Jump to content



Βοηθεια επιλογης τροφοδοτικου


MADKiller7

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια,το Ζalman 600ΗΡ μου παρεδωσε πνευμα,μετα απο χρονικα διαστημα 3ων εβδομαδων κλειστο εκτος κουτιου οταν το εβαλα προχειρα στο συστημα μου χυμα για να παρω καποια αρχεια δεν ανοιγε το PC ενω γυριζε τα ανεμιστηρακια,δοκιμαστηκε σε αλλα 3 συστηματα με το ιδιο συμπτωμα.Μεχρι την στιγμη που εκανα κομματια το PC για να μονταρω το κουτι δουλευε απροβληματιστα επι 32 μηνες.Ημουν απολυτα ευχαριστημενος,το συστημα ετοιμαζεται να βαρυνει λιγο σε watt και μετα απο επικοινωνια με το καταστημα μου ειπαν οτι θα αντικατασταθει,με ιδιο η καποιο αλλα της επιλογης μου.Θα συμπληρωσω μεχρι το ποσο των 150ευρω.

Αυτο ειναι και το βασικο προβλημα,θελω τροφοδοτικο με την ιδια αξιοπιστια που ειχε αυτο η καλυτερη,αθορυβο οσο αυτο,modular και να μην περναει τα 18εκ σε μηκος προτιμω το κανονικο 16,5εκ γιατι λογω του μονταρισματος ειναι λιγο στιμωγμενα στο πανω μερος του κουτιου.Το συστημα ειναι Phenom II X2 και οταν χρειαζομαι θα δουλευει σαν Χ4 (μιας και ξεκλειδωνει) και στις 2 περιπτωσεις κλοκαρισμενος,8GB RAM DDR2,2*Gainward 4850GS Crossfire (αργοτερα ισως τις ανεβασω λιγο),2 δισκοι,2 DVD.Mε ενδιαφερει η ποιοτητα του τροφοδοτικου γενικα οχι watt με το κιλο.

Μεχρι στιγμης εχω δει σε παρουσιασεις αρκετα,εχω υποψηφια τα εξεις Zalman 750HP,Zalman 770XT,Corsair 750HX,Seasonic 750/850 M12D.Περιμενω προτασεις σας και καλο ειναι να εχετε χειροπιαστη γνωμη γι αυτα και οχι θεωρια.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Πριν μερικους μηνες πηρα το seasonic 850m12d.

Για την ποιοτητα κ τα ρευματα δεν ειμαι ειδικος να το εχω μετρησει κτλ., φανταζομαι ομως απο το ονομα της εταιρειας στο χωρο - οτι ειναι καλο.

Για το θορυβο ομως, επειδη ειμαι ιδιαιτερα περιεργος σε αυτο το θεμα, εχω να σου πω τα καλυτερα. Στα 680W στην πριζα κ θερμοκρασια δωματιου 32C, δεν ξεπερνα απο θορυβο τους δυο μου δισκους = δεν ακουγεται...

Link to comment
Share on other sites

αυτο μου φαινεται παρα πολυ καλο και σε καλη τιμη http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1240978&page=2&x=30&category=69977705&catalog=20

και αυτο για πιο κτηνωδες

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1055712&category=69977705&catalog=20&x=30&page=3

Link to comment
Share on other sites

ελεος 147 ευρω για 1000 watt που δε προκειται να χρησιμεψει πουθενα,και ειναι και κτηνος.:TD:

Link to comment
Share on other sites

ελεος 147 ευρω για 1000 watt που δε προκειται να χρησιμεψει πουθενα,και ειναι και κτηνος.:TD:

κοστας 007@ ειδη εχει 600αρι και στην υπογραφη του γραφει [crossfire soon] τι να του προτεινω? αλλωστε ενα 1000αρι

τροφοδοτικο σε βαθος χρονου θα ειναι must τωρα αμα ειναι μεγαλο που να ξερω οτι δεν το παιρνει στο κουτι του

και η τιμη του ειναι σε λεφτα 850αριου.. ασχημη επιλογη ειναι? αλλωστε δεν σημαινει οτι επειδη ειναι 1000αρι

θα τραβαει 1000 βαττ συνεχεια.... ελεος πια με αυτα τα βαττ

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα δεν θα το χρειαστεί πότε το 1000αρι ακόμα και triple sli να κάνει.

Αν θα κάνει crossfire ένα 700-750άρι που σκέφτεται είναι μια χαρά

Εγώ θα διάλεγα αυτο με το μεγαλύτερο efficiency.

Από μάρκα προτείνω corsair

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.