Jump to content



wprime και overclock κολιμα


inlovem

Recommended Posts

γεια σας ,

Παιδια ειμαι με μιαν gigabyte x48-dq6 και ενα 945 dual core. εχω χρησιμοποιησει τελευτεο bios . Exω κολλιση στα 5.1ghz με 1.648v δεν μπουταρει περισσοτερο. τα τα ραμ μου ειναι corsair 1066mhz αλλα τα δουλεω στα 900μηζ. τι φταιει μητρικη ? η ψυξη μου ειναι με phase kai ειμαι - 15 στα 5.ghz?

επισης οταν τρεχω wprime στα 32 ο χρονος ειναι διπλασιος σχεδος απο καπιους στην ιδια συχνοτητα.επισης η στοκ συχνοτητα καποιον ειναι πιο γρηγορη σε wprime 32 απο εμενα στα 5.1:P κανω τιποτα λαθως?

http://hwbot.org/hardware/processor/Pentium%204%20'D'%20945

ic06rk.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μήπως κάνει Throttling? Μήπως βρήκες το όριο της CPU? Με Phase πάνε πιο πάνω ή με δυβάθμιο/LN2/ξηρό πάγο;

1) throttiling? δεν νομιζω. το οριο τις cpu καλα τοσο λιγο παει? αφου η θερμωκρασιες ειναι καλες δεν νομιζω να εχει σχεση

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, οι θερμοκρασίες προφανώς θα ήταν καλές, αλλά μερικές φορές δεν φτάνουν οι θερμοκρασίες μόνο, αν φτάνανε τότε αυτοί με LN2 θα σταματούσαν στα 20GHz, γιατί και στα 6GHz subzero temps έχουν!

Μήπως είναι πολύ άσχημο κομμάτι η συγκεκριμένη cpu; Φαντάζομαι έχεις δοκιμάσει να δώσεις τάση σε NB. Έχεις μονώσει καλά την CPU; Αν υπάρχει πρόβλημα μόνωσης θα μπορούσε να προκαλεί τέτοια προβλήματα. Επίσης τι θερμοαγώγιμη βάζεις; Γιατί σε κατω από τους 0 οι περισσότερες γίνονται πηλός...

Link to comment
Share on other sites

μια προχηρη βρηκα manhattan αλλα την βρηκα πολυ καλυ. δεν πιστευβω να φταιει η θερμωκρασια. εχω δοσει και ταση στο nb. εχω και εναν 965ee θα τον δοκιμασω να δω. ισως φταιο η cpu αλλα προσοπικα νομιζω ειναι η μητρικη. θα διξει. τωρα για το wprime32 δεν καταλαμβαινω γτ τα αποτελεσμα ειναι τοσο ψηλο?:(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.