Jump to content



High Temps με υδρόψυξη!!!Γιατί έτσι??


vagos2221416003330

Recommended Posts

Γεια σας.Μετά από πολλές μέρες μέχρι να καταφέρω να μαζέψω όλα τα υλικά έφτιαξα επιτέλους την υδρόψυξη μου..

Cpu block : Swiftech Apogee GT

Nortbridge block : Swiftech MCW30

Tank : ένα μικρούλι που είχα χωράει 200ml+ νομίζω..

Ψυγείο : 3πλό της swiftech +6x12cm coolermaster fans

Σωλήνας primochill uv green 1/2'

Racor : EK 1/2'

σφιγκτήρες : primochill

αντλία : ΗYDOR L30

υγρό : Feser 1

Και πάνε έτσι : τανκ-αντλία-ψυγείο-cpu block-northbridge block-τανκ

Τώρα το πρόβλημα...δεν ξέρω τι φταίει αλλά έχω 45-55βαθμούς idle στον cpu και 61-65βαθμούς σε Northbridge και mobo..Έχω 57όταν είμαι στο bios....

Γιατί τέτοια temps??Με το stock είχα 45-50βαθμούς στο north και με full o/c..και τώρα είμαι όλα stock και idle και έχω 60-61???

Τι έχω κάνει λάθος και πως το φτιάχνουμε???

Κάτι δεν πάει καλά...αλλά τί??

Link to comment
Share on other sites

παίδες έκανα εξαέρωση και τα blocks πατάνε πάνω καλά αν βγάλουμε στην άκρη πως το block του north είναι μικρότερο από το chip αλλά όπως λέει ο κατασκευαστής κάνει για την mobo...

Link to comment
Share on other sites

Αν όλα πατάνε καλά, τότε είναι θέμα εξαέρωσης...καμιά φορά νομίζουμε ότι έχει γίνει σωστά, αλλά όχι...

Βάλε μόνο την αντλία στην πρίζα και κούνα δυνατά το ψυγείο και αναποδογύρισε το μερικές φορές...

Πόσο υγρό έβαλες?

Link to comment
Share on other sites

Αν πήρε λίτρο είσαι καλά...κούνα λίγο το ψυγείο καλού κακού...

Τι εννοείς τα 'παίξε η L30? Και εγώ αυτήν έχω Και είμαι με 3πλό GTX block cpu 11 και vga d-tek και tank 11 και έχει αρκετά καλή ροή (κρίνοντας από τον στροβιλισμό στο tank)

Link to comment
Share on other sites

ναι όταν λέω τα παιξε νομίζω πως έσπασε ο άξωνα ή 2-3 φτερλα της φτερωτής γιατί εκτώς από το νερό που δεν στέλνει κάνει και περίεργο θόρυβο...Πολύ θα ήθελα την swiftech αλλά δεν έχω ούτε το χρήμα για να την πάρω +ότι η L30 είναι 5ημερών..ολοκαίνουγρια από e-world..θα δώ για rma και άμα έχουν swiftech και μου πιστώσουν την l30 θα πάρω swiftech αλλιώς τουλάχιστον μία άλλη l30..

Link to comment
Share on other sites

Γενικα με τετοιου τυπου αντλιες ολο προβληματα ειναι οι περισσοτεροι αμα ψαξεις.Δεν ηταν καλη επιλογη.Παρ ολα αυτα γιατι δεν ανοιγεις το καπακι να δεις τι παιζει?Πολυ δυσκολα σπαει ο αξωνας ή η φτερωτη.

Δοκιμασε να την κανεις βυθιζομενη για να δεις πως παιζει.

Link to comment
Share on other sites

ρε σεις και γώ swiftech ήθελα αλλά δεν είχα ουτε έχω τα χρήματα..μιλάγε για διπλάσια+ τιμή..τεσπα πήρα τηλ στην e-world και μου είπαν ότι μπορούν να μου δώσουν τα χρήματα μου πίσω..άμα γίνει αυτό θα πάρω την swiftech..

Link to comment
Share on other sites

ασε που με τη swiftech δεν χρειαζεται να ανησυχεις καν για την εξαερωση,ειναι τοσο

δυνατη που ελαχιστα να κουνησεις 2-3 φορες το κουτι πεταει ολο τον αερα εξω,κανει εξαερωση σε ελαχιστο χρονο ακομη και μονη της να την αφησεις χωρις κουνηματα,ακομη και

με το ψυγειο ψηλα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά η L30 έχει θέμα με την εξαέρωση...με την αντίθετη έννοια από ότι φαντάζεται κάποιος.

Αν δεν έχεις blocks με αρκετή αντίσταση...ότι φυσαλίδα μπαίνει στο tank την τραβάει πάλι η αντλία...έπρεπε να αλλάξω 3 tank και block στην vga, για να πω ότι κάνω "εύκολα" εξαέρωση...:p

Link to comment
Share on other sites

ότι φυσαλίδα μπαίνει στο tank την τραβάει πάλι η αντλία

αυτο εξαρταται αποκλειστικα απο το τανκ,αν ειναι η εισοδος κοντα στην εξοδο και χαμηλα συμβαινει αυτο.

αν ομως η εισοδος ειναι κοντα στην επιφανεια του υγρου και η εξοδος αρκετα εκατοστα πιο κατω αυτο αποκλειεται να συμβει,η φυσαλιδα φευγει προς την επιφανεια.

γι αυτο τα καλυτερα τανκ ειναι αυτα που εχουν μηκος πανω απο 15 εκατοστα και την εισοδο του νερου ψηλα,τα ΕΚ εχουν υψος αλλα εισοδο- εξοδο χαμηλα στο ιδιο επιπεδο,

υπαρχει βεβαια ενα διαχωριστικο μεταξυ τους,θα ηταν καλυτερα ομως η εισοδος να συνεχιζονταν με εσωτερικο σωληνα μεσα στο τανκ που να καταληγει κοντα στην επιφανεια.

Link to comment
Share on other sites

dsc00300w.jpg

dsc00301ffk.jpg

dsc00302tbm.jpg

Έφτιαξα με τα 1,000ζόρια την αντλία η οποία ακόμα βάζει αέρα στο σύστημα..ακτως από αυτό παρατήρησα πως όταν το pc είναι Off ο σωλήνας παραμένει ζεστός..όχι τόσο όσο όταν είναι on αλλά είναι ζεστός... Άρα η αντλία βάζει ζέστη στο σύστημα εκτώς από αέρα... Πάντως τα Parts έχουν γάει το κούνημα της ζωής τους και ακόμα τπτ...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.