Jump to content



Δίλημμα ..Amd X2 550 Και ΑΜ3 ή Intel E8400 Και 775 ???


MUL

Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες ..σκέφτομαι μετά από 6 χρόνια να αλλάξω pc (ακόμα έχω έναν P4).. Λεω να ξοδεψω γύρω στα 500 – 600 ευρώ ( μονο tower) εχω ένα δίλημμα όμως....Να επενδύσω σε Am3 + ddr3 ή 775 + ddr2 ή 775 + ddr3 ???????? Tο pc που θα φτιάξω θα μείνει (αν κρίνω απο το προηγούμενο ) σε default καταστάσεις για καμιά 5 ετία.. το μόνο καλό που εχω απο το τρεχον pc ειναι

1) Ενας Sata 2 seagate 320gb

2) Το Midi κουτάκι που εχω και ειναι καινουργιο

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply

Κλασικά καθημερινές απαιτήσεις θα έλεγα...(net, video , games) .. Αξίζει να σημειώσω οτι για οθόνη εχω μια acer 20" (1680 * 1050 , με απλο vga βισμα.. ) αν και οι αναλύσεις που παίζω ειναι 1440 *900 ..μια Ατι 4770 ή μια GTS250 θα κάλυπταν τις απαιτήσεις μου για τα games (δεν ξέρω αν με αυτα τα λεφτά μπορω να παω σε κάτι καλύτερο..:mamba::help1:)

Καταρχάς.. ενας X2 550 ειναι εξίσου κάλός με εαν E8400 σε stock καταστάσεις??(για games)

Link to comment
Share on other sites

Ας υπερβάλω λίγο στην κάρτα γραφικών :meeting: Να μια σύνθεση που σκέφτομαι να κάνω... (με τα υπόλοιπα 40 ευρώ που περισσευουν θέλω να παρω fans και κατι καλώδια..).. ειμαι λίγο προβληματισμένος...:o

post-11425-1416074025,6449_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ο 550 είναι ελαφρώς χειρότερος από τον 8400, γιαυτό εξάλλου είναι και ένα τρίτο σχεδόν πιο φθηνός. Σε παιχνίδια βέβαια, η διαφορά αυτή είναι μικρή έως και αντίστροφη.

Το θέμα είναι πως αυτή την στιγμή το 775 είναι νεκρό socket, με ότι αυτό συνεπάγεται για την αναβαθμισημότητα και υποστήριξη του συστήματός σου. Η λογική λέει να περιμένεις για την σειρά i5 της intel το φθινόπωρο, ή να πας σε AM3 σύστημα τώρα.

Ορίστε μια πρόταση για gaming στα 550€. Θα σε καλύψει απόλυτα man....;)

Enermax EPR525AWT PRO82 PSU (525W)

AMD PHENOM II X2 550 3.1GHZ DUAL-CORE BLACK BOX EDITION

Xigmatek HDT-S1283 Cpu Cooler (CAC-SXHH3-U01)

MSI 770-C45

Adata 2GB DDR3-1333 Ram Dimm X2

Sapphire 4870 SVGA ( PCI-Express, 512MB, DDR5 )

LG GH22NS40 SECURE DISC DVD REWRITER BLACK BULK

Western Digital 640GB HDD (16MB Cache, 7200 rpm, Sata, WD6400AAKS)

550€ ακριβώς. Αν θέλεις να ανέβεις λίγο παραπάνω, και σε φτάνει για storage ο 320άρης, αφαίρεσε τον AAKS από την σύνθεση (όπως και την ψύκτρα που είναι overkill) και βάλε ένα ssd (για παράδειγμα 1, 2.) Η διαφορά αποκρισιμότητας στο σύστημά σου θα είναι πασίδηλη...;)

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πως αυτή την στιγμή το 775 είναι νεκρό socket, με ότι αυτό συνεπάγεται για την αναβαθμισημότητα και υποστήριξη του συστήματός σου. Η λογική λέει να περιμένεις για την σειρά i5 της intel το φθινόπωρο, ή να πας σε AM3 σύστημα τώρα.

Ναι ξέρω οτι το 775 εχει τελειώσει :rip: .. για αυτο σκέφτομαι για AM3 + ddr3 ..δυστήχως η πλατφόρμα i7 ειναι πολύ ακριβή .. δεν ξέρω για τις i5 και i3 τι θα ισχύει...:fist: Θα το ψάξω λίγο καλύτερα παντως ...

Link to comment
Share on other sites

φιλε οσες φορες πηρα με γνωμονα την αναβαθμιση βρεθηκα τελικα να τα δινω ολα, αλλαζουν τοσο γρηγορα τα δεδομενα που δεν αξιζεις να σκας για την "μακροζωια" πλατφορμας. Δες πχ με τους ι7 τι εγινε

Link to comment
Share on other sites

Μια διαφορετική σύνθεση ειναι αυτη που επισυνάπτω.. καλύτερος επεξεργαστής αλλα λίγο χειροτερη κάρτα γραφικών.. με την stock ψυχτρα πόσο μπορώ να κέρδίσω??

post-11425-1416074025,8346_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ΑΜ2+ DDR2 να πάρεις.

Το ddr3 θεωρώ πεταμένα λεφτά σε όποιο συνδυασμό θέλεις.

Ο συνδυασμός αυτός http://www.thelab.gr/showthread.php?t=65452 σε χαλάει ?

Enermax EPR525AWT PRO82 PSU (525W) 62€

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.526802 96€ ή ακόμα και αυτή http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.528479 80€

AMD PHENOM II X2 550 3.1GHZ DUAL-CORE BLACK BOX EDITION 99€

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1226673&MEMORY_SIZE=4+GB&category=69977727&catalog=20 33€ (Θα χρειαστείς 64Bit Windows)

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1240579 189€

http://www.plus4u.gr/showitem.php?ID=134010491 30€

509€

Πλέον τα παιχνίδια θα τα παίζεις σε full ανάλυση (1680χ1050)

Ψήκτρα σου έβαλα γιατί ο επεξεργαστής που παίρνεις φωνάζει να τον πειράξεις, η συγκεκριμένη θα τον κρατήσει κρύο αλλά και ήσυχο

Υπόψιν με 1 απο τις παραπάνω μητρικές υπάρχει πιθανότητα ο επεξεργαστής να γίνει 4πύρηνος....

Link to comment
Share on other sites

Ναι ξέρω οτι το 775 εχει τελειώσει :rip: .. για αυτο σκέφτομαι για AM3 + ddr3 ..δυστήχως η πλατφόρμα i7 ειναι πολύ ακριβή .. δεν ξέρω για τις i5 και i3 τι θα ισχύει...:fist: Θα το ψάξω λίγο καλύτερα παντως ...

Ψάξτο μαν, και μην φοβάσαι για τις επιλογές σου. Σήμερα μπορείς να αγοράσεις με 500-600€ ένα πολύ καλό gaming σύστημα...καλές αγορές...;)

ΑΜ2+ DDR2 να πάρεις.

Το ddr3 θεωρώ πεταμένα λεφτά σε όποιο συνδυασμό θέλεις.

Το θέμα είναι γιατί να διαλέξει καινούρια μητρική AM2+ αντί για καλύτερη AM3 (με SB710 ή SB750) η οποία και θα παίρνει πιο εύκολα μελλοντικούς επεξεργαστές?...ήδη η υποστήριξη σε αρκετά AM2+ μοντέλα για τους καινούριους επεξεργαστές πέφτει, καθώς βγαίνουν πλέον από την αγορά. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να πάει σε παλιό Am2+ socket σε νέο build την στιγμή που πάει για AM3 επεξεργαστή. Και η διαφορά ανάμεσα σε 4gb DDR800 με 4gb DDR3 1333 είναι λιγότερη από 20€ (παλιότερα το επιχείρημα για την DDR3 ίσχυε πάντως).
Link to comment
Share on other sites

Ψάξτο μαν, και μην φοβάσαι για τις επιλογές σου. Σήμερα μπορείς να αγοράσεις με 500-600€ ένα πολύ καλό gaming σύστημα...καλές αγορές...;)

Το θέμα είναι γιατί να διαλέξει καινούρια μητρική AM2+ αντί για καλύτερη AM3 (με SB710 ή SB750) η οποία και θα παίρνει πιο εύκολα μελλοντικούς επεξεργαστές?...ήδη η υποστήριξη σε αρκετά AM2+ μοντέλα για τους καινούριους επεξεργαστές πέφτει, καθώς βγαίνουν πλέον από την αγορά. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να πάει σε παλιό Am2+ socket σε νέο build την στιγμή που πάει για AM3 επεξεργαστή. Και η διαφορά ανάμεσα σε 4gb DDR800 με 4gb DDR3 1333 είναι λιγότερη από 20€ (παλιότερα το επιχείρημα για την DDR3 ίσχυε πάντως).

H μητρική που λες έχει Chipset AMD® 770+SB710 οι άλλες 2 έχουν AMD 790GX, Southbridge: AMD SB750 & AMD 790X, South Bridge: AMD SB750.

Νομίζω δεν τίθεται θέμα παλαιότητας, επίσης για 4gb ddr3 θέλεις 60€+ , για πια 20€ μιλάς??? :daisy:

Δηλαδή θα αγοράσω κατώτερο chipset και μνήμη 2πλάσιας αξίας για να γράφει απλώς και μόνο am3 το socket ???

Link to comment
Share on other sites

H μητρική που λες έχει Chipset AMD® 770+SB710 οι άλλες 2 έχουν AMD 790GX, Southbridge: AMD SB750 & AMD 790X, South Bridge: AMD SB750.
Αυτό τι σημαίνει man?...η μητρική που έβαλα στην σύνθεση για τον φίλο είναι AM3 έχει DDR3 μνήμη (αντί για DDR2 AM@+), και το καινούριο SB710 sb που δίνει τις ίδιες λειτουργίες με το SB750. Επιπρόσθετα, επιλέχθηκε για συγκεκριμένο λόγο, ώστε να ταιριάζει στην σύνθεση συνολικά.
Νομίζω δεν τίθεται θέμα παλαιότητας :tongue:
Φυσικά και τίθεται. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΛΟΓΟΣ (πέρα του οικονομικού) ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΕ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ BUILD ΜΕ ΑΜ3 ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ MIA ΠΑΛΙΑ ΑΜ2+ ΜΗΤΡΙΚΗ ΜΕ DDR2. Κανένας, does not compute...πως το λέμε ρε παιδί'μ...:triniti:

επίσης για 4gb ddr3 θέλεις 60€+ , για πια 20€ μιλάς??? :daisy:

Για τα 20€ διαφοράς που έχουν με τα 4gb των πιο ζεστών και πιο αργών DDR2 (και ναι, τα mushkin σήμερα έχουν αυτή την προσφορά. μέχρι χθές είχαν 40).
Δηλαδή θα αγοράσω κατώτερο chipset και μνήμη 2πλάσιας αξίας για να γράφει απλώς και μόνο am3 το socket ???

Hello? O λόγος που έβαλα την συγκεκριμένη μητρική στα 70€ είναι γιατί ταιριάζει στην σύνθεση του φίλου καλύτερα. Μπορώ να βάλω μια X790 GX790 μητρική σε AM3 με παραπάνω λεφτά, αλλά δεν υπάρχει λόγος. Αφενός η igp του είναι άχρηστη, αφετέρου το SB710 δίνει ίσες δυνατότητες OCing με το SB750. Δεν την έβαλα τυχαία την μητρική...

Anyway, πλατειάζουμε χωρίς λόγο, σκοπός είναι να πάρει ο άνθρωπος γνώμες για να κάνει μια επιλογή. Αυτά από μένα, καλές αγορές...^^

Link to comment
Share on other sites

O 9950 δεν ειναι λίγο παλιός?? Ενας Χ3 720 δεν ειναι καλύτερη επιλογή (μιας και τον αναφέρεις??)

Α..ξέχασα να προσθέσω: Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.