Jump to content



Θελω να αγορασω Ηχεια αλλα δεν εχω ιδεα.


Pantm83

Recommended Posts

Κι εγώ στα media markt είχα ακούσει κάτι μικρά 2.1 τα οποία προσομοίωναν surround ήχο. Είχε μια σειρά από προκαθορισμένους ήχους... Καλά μιλάμε στριφογυρνούσα σα χαζός ψάχνοντας τα υπόλοιπα ηχεία. Και το παράξενο είναι πως ο χώρος δεν ήταν μικρός/δωμάτιο σε κουτιού για να ανακλά κάπου ο ήχος. Πίσω μου είχε διαδρόμους... Δε μπορώ να πω με σιγουριά πως είναι καλύτερα ή χειρότερα από αντίστοιχα μεγαλύτερου μεγέθους ηχεία, πάντως εγώ δεν το πίστευα πως από αυτά τα μικρούλια έβγαινε τέτοιος ήχος...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Και εγώ έχω ακούσει από επαγγελματικά ηχεία μέχρι σετ 5.1 διαφόρων μοντέλων της Bose.

Τα σετ έχουν καταπληκτικά ψηλά και το subwoofer έχει σφιχτό και βαθύ μπάσο,άσχετο από ήχο να βάλεις να ακούσει 10 ηχεία σε στυλ δορυφόρων,Bose θα σου πει.

Τα αξίζουν τα λεφτά τους και με το παραπάνω,όσοι έχουν αμφιβολίες μπορούν να τα ακούσουν,όποια και να ακούσουν θα πάθουν πλάκα.

Απλά αν θέλετε την γνώμη μου δεν θα έβαζα δορυφόρους στο σαλόνι για έναν λόγο,επειδή προτιμώ ποιοτικές κολώνες ή ηχεία βάσης 2-3δρομών,επειδή οι δορυφόροι Bose να ναι,B&W να ναι,στερούν από συχνότητες του εύρους χαμηλωμεσαίων,ασχέτως αν έχεις sub,λείπει το μπάσο που νιώθεις από πλάγια-πίσω κτλ.:p

Το Boost 11, όπως αναφέρει ρητά το βιβλίο οδηγιών χρήσης, δεν προορίζεται για να ξεσκίζεις τα ηχεία, αλλά για να δίνεις περισσότερη ένταση όταν η πηγή δίνει σήμα πολύ χαμηλής έντασης. Όταν τα αναγκάζεις να παίξουν στην περιοχή Boost χωρίς την παραπάνω προϋπόθεση, τα θέτεις εκτός των ορίων τους.
Του ενισχυτή τα όρια ναι,των μεγάφωνων όχι.:p

Όσοι τα έχουν για αυτόν τον σκοπό χρησιμοποιούν ο boost,και το ανέφερα επειδή το έχουν για πολύ υπέρ.:p

Link to comment
Share on other sites

Άρα δεν τα έχεις ακούσει.

Είναι πολλά σκαλιά πάνω μέχρι το full volume (το οποίο όμως σε μεγάλο δωμάτιο ίσως να μην είναι ικανοποιητικό).

τα θέλει κανείς?:suicide:

τα δίνω για να ξαναπάρω τα Ζ-10 που ειχα πριν κάνω την ΚΑΚΗ επένδυση να τα πάρω (τα Z-cinema)

ακόμα πάντως ψάχνω τα 188 RMS τους...

Link to comment
Share on other sites

τα θέλει κανείς?:suicide:

τα δίνω για να ξαναπάρω τα Ζ-10 που ειχα πριν κάνω την ΚΑΚΗ επένδυση να τα πάρω (τα Z-cinema)

ακόμα πάντως ψάχνω τα 188 RMS τους...

Σου δίνουν ποιότητα και δε σου δίνουν εντάσεις. Τι περίμενες να ακούσεις;

Της ίδια λογικής είναι και τα Ζ-10 αλλά τα Cinema έχουν καλύτερη έκταση λόγω της ύπαρξης του sub (εκεί είναι τα extra watt που έχασες...).

Το "τσιμπάς" και λίγο στα παιχνίδια για μπούγιο. :hehe:

Από τα περισσότερα ηχειάκια υπολογιστή της σειράς που σου δίνουν "καλό ήχο" (με κάποιο θαύμα εφόσον χρησιμοποιούν μόνο ένα μεγάφωνο και ένα ενισχυτή) παίζουν σαφώς καλύτερα..

Link to comment
Share on other sites

απίστευτο,υπάρχουν τόσες μοναδικά σωστές λύσεις σε ένα και μόνο ερώτημα?

και που να δεις ποσες ακομα θα παιξουν

οσο ο thread starter δεν διευκρινιζει το σεναριο χρησης...

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε δηλαδή γιατί παραλίγο να με ρίξεις απ'την καρέκλα... Πότε το είπαμε και δεν πήρα χαμπάρι ότι για να είναι καλό ένα σετ ηχείων πρέπει να μαζεύει την γειτονιά απ'την ένταση;

Τώρα αν θες εσύ να παίρνεις ηχεία που να έχουν ένταση μόνο άλλο αυτό,αλλά όχι τώρα ότι απορρίματα σαν τα Logitech και σαν άλλα που κυκλοφορούν που μόνο ένταση δίνουν,είναι καλύτερα απ'τα altec lansing πχ επειδή έχουν πιο δυνατό subwoofer.

Να την.. την ένταση αν είναι να με πιάνει πονοκέφαλος.

Junior-21 δεν υπάρχει 2.1 logitech σετ με 180-200w συνεχής υσχίος,όλα τα 2.1 είναι πάνω κάτω 100-110w.

Logitech z-2300: 2x12 - 70w (subwoofer)

Logitech z-5500: 2x12 - 140w (subwoofer)

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε δηλαδή γιατί παραλίγο να με ρίξεις απ'την καρέκλα... Πότε το είπαμε και δεν πήρα χαμπάρι ότι για να είναι καλό ένα σετ ηχείων πρέπει να μαζεύει την γειτονιά απ'την ένταση;

Εκπροσωπείς όλο το forum; Γιατί είμαι σίγουρος ότι κάποιοι θέλουν και εντάσεις (ή παίζουν σε μεγάλο χώρο οπότε δεν πιάνουν εύκολα τις εντάσεις που θέλουν).

Τώρα αν θες εσύ να παίρνεις ηχεία που να έχουν ένταση μόνο άλλο αυτό,αλλά όχι τώρα ότι απορρίματα σαν τα Logitech και σαν άλλα που κυκλοφορούν που μόνο ένταση δίνουν,είναι καλύτερα απ'τα altec lansing πχ επειδή έχουν πιο δυνατό subwoofer.

Η προσεγμένη σειρά της Logitech είναι εφάμιλλη των καλύτερων της Altec.

Συμφωνώ ότι είναι "απορρίματα" σε σχέση με άλλα, αλλά ότι απορρίματα είναι τα Logitech τα ίδια είναι και τα Altec.

Αν μου έλεγες για τίποτα Tascam, Adam και τα ρέστα θα ήσουν πιο πειστικός στο ότι όντως είσαι ψαγμένος και εκτιμάς την ποιότητα.

Να την.. την ένταση αν είναι να με πιάνει πονοκέφαλος.

Μαζί σου.

Η απάντηση στο γιατί σε πιάνει πονοκέφαλος είναι πολύ σύνθετη και δεν αφορά αποκλειστικά τον παράγοντα ηχείο (αλλά και το τι ακούς, πως το ακούς, σε τι στάθμες, σε τι χώρο και άλλα πολλά)...

Link to comment
Share on other sites

Εκπροσωπείς όλο το forum; Γιατί είμαι σίγουρος ότι κάποιοι θέλουν και εντάσεις (ή παίζουν σε μεγάλο χώρο οπότε δεν πιάνουν εύκολα τις εντάσεις που θέλουν).
Ε γιατί είπε κανείς ότι τα altec lansing 5021 δεν θα σου κάνουν άνω κάτω το δωμάτιο;
Η προσεγμένη σειρά της Logitech είναι εφάμιλλη των καλύτερων της Altec.

Συμφωνώ ότι είναι "απορρίματα" σε σχέση με άλλα, αλλά ότι απορρίματα είναι τα Logitech τα ίδια είναι και τα Altec.

Αν μου έλεγες για τίποτα Tascam, Adam και τα ρέστα θα ήσουν πιο πειστικός στο ότι όντως είσαι ψαγμένος και εκτιμάς την ποιότητα.

Ποιά προσεγμένη ρε συ τώρα,μην κοροιδεύομαστε,το μόνο προσεγμένο που έχει η logitech είναι τα κεφάλια που έχει στο marketing να δίνουν ιδέες για το τι να κάνει για να πουλήσει,και γι'αυτό βλέπεις τρελά νούμερα στα watts,τα οποία δεν είναι ούτε peak.

Και για ποιά tascam και adam μιλάς; Για πισοηχεία μιλάμε και μάλιστα φτηνά,όχι για επαγγελματικά monitors χιλιάδων ευρώ,γιατί αν ήταν αυτό το budget θα χα πασάρει και την quantum 1000 σειρά της magnat,και την 600 των B&W,και τα audio spectrum και και και...

Μαζί σου.

Η απάντηση στο γιατί σε πιάνει πονοκέφαλος είναι πολύ σύνθετη και δεν αφορά αποκλειστικά τον παράγοντα ηχείο (αλλά και το τι ακούς, πως το ακούς, σε τι στάθμες, σε τι χώρο και άλλα πολλά)...

Με πιάνει πονοκέφαλος επειδή δεν γίνεται να δίνω ένταση σε logitech ηχεία και να ακούω έναν θόρυβο σαν να μαστιγώνουν γάτες,ενώ στον ίδιο χώρο,σε σπίτι ή σε demo room,αν ανοίξω altec lansing πχ ή bose,ακόμα και στην ίδια μουσική αλλά πολλά περισσότερα db έντασης από τα logitech,όλα ακούγονται γλυκά και ο ήχος ζεστός και γεμάτος.

Και τώρα το σταματάμε σιγά σιγά,το μόνο που μένει είναι να απαντήσει ο thread starter όπως είπε και ο κοπρίτης να δούμε τι χρειάζεται τέλος πάντων.

Link to comment
Share on other sites

Με 300 ευρώ αγοράζεις αξιοπρεπέστατα nearfield monitors τύπου TASCAM VL-A5.

Aργότερα προσθέτεις και το αντίστοιχο sub αν δε σου φτάνουν.

Αυτά αν θέλετε να μιλάμε για ποιότητα..

Tο να αναφέρεις τη Logitech και την Altec μιλώντας για ποιότητα αναπαραγωγής είναι σαν να αναφέρεις τον SLN και τον Nicolas Cage σε συζήτηση για την ανδρική ομορφιά..

Link to comment
Share on other sites

Τα monitor είναι monitor,έχουν σχεδιαστεί να παίζουν σε studio και να αναπαράγουν τον ήχο όσο πιο πιστά στον πραγματικό ήχο που έχει ηχογραφηθεί.

Για τα monitor δεν είπα ότι αντιλέγω,αλλά δεν γίνεται να συγκρίνεις multimedia ηχεία με studio ηχεία.

Και περί των altec lansing,δεν λέω σε καμιά περίπτωση ότι είναι τα καλύτερα και δεν γίνεται με τέτοιο κόστος να έχεις τέλεια ηχεία,απλά λέω ότι αν εσύ τώρα βρείς κάποιο multimedia σετ του κιλού που να είναι ποιοτικά ίσο με ένα altec lansing 5051 ή 5121 το ΤΟΝΙΖΩ στην ίδια τιμή πάνω κάτω (εκτός απ'τα logitech που και 10k$ να κάνουν ίδιο ήχο έχουν με τα των 10$),θέλω πολύ να το ακούσω και να στο κάνω δώρο.

Όντως, κάτι Altec Lansing 5.1 VSκάτι που είχε πάρει ο φάδερ πριν από κανά 2 χρόνια, είναι για κλωτσιές. Απολύτως ψεύτικα, απολύτως απαράδεκτα.

Ότι κίτρινο σου λάμψει δεν πρέπει να είναι απαραίτητα χρυσό.;)

Στην περίπτωση μας:

Ότι λέει altec lansing πάνω μπορεί να μην είναι απαραίτητα τέλειο,είτε απλά επειδή δεν σου αρέσει στο αυτί σου,είτε επειδή είναι φτηνό και δεν χώραγε στο budget να το βελτιώσουν άλλο,αλλά τα σετ τύπου 2421,4121,5021,5051,σε διαβεβαιώ ότι για το ποσό που θα πληρώσεις,παίρνεις κάτι παραπάνω από καλό για αυτό το κόστος.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

roister iq χωρις δευτερη σκεψη. απιθανος ηχος και στηριζεις και τα ελληνικα συμφεροντα! δεν εχουν καμια σχεση με τα ηχειακια για pc που προτεινουν οι φιλοι. το περιοδικο ηχος τα αποθεωνει και κανουν μονο 200 ευρώ. ειλικρινα δε νομιζω οτι μπορει να παρεις κατι καλυτερο.

http://www.roister.gr/iq.htm

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Εγω θα σου προτεινα κατι σαν κι αυτο παρακατω:

Αποκλειστικό review: beatblock by amps&watts·MiG · macingreek.com·

Ντιζαϊνατα και ποιοτικα ηχεια, τα βαζεις ειτε στο pc ειτε στο sound system σου. Εγω τα χρησιμοποιω τους τελευταιους 2 μηνες και ειμαι ευχαριστημενος

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.