Jump to content



Πρόβλημα με μνήμες;; Χάλασαν και οι δύο;;


thanosp

Recommended Posts

Παιδιά έχω την ακόλουθη μητρική:

MSI P35 NEO2-FR

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.523573

και τις εξής μνήμες:

CRUCIAL BL2KIT25664AA80A BALLISTIX 4GB (2X2GB) PC6400 800MHZ DUAL CHANNEL KIT

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554140

αγορασμένα όλα από e-shop μαζί με:

2 x WESTERN DIGITAL WD3200AAKS 320GB SATA2

INTEL CORE 2 QUAD CORE Q6600 2.40 GHZ LGA775 - 1066 FSB - BOX

GIGABYTE GEFORCE 9600GT CUDA GV-NX96T512H-P 512MB PCI-E

ENERMAX EPR525AWT PRO82+ 525W.

Πριν από λίγο καιρό άρχισαν οι μπλε οθόνες.Το memtest έδειξε πρόβλημα.Βγάζω τη μία μνήμη (τις είχα dual channel) και κρατάω τη μία για την οποία το memtest δεν έβγαζε πρόβλημα.Ενώ για λίγες μέρες πήγαινε καλά με τη μία μνήμη των 2GB,τα κολλήματα ξανάρχισαν.Πλέον και αυτή δείχνει να έχει πρόβλημα.Δοκίμασα να τη βάλω σε άλλη θέση,errors πάλι.Windows φορτώνουν κανονικά αλλά που και που πετάει μπλε οθόνη.

Είναι δυνατό να χάλασαν και οι δύο; Υπάρχει περίπτωση να φταίει η μητρική ή κάτι άλλο;

Επίσης να τονίσω ότι δεν ασχολούμαι με overclocking,κι επειδή δεν κατέχω το αντικείμενο περί των χειροκίνητων ρυθμίσεων των timings,τα έχω automatic.Δοκίμασα μόνο να αλλάξω τη ρύθμιση από 800MHz στα 667MHz αλλά τα ίδια.

Καμιά ιδέα; Άντε να έχει κάποιο πρόβλημα όταν είναι dual channel,αλλά και μόνες τους...;

Link to comment
Share on other sites

Για κοίτα με τι ρεύμα λειτουργούν και πόσο τους δίνει τα bios στις μνήμες!!!Στο λέω επειδή μπορεί οι μνήμες να θέλουν 2.2v για να λειτουργήσουν σωστά και εσύ απειδή δεν τις έχεις ρυθμίσει, τα bios να τους δίνουν λιγότερο και έτσι να μην επαρκεί και να βγάζουν errors μόνη της η μία ή και μαζί!Για κοίταξέ το αυτό και δώς τους χειροκίνητα 2.2v και τρέξε κάνα memtest και δες και πες!

Link to comment
Share on other sites

Βαλε στο Bios ακριβως οτι λεει ο κατασκευαστης.

Manual timings 4-4-4-12 kai volt 2.2 με 800mhz

Αν συνεχισεις να χεις προβλημα δωστες πισω στο e-shop για αλλαγη χωρις 2η σκεψη.

Εκτος κι αν θες να τις δοκιμασεις σε pc φιλου σου για να σιγουρευτεις οτι οντως φταινε οι μνημες και οχι τπτ αλλο.;)

Link to comment
Share on other sites

Και οι δικές μου οι μνήμες 2X2 OCZ Platinum 800άρες μου είχαν βγάλει ένα διάστημα πρόβλημα το 1 dimmaki στο memtest μετά από 2 χρόνια περίπου και τελικά έφταιγε το γεγονός ότι δεν είχα βάλει manual τα timmings και το voltage στο bios.

Με το που τις έβαλα 4-5-4 και volt 2.2v όλα οκ και κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.