Jump to content



DET DRAM ERROR...


The Blackjohn

Recommended Posts

Καλημερα.

Εχω ενα mobo rampage extreme.

Εχω το εξης προβλημα:

Προχθες αρχισε να μου κανει κατι περιεργα κολληματα η 1 αντλια νερου. (Εχω και 2 κυκλωματα)

Όπως, σταματαγε να δουλευει και μετα απο μερικα ρεσταρτ - ή βγαλσιμο φισ ρευματος ξαναπερνε.

Μετα απο αυτο για να την κανω να δουλεψει εβγαλα κ τα ρευματα των καρτων γραφικων.

(λογο χωροταξικου προβληματος)

Οταν τα ενωσα ολα και εβαλα ''μπρος'' :red:

Αναβει ο η/υ - αλλα δεν μπουταρει η οθονη!

Και μου πεταξε μην, στην οθονουλα της μητρικης:

DET DRAΜαν

Γνωριζει κανει τι σημαινει αυτο το μηνυμα?

(Τις Μνημες αν κ δεν τις ειχα πειραξει - τις αλλαξα θεσει αλλα το ιδιο)

:help1::help1:

Link to comment
Share on other sites

κανε reset και περνα τις ρυθμισεις στο bios παλι

το μηνυμα αφορα τις μνημες ειναι το σημειο που κολλαει

κοιτα παλι τις ενωσεις

Reset εκανα απο πισω - απο το κουμπι διπλα στις γυσες του mouse, keys κτλ

Αρκει?

Ενωσεις Ρευματων εννοεις...? :red:

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ηταν οι μνημες...

Καταφερα να bootαρω με ενα dimm 1gb (απο τα 4) στο 1ο σλότ.

Μπηκα στα σβίστα, εκανα update στο bios, αλλα τιποτα...

Μια απο τα ιδια..

Μπούταρε μόνο με ενα, στο 1ο σλότ....

Και με αλλο ενα στο 4ο... :happy2:

Μετα απο πολους... :crazy: συνδιασμους καταφερα να βαλω κ τα 4α και να επανελθουν ολα στην προηπαρχουσα κατασταση!

Το παραδοξο ειναι οτι, οχι μονο οι μνημες, αλλα κ οποιοδηποτε αλλο απ'το hardware του η/υ,

δεν το ειχε ακουμπησει χερι για πανω απο 8 μηνες....

Το μονο που μπορει να εχει σχεση ειναι οτι ολα αυτα ξεκλινησαν με 2 απανωτες πτωσεις τασεις του ρευματος....

Εχει σχεση...?:to_pick_ones_nose:

Link to comment
Share on other sites

Τα γνωστα της asus ειναι αυτα. Εδω μια maximus extreme ddr3 που εχω στο πισι οποτε της ερθει το κανει αυτο, οποτε βγαζω την μια μνημη κ μετα απο λιγες μερες ξανα παιζει κ με τα δυο στικακια...

Βαριεμαι να τα ξεστηνω ολα και να τρεχω για RMA :hehe:

Link to comment
Share on other sites

και εμενα το κανει αυτο δεν ειναι τιποτα προβλημα απλα ειναι το κολλημα της RE.οταν σου συμβαινει αυτο θα βγαζεις τη μια μνημη και μολις μπουταρει παλι μετα θα βαζεις την αλλη.αυτο γινεται επειδη δεν φτανει καποιες φορες το ρευμα να ξεκινησει και με τις 2 μνημες για αυτο με μια ολα κομπλε........:hehe::hehe:.σκαλωματα asus οπως παντα.........

στο λεω απο πρωσοπικη πειρα εχω αλλαξει 4 rampage extreme και η 4 κανανε το ιδιο......

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.