Jump to content



Το κουτι μου με το WC..


Vagouridis

Recommended Posts

Thanks..

Βαφτηκε με μαυρο και κοκκινο σπρευ αφου το ελυσα ολο(δεν ειναι τιποτα)....και αλλαξα και τα led του με μπλε ασπρο και κοκκινο και αφησα ενα μονο πρασινο για το scroll lock

Link to comment
Share on other sites

soki, μήπως αυτό έχει να κάνει με τίποτα long term after effect του stability mod στη μητρική; Λόγω του mod θα μπορούσε να ζορίζεται το voltage regulator αφού το vcore είναι άμεσα συνδεδεμένο με τη γραμμή των +12V στους Ρ4.

ΥΓ. Πότε να περιμένουμε το rma της μητρικής;

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Vag, Πολυ καλη δουλεια σε ολοκληρο το συστημα!!! Keep modding!!!!

Μια ερωτηση μονο για την συνδεσμολογια, αφου στηνεται τωρα το cooling δοκιμασες απο την αντλια να δινεις κατευθειαν στο block ? διοτι στους AMD ειναι λιγο καλυτερα απο αποψη θερμοκρασιων ( 2-3C τουλαχιστον στο δικο μου συστημα) και ειμαι λιγο περιεργος να δω τι γινεται με τους Pentium -λογω heatspreader.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή Ψυγειο ατνλια μπλόκ ? (H ψυγειο- τανκ -αντλια -μπλοκ)

H eiheim 1250 που εχω φτανει και 35- 40 C δεν καταλαβαινω πια ειναι η λογικη να κρυωνει το νερο απο το ψυγειο και μετα να ζεσταίνεται απο την αντλια πριν πάει στο μπλοκ....

Δεν εχω δοκιμάσει αυτή τη συνδεσμολογία και δεν αμφισβητώ τα λεγομενά του hadji φυσικά :) ... .

Link to comment
Share on other sites

Originally posted by eleven

Πάρη τι βλ'επω εκεί. Φραπές με δυο καλαμάκια???? τι.......................?

Αντε μεγειά το νεράκι και με το καλό τα 300..........................

μετά πόσες επανατοποθετήσεις του μπλοκ είδες -30C

Χωρις φραππε δουλεια δεν γινεται , αυτα τα καλαμακια απο το ikea βγηκαν χαλια στο παραμικρο χαλανε.

300 Μιχαλη θα δω μονο εαν βγαλω το heatspreader και δεν θελω.Μεχρι 294 καλα ειμαι με 1,75 αποτο bios , εαν και για καθε μερα το εχω 285 με 1,65 bios.

Ασε απο θεωριες τιποτα αλλο , φαντασου να το ξαναλλαξω μερια -100 θα φτασω .Αρε αυτες οι θεωριες θα μας φανε.

Link to comment
Share on other sites

Originally posted by alex_000 on 24-09-2003 at 22:00

Δηλαδή Ψυγειο ατνλια μπλόκ ? (τανκ -αντλια -μπλοκ-ψυγειο)

H eiheim 1250 που εχω φτανει και 35- 40 C δεν καταλαβαινω πια ειναι η λογικη να κρυωνει το νερο απο το ψυγειο και μετα να ζεσταίνεται απο την αντλια πριν πάει στο μπλοκ....

Δεν εχω δοκιμάσει αυτή τη συνδεσμολογία και δεν αμφισβητώ τα λεγομενά του hadji φυσικά :) ... .

Η συνδεσμολογια που αναφερω ειναι τανκ-αντλια-μπλοκ-ψυγειο-τανκ. Η λογικη ειναι η εξης: αμεσως μετα την αντλια εχεις την μεγαλυτερη ταχυτητα ροης νερου οποτε εκμεταλλευεσαι καλυτερα το μπλοκ (στροβιλωδης ροη, σπαζει πιο ευκολα η επιφανειακη ταση κλπ-> καλυτερη ανταλλαγη θερμοτητας) . Οταν το νερο φτανει στο ψυγειο εχει 1)μικροτερη ταχυτητα ροης (λογω αντιστασης του μπλοκ) οποτε χρειαζεται περισσοτερο χρονο να περασει μεσα απο το ψυγειο και ετσι -θεωρητικα - εχει περισσοτερο χρονο να αποβαλει θερμοτητα το νερο στο περιβαλλον και 2)ειναι ζεστο απο το μπλοκ οποτε εχεις και την μεγαλυτερη διαφορα θερμοκρασιας Δθ (νερο-περιβαλλον). Αυτο βοηθα επειδη το ψυγειο δουλευει και βαση της Δθ οποτε πιο ευκολα αποβαλλει θερμοτητα, . Βεβαια απαραιτητη προυποθεση ειναι να ΜΗΝ εχεις ενα τανκ 2-3λιτρων αλλα με χωρητικοτητα 500-750 cc. Αυτο ειναι βεβαια η θεωρια. Απο κει και περα ειναι θεμα καθαρα δοκιμης για το τι θα ταιριασει καλυτερα στο καθε συστημα watercooling. Μεχρι τωρα σε 3 συστηματα με AMD βγηκε καλυτερο ετσι και ειμαι περιεργος αν σε Intel (που εχει μεγαλυτερη επιφανεια επαφης το μπλοκ με τον cpu λογω heatspreader) ισχυει αυτο η οχι. Σωστη η ερωτηση απο τον Alex .

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα καταλαβαίνω την λογική.

Δοκιμάστηκε όμως σε σύστημα με δυνατή αντλία σαν την δικιά μου πχ? Μαλλον αν το σύστημα δεν εχεις μεγαλει διαφορες ροής λόγω δυνατης αντλίας δεν θα κερδίσει τιποτα από αυτή την συνδεσμολογία .. Παρ'ολα αυτα θα το δοκιμάσω ποτε δεν ξες...

Ευχαριστώ για την διευκρίνηση hadji

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο σ'αυτο. Με αντλιες οπως η 1250 και η L30 (αυτη χρησιμοποιω στο δικο μου ) με ενα και ακομα και 2 μπλοκ δεν παρατηρειται ιδιαιτερη πτωση της ροης. Οι μικροτερες αντλιες 1048 και L20 πιστευω οτι εχουν να κερδισουν περισσοτερο απο αυτη τη συνδεσμολογια, για αυτο και το αναφερα στο Vag που μου φαινεται οτι εχει την L20 ή κατι αντιστοιχο. Και παλι ολα αυτα στη θεωρια, μονο το testing στο καθε συστημα θα δειξει. :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.