ποδήλατα χωρίς φρένα αλλά με την ανεπανάληπτη "κόντρα" που είχαμε μικροί.

Eπειδη προσφατα εχω μετακομισει Λαμια, δες τους χαρτες των διαδρομων και οτι καταλαβεις...χαχαχα

Μικρη διαδρομη

Μεγαλη διαδρομη

Link to comment
Share on other sites

Εχει μεταφερει κανεις ποδηλατο με ΚΤΕΛ (Αθηνων)? Τι χρεωση παιζει πανω κατω? Παει με βαρος/ογκο? Γινεται να το περασω σαν αντικειμενο που το "συνοδευω"? Δηλαδη δεν θα το στειλω απλα καπου, θα το παρω μαζι μου στο ταξιδι.

ΥΓ: Το εχω λυσει και το εχω συσκευασει στον ελαχιστο δυνατο ογκο μεσα σε κουτα.

Link to comment
Share on other sites

Εχει μεταφερει κανεις ποδηλατο με ΚΤΕΛ (Αθηνων)? Τι χρεωση παιζει πανω κατω? Παει με βαρος/ογκο? Γινεται να το περασω σαν αντικειμενο που το "συνοδευω"? Δηλαδη δεν θα το στειλω απλα καπου, θα το παρω μαζι μου στο ταξιδι.

ΥΓ: Το εχω λυσει και το εχω συσκευασει στον ελαχιστο δυνατο ογκο μεσα σε κουτα.

Ούτε καν αυτό δεν χρειάζεται. Έχω μεταφέρει με κτελ ποδήλατο, που απλά του είχα βγάλει τον μπροστά τροχό, και είχα τυλίξει κασέτες, αλυσίδες κλπ με σακούλα και ταινία. Κτελ αιτωλ/νίας ήταν βέβαια, αλλά δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο. Ούτε γκρίνια ούτε τίποτα, απόλυτα φυσιολογική συμπεριφορά. Λογικά εξαρτάται και από τον οδηγό βέβαια, αλλά δεν βλέπω λόγο να σου αρνηθεί, από την στιγμή που έχεις προβλέψει να μην κάνεις ζημιά. :)

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να τσιμπησω ενα ποδηλατο για να πηγαινω δουλεια καθε μερα..βλεπω σε διαφορες πολεις εδω Αγγλια ο ποδηλατης εχει την τιμητικη του..τους βλεπεις παντου !

μενω 3,5 μιλια απο την δουλεια,ο δρομος ειναι μικρος επαρχιακος με μια λωριδα ανα κατευθυνση και αρκετα λεωφορεια να τον διασχιζουν..

απο τα 3,5 μιλια τα 2 ειναι εκτος πολης μια ευθεια αναμεσα σε αγροκτηματα και λοφισκους..

δεν ειχα ποτε σοβαρο ποδηλατο και λεω να κανω την αρχη..

αλλά...

με απασχολει το θεμα ασφαλεια στο δρομο..μη με παρει κανεις σβαρνα καθε πρωι..

η βροχη ή οτι γενικα ολα ειναι βρεγμενα ακομα και τωρα..οπότε θα γινομαι χαλια και θα πρεπει να αλλαζω καθε πρωι στη δουλεια ρουχα?

γενικα οι ποιο εμπειροι ποδηλατες του νησιου,τι με συμβουλευετε?

τι ποδηλατο χρειαζομαι για ασφαλτινη διαδρομη και αντε αν γουσταρω τοσο πολυ,ισως παω και κανα σ/κ σε λιγο χωμα πατημενο..?

το κοστος απο οτι βλεπω ξεκινα στις 300 λιρες τουλαχιστον για ποδηλατο και θα χρειαστω και αδιαβροχα-μπουφαν,κρανη κτλ?

τα 3,5 μιλια ο 1,80-90κιλα ψιλο αγυμναστος ρεκλας, σε ποση ωρα θα τα κανω?

μηπως να συνεχισω να πηγαινω με το λεωφορειο που κανει μονο 10 λεπτα και να φαω τα λεφτα φις εν τσιπς?

Link to comment
Share on other sites

με απασχολει το θεμα ασφαλεια στο δρομο..μη με παρει κανεις σβαρνα καθε πρωι..

Γενικά απ όσο έχω δει, σέβονται πολύ τους ποδηλάτες εδώ, οπότε δεν θα έλεγα ότι διατρέχεις ιδιαίτερο κίνδυνο. Ειδικά αν δεν μπλέκεις σε κίνηση, νομίζω ότι δύσκολα θα γίνει στραβή. Όπως και να έχει πάντως ένα κράνος παίρνεις για παν ενδεχόμενο :)

η βροχη ή οτι γενικα ολα ειναι βρεγμενα ακομα και τωρα..οπότε θα γινομαι χαλια και θα πρεπει να αλλαζω καθε πρωι στη δουλεια ρουχα?

γενικα οι ποιο εμπειροι ποδηλατες του νησιου,τι με συμβουλευετε?

Έμπειρος ποδηλάτης, δεν είμαι, φέτος ήρθα UK και έφερα και το ποδήλατο μαζί. Γενικά μέχρι τώρα φόραγα αδιάβροχο μπουφάν, οπότε από την μέση και πάνω είμαι καλυμμένος. Από τη μέση και κάτω, απλά έχω κάθε μέρα μαζί μου στην τσάντα αδιάβροχο παντελόνι. Όταν πιάνει βροχή, το φοράω, πάω εκεί που πρέπει, το βγάζω και είμαι κύριος. :) Το μόνο που πρόσθεσα στο ποδήλατο είναι ένα σετ λασπωτήρες, γιατί όταν βρέχει πετάει πολύ πράμα (κάτι που στην Ελλάδα δεν το είχα βιώσει, γιατί όταν έβρεχε, συνήθως δεν έπαιρνα ποδήλατο. Εδώ όμως δεν γίνεται να το κάνεις αυτό, γιατί τότε δεν θα κυκλοφορήσεις ποτέ με ποδήλατο :p)

τι ποδηλατο χρειαζομαι για ασφαλτινη διαδρομη και αντε αν γουσταρω τοσο πολυ,ισως παω και κανα σ/κ σε λιγο χωμα πατημενο..?

το κοστος απο οτι βλεπω ξεκινα στις 300 λιρες τουλαχιστον για ποδηλατο και θα χρειαστω και αδιαβροχα-μπουφαν,κρανη κτλ?

Δεν είμαι ο κατάλληλος να σου προτείνω ποδήλατο, αλλά από την στιγμή που δεν είσαι πολύ σίγουρος, δεν κοιτάς κανένα μεταχειρισμένο? Ebay και gumtree βρίσκεις πολύ πράμα...

τα 3,5 μιλια ο 1,80-90κιλα ψιλο αγυμναστος ρεκλας, σε ποση ωρα θα τα κανω?

Εξαρτάται από το πόσο flat είναι η διαδρομή. 20-30 λεπτά χοντρικά...

μηπως να συνεχισω να πηγαινω με το λεωφορειο που κανει μονο 10 λεπτα και να φαω τα λεφτα φις εν τσιπς?

Το ποδήλατο δεν το παίρνεις ως το καλύτερο μεταφορικό μέσο, το παίρνεις επειδή σου αρέσει. Δες το σαν ευκαιρία να μεταφέρεσαι και να έχεις μια φυσική δραστηριότητα με την οποία θα σταματήσεις να είσαι ρέκλας :D

Link to comment
Share on other sites

τι ποδηλατο χρειαζομαι για ασφαλτινη διαδρομη και αντε αν γουσταρω τοσο πολυ,ισως παω και κανα σ/κ σε λιγο χωμα πατημενο..?

το κοστος απο οτι βλεπω ξεκινα στις 300 λιρες τουλαχιστον για ποδηλατο και θα χρειαστω και αδιαβροχα-μπουφαν,κρανη κτλ?

μια χαρά θα πας,πάρε ένα φθηνό ποδήλατο για αρχή και να θυμάσαι ότι στην Αγγλία ισχύει το bike2work

Bike 2 Work Scheme | Homepage

Link to comment
Share on other sites

Η σημερινη μικρη βολτα, ξεκινησε ετσι:

post-24707-1416077371,7724_thumb.jpg

post-24707-1416077372,7481_thumb.jpg

Και κατεληξε ετσι:

post-24707-1416077372,8877_thumb.jpg

post-24707-1416077372,9655_thumb.jpg

Δεν περιμενα τοση λασπη. Με ξαφνιασε. Ειχε βρεξει βεβαια χθες..αλλα δε του το'χα ρε αδερφε!!

Ηταν ωραια ομως!!

Sent from my iPhone using Tapatalk

post-24707-1416077372,9477_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά θα πας,πάρε ένα φθηνό ποδήλατο για αρχή και να θυμάσαι ότι στην Αγγλία ισχύει το bike2work

Bike 2 Work Scheme | Homepage

εισαι ωραιος!!

και κατι μου ειπαν απο το HR οταν ξεκινησα δουλεια, στο induction,αλλα δεν ειχα δωσει σημασια..

λογικα συμμετεχει η εταιρεια μου..

τωρα εγινε πιο ελκυστικο!

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=24707]kostas_gs[/MENTION] δεν περνάς και από Καλαμάτα μεριά να μου φρεζάρεις κάνα δύο στρεματάκια ελιές. :hehe:

Αααα μακρια μου πεφτεις λιγο ρε συ.

Δοκιμασε και εσυ! Ειναι ευκολο!!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα που δεν φύσαγε εύκολα έσπασα το ρεκόρ μέσης ταχύτητας που είχα με το trekking σε αυτή την διαδρομή.

Unsto Runner Patras, Greece | RunKeeper

Υποθέτω το runkeeper έχει και άλλα στοιχεία, έτσι; Σε εμάς τους επισκέπτες δεν δείχνει ούτε την μέση ταχύτητα

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω το runkeeper έχει και άλλα στοιχεία, έτσι; Σε εμάς τους επισκέπτες δεν δείχνει ούτε την μέση ταχύτητα

Εσείς μάλλον πρέπει να κάνετε την διαίρεση:hehe:. Παλαιότερα νομίζω έδειχνε περισσότερα πάντως....

Link to comment
Share on other sites

Από την άλλη το sportstracklive που έχω εγώ και prive να τα έχω, δεν μπορείς να δεις μόνο τη διαδρομή στο χάρτη. Όλα τα άλλα κομπλέ. Ούτε sponsored by google να ήταν.

Link to comment
Share on other sites

Δείτε το carbonzone στο ebay αν θέλετε.. δίνει carbon τροχούς κοψοχρονιά, 250€ με τα μεταφορικά... πήρα ένα σετ για το νέο cyclocross :o

edit: http://www.ebay.com/itm/Hot-sale-50mm-700C-Carbon-Road-TT-bike-bicycle-Tubular-Wheels-Wheelset-matt-3k-/151034741687?pt=US_Wheels_Wheelsets&hash=item232a5f43b7

Έγινε επεξεργασία από DJD
Link to comment
Share on other sites

Όπως είχα γράψει έχω αγοράσει ένα ζευγάρι latex tubes για την έξτρα άνεση και προστασία από σκασίματα που προσφέρουν. Διαβάζω όμως ότι σε υψηλές θερμοκρασίες και με συχνή χρήση των φρένων (π.χ. σε μεγάλη κατάβαση) μπορεί να παραδώσουν πνεύμα. Ισχύει? Είναι λοιπόν καλύτερο να τις αποφύγω στις υψηλές καλοκαιρινές θερμοκρασίες της Ελλάδας?

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει αλλά αν ξέρεις να κατεβαίνεις (ακα όχι συνέχεια φρένο) τότε δε θα χεις πρόβλημα. Στο περυσινό ταξίδι στα πυρηναία με latex ήμουν, κατέβηκα πολλά βουνά χωρίς κανένα πρόβλημα, με θερμοκρασίες 35+.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.