Jump to content



AMD OC Database


PGM

Recommended Posts

μαγκες έχω πρόβλημα θερμοκρασιών?? τον 3200+ έχω κ αμέσως αμέσως στο ξεκίνημα έχω είδη 40C με το που μπαίνω bios κ 1800rpm στροφές ανεμηστήρα. ενώ ενώς φίλου μου είναι στα 30C με 600-800rpm, με ίδια cpu, μητρική κ psu. άσε άμα τον clockάρω με καμια 1,55v με κανένα prime ή toast χτυπάει αμέσως αμέσως 60άρες!! εμενα δεν μυ φένονται νορμαλ οι θερμοκρασίες πάντως...

Link to comment
Share on other sites

αν παταει?? 2 ελέγχους που έκανα κ έβγαλα την ψύκτρα μαζί με την cpu βγηκε! δεν αφήνει καθόλου αέρα! artic silver 5 εβαλα, όπως κ στον άλλον που έχει 30C. το κόβω για ******* sensora... δεν θέλω να πιστέυω πως είναι η cpu κιόλλας γιατι μεγάλο μπλέξιμο μετά

Link to comment
Share on other sites

λές?δεν το έχω ξανακούσει κάτι τέτοιο. αν ξέρει κάποιος άλλος να μου πει. αλλά έτσι και αλλιώς θα δοκιμάσω την cpu σε άλλη μητρική που έχει πάνω ήδη μια ίδια cpu για να ξεκαθαριστεί επιτέλους τι απο τα 2 φταίει

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DuKe

αν παταει?? 2 ελέγχους που έκανα κ έβγαλα την ψύκτρα μαζί με την cpu βγηκε! δεν αφήνει καθόλου αέρα! artic silver 5 εβαλα, όπως κ στον άλλον που έχει 30C. το κόβω για ******* sensora... δεν θέλω να πιστέυω πως είναι η cpu κιόλλας γιατι μεγάλο μπλέξιμο μετά

μαλλον ειναι λαθος περιεργο ομως με το 2.18 βιος εχω 35 idle @ 2550 1.54 και το gatewatch δειχνει 34.5 με αισθητηρα πανω στη βαση της ΧΡ90

de13ed.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αλλάζοντας από την Gigabyte K8NS-Ultra 939 σε DFI NF4 Ultra D άλλαξαν πολλά πράγματα...

1. Επιτέλους περνάει prime άνω από 1 ώρα (η εικόνα ειναι καπου στο 8ωρο...)

2. Σταθερές τάσεις στο CPU, από εκεί που έβαζα 1.525 και είχα overvotage 1.550-1.610!!!

Τώρα έχω 1.55+104% και μου δείχνει 1.568 δηλ. undervoltage ΑΛΛΑ σταθερό εκεί και δεν ανεβοκατεβαίνει συνέχεια...

post-1666-1416071802,4991_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από FrOsT [Σήμερα, στις 09:20]

Αλλάζοντας από την Gigabyte K8NS-Ultra 939 σε DFI NF4 Ultra D άλλαξαν πολλά πράγματα...

1. Επιτέλους περνάει prime άνω από 1 ώρα (η εικόνα ειναι καπου στο 8ωρο...)

2. Σταθερές τάσεις στο CPU, από εκεί που έβαζα 1.525 και είχα overvotage 1.550-1.610!!!

Τώρα έχω 1.55+104% και μου δείχνει 1.56 δηλ. ένα μικρό undervoltage ΑΛΛΑ σταθερό εκεί και δεν ανεβοκατεβαίνει συνέχεια...

τι ειπες βρε ανθρωπε τωρα ; δεν τα λενε αυτα σε αυτο το φορουμ.

πρεπει να ξεκινησεις με κατι του στυλ "εσπασε η καρεκλα στο πρωτο boot της dfi" να συνεχισεις σε "χαλασε η παρκετεζα στο 2ο restart οταν ανεβασα ταση στις μνημες" και να ολοκληρωσεις "ανατιναχτηκε ο θερμοσιφωνας, περασε 4 διαμερισματα και βρεθηκε 2 τετραγωνα παρακατω οταν ανεβασα fsb στις μνημες".

δοκιμασε και τα αλλα VID, το καθενα δειχνει διαφορετικα τα ποσοστα, καποιο απο ολα ακολουθει πιο σωστα την ταση για το δικο σου τσιπ.

καλοδουλευτη...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.