Jump to content



Τελωνειο


Elpis

Recommended Posts

Γεια χαρα, θελω να παρω 2 ρολογια απο αμερικη, τα ρολογια στην ελλαδα εχουν αξια περιπου 700 ευρω. Ο πωλητης απο το ebay μου ειπε οτι θα γραφει το κουτι οτι ειναι δωρο με αξια μικροτερη των 50 ευρω.

Υπαρχει περιπτωση να πληρωσω στο τελωνειο και αν ναι ποσο;

Link to comment
Share on other sites

μπα δεν νομιζω να πληρωσεις τπτ;) εμενα παλιοτερα μου ειχε γραψει στην αποδειξη οτι εκανε 100$ και δεν πληρωσα τπτ..

τωρα αν πεσει στα χερια καποιου μυστηριου τυπου ισως και να πληρωσεις..αλλα πολυ ελαχιστο ποσο..μηδαμηνο:yes4:

Link to comment
Share on other sites

Ο crusty αν θυμάμαι καλά μου είχε πει ότι αν είναι το προιον είναι μέχρι 100$ η δηλωμένη αξία του τότε πάνω από 30Ε δεν σου κόβουν στο τελωνείο......άρα είτε τίποτα είτε κάποιο πολύ μικρό ποσό.....:D

Link to comment
Share on other sites

Ζήτα του την απόδειξη να στην στείλει ξεχωριστά σαν γράμμα η με φαξ οπως προείπε ο επανω...

Μετα στο κουτί καλό θα ήταν να αναγράψει 20 ευρώ κόστος As gift used items. Συνηθως εκεί δεν τα κοιτάνε απλά τα περνάνε. Μερικές φορες οταν λεει πανω απο 20 τα ανοιγουν και γιαυτο καλο ειναι η αποφυγη του να υπαρχει αποδειξη μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Και κοινό ταχυδρομείο USPS (νομίζω). Όχι ακριβές ιδιωτικές. Ας αργήσει και 20 μέρες.

Ω ναι, τα τελευταία 2 χρόνια, μια FedEx (μνήμες) και μια UPS (Acard ANS9010) περάσανε κανονικά τελωνείο και πλέρωσα.

Καμιά 3-4 πακέτα από την πεθερά με τα USPS, ούτε καν τα σκανάρανε. Με σφραγισμένα πραγματάκια εντός, από USB στικάκι των $10 εώς Χ25-Ε των $400.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

θέλω να αγοράσω κάτι ζάντες απο Αμερική...Θα με γδάρουν στο τελωνείο ε..? Να το ξεχάσω..?

Η κατώτερη τιμή που επεισα τον πωλητή να γράψει επάνω ειναι 500 USD :( με τίποτα δεν δέχεται να το κάνει σας service retuned product :(

Link to comment
Share on other sites

αν στο στείλει ως ιδιώτης δε θα σε γδάρουν...θα πληρώσεις μόνο μεταφορικά.......για 30κιλά δεμα (4δισκόπλακες φρένων) η USPS θέλει 300δολλάρια μεταφορικά.

αν θες 4 ζάντες με καμιά 10αριά κιλά η μια σε κόβω για 400δολλάρια κοντά μεταφορικά.

αν στο στείλει ως επιχείρηση για 500usd θα φάει ακόμα 100usd από τελωνείο το λιγότερο με πολύ αισιόδοξη σκέψη.

δεν ξέρω μήπως σε συμφέρει να κοιτάξεις Αγγλία ή Γερμανία.Για τί ζάντες μιλάμε?

Υ.Γ. μόλις συνειδητοποίησα οτι μιλάμε ναι μεν για τελωνείο αλλά όχι για αγορές σχετικά με υπολογιστές :sorry:

Link to comment
Share on other sites

Η τιμή για τα μεταφορικά είναι υπερβολικά χαμηλή........Αυτή την courier δεν την ξέρω, βλέπω όμως οτι συγχωνεύτηκε με DB Shenker που είναι κολοσσός....αλλά όπως υποψιάζομαι και με όλες τις ιδιωτικές courier θα περάσεις τελωνείο.....και δε θα σου χαριστούν.τα 500usd και για το βάρος και τον όγκο 4ζαντών να περιμένεις ένα +50% στην καλύτερη....οπότε με 250δολλάρια μεταφορικά και άλλα τόσα από τελωνείο δε ξέρω άμα σε συμφέρει......

να στα στείλει ως ιδιώτης δε γίνεται?....π.χ. να στα στείλει με προσωπικό δέμα ο υπάλληλος που σου έκανε την παραγγελία εσωτερικά με απλή αποστολή μέσω USPS?

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς. Κοίτα Αγγλία Γερμανία Γιάννη:snap:

αν δεν βρίσκεις τις ίδιες δες μήπως Αγγλία Γερμανία υπάρχουν σαν ίδιο σχέδιο από άλλο κατασκευαστή.

οι περισσότερες ζάντες έχουν 2-3 διαφορετικά εργοστάσια.....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.