Jump to content



apo G5 se Microsoft Sidewinder X8


dunkel_Stern

Logitech G5 ή Microsoft Sidewinder X8?  

29 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Θα συμφωνήσω για τα 2 πλαϊνά κουμπιά, αλλά όχι στην αίσθηση ολίσθησης.

Επίσης είναι πιο βολικό στο χέρι με τη προϋπόθεση να είναι κοντά στις 0° μοίρες η κλίση του χεριού με το mouse.

Το G5 κορυφαίο mouse, για μένα το G9 είναι ένα κλικ πιο καλό σε απόκριση και φυσικότητα κίνησης.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω για τα 2 πλαϊνά κουμπιά, αλλά όχι στην αίσθηση ολίσθησης.

Επίσης είναι πιο βολικό στο χέρι με τη προϋπόθεση να είναι κοντά στις 0° μοίρες η κλίση του χεριού με το mouse.

Το G5 κορυφαίο mouse, για μένα το G9 είναι ένα κλικ πιο καλό σε απόκριση και φυσικότητα κίνησης.

το g5 γλιστράει πολύ καλύτερα...

...btw ξέρει κανεις πως μπορώ να κάνω το g9 να γλιστράει όπως το g5?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ελεος

Εξαρταται και τι mousepad εχεις...Το ποντικι ειναι το τοπ αυτην τη στιγμη και απο razer και απο steelpad ειναι πολυ καλυτερο ποιοτικα το mouse το εχω 3 χρονια τωρα και απλα δεν εχει πα8ει τπτ...ειναι απολυτο παναλαφρο (το κανεις οπως 8ες με το βαριδια) και πολυ βολικο..Οτι χρειαζεσαι σε ενα mouse...:dirol:

Link to comment
Share on other sites

δλδ μάπα το καρπούζι ή είναι έτσι και έτσι επειδή πρέπει να το μάθεις πρώτα;

έγραψα τις εντυπώσεις μου...

...από 'κει και πέρα πάνε σε κάποιον που έχει το g9 (που είναι πολλοί πλέον) και δοκίμασε το.

αλλα το x8 είναι άθλιο... ούτε καν μην το σκέφτεσαι

Link to comment
Share on other sites

το g5 γλιστράει πολύ καλύτερα...

...btw ξέρει κανεις πως μπορώ να κάνω το g9 να γλιστράει όπως το g5?

http://www.hyperglide.net/?hg=mx_skates_3

8 ευρω απτο site και σου ερχονται σε φακελο μεσα σε 3 βδομαδες το max

Συμφωνα με το site της logi παντως και το g5 και g9 εχουν PFTE, κανονικα θα επρεπε το g9 να γλιστραει καλυτερα αφου ειναι πιο ελαφρυ χωρις τα βαρακια ( ή κανω λαθος ? ) καθαρισε τα feet κ παρε κανα mousepad της προκοπης οπως λεει και ο jimakos, σε steelpad s&s/sp με την ανασα σου θα τσουλαει αμα ειναι μαχιμα τα feet

Link to comment
Share on other sites

από την άλλη το sidewinder x8 ΕΧΕΙ ΤΟΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟ ΣΕ MOUSE ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΟΤΕ!!! έχει άχαρο υλικό που δεν είναι καθόλου φιλόξενο στο χέρι, έχει απίστευτα πολλές και άγριες γωνιές (έχεις την αίσθηση πως κρατάς ένα κουτί) επίσης έχει στα πλαϊνά κουμπιά πέρα των 2 μεταλλικών ένα στο βάθος που δεν υπάρχει στο εκατομμύριο περίπτωση να υπάρχει άνθρωπος που να το φτάσει με τον αντίχειρα του εκεί πέρα, το λογισμικό του είναι ΑΘΛΙΟ, είναι σαν τα "μανισια" των windows απλά με 2-3 παραπάνω ρυθμίσεις (αλλα όχι τόσο άθλιο σαν του cyborg), και δεν έχεις την αίσθηση των 5000dpi που λένε.

το ποντικι δεν το παιρνεις για την αισθητικη του αλλα για την εργονομια. :)

δεν υπαρχει καλο και κακο ποντικι, υπαρχει ομως μια επιλογη για την χουφτα του καθενος. Αν δεν πας σε καποιο μαγαζι να "χουφτωσεις" μερικα δεν προκειται να βγαλεις ακρη.

οσο για το Χ8 που κραζει ο φιλος, εγω εχω το Χ5 που ειναι ελαρως μεγαλυτερο και με βολευει αφανταστα. Ποσο μαλλον τα πλαινα κουμπια που μαμανε στο browsing!

Link to comment
Share on other sites

http://www.hyperglide.net/?hg=mx_skates_3

8 ευρω απτο site και σου ερχονται σε φακελο μεσα σε 3 βδομαδες το max

Συμφωνα με το site της logi παντως και το g5 και g9 εχουν PFTE, κανονικα θα επρεπε το g9 να γλιστραει καλυτερα αφου ειναι πιο ελαφρυ χωρις τα βαρακια ( ή κανω λαθος ? ) καθαρισε τα feet κ παρε κανα mousepad της προκοπης οπως λεει και ο jimakos, σε steelpad s&s/sp με την ανασα σου θα τσουλαει αμα ειναι μαχιμα τα feet

Το G9 είναι αέρας στη κίνηση :T:

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα g9+g5+mx518, κλινω στο g5(ισως και στο mx518) μιας και το g9 δεν θα έλεγα οτι με βόλεψε.

Για g5 vs mx518 ποια η γνώμη σας?

518 ftw το κλοκαρεις με το guide μου βγαζεις και το acceleration απτα windows και δεν χρειαζεσαι μετα drivers για τπτ http://www.thelab.gr/showthread.php?t=26251 g5 ειναι λιγο fail φαση αντε βρες mousepad που να διαβαζει καλα ( http://www.youtube.com/watch?v=xQhU62EjN-Q ) ακομα και αν βρεις, το 518 στα 400-800dpi θα ειναι πολυ πιο αξιοπιστο επειδη ειναι optical.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η περίπτωση να περιμένεις μέχρι τον Σεπτέμβριο?

:T: Καλύτερα να περιμένεις λιγάκι ;)

Κατι σαν mix του g5+g9 μου φαίνεται αυτο.

Τα παραπανω κουμπιά δεν μου χρειάζονται τοσο οποτε οδεύω προς g5 :unsure:

Ο διάδοχος του G5 είναι :)

Περισσότερα εδώ...

http://www.thelab.gr/showthread.php?t=67021

Link to comment
Share on other sites

Ποντικι ειναι βρε καμμενοι οχι καρτα γραφικων, επειδη βγαινει το αλλο οπου ναναι και θα ειναι Χ ευρω ακριβοτερο δεν σημαινει απαραιτητα πως θα ειναι και καλυτερο. Μην ξεχναμε οτι το "καλο" ποντικι ειναι πληρως υποκειμενικο ζητημα. Στο θεμα μας το τωρα, το mx1000 ειναι στα 800dpi, το 518 αλλαζει με 2 κουμπια χωρις να χρειαζεσαι drivers μεταξυ 400-800 και 1600 οποτε δεν υπαρχει περιπτωση να σου φανει πιο αργο στο desktop ή τπτ τετοιο, απλα εγω αμα ειχα να επιλεξω μεταξυ G5 και 518 θα το προτιμουσα το 2ο σε περιπτωση που χρειαστει να παιξω καποιο αργο fps με super χαμηλο sens ( ας πουμε ενα ολοκληρο qck+ για να στριπσω πισω μου :p) για να ειμαι πιο σταθερος ακομα και αν παιζω 5 φορες το μηνα ξερω γω.

Αλλος λογος ειναι οτι θα εχω πληρωσει για λιγοτερα features που δεν προκειται να χρησιμοποιησω ποτε οπως τα 2000dpi και τα βαρακια, παρεμπτιπτοντως το G5 ακομα και χωρις τα βαρακια ειναι καποια γραμμαρια πιο βαρυ απτο 518 και τελος αλλο βασικο ειναι το compatibility του optical με 439234902349 διαφορετικα mousepad σε περιπτωση που φθαρει αυτο που χρησιμοποιω και αποφασισω να δοκιμασω κατι διαφορετικο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.