Jump to content



Λογοκρισία...και εκκλησία


Constandinos

Recommended Posts

ξέρω πολλά παραδείγματα ανθρώπων ακόμα και λαών που κατάφεραν να επιβιώσουν χωρίς να εμπλακούν σε κανέναν πόλεμο.

ε καλα ενας ανθρωπος μονος του πολεμο δεν μπορει να κανει, αλλα πες μου ενα λαο που δεν εχει εμπλακει σε πολεμικη συραξη...?

Δεν χρειάζεται πλέον να οικειοποιούνται το έδαφος. Διαχειρίζονται τους φυσικούς πόρους ( το χρήμα δλδ ) χωρίς τα προβλήματα που συνεπάγεται η προσάρτηση των εδαφών.

Δεν χρειαζεται πλεον να οικειοποιουντε εδαφος? Πεστο αυτο στους κουρδους σε παρακαλω να δεις τι απαντηση θα παρεις:p

Αν αναφέρεσαι στους προϊστορικούς νομίζω δεν μας αφορά.

Οι συγρωνες γεωπολιτικες συνθηκες ειναι υποθεση 100 ετων...Ο ανθρωπινος εγγεφαλος εξελιχθηκε πριν απο 100.000 χρονια σε νομαδικες φυλες, ΦΥΣΙΚΑ και εχει σημασια η προιστορια, οτι κανουμε εκει εχει τις βασεις του. Δεν ειμαστε ΤΟΣΟ εξυπνοι οσο νομιζουμε.

Κανένας πόλεμος δεν έγινε για αποφυγή ασθένειας, αλλά ούτε και γλιτώνεις από ασθένεια με πόλεμο.

ΧΑ! Ο *βασικοτερος* λογος που οι ανθρωποι παρουσιαζουν το ενστικτο της ομαδοποιησης ειναι η αποφυγη ασθενειων! Ο κυριος, ο θεμελιοδης λογος που το μυαλο σου σου λεει "ειμαι ελληνας, αγαπαω την πατριδα μου" ειναι το γεγονος οτι ειναι ρυθμισμενος ετσι ωστε να φοβαται την αλληλεπιδραση με αλλες φυλες οι οποιες εφεραν ασθενειες ξενες, για τις οποιες το ανοσοποιητικο συστημα της δικης σου φυλης δεν ειχε αμυνες.

Αυτα τα πραγματα επιβιωνουν ακομα ως ρατσισμος, σοβινισμος κτλ κτλ, και οχι παντα στα ακρα, ολοι οι ανθρωποι εχουν μια αισθηση ταυτισης με καποια ομαδα, εσυ πχ νοιωθεις ελληνας, overclocker και ολυμπιακος ξερω γω, γιατι? Γιατι τον παραπανω λογο (μεταξυ αλλων φυσικα).

Ολα καταληγουν στην βαση, τι ειναι το πετρελαιο? Το πετρελαιο ειναι δυναμη, τι ειναι η δυναμη? Η δυναμη ειναι καλυτερη επιβιοση και περισοτερα θυλικα.

Θελεις παραδειγμα οτι η ελειψη θυλικων προκαλει πολεμους? Παρε τις χωρες της μεσης ανατολης, που οι γυναικες ειναι καπου στο 30% του πλυθησμου...Οι αντρες ειναι ΤΟΣΟ στερημενοι που καταφευγουν σε πραξεις προσελκησης προσοχης αυτοκαταστροφικες (πχ ζονονται με εκρηκτικα και μπαινουν σε αεροπλανα). Αυτο παρεπιπτοντος εχει παρατηρηθει και σε ζωα.

Μην υποτημας την πρωτογεννη φυση του μυαλου σου:p

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 104
  • Created
  • Last Reply

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.