Jump to content



Βοήθεια Παλαιολογίας..... (socket 423 σας λέει κάτι;;;)


mitsos1os

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα. Έχοντας αρχίσει το καλοκαίρι, γύρισα στην πόλη μου (όντας φοιτητής στην Αθήνα), και βαρέθηκα να φέρω το σταθερό PC που έχω στην Αθήνα και ασχολούμαι με το κάπως παλιό μου στο σπίτι. Συγκεκριμένα, μιλάμε για ένα Pentium 4 στα 1.9 GHZ σε socket 423 μνήμες SDRAM και τα λοιπά. Έχω το εξής πρόβλημα. Το Bios μου καθώς και το Speedfan, βλέπουν την θερμοκρασία του CPU να είναι σταθερή στους 95-99 βαθμούς κελσίου. Σωστό τηγάνι!.... Αυτό έχει όμως σαν αποτέλεσμα το cpu να κάνει συνεχώς throttling με αποτέλεσμα να είναι πιο αργός και από τον θάνατο. Δοκίμασα να του αλλάξω πάστα μιας και είχα καιρό (έβαλα τώρα την Arctic Silver 5) αλλά καμία απολύτως διαφορά. Αυτό με έβαλε σε σκέψεις συν το γεγονός ότι αυτή η απότομη αλλαγή θερμοκρασίας πρέπει να έγινε απότομα μετά από κάποια χρόνια. Δοκίμασα να το τρέξω ακόμα και με την ψύκτρα αποσυνδεμένη, αλλά η θερμοκρασία ήταν πάλι εκεί δεν ξεπέρασε τα 99 παρόλα αυτά. Ακόμα καμιά φορά η μέτρηση εξαφανιζόταν ή πήγαινε 0 και μετά πάλι 99. Οπότε μάλλον κάποιος αισθητήρας τα έχει παίξει, αλλά που να βγάλω τώρα άκρη. Μητρική έχει μία VIA APOLLO P4X266 με (VT8753-VT8233). Σκέφτηκα να του κάνω ένα BIOS upgrade αλλά είναι πολύ δυσεύρεστα. Βρήκα ένα κάπου και σκέφτομαι να το ρισκάρω. Μήπως έχει κάποιος από εσάς καμιά ιδέα ή έχει συναντήσει κάτι παρόμοιο; Κάθε απάντηση δεκτή.... Ευχαριστώ:p

Link to comment
Share on other sites

Ο αισθητηρας στις περισσοτερες μητρικες σε αυτο το socket ειναι κατω απο την cpu μεσα στο socket.Μια διοδος ανασηκωμενη με δυο ψηλα ποδια συνηθως μπλε και τριγωνικη.

Απο εκει και περα δεν ξερω πως να σε βοηθησω...Κουνα την,κοψτην,βραχυκυκλωσε την,δεν αναλαμβανω την ευθυνη να σου προτεινω κατι.

Link to comment
Share on other sites

Ενώνοντας τα δύο άκρα με ένα καλώδιο

Δ <- Δίοδος

| |

| | <---Ποδαράκια

| |

Αν έτσι είναι για παράδειγμα ο σένσορας

Δ <- Δίοδος

| |

|-| <---Καλώδιο

| |

Αυτό είναι το βραχυκύκλωμα

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστώ. Θα το δοκιμάσω και θα σας πω. Δεν έχω να χάσω τίποτα. Παρεπιπτόντως, ψάχνωντας στο google ανακάλυψα ότι τις μητρικές αυτές τις έκανε η info quest σε συνεργασία με την Unicore, η οποία φαλήρισε...... οπότε τρέχα γύρευε. Είναι μία παραλλαγή ενός βασικού μοντέλου κτλ.... το BIOS ID είναι αυτό: 10/03/2001-P4X266-8233-6A6LW00CC-00

Link to comment
Share on other sites

Α μία ερώτηση για να σιγουρέψουμε ότι φταίει ο αισθητήρας και ότι ο επεξεργαστής είναι εντάξει. Υπάρχει περίπτωση με το που ανοίγεις το PC να πιάνει κατευθείαν 98 βαθμούς ο επεξεργαστής; Μιλάμε για 2 μέρες κλειστό το PC σε θερμοκρασία δωματίου, και με το που το ανοίγω μπαίνω στα BIOS και είναι από 95-99, ούτε παραπάνω ούτε παρακάτω.

Link to comment
Share on other sites

Α μία ερώτηση για να σιγουρέψουμε ότι φταίει ο αισθητήρας και ότι ο επεξεργαστής είναι εντάξει. Υπάρχει περίπτωση με το που ανοίγεις το PC να πιάνει κατευθείαν 98 βαθμούς ο επεξεργαστής; Μιλάμε για 2 μέρες κλειστό το PC σε θερμοκρασία δωματίου, και με το που το ανοίγω μπαίνω στα BIOS και είναι από 95-99, ούτε παραπάνω ούτε παρακάτω.

98 βαθμοί είναι way too much

Ή χάλασε ο επεξεργαστής (προσωπικά θα δοκίμαζα να τον πιάσω για λίγο με το χέρι μου όταν τον ανοίγω μέχρι να μπει στο bios και να δω τη θερμοκρασία του) ή ο αισθητήρας, το οποίο θεωρώ και πιο πιθανό

Link to comment
Share on other sites

Α μία ερώτηση για να σιγουρέψουμε ότι φταίει ο αισθητήρας και ότι ο επεξεργαστής είναι εντάξει. Υπάρχει περίπτωση με το που ανοίγεις το PC να πιάνει κατευθείαν 98 βαθμούς ο επεξεργαστής; Μιλάμε για 2 μέρες κλειστό το PC σε θερμοκρασία δωματίου, και με το που το ανοίγω μπαίνω στα BIOS και είναι από 95-99, ούτε παραπάνω ούτε παρακάτω.

Αποκλειεται..ακομα κ χωρις ανεμιστηρα θελει αρκετη ωρα να φτασει εκει.Ακομα κ prescott να ηταν.

Σιγουρα πραματα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι τιποτα τα κολλητηρια για τετοιες δουλειες, απλα ξεκολλας κ μετα κολλας. Αν πιανει λιγο το χερι σου, οσο περισσοτερο ασχολησαι τοσο πιο αποτελεσματικος θα γινεσαι.

Ενα θερμοζευγος ειναι ενας σενσορας θερμοκρασιας και σαν κυκλωμα πολυ χοντρικα μοιαζει σαν αυτο

image1.jpg

και εμφανισιακα συνηθως μοιαζουν σαν αυτο

epox_sensor.jpg

sensor_before_clipping_leads.jpg

τα οποια μπορει να προμηθευτεις ειτε μαζι με panelakia ειτε ξεχωριστα απο, νομιζω, πλαισιο-eshop.etc ειτε να πας σε καταστημα ηλεκτρονικων, οπως φανος, κατουμας, βενιερης, μπουριωτης etc..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εδώ είναι το socket.... ο αισθητήρας βρίσκεται κάπου εδώ ή στον επεξεργαστή;

Δυστυχως δεν το βλεπω εκει που σου ειπα οτι ειναι.Στη cpu παντως δεν ειναι,πολυ αργοτερα ενσωματωθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.