Jump to content



Asus Crosshair III Formula


Shadowjump

Recommended Posts

Δεν μπορώ να πω ότι ήξερα ότι θα βγει αυτή η μητρική. Εκεί που χάζευα το site του Πλαισίου, είδα αναμένεται σύντομα. Οποτε, έτρεχα στο Πλαίσιο, είδα ότι θα έρθει στις 18 του μηνός και θα φέρουν 5 κομμάτια. Πήγα στις 18 και τελικά είδα ότι θα φέρουν 1! Την παρήγγειλα άμεσος και ήρθε χθες.

Να λοιπόν μερικές φωτογραφίες:

Το κουτάκι είναι γεμάτο. Καλώδιο IDE, 5 SATA, το LCD Panel, η X-Fi, Drivers + 3Dmark06 και τα κλασσικά QConnector, USB, Firewire τις Asus.

th_IMG_3374.jpg

Να και η μητρική. Κανονικά, Full Size ATX. Πολύ όμορφη, με 8(!) Fan Connectors, όλοι 4pin, δεν υπάρχει Floppy connector, καλώς η κακώς (για μένα καλώς) και έχει LEDs για τα Volt, HDD, Standby. Γενικώς είναι καλοστημένη και δεν βρήκα κάποιο πρόβλημα στην εγκατάσταση της. Οι ασφάλειες στα PCI-X είναι λίγο σπαστικές, αλλα τις καταφέρνεις κάποια στιγμή.

th_IMG_3381.jpg

Ευτυχώς, βγάλανε το PS2 Mouse! 6 USB, Clear CMOS (πολύ πρακτικό), e-Sata, Firewire και 1 LAN (Realtek)

th_IMG_3376.jpg

Start, Reset φωτιζόμενα, "MemOK" (πάρα πολύ χρήσιμο, γιατί δεν χρειάζεται να κανεις reset BIOS, απλά το πατάς και γυρνάνε στο stock 1333 οι μνήμες).

th_IMG_3377.jpg

5 SATA II Ports, τώρα το ποσο πρακτικό είναι που είναι γυρισμένα, είναι θέμα καθενός. Εμενα προσωπικά δεν με βόλεψε γιατί έχω πάρει ένα μικρό κουτί για την μητρική. Επίσης, για μια RoG μητρική, θα ήταν πολύ καλύτερα να είχανε βάλει τα 6 SATA του SB750 και ξεχωριστό controller για το e-Sata, αλλα δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα.

th_IMG_3378.jpg

Αρκετά ξεχωριστό σχήμα η "ψυκτρούλα"! Και αρκετά αποδοτική απ ότι θα δούμε παρακάτω. Απ ότι θυμάμαι, μονο η Rampage II Gene έχει το G στην ψύκτρα.

th_IMG_3379.jpg

8+2 Phase Power. Αυτό που βρίσκουμε σε όλες τις High-End μητρικές τις Asus. Τίποτα πρωτότυπο δηλαδή. Το RoG εννοείται πως είναι φωτιζόμενο. Και αρκετός χώρος γύρω από το socket.

th_IMG_3380.jpg

Η ψύκτρα του SB750 δεν έχει το κάτι σπουδαίο στην ψύξη, αλλα αν παρατηρήσετε είναι λίγο στραβή, τώρα αν τους ξέφυγε, δεν το ξέρω :p

th_IMG_3382.jpg

Εδώ βλέπετε πόσος χώρος υπάρχει μετά την εγκατάσταση μια True Black. Δεν είναι κι άσχημα!

th_IMG_3383.jpg

Απ την άλλη μεριά βεβαια, είναι λίγο οριακά τα πράγματα με τις ψύκτρες. Και υπ όψιν, αν έχετε μνήμες με μεγάλες ψύκτρες, δεν θα χωράνε στα slot 1,3 θα πρέπει να τις βάλετε στα 2,4 (αν έχετε παρόμοια ψύκτρα βεβαια)

th_IMG_3385.jpg

Εδώ πάντως, υπάρχει αρκετός χορός. Τώρα το αν θα χωρέσει μια Orochi δεν το ξέρω :p

th_IMG_3386.jpg

Ένα πρόχειρο στήσιμο να δούμε πως είναι τα πράγματα. Απ ότι βλέπετε, τα SATA χωράνε οριακά. Επίσης, δυστυχώς, η ψύκτρα φυσάει προς τα επάνω αντί να κάνει ένα push pull με τον πίσω ανεμιστήρα. Αλλα τι να κάνουμε! Ένα άλλο κακό, άμα έχετε κάτι σε PCI, θα πρέπει να είναι κολλημένο κάτω από την κάρτα γραφικών, καθώς μονο εκεί υπάρχει PCI.

th_IMG_3403.jpg

Μερικές φωτογραφίες του BIOS, του οποιου τα περισσότερα πράγματα δεν ξέρω καν τι είναι, γιατί έχω να πιάσω AMD από εποχή s939.

th_IMG_3388.jpg

th_IMG_3389.jpg

th_IMG_3390.jpg

th_IMG_3391.jpg

th_IMG_3392.jpg

th_IMG_3393.jpg

th_IMG_3394.jpg

th_IMG_3395.jpg

th_IMG_3396.jpg

th_IMG_3397.jpg

th_IMG_3398.jpg

Τώρα περνάμε στο ψητό. Αλλα μην βιάζεστε, επειδή είναι αργά δεν προλαβαίνω να τρέξω benchmarks. Θα βάλω μονο θερμοκρασίες stock σε Idle και Full Load. Και από βδομάδα θα βάλω και υπόλοιπα.

Όσον αφορά το overclocking, θέλω τα φώτα σας, γιατί δεν έχω την παραμικρή ιδέα τι να πειράξω. Προσπάθησα λίγο πρόχειρα, αλλα τα πράγματα έχουν αλλάξει πολύ από την εποχή του s939 και 4400+ X2. Πάλι καλά που δεν μου έβγαλε και στην οθόνη, YOU FAILED, NOOB! :haha:

Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα είναι το εξής:

AMD Phenom II 955BE

Scythe Mugen 2 (θα βάλω τις φωτογραφίες αύριο)

Asus Crosshair III Formula

Mushkin 4GB DDR3 PC12800 1600MHz 8-8-8-24 @ 1333MHz 6-6-6-20 1.65V

Western Digital VelociRaptor 300GB

eVGA GTS250 512MB SuperClocked

Creative X-Fi Platinum

Chieftec 650W

CoolerMaster Silentio 500

Benches θα τρέξω τα εξής:

SuperPi 1.5: 1M, 32M

wPrime 2.00: 32M, 1024M

Hexus PiFast

3DMark Vantage

PCMark Vantage

Fritz Chess

WinRAR

HD Tune

Lavalys Everest Ultimate Edition

SiSoft Sandra 2009 v15.99

Cinebench

Link to comment
Share on other sites

χμμ..γιατι εβαλες ετσι την ψυκτρα?:eek: εχεις κ το psu που σου βγαζει το ζεστο αερα πανω στην ψυκτρα..

βαλτην αλλιως για καλυτερες θερμοκρασιες;)

Δυστυχώς δεν μπαίνει αλλιώς! Η προς τα πάνω θα φυσάει, η προς τα κάτω. Το πιάσιμο είναι τέτοιο, που δεν σου επιτρέπει να την βάλεις κάθετα την ψύκτρα...

Tελοσπάντων, επειδή έχω εξετάσεις το απόγευμα, θα κάτσω το βραδάκι να τρέξω μερικά benches και να ποστάρω.

Όσον αφορά το overclocking, καμια βοήθεια? :p

Link to comment
Share on other sites

α ναι sorry ξεχασα..το psu ειναι ταυτοχρονα και ψυγειο για τις μπυρες για οταν διψασεις..

ρε χειροτερε εχεις δει τροφοδοτικο να φυσαει αερα μεσα στο κουτι... ελεος αντι να μαζεψεις την αγνοια σου αρπαζεσαι κιολας:dots:

Link to comment
Share on other sites

χεχε..δεν αρπαζομαι...:shifty:

ειναι δυνατον να ρουφαει τον αερα τοτε? το τροφοδοτικο δεν βγαζει τον αερα απο την κατω μερια? τουλαχιστον ετσι ξερω και σε εμενα ετσι ειναι..το εχω στον πατο του κουτιου με τον ανεμιστηρα του προς τα κατω να φευγει ο ζεστος αερας..(ξερεις πως ειναι στο haf);)

Link to comment
Share on other sites

ΤΑ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΑ ΔΕΝ ΜΕΤΑΦΕΡΟΥΝ ΑΕΡΑ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΚΟΥΤΙΑ. ΤΕΛΟΣ.

με το fan που εχουν στο κατω μερος "ρουφανε" αερα μεσα στο τροφοδοτικο, ο οποιος βγαινει απο πισω..

ετσι πως το εχεις εσυ στο haf, τραβαει αερα απο την κατω πλευρα του κουτιου και το βγαζει στην πισω..

innerrearbottomm.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απ την άλλη μεριά βεβαια, είναι λίγο οριακά τα πράγματα με τις ψύκτρες. Και υπ όψιν, αν έχετε μνήμες με μεγάλες ψύκτρες, δεν θα χωράνε στα slot 1,3 θα πρέπει να τις βάλετε στα 2,4 (αν έχετε παρόμοια ψύκτρα βεβαια)

Νομίζω ότι πρέπει να το διορθώσεις λίγο....Εκεί που έχεις τις μνήμες σου στην φώτο είναι τα slots 1,2.

Και τα άλλα δυο είναι τα 3,4 που υποτίθεται ότι θα βάλουν τις μνήμες εκείνοι που έχουν πρόβλημα με την

ψύκτρα. Γιαυτό είναι και ίδιο χρώμα. Σωστά?

Κατ' άλλα πολύ καλή η παρουσίαση που έκανες. Μπράβο!!

Περιμένουμε αποτελέσματα και μετρήσεις(αφού σε βοηθήσουμε να "σκίσεις" τον 955...έχει πολλές δυνατότητες

να ξέρεις...)

EDIT\\ Το κουτί είναι το Nzxt Apollo?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ geobot.

Όχι, σωστά τα είπα τα είπα τα slots. 1,3,2,4 είναι γιατί θέλουν διαφορετικό channel για να παίξουνε dual channel, ξέρεις. και το καλο με την Asus, δεν σε μπερδεύει με χρώματα και ιστορίες. Σου λέει, 2 μνήμες στα μπλε η στα άσπρα και έχεις dual channel. Πάνω στην μητρική γραφει A1,B1,A2,B2.

Πήρα και μια Mugen 2 για να φτιάξω την ροή του αέρα γιατί το τροφοδοτικό τα παίζει σε full load, σκάει όλος ο ζεστός αέρας από την ψύκτρα πάνω του και δουλεύει full RPM.

Link to comment
Share on other sites

Α οκ τοτε. Απλα παρασυρθηκα απο την gigabyte μου ειναι με την σειρα αριθμημενα.

Αντε ανοιξε κανα θεμα να σε βοηθησουμε στο κλοκαρισμα, αφου τα κανονισεις με τις

θερμοκρασιες:yu::yu:

Link to comment
Share on other sites

ναι το ειδα...αν και σωστο...πρεπει να ειναι μεγαλη χαζομαρα οποιος το σκεφτηκε!αν ειναι δυνατον να ρουφαει ολο τον αερα μεσα στο psu κ να το βγαζει απο πισω..:crazy:(που στην συγκεκριμενη περιπτωση corsair 1000HX) δεν εχει ανεμιστηρα πισω..

Link to comment
Share on other sites

ναι το ειδα...αν και σωστο...πρεπει να ειναι μεγαλη χαζομαρα οποιος το σκεφτηκε!αν ειναι δυνατον να ρουφαει ολο τον αερα μεσα στο psu κ να το βγαζει απο πισω..:crazy:(που στην συγκεκριμενη περιπτωση corsair 1000HX) δεν εχει ανεμιστηρα πισω..

:flag::shutup::cry::crazy:

Link to comment
Share on other sites

ναι το ειδα...αν και σωστο...πρεπει να ειναι μεγαλη χαζομαρα οποιος το σκεφτηκε!αν ειναι δυνατον να ρουφαει ολο τον αερα μεσα στο psu κ να το βγαζει απο πισω..:crazy:(που στην συγκεκριμενη περιπτωση corsair 1000HX) δεν εχει ανεμιστηρα πισω..

Mα δεν είναι μόνο το Corsair 1000HX που δεν έχει και δεύτερο ανεμιστήρα......πληθώρα τροφοδοτικών είναι χωρίς δεύτερο ανεμιστήρα, απλώς είναι διάτρητα από πίσω για να φεύγει ο ζεστός αέρας...:D

Δεν υπάρχει σωστό και λάθος.....είναι απλά άλλη κατασκευή......και σε περίπτωση 2 ανεμιστήρων θα υπήρχε μεγαλύτερος θόρυβος....άσε που και το 1000HX είναι και λίγο θορυβώδες από μόνο του...:p

Link to comment
Share on other sites

ναι το ειδα...αν και σωστο...πρεπει να ειναι μεγαλη χαζομαρα οποιος το σκεφτηκε!αν ειναι δυνατον να ρουφαει ολο τον αερα μεσα στο psu κ να το βγαζει απο πισω..:crazy:(που στην συγκεκριμενη περιπτωση corsair 1000HX) δεν εχει ανεμιστηρα πισω..

ενω το να τραβαει αερα απο εξω, να τον ζεσταινει και να τον ριχνει μεσα στο κουτι(οπως ειπες) ειναι ποιο λογικο ε?:crazy:

το προβλημα σου δεν ειναι οτι ειπες μια παπακια.. ειναι οτι προσπαθεις να τη στηριξεις με αλλες χιλιες:TD:

το FAIL προσωποποιημενο

Link to comment
Share on other sites

ενω το να τραβαει αερα απο εξω, να τον ζεσταινει και να τον ριχνει μεσα στο κουτι(οπως ειπες) ειναι ποιο λογικο ε?:crazy:

το προβλημα σου δεν ειναι οτι ειπες μια παπακια.. ειναι οτι προσπαθεις να τη στηριξεις με αλλες χιλιες:TD:

το FAIL προσωποποιημενο

αντε παλι...ειδες που δεν καταλαβες τι θελω να πω?..και ας ειμαι 1000 φορες λαθος και εσυ 1000 φορες σωστος!

τεσπα αστο εδω γτ ειναι :offtopic2:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.