Jump to content



Πρόβλημα με bios


Vaggos

Recommended Posts

Καθώς έκανα το bios update έπεσε το ρεύμα και τώρα το Pc δεν ανοίγει πάει να αρχίσει και ξανά κλείνει και το κάνει συνέχεια. η μητρική είναι η ASUS P5K deluxe.

Τι κάνω τώρα????

Link to comment
Share on other sites

Μηπως δοκιμασες κανα bios reset λεω εγω τωρα !!

  1. Download the latest version or your choose version of BIOS file for your computer or motherboard from the manufacturer’s support site.
  2. Rename the downloaded file to AMIBOOT.ROM.
  3. Copy the file to a floppy disk.
  4. Insert the floppy disk to the floppy drive.
  5. Turn on the system.
  6. The system should automatically access the floppy drive (indicated LED will light up). If no floppy access occurs press and hold Ctrl-Home to force update. Follow any on screen instruction to restore and recover the good BIOS from the floppy disk.
  7. When 4 beeps are heard or a reboot prompt you may remove the floppy disk.
  8. Restart the computer.

δοκιμασε το μπορει να εισαι τυχερος !!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να δοκίμαζες με usb stick ;

Πολύ άτυχος είσαι πάντως φίλε μου. Αν δεν καταφέρεις τίποτα και είσαι και εκτός εγγύησης, νομίζω ότι η λύση που σου προτείνει ο SirDiman είναι η πιο φτηνή.

Δε ξέρω όμως πόσο εύκολο θα είναι να βρείς το τσιπάκι.

Link to comment
Share on other sites

Για τέτοιες περιπτώσεις το σύστημα ψάχνει στο floppy, αλλά νομίζω ότι πρέπει να είναι (free)DOS boot disk, με τροποποιημένο το autoexec.bat ώστε αυτόματα να κάνει BIOS update. Κατά την διάρκεια του flash, δεν βλέπεις τπτ στην οθόνη.

Από το manual της μητρικής, βρες ποιας εταιρίας είναι το BIOS και ψάξε συγκεκριμένα.

5ε για να γλιτώσεις την μητρική σου δεν είναι και πολλά, εκτός και αν έχεις δυνατότητα για RMA.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.