Jump to content



High Temps με υδρόψυξη!!!Γιατί έτσι??


vagos2221416003330

Recommended Posts

καταρχην εχεις πολυ μακρια λαστιχα η l30 φτανει με το ζορι νομιζω τα 2 μετρα κοντινε τις αποστασεις παρε μια ddc (της koolance φτανει τα 6.5 μετρα) που ειναι και μικρη βαλε και το radbox της swiftech βαλε και το tank μεσα να το μαζεψεις λιγο και θα εισαι μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

εεε....τι είναι αυτό το πάρε +πάρε+πάρε..πολλά τα λ7 μάγκες... είμαι σχεδον ταπί..Μία αντλία μπορώ να πάρω με max 60e..Όσο για τα μέτρα δεν είναι πάνω από 2.. ηl30 λέει ότι φτάνει 3μέτρα σε ύψος το νερό...

όσο για το radbox άμα το βάλω δεν θα κουμπώσει το ψυγείο πάνω...γιατί άμα το βάλω στο 3ο-τελευταίο fan τότε πρέπει να βάλω το κουτί να πατάει κάπου γιατί βρίσκει το ψυγείο στο πάτωμα...Άμα το δέσω στο μεσαίο fan βρίσκει το ψυγείο στο πάνω μέρους του γραφείου...Όσο για τo gallery το είδα..Η αντλία είναι πάντα πάτωμα, το τανκ πάντα στην κορυφή αλλά είδα και κανα 2 που το τανκ ήταν χαμηλά..(δεν ξέρω άμα είναι σωστό το τανκ που κάνει την εξαέρωση να είναι ποιο χαμηλά από το block πχ..) και το ψυγείο ή στο πάτωμα ή στο ταβάνι ή όρθιο στο πλάι...Που είμαι λάθος??

Κουτί ένα chieftec full atx από πλαίσιο το είχα πάρει πριν 3χρόνια..τα έσπρωχνε τότε.. Το ψυγείο δεν μπαίνει μέσα με τπτ...

Έλεγα να πελεκίσω το κουτί αλλά όπου και να ήθελα δεν μπορεί να μπεί 3πλό εκεί μέσα...Μόνο απέξω πχ ξαπλωμένο πάνω από το κουτί..

Link to comment
Share on other sites

βρίσκει σε Vga+ 24αρι της mobo+ ότι είναι πολύ μεγάλω ακόμα και για να το κρεμάσω από το ταβάνι του case θα βρίσκει κάτω πάνω στη vga..γενικά δεν με πέρνει ούτε από ύψος ούτε από πάχος το rad μέσα..Μόνο δίπλα στο κουτί όρθιο ή πάνω στο κουτί ξάπλα στο πλάι μπαίνει...Το θέμα είναι να μπουν όλα μέσα δλδ??Αλλά ακόμα και να το βάλω 2πλα στους hdd θα φυσάει καυτό αέρα μέσα στο case που δεν μπορεί να βγεί έξω + από που θα πέρνει φρέσκο αέρα???Άρα το incase rad απλά δεν παίζει..Τώρα το θέμα είναι που να το βάλω έξω??Δίπλα όρθιο ή πάνω ξάπλα??

Link to comment
Share on other sites

Μετρα την ροη της αντλιας οπως εισαι τωρα, αφου τα εχεις ολα χυμα θα ειναι ευκολο. (απλα βαλε την αντλια σε ενα ταπερ/δοχειο/κλπ και την εξοδο να πηγαινει καπου αλλου και χρονομετρα μια ποσοτητα νερου για να βγαλεις την ροη)

Link to comment
Share on other sites

και τα 2 τελευταία fan από το ψυγείο ίσως χώραγε όρθιο αλλά τότε θα το έβαζα ανάποδα με τα ρακορ προς τα πάνω και θα ήθελα και 5-6 γωνίες για να στρίψει εκεί μέσα ό σωλήνας και με την 3η θέση για fans άδεια (δλδ -2fan) +ότι θα είναι μέσα στο case άρα δεν θα πέρνει κρύο αέρα από το δωμάτιο + ότι θα βγάζει ζεστό αέρα μέσα στο case και με 1 12αρι πίσω και 2 92αριδες στο πλαι δεν παίζει να βγαίνει έξω ο ζεστός αέρας άρα θα γίνει θερμοκήπιο το case..

Α!Η αντλία γεμίζει 1 λίτρο σε 5-7 sec.. έτσι όπως είναι..

Link to comment
Share on other sites

ναι. γεμίζει λίτρο σε 7sec.Και κάνει και μία δίνη μέσα στο τανκ..Δεν νομίζω πως είναι θέμα ροής..Η HYDOR είναι πολύ δυνατή απλά πετάει αέρα μέσα και μου σπάει τα νεύρα...γιατί δεν μπορώ να κάνω εξαέρωση...

Link to comment
Share on other sites

σκιζεις μεγαλε,δεν εχω ξαναδει τετοιο συστημα,οι φωτογραφιες ειναι αποκαλυψη,

μπαινεις στο βιβλιο guiness.

σοβαρα τωρα.

ξηλωσε τα ολα,κυριολεκτικα ολα,διαβασε λιγο,βαλε και το μυαλο σου να σκεφτει πως

θα βοηθησεις την αντλια να κυκλοφορησει το νερο καλυτερα και σχεδιασε απο πριν που και πως θα τοποθετησεις το καθε κομματι.

Link to comment
Share on other sites

καταρχην εχεις πολυ μακρια λαστιχα η l30 φτανει με το ζορι νομιζω τα 2 μετρα κοντινε τις αποστασεις παρε μια ddc (της koolance φτανει τα 6.5 μετρα) που ειναι και μικρη βαλε και το radbox της swiftech βαλε και το tank μεσα να το μαζεψεις λιγο και θα εισαι μια χαρα

Αυτό είναι το μανομετρικό, όχι το μήκος των σωλήνων που μπορείς να χρησιμοποιήσεις.

ναι. γεμίζει λίτρο σε 7sec.Και κάνει και μία δίνη μέσα στο τανκ..Δεν νομίζω πως είναι θέμα ροής..Η HYDOR είναι πολύ δυνατή απλά πετάει αέρα μέσα και μου σπάει τα νεύρα...γιατί δεν μπορώ να κάνω εξαέρωση...

Το mod στο o-ring το έχεις κάνει? Συνήθως από εκεί παίρνουν αέρα οι hydor.

Πάντως σίγουρα μπορεί να το τακτοποιήσεις αρκετά το σύστημα...ειδικά αν έχεις διάθεση να τρυπήσεις το case.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχτο λ'ιγο εδ'ω μέσα, έχει αναφερθεί και με εικόνες...

Βασικά, παίρνεις ταινία τεφλόν, λύνεις την αντλία και βάζεις στην πατούρα του o-ring μερικές στρώσεις teflon, ώστε να πατάει καλά το o-ring. 3-4 περάσματα αν θυμάμαι καλά, αρκούν. Πρέπει να μπαίνει σχετικά σφικτά, αλλά οχι να σπάσει από το σπρώξιμο...

Link to comment
Share on other sites

τι ψυχεις με αυτο;μονο cpu και nb ετσι;

αφου δε χωραει στο κουτι εγω θα τα εβαζα ολα σε ξεχωριστο κουτι (οχι υπολογιστη,διαφορετικο αλλο κουτι) και απο εκει θα εφευγαν δυο σωληνες προς τα δυο μπλοκ,οσο γινοταν μικροτεροι αφου θα εβαζα το κουτι της υδροψυξης απο πανω απο το pc.

αυτο ομως προυποθετει να πιανουν τα χερια σου σε κατασκευες.

αφου ομως δεν εχεις λ7 να χαλασεις οπως λες μπορεις να κανεις το αλλο.

παρε ενα κομματι απο φυλλο κοντρα πλακε χοντρο και βιδωσε εκει πανω την αντλια,το ψυγειο και το τανκ,κανε τις συνδεσεις σου και βιδωσε το στην κορυφη του κουτιου σου.

θα χρειαστεις εκει εξω μονο μια ταση απο καποιο molex για την αντλια.

το συνολικο μηκος των σωληνων ετσι δεν θα ξεπερναει το 1 μετρο αλλα το κυριωτερο

θα ειναι οτι το νερο δε θα χρειαζεται να ανεβαινει ψηλα και μετα να ξανακατεβαινει χαμηλα,θα κυκλοφορει σε ενα σχετικα ιδιο επιπεδο,αυτο ειναι που θα σου δωσει καλη ροη

πιο ευκολη εξαερωση και καλυτερη αποδοση.

φτιαξε κατι συμμαζεμενο,αυτη η κατασταση δεν παιζεται.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σε πρωτη φαση θα μικρυνεις την αποσταση στο ελαχιστο αναμεσα στην εισοδο αντλιας και στη δεξαμενη νερου.Δηλαδη αν μπορεις και καθολου αποσταση (τα ρακορ να ακουμπανε και απλα ο σωληνας να τα ενωνει) εισαι ακομα καλυτερος.

Κανε πρωτα αυτο και βλεπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.