Jump to content



Επιλογή καινούριας τηλεόρασης


deninho

Recommended Posts

Θα πρότεινα και την 50άρα LG στα 999 (http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1310151&utm_source=Newsletter&utm_medium=Email&utm_campaign=0907PriceDiving)

Αν έπαιρνα TV αυτή τη στιγμή, σίγουρα θα ηταν στις τοπ επιλογές μου.

Link to comment
Share on other sites

οτι θα τις δω, θα τις δω. Για αυτό και ξεκίνησα το ψάξιμο ~1 μήνα πριν την αγορά :) Τωρα καταγράφω τις τηλεοράσεις που προτείνατε, και πάω να τις τσεκάρω ;)

Το πρόβλημά μου είναι, πως θα τις τσεκάρω στα αθλητικά, που δεν έχει αγώνες αυτήν την περίοδο :p

Χμμ αν το θες πολύ,αρκετές μπορούν να παίξουν video από usb,οπότε αν είναι να δεις κάποια με usb θύρα,χώσε μέσα σε ένα stick κάνα αθλητικό video σε mpeg ή dvix (δεν ξέρω ακριβώς τι format παίζουν) και πήγαινε για δοκιμή,αν και δεν είναι σίγουρο ότι θα παίξει σε όλες.:p
Link to comment
Share on other sites

Για αθλητικα, μακραν καλυτερες οι plasma απ οσα εχουν δει τα ματια μου μεχρι σημερα btw...

Θεωρηρικα τωρα, οι καλυτερες plasma θεωρουνται οι Kuros της Pioneer αλλα ειναι πανακριβες...

Η ποιο προσητη και πιοτικη λυση θεωρουνται οι Panasonic, η LG που λινκαρε ο Κωστας ειναι πολυ φτηνη για 50αρα οντως! Αλλα ειναι LG :p

PS: Γιατι δε γραφουν την τυπικη αντιθεση σε ολα τα μοντελα...? Συνηθως αν πας στο max τα χρωματα "καιγοντε"....

Link to comment
Share on other sites

Η ποιο προσητη και πιοτικη λυση θεωρουνται οι Panasonic

μου δείξανε στα μουλτιράμα σήμερα μια 46pz8 (νομίζω) @1000κάτι λίγα ευρώ. Καλή φάνηκε αλλά, η 50άρα @999€ ακούγεται ακόμη καλύτερα, οπότε ερχόμαστε στο ερώτημα:

Αλλα ειναι LG :p

Που είναι το κακό που είναι LG; :flag:

Link to comment
Share on other sites

Πώς γίνεται και μια 50άρα έχει 999 ευρώ και μια 40 έχει 1000+ ή μια 37άρα έχει κοντά 900? Ίδια μάρκα ας πούμε όλες. Από τα ψιψιψίνια μόνο γίνεται η διαφορά? Η' παίζουν κι αλλα που δεν τα ξέρουμε?

π.χ. η 37άρα Samsung LE37 650B είναι πιο ακριβή από πολλές 42άρες. Γιατί όμως? Ένα USB και ένα βύσμα παραπάνω δικαιολογούν τόση διαφορά? Αξίζει η διαφορά επιδόσεων και χαρακτηριστικών τη διαφορά τιμής ή μας παραμυθιάζουν?

Link to comment
Share on other sites

Παρε την pg10..(panasonic) ...αν οχι την 46αρα λογω 200...ψωροευρω..(:p) παρε την 42αρα.

ΔΕν καιει πλεον οπως ειδες..(εκτος αμα την συγκινεις με σλιμ (λογω τεχνολογιας) LED και δεν υπαρχει και λογος να να την "τσεκαρεις" στα αθλητικα.(by default ..σε αυτα πλασμα-lcd 1-0)

Aν ειχες χωθει στην ομαδικη για το calibratiri ..κυνηγα τον dubber και θα 'σαι αρχοντας.

εδιτ..

οσο για για τον ογκο..αν ντε και καλα ενοχλει..βγαινει η g15 που ειναι πιο λεπτη..(αντι για 3.5 ιντσες 2 αν δεν απατωμαι)

Yπαρχει και η V και η Ζ σαν λεπτες..

Link to comment
Share on other sites

μου δείξανε στα μουλτιράμα σήμερα μια 46pz8 (νομίζω) @1000κάτι λίγα ευρώ. Καλή φάνηκε αλλά, η 50άρα @999€ ακούγεται ακόμη καλύτερα, οπότε ερχόμαστε στο ερώτημα:

Που είναι το κακό που είναι LG; :flag:

Δεν ειναι κακο, απλα ειναι by default μια λιγοτερο ποιοτικη μαρκα σε σχεση παντα με τις αλλες 2 που ανεφερα (στις πλασμα τουλαχιστον, γιατι φουρνακια μια χαρα βγαζει :p ). Αυτο βεβαια δε σημαινει σε καμια περιπτωση οτι το top series model της LG ειναι χειροτερο απο το basic-entry level τις Panasonic.

H Panasonic ηταν απο της πρωτες (μαζι με την Fujitsu) που ξεκινησε την αναπτυξη των plasma panels για χρηση σαν TV(απο το 1994 αν θυμαμαι καλα), εφτασε αισιως στην 12η γενια πανελ φετος. Ολα αυτα κατι λενε :)

Ψαξε να βρεις το native contarst της LG, δε το βρηκα πουθενα...

Καλο ειναι να παιξεις λιγο με το μενου των tv που βλεπεις στα show rooms για να παιρνεις κ μια ιδεα απ την δουλεια που εκανε η καθε εταιρια κ σε αυτον το τομεα.

Η P46G10 εχει κ lan εισοδο για απευθειας streaming και ελπιζω και για firmware update, μιας κ στο Ελλαδισταν ακομα δεν μπορεις να κανεις update σε καμια TV μονος σου (δεν υπαρχει υποστηριξη στους πομπους DVB-T). Πληρωνεις κ κατι μπιχλιμπιδια του στιλ THX certified βεβαια αλλα νταξ...

Ολη η "μαγκια" ειναι στον επεξεργαστη εικονας κατα τη γνωμη μου, και αυτον δεν μπορεις να τον συγκρινεις στα χαρτια, πρεπει να τον δεις live ;)

Link to comment
Share on other sites

Είδα χτες μια Samsung LE40B650 (για την οποία είμαι "ζεστός"), παρέα με μερικές άλλες μάρκες και θα σας πω τις εντυπώσεις μου και τις απορίες.

1. Με τα υπάρχοντα κανάλια, δεν αξίζει να πάρεις flat TV. Ανεξαρτήτως μάρκας και μοντέλου, η εικόνα ήταν από μέτρια ως άθλια. Η μόνο που κάπως σωζόταν ήταν μια 37άρα Bravia. Ελπίζω να βελτιωθεί η κατάσταση με την αλλαγή σε ψηφιακό σήμα που είπανε ότι θα γίνει. Αλλιώς μένει μόνο το blue-ray, κανένα PS3 game, άντε και κανένα mkv, με τα οποία οι σχέσεις μου είναι ανύπαρκτες.

2. Τι formats (εικόνα, ήχο, video) αντιλαμβάνονται οι TVs που έχουν USB θύρα πάνω? Σε video, καταλαβαίνουν και αρχεία με υπότιτλους? Ρωτάω γενικά αλλά και για την Samsung LE40B650 ειδικότερα. Θα εκτιμούσα ένα PM από κάποιον που έχει την συγκεκριμένη TV.

3. Όταν μια TV έχει είσοδο δικτύου (ethernet ?) τι μπορεί να κάνει παραπάνω? π.χ. μπορώ να έχω browser στην TV? Κι αν ΝΑΙ, που τρέχει αυτός ο browser. Στην TV ή στο PC?

4. Όταν μια TV έχει υποδομή για ασύρματη σύνδεση, τι δυνατότητες προκύπτουν? Μπορώ π.χ. να "παίζω" μια ταινία στο PC και αυτή να προβάλεται στην TV? Με ποιο ακριβώς τρόπο? Είναι όπως με τις παλιές TV που το PC "βλέπει" την TV σαν οθόνη?

5. Λίγο άσχετο με τα παραπάνω... όταν γυρίσουν τα κανάλια σε mpeg4 (ψηφιακό) είμαστε για να αλλάζουμε κάρτα TV στο PC?

Link to comment
Share on other sites

Είδα χτες μια Samsung LE40B650 (για την οποία είμαι "ζεστός"), παρέα με μερικές άλλες μάρκες και θα σας πω τις εντυπώσεις μου και τις απορίες.

1. Με τα υπάρχοντα κανάλια, δεν αξίζει να πάρεις flat TV. Ανεξαρτήτως μάρκας και μοντέλου, η εικόνα ήταν από μέτρια ως άθλια. Η μόνο που κάπως σωζόταν ήταν μια 37άρα Bravia. Ελπίζω να βελτιωθεί η κατάσταση με την αλλαγή σε ψηφιακό σήμα που είπανε ότι θα γίνει. Αλλιώς μένει μόνο το blue-ray, κανένα PS3 game, άντε και κανένα mkv, με τα οποία οι σχέσεις μου είναι ανύπαρκτες.

Φιλε μου απο το σημα του μαγαζιου δεν μπορεις να κρινεις.

Καμια σχεση αυτο που ειδες στο μαγαζι με αυτο που θα δεις στο σπιτι, αν εχεις πολυ καλο σημα.

Στα μαγαζια υπαρχει μεγαλη απωλεια.

Tα ψηφιακα δεν μου φαινεται οτι θα ξεκινησουν αμεσα, καπου διαβασα οτι τελικη ημερομηνια ειναι καπου στο 2013, μπορει και να κανω λαθος.

Αλλα ναι η εικονα θα ειναι καλυτερη.

Link to comment
Share on other sites

Η LG μου φαίνεται πολύ καλή για τα λεφτά της. Ειδικά αν έχει και ψηφιακό αποκωδικοποιητή mpg4

Ψαξε να βρεις το native contarst της LG' date=' δε το βρηκα πουθενα...

[/quote']

Εδώ λέει 20000:1. Επίσης αναφέρει κατνάλωση 291W

http://www.cdfreaks.com/hardware/product/98638-LG-50PS3000.html

Link to comment
Share on other sites

Εδώ λέει 20000:1. Επίσης αναφέρει κατνάλωση 291W

http://www.cdfreaks.com/hardware/product/98638-LG-50PS3000.html

Δε ξερω ποσο αξιοποιστο μπορει να εινια το Site αλλα 20,000 ειναι μαλλον λιγο...η G10 εχει 40,000 πχ.

Link to comment
Share on other sites

2. Τι formats (εικόνα, ήχο, video) αντιλαμβάνονται οι TVs που έχουν USB θύρα πάνω? Σε video, καταλαβαίνουν και αρχεία με υπότιτλους? Ρωτάω γενικά αλλά και για την Samsung LE40B650 ειδικότερα. Θα εκτιμούσα ένα PM από κάποιον που έχει την συγκεκριμένη TV.

Λοιπόν η Samsung LE40B650 φαίνεται να παίζει τα εξής:

Video: .avi /.mkv /.asf (Divx 3.11 / 4.x, 5.1, 6.0, Xvid,H.264 BP / MP / SP, MPEG-4 ASP, Motion JPEG) / .wmv /.mp4 / .3gp / .vro / .mpg / .mpeg (ps) / .ts (Mpeg2 / H.264, VC1)

Ήχος: · MP3, AC3, LPCM, ADPCM (MULAWALAW), AAC, HE-AAC, DD+

http://www.prad.de/pdf/samsung_le40b650.pdf

Ψαρωτική...???!!!!

Link to comment
Share on other sites

"After the ‘warning shot' of the 52W4500, the smaller 46W4500 seems to suffer even more distractingly with the picture-ruining light pooling problem that troubled us on the large model. Seriously, the problem is so aggravating this time out that it's hard to believe these TVs are getting through Sony's quality control systems. In fact, if I hadn't now seen the problem on two separate W4500 TVs I might have suspected the 46W4500 was faulty."

http://www.trustedreviews.com/tvs/review/2008/10/28/Sony-Bravia-KDL-46W4500-46in-LCD-TV/p3

Aν πας να την δεις απο κοντα προσεξε το για να δεις αν οντως ισχυει.

Αν και με 50,000:1 dynamic contrast δεν ειναι κ πολυ δελεαστικη εδω που τα λεμε...

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα είναι απλούστατα:

Ειδικά για τη χρήση που θες, πας καρφί για plasma.

Καλύτερη λύση οι νέες Panny. (X(G/V)10).

Αν μπορείς πας min σε 46''.

Και η LG παραπάνω έχει καλή τιμή πάντως.

Ασε τις LCD και τα LED για τους πωλητές των καταστημάτων.

Link to comment
Share on other sites

Δες κι εδω http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=42501&page=81 .. #803 και #809 .. για οσους λενε ποσο δυσκολο ειναι πια να εχεις IR σε νεας γενιας plasma.. και ναι, μπορει να φευγει με μια βδομαδα "χιονια" οπως λενε και στο thread εκει, αλλα μπορει και οχι, και ειναι και μια διαδικασια..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.