Jump to content



ποια μαρκα να επιλεξω για gtx275?


speedman_26

Recommended Posts

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

2χ260 είναι αρκετά αργότερες από τη 295. 2χ275 είναι σαν μια overclocked 295 γιατί είναι ολόιδιες εκτός της συχνότητας που λειτουργούν. Ήθελα επίσης να κάνω ένα μικρό σχόλιο για τη μνήμη των καρτών γραφικών που αναφέρθηκε παραπάνω. Η μνήμη παίζει αρκετά μεγάλο ρόλο όταν ενεργοποιηθεί το ΑΑ. Για το λόγο αυτό σε αναλύσεις 1920χ1200 και άνω και μόλις ενεργοποιηθεί 8χΑΑ για παράδειγμα η 275 πεθαίνει εντελώς συγκριτικά με τη 4890, αφού απλά τελειώνει η μνήμη. Το ίδιο άλλωστε παθαίνει και η 295 σε σχέση με τη 4870Χ2 σε 2560χ1600 με ΑΑ. Της τελειώνει η μνήμη. Δε φτάνουν 896 ή 1792 ανάλογα με την περίπτωση για να αποδώσει τέτοια λεπτομέρεια με ικανοποιητικό frame rate. Σε πιο φυσιολογικές συνθήκες και αναλύσεις δεν έχει τόσο μεγάλη σημασία η διαφορά της μνήμης από 896 σε 1024mb ή 1792 σε 2048.

Link to comment
Share on other sites

2χ260 έιναι αρκετά αργότερες από τη 295. 2χ275 είναι σαν μια overclocked 295 γιατί είναι ολόιδιες εκτός της συχνότητας που λειτουργούν.

Διαφωνω καθετα τσακαλε... Δες πιο κατω->

2χ 260 216 ειναι παντου το ιδιο η λιγο καλυτερες απο την 295.

http://www.bit-tech.net/hardware/graphics/2009/01/08/nvidia-geforce-gtx-295-quad-sli-review/6

2χ 275 ειναι παντου καλυτερες απο την 295->

http://www.tomshardware.com/reviews/geforce-gtx-sli,2298.html

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου απλά. 2χ216 shaders έναντι 2χ240. 28ROPs και για τις δύο αλλά 2χ72 texture filtering units έναντι 2χ80. Ίδιες συχνότητες λειτουργίας και ίδιος δίαυλος μνήμης. Πως είναι λοιπόν δυνατόν να είναι οι 260 γρηγορότερες? Μια 275 είναι σχεδόν παντού γρηγορότερη από τη 280 και μια overclocked 275 όπως η msi twin frozr ξεπερνά σε αρκετές περιπτώσεις τη 285. Όλες οι προαναφερθείσες είναι προφανώς πιο γρήγορες είτε σκέτες είτε σε sli από την 260-216. Εγώ μέχρι χθες είχα 2χ280 sli. Η 295 είναι με μια μικρή αύξηση στη συχνότητα της που να ισοφαρίζει τη 280 (602-1296-1100) περίπου το ίδιο γρήγορη. 2χ280 sli περίπου= 295 άρα σίγουρα 2χ260-216 < 295. Τις έχω δοκιμάσει κι εγώ ο ίδιος τις 260 με 216 shaders. Απλά καμμία σχέση με 295. Επίσης, μια 295 στα 633-1404-1134 που είναι η συχνότητα της 275 και που όλες ανεξαιρέτως οι 295 μπορούν να λειτουργήσουν, είναι σχεδόν ίδια σε επιδόσεις με τις 2χ275 (ίσως είναι 2% αργότερη μόνο και μόνο επειδή οι δύο κάρτες σε sli χρησιμοποιούν το bandwidth δύο ξεχωριστών διαύλων pci express και όχι μια εσωτερική γέφυρα όπως η 295). Οι 2χ275 είναι ουσιαστικά η 295 απλά με λίγο υψηλότερη συχνότητα λειτουργίας. Σαν μια overclocked 295 όπως είπα πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αυριο θα παω στο πλαισιο για να παρω μητρικη..κ επειδη την 8800 την πουλησα,θα παρω και καρτα γραφικων..

Το θεμα ειναι να παρω την 275gtx(κ να την κρατησω αρκετο καιρο)..η να παρω πχ την 9400gt(να κανω την δουλεια μου) κ να περιμενω 1-2 μηνες για τις καινουργιες?

Κλεινω περισσοτερο προς την δευτερη λυση..:)

Εσεις αν αγοραζατε τωρα καρτα τι θα κανατε?

Link to comment
Share on other sites

Να πάρεις αυτό που χρειάζεσαι τη στιγμή που το χρειάζεσαι χωρίς να σκέφτεσαι ότι θα βγει κάτι καλύτερο σύντομα και μήπως θα ήταν καλύτερο να περιμένεις. Αν βέβαια νομίζεις ότι μπορείς να περιμένεις με την 9400gt κάντο. Αλλά μάλλον θα συνειδητοποιήσεις ότι δε μπορείς να παίξεις τίποτα με αυτήν και θα απογοητευτείς. Πάρε μια 4770 και περίμενε τις καινούριες.

Link to comment
Share on other sites

Περιμένοντας τις καινούριες όμως περιορίζεις τις επιλογές σου μόνο σε ΑΤΙ.

Την Nvidia τη βλέπω σε κανα 5μηνο να βγάζει τις καινούριες κάρτες.

Το οτι θέλεις να κρατήσεις την κάρτα πολύ καιρό είναι ενα θέμα βέβαια, αλλά από την άλλη είδα τις GTX275 να ξεκινούν από τα 169ευρώ στο Πλαίσιο. Πιστεύω πως η κάρτα θα κρατήσει μεταπωλητική αξία, οπότε δεν είναι κακό το deal. Σκέψου ότι οι καινούριες θα είναι σίγουρα τσουχτερές στην τιμή.

Εγω δε θα περίμενα. Το ίδιο συμβουλεύω και εσένα να κάνεις, μιας και εχω καταλάβει ότι είσαι gamer και οσο να 'ναι ενα ''στάδιο στέρησης'' θα το περάσεις:rolleyes:

Αν είχες την 8800 θα σου έλεγα περίμενεις.

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα...το σιγουρο ειναι οπως ειπα οτι αν παρω την 275 τωρα θα την κρατησω πανω απο χρονο σιγουρα..

Αυτο το σταδιο στερησης το σκεφτηκα και γω..

Να σου πω την αληθεια ο λογος(χωρις απαραιτητα να ειναι σωστος) που σκεφτομαι να περιμενω τις DX 11 ειναι το stalker(COP)και το Dirt 2 που θα το υποστηριζουν..:p

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αληθεια ο λογος(χωρις απαραιτητα να ειναι σωστος) που σκεφτομαι να περιμενω τις DX 11 ειναι το stalker(COP)και το Dirt 2 που θα το υποστηριζουν..:p

To οτι θα υποστηριζουν το DX11 δεν σημαινει οτι στην 275 δεν θα παιζουν ή θα παιζουν πολυ αργα, απλα καποια απο τα visual effects που ΙΣΩΣ ενσωματωσουν οι προγραμματιστες, δεν θα φαινονται στην 275.

Τωρα ποσο σημαντικο ειναι αυτο για σενα, θα το κρινεις ο ιδιος.

Δες και ενα σχετικο βιντεο για το DX11.

http://www.youtube.com/watch?v=6Wp4Y-u8-Qw

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα...το σιγουρο ειναι οπως ειπα οτι αν παρω την 275 τωρα θα την κρατησω πανω απο χρονο σιγουρα..

Το ότι δε θέλεις να αλλάζεις κάρτα κάθε χρόνο είναι σίγουρα δικό σου θέμα, αλλά δες λίγο τα δεδομένα, μήπως και κινηθείς διαφορετικά αυτή τη φορά.

bakalis me tefteri mode on:p :

Δίνεις 170 ευρώ για τη GTX275.

Έχεις ηδη πάρει περίπου 50ευρώ από την πώληση της 8800.

Σε ενα χρόνο πουλάς τη GTX275 γύρω στα 60-70 ευρώ.

Αμα αφαιρέσεις και τα 35 ευρω της 9400gt (που δε θα δώσεις με αυτό το σενάριο), τότε συνολικά θα έχεις χαλάσει 30-40 ευρώ για το gaming ενός χρόνου.

Κατα αυτό τον τρόπο θα κερδίσεις πολύ χρόνο, που θα σου επιτρέψει να έχεις διαθέσιμες ολες τις DX11 κάρτες τη στιγμή της αγοράς. Παράλληλα Θα ξέρεις ποια παει καλά, ποια ψήνεται - ποια δε ψήνεται, ποια είναι η καλύτερη σε value for money κτλ.

Δε ξέρω βέβαια αν μπάζει κάπου το σενάριο μου, αλλά μου μοιάζει λογικοφανές:)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βρίσκομαι και εγώ στην αναζήτηση νέας κάρτας (για Ι7 σύστημα) τί είναι καλύτερα να κάνω:

1)Να πάρω από τώρα μια 275

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1239643

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1296272&CHIPSET_TYPE=GTX+275+Cuda&category=69977735&catalog=20

2)Να πάρω μια φτηνή και αργότερα την αλλάζω ?

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1145991&page=7&category=69977735&catalog=20

Η οθόνη που έχω είναι η LG 1970 (αργότερα θα αλλαχθεί).Θα ήθελα να έχει και HDMI για να συνδέεται πού και πού με 40αρα LCD 1080p για mkv.Και επίσης θα ήθελα κάποια κάρτα που να μην κάνει θόρυβο.99% θέλω ndvidia.Οι τιμές θα πέσουν σε όλες ATI-nvidia και σε τί διάστημα ? Άν είναι να περιμένω κανά μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα μήνα δε θα πέσει τίποτα. Όλες οι κάρτες έχουν πέσει πολύ πρόσφατα και δεν αναμένεται άλλη πτώση σύντομα. Με την οθόνη που έχεις η 275 δεν έχει κανένα νόημα. Η 9800GT θα σε καλύψει με μεγάλη άνεση, είναι σχετικά αθόρυβη και έχει και hdmi για να τη συνδέεις με τηλεόραση. Σκέψου όμως και μια 4770...Είναι πολύ ανώτερη σε επιδόσεις, σε απόδοση hd περιεχομένου είναι απλά ΑΤΙ(δηλαδή άψογη) και είναι επίσης αρκούντως αθόρυβη.

Link to comment
Share on other sites

Η 9800GT θα σε καλύψει με μεγάλη άνεση, είναι σχετικά αθόρυβη και έχει και hdmi για να τη συνδέεις με τηλεόραση. Σκέψου όμως και μια 4770...Είναι πολύ ανώτερη σε επιδόσεις, σε απόδοση hd περιεχομένου είναι απλά ΑΤΙ(δηλαδή άψογη) και είναι επίσης αρκούντως αθόρυβη.

Αυτή που λέω δεν έχει HDMI όμως.Παιχνίδια όπως το Crysis (λέω να το βάλω - δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με αυτό) και COD 4-5 θα τα παίζει ικανοποιητικά ?

Link to comment
Share on other sites

Όλες έχουν hdmi. Απλά κάποιες το έχουν πάνω στην κάρτα κατευθείαν και οι υπόλοιπες το έχουν με μετατροπέα dvi->hdmi. Ακόμα κι αν δεν τον έχει μέσα το μετατροπέα, πράγμα μάλλον απίθανο, τον αγοράζεις μόνος σου. 5 ευρώ κοστίζει. Ξέχνα το crysis. Σε full λεπτομέρειες (very high) δε θα το παίξει ικανοποιητικά ούτε σε αυτή την ανάλυση. Τα call of duty 4 και 5 τα παίζει πολύ χαλαρά σε full λεπτομέρεια. Σκέψου απλά και τη radeon 4770. Είπες ότι θέλεις nvidia αλλά είναι πολύ καλή περίπτωση κάρτας με 15 ευρώ διαφορά μόνο. Είναι περίπου 10-15% γρηγορότερη. Περισσότερο αν παίζεις με ΑΑ.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι δε θέλεις να αλλάζεις κάρτα κάθε χρόνο είναι σίγουρα δικό σου θέμα, αλλά δες λίγο τα δεδομένα, μήπως και κινηθείς διαφορετικά αυτή τη φορά.

bakalis me tefteri mode on:p :

Δίνεις 170 ευρώ για τη GTX275.

Έχεις ηδη πάρει περίπου 50ευρώ από την πώληση της 8800.

Σε ενα χρόνο πουλάς τη GTX275 γύρω στα 60-70 ευρώ.

Αμα αφαιρέσεις και τα 35 ευρω της 9400gt (που δε θα δώσεις με αυτό το σενάριο), τότε συνολικά θα έχεις χαλάσει 30-40 ευρώ για το gaming ενός χρόνου.

Κατα αυτό τον τρόπο θα κερδίσεις πολύ χρόνο, που θα σου επιτρέψει να έχεις διαθέσιμες ολες τις DX11 κάρτες τη στιγμή της αγοράς. Παράλληλα Θα ξέρεις ποια παει καλά, ποια ψήνεται - ποια δε ψήνεται, ποια είναι η καλύτερη σε value for money κτλ.

Δε ξέρω βέβαια αν μπάζει κάπου το σενάριο μου, αλλά μου μοιάζει λογικοφανές:)

Οχι δεν μπαζει tamerlan το σεναριο σου..εισαι σωστος..:T:

Παιρνω τωρα την Evga 275 και αργοτερα βλεποντας και κανοντας..

Thanks..:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.