Jump to content



Official Cars, Motors, βελτίωση, τρακαρίσματα και οδήγηση Thread (MotorLab)


LevelOne

Recommended Posts

Το ειπε ο μπαμπης ο σουγιας στην καφετερια?

Το οτι τα φορανε οδηγοι αγωνων ειναι σουγιαδες?Η τοσοι αλλοι οδηγοι μοτοσυκλετων?

Και περι ιστοριας history | Arai Helmet (Europe) B.V.

Κανενα επιχειρημα?

Το παραδειγμα με το Ζ το ανεφερα για να σε πω οτι ναι μεν και με τα 2 κανεις την δουλεια σου αλλα πως την κανεις? Εχει φρενα το Ζ? Εχει πλαισιο?Εχει θεση οδηγησης?

Ετσι και παει και με τα κρανη.Δες την βαφη απο ενα καλο κρανος, δες τα υλικα απο μεσα, δες πως σε καθεται στο κεφαλι,δες την ζελατινα,δες το βαρος του.Οτι δινεις παιρνεις σε αυτη την ζωη.;)

Ανεφερες το LS2 και το συγκρινες με το arai.

LS2 About Us - LS2Helmets, the most popular brand of motorcycle helmets in the world!

και μερικα faq απο την arai.

F.A.Q.’s | Arai Helmet (Europe) B.V.

Tελειωνοντας (παλι μακρηγορισα χωρις επιχειρηματα) με καλυπτει η προταση σου

στην τελικη μακαρι να μπορουσα και εγω να ειχα το arai(σαφως ειναι καλυτερο απο το δικο μου).

ΒΛΑΣΦΗΜΕ !! :p σε πιασα !Οχι ρε ! Θα στειλω γραμμα στο αφεντη στο Japan μιας

και εχω μετοχες να μην σε πουλησει κρανος ^^.

Oταν μπορεσεις παντως που στο ευχομαι ριξε μια ματια σε αυτον

FC-Moto.de - Motorrad-Helme, Motorradbekleidung, Jet Helme & Cross Helme απο εκει πηρα το δικο μου και στελνει και αντικαταβολη.

Link to comment
Share on other sites

...

Κοιτα δεν λεω οτι ειναι αχρηστη η arai η η καθε arai...

το ξερω και εγω και ο καθενας οτι βγαζουν καλα κρανη και εχουν ιστορια για αυτο εαν ειχα το λεφτο θα επαιρνα κατι τετοιο.Αλλα ειναι καποια κρανη απο καποιες ανερχομενες εταιριες που σε καποιους τομεις(η ασφαλεια εν τη προκειμενω) φτανουν στα επιπεδα της.οπως και να το κανουμε οταν πας και παρεις το agv,shoei arai κτλ πληρωνεις και το ονομα που στο ls2 ,δεν εχει και ονομα ντε για να το πληρωσεις!

Εγω απλα καταδικαζω αυτο (που το εκανες και εσυ :tongue: ) που εαν δεν ειναι μαρκα η δεν κοστιζει πολλα,ειναι αχρηστο τοτε αυτοματα!

Στην τελικη ο καθενας ζυγιζει τα θελω του και τις αναγκες του και αναλογα με το τι διαθετει αγοραζει αναλογως.

προς το παρον το ΜΤ που εχω(που κυκλοφορουν και πολυ και εχω διαβασει αρκετα καλα λογια για αυτα) με ικανοποιει πληρως!

και μεσα στο χρονο που σκοπευω να παρω 600αρι για καθημερινο,σαφως θα πεσει και ενα 500αρι για κρανος-μπουφαν(γιατι και το δευτερο σωζει)

Link to comment
Share on other sites

Χτες είπα να επιθεωρήσω τα μπεκ. Ήταν κάτι που δεν είχα ξανακάνει (αφαίρεση, ψιλοτσεκάρισμα-καθαρισμός και επανατοποθέτηση).

Καλά πήγε η κατάσταση από το 1ο μέχρι το 4ο. Καθαρό και το spray pattern από τις 4 τρύπες του καθενός. Επειδή όμως δεν είχα εύκολη πρόσβαση και πιο μέσα, δεν τσέκαρα το 5ο και το 6ο. Έτσι κι αλλιώς και τα άλλα 4 καθαρά ήταν οπότε δεν είχε και πολύ νόημα.

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
Link to comment
Share on other sites

Χτες είπα να επιθεωρήσω τα μπεκ. Ήταν κάτι που δεν είχα ξανακάνει (αφαίρεση, ψιλοτσεκάρισμα-καθαρισμός και επανατοποθέτηση).

Καλά πήγε η κατάσταση από το 1ο μέχρι το 4ο. Καθαρό και το spray pattern από τις 4 τρύπες του καθενός. Επειδή όμως δεν είχα εύκολη πρόσβαση και πιο μέσα, δεν τσέκαρα το 5ο και το 6ο. Έτσι κι αλλιώς και τα άλλα 4 καθαρά ήταν οπότε δεν είχε και πολύ νόημα.

Τα μέτρησες να δεις αν είναι και εντός specs?

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν έχω κατάλληλο εξοπλιμό. Απλά ήθελα να δω αν ανοιγοκλείνουν σωστά και δε μένει κανένα μισάνοιχτο, να στάζει όταν δεν πρέπει.

Δε χρειάζεσαι εξοπλισμό. Δίνεις 12v στο μπεκ για να είναι ανοιχτό, δίνεις ρεύμα στην αντλία για 15sec. Μετράς αυτό που έβγαλε και το πολλαπλασιάζεις χ4. Αν ο ρυθμιστής σου είναι 4bar τότε ονομαστικά είναι λιγότερο τα μπεκ μιας και απ όσο ξέρω στα 3bar δηλώνουν οι εταιρείες.

Link to comment
Share on other sites

ποσο ρευμα θελει η αντλια και απο που δινεις?

με πόσα δουλεύει το αμάξι? :p

12v ρει.

Εγώ όταν τε μέτρησα στα μπεκ έδωσα από την μπαταρία που ήταν δίπλα και στην αντλία έδωσα από φορτιστή μπαταρίας αυτοκινήτου.

Link to comment
Share on other sites

ναι το ξερω οτι 12β ειναι το αμαξι, αλλα ηθελα να επιβεβαιωσω οτι τοσο θελει κ η αντλια. ΤΗν αντλια που την βρισκουμε, οπως και το φιλτρο βενζινης? εψαχνα στο πορτμπαγκαζ μου και δεν εβρισκα καμια βιδα(αναφερομαι για φιλτρο)...

Link to comment
Share on other sites

Ξεκιναει καλοκαιρινο προτζεκτ στην GT μου. Αλλαξα φιλτρο με ελευθερας της BMC. Φυσικα καμια αλλαγη, παρα τον θορυβο που εγινε ελαφρος πιο αγριος.

Σε κανα 2μηνο(να μαζεψουμε κ κανα φραγκο) παμε για χταποδι/τελικο κ προγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

πατησα μια βιδα σημερα, και εχει καρφωθει στο λαστιχο...

φαινεται μονο το κεφαλι της βιδας...

παει για αλλαγη λαστιχο? ή φτιαχνονται αυτα?

απο οτι ειδα, πρεπει να εχει τρυπησει,δεν εχει χασει καθολου αερα. αλλα δεν την βγαζω...

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως αναλογα το μεγεθος της βιδας το κανουν(στριφωνι 8αρακι με το εκανε).

Αν δεν σκοπευεις να μετακινηθεις σημερα μην την βγαζεις.Αν σκοπευεις να κανεις

καμια βολτα βαλε ρεζερβα .Οσο ειναι μεσα και περιστρεφεται η ροδα μεγαλυτερη ζημια

σε κανει.(μεγαλωνει την τρυπα).

Και μερικα how to της ημερας

[ame]

[/ame]

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=SwBRi2Pjluk[/ame]

[ame]

[/ame]
Link to comment
Share on other sites

Ξεκιναει καλοκαιρινο προτζεκτ στην GT μου. Αλλαξα φιλτρο με ελευθερας της BMC. Φυσικα καμια αλλαγη, παρα τον θορυβο που εγινε ελαφρος πιο αγριος.

Σε κανα 2μηνο(να μαζεψουμε κ κανα φραγκο) παμε για χταποδι/τελικο κ προγραμμα.

εχεις που εχεις καινουργια αμορτισεροπουλα, αντι να μπλεξεις με μαστορατζες/θορυβο (τελικο)/καταναλωσεις και ιδιορρυθμιες (λαμπακια κλπ) με κερδος ...0,4 στα φαναρια ,βομβο στην εθνικη κλπ γιατι δεν παιρνεις μια τετραδα ζουπερ λαστιχα (ad08-re070-parada-r1r)με τα ιδια λεφτα ωστε ναχεις μεν ενα ανθρωπινο αυτοκινητο ,αλλα οταν γουσταρεις να σιδερωνεις και καμμια αναβαση??

γενικα παντως το τελικο ειναι χαλαρα αφορμη παντοφλας.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=3128]2cpu[/MENTION]

δεν το κουναω καθολου. ηδη εκανα 12χλμ για να γυρισω σπιτι. με μικρη ταχυτητα..

πηρα τηλ. να παω στον λαστιχα.. αλα ειναι κλειστα σημερα.

θα βγαζω φωτο μετα να δειτε.

Link to comment
Share on other sites

μην αγχωνεσαι, αν ειναι στο πελμα, θα στη βγαλει, θα στο τριψει απο μεσα και θα σου βαλει ενα pad, μια χαρα θα ειναι..Την βιδα προφανως μην την βγαλεις γτ θα χασεις ολο τον αερα, αν δεν ειναι πολυ μεγαλη προβλημα στη ζαντα δεν θα σου κανει.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.