Jump to content


ποια μαρκα να επιλεξω για gtx275?


speedman_26

Recommended Posts

έχετε καταλάβει ότι η μόνη διαφορά της 275 από την 260 είναι τα +24 shaders ε?

Για stock clocks δεν μιλάω, γιατί με o/c πάνε το ίδιο περίπου, για να μην πω ότι η 260 ίσως πάει και καλύτερα (η evga που είχα πήγαινε 760 πυρήνα/2620 μνήμες

είναι (λιγο) καλύτερη ναι, αλλά όχι υπερβολές! Εντάξει, είπαμε...

Και οι 2 κάρτες πάντως είναι πολύ καλές αγορές για τα λεφτά τους

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

δεν χρειαζεται να αλλαξει και καρτα γραφικων αν αλλαξει οθονη...βαζει απλα μια δευτερη...φιλε speedman ο,τι πληρωνεις παιρνεις...το θεμα ειναι να καταλαβεις πως στον τομεα της τεχνολογιας αγοραζεις αυτο που χρειαζεσαι την δεδομενη στιγμη και μην κανεις "επενδυσεις" γιατι κατι τετοιο απλα δεν στεκει...εμενα γνωμη μου ειναι να παρεις αυτην και ΑΝ χρειαστει πιο μετα περισσοτερη δυναμη σε μεγαλες αναλυσεις παιρνει αλλη μια...

Link to comment
Share on other sites

Μπηκες στην μπριζα για να αλλαξεις καρτα.

Κι αν μπεις στη μπριζα μεσα στους επομενους 3-6 μηνες να αλλαξεις και οθονη?(οι 22ρες απο 120 ευρω ξεκιναν)

Θα ξανα-αλλαξεις και καρτα γιατι η 260 πιθανοτατα δε θα σε καλυπτει?

Εκτος κι αν εισαι 100% σιγουρος οτι δε θα αλλαξεις οθονη, οποτε παω πασο.

Anyway η αποφαση δικη σου ειναι ουτος ή αλλως, απλα η φωνη της λογικης λεει οτι για +40 ευρω αξιζουν οι 2πλασιες επιδοσεις της 275.Εκτος κι αν δε τα χεις αυτα τα +40 οποτε ξαναπαω πασο.

εχω παρει αυτη αυτη την συνθεση

κουτι cosmos s

cpu icore 920

motherboard asus p6t deluxe v2

ram corsair dominator 3gb

hard drive velociraptor 300gb

psu seasonic 850watt

και μενει η καρτα αλλα εδωσα πολλα λεφτα και δεν νομιζο οτι μπορω να διαθεσω και πολλα για καρτα

θελω να παρω μια φτηνη αλλωστε τιν σεπτεμβριο ερχονται καινουργιες.

η 17αρα οθονη που εχω την πηρα μεταχειρισμενη απο ενα φιλο 60 ευρω δεν σκοπευω να την αλλαξω φετος

μου αρκει γιατι καθομαι κοντα αρκετα και δεν θελω πολυ μεγαλη ισως του χρονου.

Link to comment
Share on other sites

εχω παρει αυτη αυτη την συνθεση

κουτι cosmos s

cpu icore 920

motherboard asus p6t deluxe v2

ram corsair dominator 3gb

hard drive velociraptor 300gb

psu seasonic 850watt

και μενει η καρτα αλλα εδωσα πολλα λεφτα και δεν νομιζο οτι μπορω να διαθεσω και πολλα για καρτα

θελω να παρω μια φτηνη αλλωστε τιν σεπτεμβριο ερχονται καινουργιες.

η 17αρα οθονη που εχω την πηρα μεταχειρισμενη απο ενα φιλο 60 ευρω δεν σκοπευω να την αλλαξω φετος

μου αρκει γιατι καθομαι κοντα αρκετα και δεν θελω πολυ μεγαλη ισως του χρονου.

σε 17αρα και με 9600 ή 9800 gt τα παιζεις ολα στα full

Link to comment
Share on other sites

ο κολητος μου εχει την 9800gt σε μια 17αρα και παιζει crysis στα τερματα χορις problems;)

κι εγω με lada κανω αθηνα θεσσαλονικη 2 ωρες.χωρις προβληματα.χωρις καν σταση για βενζινη.

Link to comment
Share on other sites

κι εγω με lada κανω αθηνα θεσσαλονικη 2 ωρες.χωρις προβληματα.χωρις καν σταση για βενζινη.

καλα φιλε ηρεμησε σε 17αρα ας παρει τωρα μια 9800gt/gtx ή μια hd4850 και τον σεπτεμβριο με το καλο παιρνει μια απο τις καινουργιες καρτες που θα βγουν και μια καλυτερη οθωνει.

Link to comment
Share on other sites

Για να είμαι ειλικρινής θα τα έδινα τα 17 ευρώ παραπάνω γι' αυτή :

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1239643&price=desc&catalog=20&category=69977735&page=4&MSCSProfile=DCCDF22EB27065BE873E77100669B211FDF4C4EE6E56F64C7431CEDBBE2ED9C585B994DEB5D42506E58636E8B446C491153AEF5ADA4C51652701339054B42E8BD20D276445A10762FEC982F4C082D5E6AC68353BAD0C380359DE8886689036A1A383546672075134B7FB4C1A3FFE5EB5C6358D13CA6EE9B053A68DED37AEF9C2

Από εκεί και περα μια χαρά κάρτα είναι αυτή που πήρες. Απ' ότι θυμάμαι είναι με τους 216sp's+55nm.

Για το σύστημα ψύξης δε ξέρω.

Θα σε καλύψει μια χαρά η κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Για μια τοσο συγχρονη καρτα γραφικων οπως η GTX275 δεν ειναι λιγα τα 896ΜΒ? Δεν συμφερει τοτε να παρει κανεις μια ΑΤΙ 4890 που ερχεται σε 219€ (vapor-x) και να εχει και 1GB? Ειμαι κι εγω στην αναζητηση μιας καινουργιας καρτας και προσπαθω να καταληξω καπου...:)

Link to comment
Share on other sites

Τα 100 mb ram παραπανω πιστεψε με δε κανουν τη διαφορα.

Για τη συγκεκριμενη κατηγορια καρτων, και 2 γιγα ραμ να τους βαλεις παλι διαφορα δε θα δεις.

Τη περρισοτερη ραμ την θες για να χωραν πιο πολλα game textures στην ταχυτερη (σε σχεση με την κανονικη) vga ram, ωστε τα textures να γινοντε αμεσα loaded απο αυτην, και να μη καθυστερουν οταν κανουν to load απ την κανονικη ram ή σε ακομα χειροτερες περιπτωσεις απ το σκληρο.(Ειναι η περιπτωση που οταν βγαινεις πχ απο μια κλειστη σπηλια σε ενα τεραστιο ανοιχτο κοσμο με δεντρα κτλπ, που βλεπεις τα δεντρα να δημιουργουντε εκεινη την ωρα, ή καθως περπατας δημιουργουντε συνεχεια καινουρια δεντρα κτλπ.)

Ο μονος τροπος για να μπορεσεις να φας σε συγχρονο παιχνιδι τα 900 mb της καρτας ειναι να παιζεις σε αναλυση 2560*1940 και παλι...δυσκολα.

Ακομα κι ετσι ομως , και 2 γιγα ραμ να ειχε η 4890 ή ή 275 παλι σαν καρτες δεν εχουν την απαραιτητη ισχυ για να μπορεσουν να γεμισουν τα 2 γιγα ραμ με super quality textures οποτε στην ουσια παει αχρηστη.

Ο μονος λογος για να πας στα 2 γιγα σε καρτα της συγκεκριμενης κατηγοριας ειναι αν πας στο κοντινο μελλον σε sli/crossfire οποτε και θα εχεις την απαραιτητη ισχυ για να μπορεσεις να αξιοποιησεις τα 2 γιγα μνημης (μιας και στο sli/crossfire το συστημα χρησιμοποιει μονο τη ραμ της μιας εκ των δυο καρτων).

Κατα τα αλλα αν θες ριξε μια ματια στο nooboreview (το link ειναι στην υπογραφη) που εχω για την 275, για συγκριση γουγλαρε ενα 4890 vs 275 για να παρεις μια ιδεα.

Link to comment
Share on other sites

..μιας και στο sli/crossfire το συστημα χρησιμοποιει μονο τη ραμ της μιας εκ των δυο καρτων..

Όχι ακριβώς, κάθε gpu διατηρεί τα δικά της δεδομένα στη μνήμη τοπικά που έχει τα οποία είναι ίδια μεν αλλά οχι κοινά.

Στα υπολοιπα συμφωνώ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.