Jump to content



ΑΛΛΑΓΗ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ


5ous

Recommended Posts

ε, αφου ρωταει μονο για επεξεργαστη... σαφως και μιλαμε για το ιδιο socket! οχι δεν θα εχει προβλημα, μονο να προσεξεις την υποστηριξη του νεοτερου απο το BIOS. ισως να θελει αναβαθμιση!

Link to comment
Share on other sites

Κανε οπως εισαι με τον υπαρχον επεξεργαστη ενα chipset update να εχεις το κεφαλι οσυ ησυχο , και μετα κουμπωσε τον καινουριο.

Λογικα δε θα αντιμετωπησεις κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Κανε οπως εισαι με τον υπαρχον επεξεργαστη ενα chipset update να εχεις το κεφαλι οσυ ησυχο , και μετα κουμπωσε τον καινουριο.

Λογικα δε θα αντιμετωπησεις κανενα προβλημα.

οταν λες ναν κανω ενα chipset update εννοεις να αναβαθμισω τους drivers για το chipset??

Link to comment
Share on other sites

Αναλόγως τι μητρική έχεις,πχ στις asus ο πιο εύκολος τρόπος είναι να βάλεις το bios σε μια δισκέτα,να κάνεις restart,και όταν σου πει κάτι για bios flash γρήγορα στο κάτω μέρος όταν δείχνει το λογότυπο,πατάς το πλήκτρο που σου λέει,και ξεκινάει η διαδικασία.Αλλά καλύτερα αν δεν ξέρεις,να δοκιμάσεις με τον επεξεργαστή τον καινούριο πάνω πρώτα,μήπως και τον υποστηρίζει ήδη,αν και υπάρχει περίπτωση να δουλεύει απλά να μην τον αναγνωρίζει,ή να δουλέυει σε τρελή συχνότητα (300mhz κτλ).

Στις άλλες δεν έχω προσέξει,αλλά έχουν διάφορα εργαλεία και οδηγίες στα sites τους.:T:

Υ.Γ απ'ότι έχω ακούσει,ίσως χρειαστεί να ενεργοποιήσεις το λειτουργικό σε περίπτωση που έχεις γνήσια windows.

Link to comment
Share on other sites

Για να παίζει αυτή με τον 8300 πάνω,πρέπει να έχει το τελευταίο bios που αρχίζει και υποστηρίζει 45nm επεξεργαστές,αλλά δεν είμαι σίγουρος αν στο bios με την υποστήριξη των 8χχχ,είναι και ο 8600 μέσα.

Άκυρο θέλει άλλο bios http://support.asus.com/cpusupport/cpusupport.aspx?SLanguage=en-us&model=P5N32-E%20SLI&product=1

Link to comment
Share on other sites

Τοτε θα παιξει με αλλο bios αλλα γιατι να κανεις τετοια αλλαγη?

Δεν αξιζει μια, (ακομα και να μου τον χαριζανε θα τον πουλαγα και θα επερνα quad )

Κανε του ενα overclock (οδηγους θα βρεις στο site εδω) και θα εισαι ok

:big_boss:

Link to comment
Share on other sites

αν χρειαστεις αναβαθμιση bios γινεται ευκολα με την λειτουργια ASUS EZ Flash 2 και ενα usb flashaki μην την κανεις απο windows

http://www.asus.com/product.aspx?P_ID=vBZLIBtPzYB2bLcb

διαβασε το manual για το ASUS EZ Flash 2 ειναι ευκολο

οταν την κανεις κανε restore default-restart και περνα οτι ρυθμισεις θελεις να αλλαξεις στο bios

Link to comment
Share on other sites

Ε τότε άλλαξε τον,η ίδια διαδικασία για να μπει πάνω,με το bios update.

Πάντως κατά την γνώμη μου καλύτερα να αφήσεις τον 6400 πάνω,να τον ανεβάσεις να δεις αν σε καλύβει,και αν όχι να βάλεις πάνω κάποιον wolfdale της e5xxx σειράς,ή έναν της e7xxx σειράς,και με αυτήν την μητρική και όλας,τζάμπα λεφτά ο 8600.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.