Jump to content



Συνθεση PC για CAD με αρκετο budget


SlotKiller

Recommended Posts

Mε λιγότερα χρήματα έχεις σύστημα απόλυτα ίδιων επιδόσεων....

Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος, πρέπει να υπάρχει ελάχιστο ποσόν που μπορείς να χρησιμοποιήσεις και αυτό είναι 4.000 ή 5.000 ευρώ. Οπότε, δεν υπάρχει νόημα να μειώσουμε το κόστος.

Άλλωστε, αυτή την ευκαιρία δε θα την έχει ξανά. :)

η αξία και η απαξία των πραγμάτων εγγύται στην χρήση τους....αν θέλει ο φαδερ να παίζει με άζωτα στα 5.2 με σταθερότητα (και άπειρο ψάξιμο) που μόνο η Classified θα του δώσει τότε πάσο

Από πού κι ως πού μία μητρική προορίζεται αποκλειστικά για πείραγμα και overclocking;

Να μου πεις ότι "αδικείται" με τη χρήση που θα έχει, να το καταλάβω... Stock θα δουλεύει για όλη της τη ζωή...

Αλλά εγώ μπορεί να θέλω να πάρω την τάδε τοπ μητρική όχι για να κλοκάρω, αλλά για τα premium features που πιθανώς να έχει (δε γνωρίζω για τη συγκεκριμένη, μιλάω γενικά)... Αδιαφορώ για το πόσο σταθερή είναι στο overclocking. So?

...βέβαια όλα αλλάζουν αν καλό σκεφτείς ότι εσύ θα έχεις στο τέλος τον 975 και ο father τον 8200...

:p

EDIT: Για να επανέλθουμε και λίγο on-topic, δίνω τη δικιά μου εκδοχή για τον υπολογιστή που θέλει ο φίλος του SlotKiller:

th_Untitled-2-3.png

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 40
  • Created
  • Last Reply

για καρτα γραφικων προτεινω αυτην PNY Quadro FX 580

για τα υπολοιπα :

Intel Cοre i7-860 (s1156, 2.8GHz, Cache 8MB, Box)

Corsair 4GB DDR3-1333 Ram Kit (2 x 2GB, PC3 10666, 9-9-9-24, TW3X4G1333C9DHX)

Asus P7P55D LE (s1156, DDR3, P55)

ssd Intel Postville 80GB SSD (2.5", Sata 2, MLC, 34nm, SSDSA2MH080G2C1)

και εναν κανονικο σκληρο για αποθηκευση Western Digital Caviar Green 1TB HDD (32MB Cache, Sata, WD10EADS)

για οθονη LG W2453V-PF TFT Monitor 24'' πιστευω οτι αρκει

συνολο 1240€

αν θελει κουτι + τροφοδοτικο

CoolerMaster Centuriom RC-590-KKN1-GP Black Case

CoolerMaster Silent Pro M600 600W PSU (RS-600-AMBA-D3)

150

συνολο 1390 € και εχει ενα ισχυτο πληρως επεκτασιμο συστημα

Link to comment
Share on other sites

βασικά επειδή έκατσα κ διάβασα τα περί της επιδότησης έχω να θέσω τον εξής προβληματισμό...

μήπως αντί για σύστημα των 5000 ευρώ, είναι καλύτερα ένα σύστημα των 1500-2000 και τα υπόλοιπα να πάνε σε software, έναν εκτυπωτή Α3 ή και γιατί όχι ένα μικρό plotter?

Link to comment
Share on other sites

Software δεν αξίζει, γιατί θα δώσει όλη την επιδότηση εκεί (υπάρχουν προγράμματα που ξεπερνούν ακόμα και το ανώτατο όριό της).

Εκτυπωτές και plotters προϋποθέτουν χώρο. Αν υπάρχει καλώς, αν όχι πάνε όλα σε PC. :)

Link to comment
Share on other sites

για δες τις τιμές της Autodesk (η έκδοση LT είναι μόνο 2D) δες μετά και της 4M και θα καταλάβεις....

nickstamat υποθέτω ότι δεν είσαι μηχανικός...διότι αν μου λες ότι δεν θα βρεθεί χώρος σε ένα γραφείο μηχανικού για έναν μεγάλο εκτυπωτή/plotter τι να πω...δεν συζητάμε για φοιτητικό δωμάτιο, για χώρο εργασίας λέμε... εκτός και αν νομίζετε ότι τα 2 λεπτά που θα εξοικονομηθούν στο rendering είναι συγκρίσιμα με το να βγεις να πας να εκτυπώσεις έξω το draft του σχεδίου που θες να δώσεις στον μπετατζή/ηλεκτρολόγο κλπ... νομίζω ότι ακόμα και ένα μικρό φωτοαντιγραφικό μπορεί να πάρει κάποιος.... ξεκολήστε από την νοοτροπία του extreme gamer/ technology follower, όταν μιλάμε για επαγγελματικό PC.

Link to comment
Share on other sites

για δες τις τιμές της Autodesk (η έκδοση LT είναι μόνο 2D) δες μετά και της 4M και θα καταλάβεις....

nickstamat υποθέτω ότι δεν είσαι μηχανικός...διότι αν μου λες ότι δεν θα βρεθεί χώρος σε ένα γραφείο μηχανικού για έναν μεγάλο εκτυπωτή/plotter τι να πω...δεν συζητάμε για φοιτητικό δωμάτιο, για χώρο εργασίας λέμε... εκτός και αν νομίζετε ότι τα 2 λεπτά που θα εξοικονομηθούν στο rendering είναι συγκρίσιμα με το να βγεις να πας να εκτυπώσεις έξω το draft του σχεδίου που θες να δώσεις στον μπετατζή/ηλεκτρολόγο κλπ... νομίζω ότι ακόμα και ένα μικρό φωτοαντιγραφικό μπορεί να πάρει κάποιος.... ξεκολήστε από την νοοτροπία του extreme gamer/ technology follower, όταν μιλάμε για επαγγελματικό PC.

Πρώτον, δε μιλάω μονάχα για σχεδιαστικά προγράμματα. Χωρίς να είμαι σίγουρος, προγράμματα όπως π.χ. το SAP2000 ξεφεύγουν αρκετά από την τιμούλα του AutoCAD που βλέπεις στο Skroutz.

Δεύτερον, υποθέτεις λάθος. Μπορείς να πεις ότι είμαι κι εγώ μηχανικός, αφού αυτό σπουδάζω.

Τρίτον, γιατί θεωρείς δεδομένο πως όλοι οι μηχανικοί έχουν ένα τεράστιο χώρο για γραφείο;

Ποιος σου είπε ότι θα μπει σε γραφείο αυτός ο υπολογιστής; Ο φάδερ δουλεύει κατά 90% στο γραφείο του σπιτιού, επομένως εκεί θα βάλει αυτό το μηχάνημα.

Και ναι, τις μελέτες που κάνει τις πάει έξω για να τις τυπώσει, γιατί τυπώνει σε A0, Α1 κλπ, που είναι μεγέθη τα οποία θέλουν plotter α) πανάκριβο, β) τεράστιο. Και με καμία δύναμη το κόστος που θα ζήταγε ένας plotter για την αγορά και τα αναλώσιμά του δε συγκρίνεται με το κόστος που του ζητάνε έξω για την εκτύπωση.-

Δεν έχω καμία λογική τύπου extreme gamer. Ξέρω ακριβώς τι ζητάει ο φάδερ απο το PC του. Ισχύ, γρήγορη απόκριση, χώρο και αυτό είναι όλο. Αυτό δε χρειάζεται καμία Quadro για να επιτευχθεί.

Ο καθένας έχει διαφορετικές ανάγκες και τις γνωρίζει καλύτερα από οποιονδήποτε άλλο. Για το λόγο αυτό, θα σε παρακαλούσα να αφήσεις το επικριτικό σου ύφος. Αν έχεις πράγματα να προτείνεις, πολύ θα χαρώ να τα ακούσω στα πλαίσια ενός ήπιου και παραγωγικού διαλόγου. Όχι, όμως, έτσι.

Ελπίζω να σε κάλυψα. :)

Link to comment
Share on other sites

Eγω θα εδινα τη μεγαλυτερη βαση στην οθονη!! Αφου το μπατζετ ειναι τετοιο παρε οτι καλυτερο υπαρχει και οσο μεγαλυτερη. Εγω εχω μια φτηνιαρα 26αρα και πιστευω ανετα θα δουλευα σε μια 30αρα. Πιστευω οτι και για τη δουλεια που την θελει θα τον βοηθησει αρκετα. Οι 24αρες ειναι μικρες πιστευω.

Ε μετα σε περιφεριακα αν χωραει. Και γιατι οχι να μην παρεις και καμια καρτουλα παραπανω, και κανενα δισκο και μετα να τον παρεις εσυ!

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον, δε μιλάω μονάχα για σχεδιαστικά προγράμματα. Χωρίς να είμαι σίγουρος, προγράμματα όπως π.χ. το SAP2000 ξεφεύγουν αρκετά από την τιμούλα του AutoCAD που βλέπεις στο Skroutz.

Δες τις τιμές της 4M και της LH Λογισμικής (δυστυχώς της Pi Systems δεν βρήκα τιμοκατάλογο). Δεν νομίζω ότι κάποια προγράμματα δεν χωράνε στα χρήματα της επιδότησης.

Δεύτερον, υποθέτεις λάθος. Μπορείς να πεις ότι είμαι κι εγώ μηχανικός, αφού αυτό σπουδάζω.

Φοιτητής με επαγγελματίας έχει μία μεγάλη διαφορά...(ρώτα και τον πατέρα σου να στο επιβεβαιώσει)

Τρίτον, γιατί θεωρείς δεδομένο πως όλοι οι μηχανικοί έχουν ένα τεράστιο χώρο για γραφείο;

Ποιος σου είπε ότι θα μπει σε γραφείο αυτός ο υπολογιστής; Ο φάδερ δουλεύει κατά 90% στο γραφείο του σπιτιού, επομένως εκεί θα βάλει αυτό το μηχάνημα.

έχεις σκεφτεί ότι αυτό είναι ενδεχομένως η εξαίρεση? και πάλι όμως πιο λογικό είναι να βάλει το plotter στο γραφείο (εκτός και αν τις συναντήσεις με πελάτες - εργολάβους τις κάνει στο σπίτι)

Και ναι, τις μελέτες που κάνει τις πάει έξω για να τις τυπώσει, γιατί τυπώνει σε A0, Α1 κλπ, που είναι μεγέθη τα οποία θέλουν plotter α) πανάκριβο, β) τεράστιο. Και με καμία δύναμη το κόστος που θα ζήταγε ένας plotter για την αγορά και τα αναλώσιμά του δε συγκρίνεται με το κόστος που του ζητάνε έξω για την εκτύπωση.-

Ένα τυχαίο Plotter μαζί με το stand του κάνει γύρω στα 2200 + ΦΠΑ. Τώρα όσον αφορά το κόστος εκτύπωσης, ακόμα και αν είναι μεγαλύτερο, ορισμένες φορές ο χρόνος που θα φας για να πας, να περιμένεις και να γυρίσεις το δικαιολογεί και με το παραπάνω.

Δεν έχω καμία λογική τύπου extreme gamer. Ξέρω ακριβώς τι ζητάει ο φάδερ απο το PC του. Ισχύ, γρήγορη απόκριση, χώρο και αυτό είναι όλο. Αυτό δε χρειάζεται καμία Quadro για να επιτευχθεί.

Δηλαδή μου λες ότι με ένα PC της προ i7 εποχής δεν θα έκανε μια χαρά την δουλειά του και θα σωθεί χάρη στους Nehalem? Αν επιτρέπεται πόσο καινούργιο software χρησιμοποιεί?

Ο καθένας έχει διαφορετικές ανάγκες και τις γνωρίζει καλύτερα από οποιονδήποτε άλλο. Για το λόγο αυτό, θα σε παρακαλούσα να αφήσεις το επικριτικό σου ύφος. Αν έχεις πράγματα να προτείνεις, πολύ θα χαρώ να τα ακούσω στα πλαίσια ενός ήπιου και παραγωγικού διαλόγου. Όχι, όμως, έτσι.

Ελπίζω να σε κάλυψα. :)

Aυτό εννοείται (και εν μέρει υποννοεί ότι ούτε εσύ ξέρεις τις ανάγκες του πατέρα σου - μόνο αυτός τις ξέρει). Πριν το κατά την άποψή σου επικριτικό μου ύφος, αν διαβάσεις τα προηγούμενα μου ποστ θα δείς ότι έχω προτείνει - συμπληρώσει τις προτάσεις των άλλων παιδιών με

  • αθόρυβη / αποδοτική ψύκτρα
  • Raid 0 για ασφάλεια των δεδομένων
  • UPS για ασφάλεια τόσο του μηχανήματος όσο και των δεδομένων
  • έναν μεγάλο εκτυπωτή ή και ακόμα plotter
  • εξειδικευμένο λογισμικό

εάν αυτό εσύ το χαρακτηρίζεις ότι δεν κάνω προτάσεις τι να πώ. ξεχνάς μάλλον ότι έβγαλες αδύνατη την αγορά λογισμικού και plotter.

Βασικά έχω την εντύπωση ότι δεν καταλάβατε κάτι καλά. Η ελάχιστη επιδότηση είναι 4.000 € και η μέγιστη 8.000 €. Αυτό σημαίνει ότι ένας μηχανικός άνω της 5ετίας θα πρέπει να καταρτίσει προυπολογισμό μεταξύ 8.000 € και 16.000 € ενώ ένας κάτω της 5ετίας μεταξύ 5.000 € και 10.000 €.

Επειδή ο πατέρας σου είναι προφανώς παραπάνω από 5 χρόνια μηχανικός, αυτό σημαίνει ότι η επιχορήγηση θα είναι 50% και το άλλο 50% θα είναι ίδια κεφάλαια (ή δάνειο νομίζω). Άρα πάμε σε ποσό προυπολογισμού που θα κυμανθεί μεταξύ 8.000 € και 16.000 € (που αν προσθέσουμε το ΦΠΑ γίνεται 9.600 € και 19.200 €).

Δηλαδή οποιοσδήποτε μηχανικός δεν έχει χώρο να βάλει plotter και δεν θέλει να πάρει προγράμματα, θα αγοράσει υπολογιστή των 9.000 €?? Και μετά ενδεχομένως θα ψάχνει να βρει πειρατικό το office και τα 7??

Κατ' εμέ μία ορθολογική κατανομή των χρημάτων της επιδότησης θα ήταν κάπου 2.000 € σε υπολογιστή άντε λίγο παραπάνω αν θέλει μια πραγματικά καλή οθόνη, και μετά ανάλογα με το πόσο αποφασίσει να τον φτάσει τον προυπολογισμό (μην ξεχνάμε τα μισά πάνε από την τσέπη μας - το ΦΠΑ δεν το συζητάω θα εκπέσει από τα έσοδα) να τα χώσει σε software, plotter ή και ακόμα εξειδικευμένο εξοπλισμό (θερμοκάμερα για ενεργειακά πιστοποιητικά/γεωδετικό σταθμό/χωροβάτη).

Link to comment
Share on other sites

Δες τις τιμές της 4M και της LH Λογισμικής (δυστυχώς της Pi Systems δεν βρήκα τιμοκατάλογο). Δεν νομίζω ότι κάποια προγράμματα δεν χωράνε στα χρήματα της επιδότησης.

Έψαξα τιμή για τα προγράμματα της CSI αλλά δε βρήκα. Τέλος πάντων. :)

Φοιτητής με επαγγελματίας έχει μία μεγάλη διαφορά...(ρώτα και τον πατέρα σου να στο επιβεβαιώσει)

Ίσως. Ίσως και όχι. :)

έχεις σκεφτεί ότι αυτό είναι ενδεχομένως η εξαίρεση?

Βεβαίως. Εσύ το είχες σκεφτεί? Γι' αυτό και ζήτησα παραπάνω να μην είσαι τόσο κατηγορηματικός.

Δηλαδή μου λες ότι με ένα PC της προ i7 εποχής δεν θα έκανε μια χαρά την δουλειά του και θα σωθεί χάρη στους Nehalem?

Σίγουρα θα την έκανε. Όμως δεν υπάρχει άλλος τρόπος να εκμεταλλευτεί την επιδότηση, αφού δε χρειάζεται κάτι άλλο.

Να αρχίσουμε να παίρνουμε laptops για όλους τους συγγενείς με την επιδότηση? Πιο "τίμιο" θα είναι έτσι?

Ωραία, ας το κάνουμε έτσι λοιπόν.

Aυτό εννοείται (και εν μέρει υποννοεί ότι ούτε εσύ ξέρεις τις ανάγκες του πατέρα σου - μόνο αυτός τις ξέρει). Πριν το κατά την άποψή σου επικριτικό μου ύφος, αν διαβάσεις τα προηγούμενα μου ποστ θα δείς ότι έχω προτείνει - συμπληρώσει τις προτάσεις των άλλων παιδιών με

  • αθόρυβη / αποδοτική ψύκτρα
  • Raid 0 για ασφάλεια των δεδομένων
  • UPS για ασφάλεια τόσο του μηχανήματος όσο και των δεδομένων
  • έναν μεγάλο εκτυπωτή ή και ακόμα plotter
  • εξειδικευμένο λογισμικό

εάν αυτό εσύ το χαρακτηρίζεις ότι δεν κάνω προτάσεις τι να πώ. ξεχνάς μάλλον ότι έβγαλες αδύνατη την αγορά λογισμικού και plotter.

α) Όσο και να το διαβάσω, επικριτικό μου φαίνεται το ύφος του.

β) Προφανώς εννοείς RAID-1 και όχι 0. :)

Βασικά έχω την εντύπωση ότι δεν καταλάβατε κάτι καλά. Η ελάχιστη επιδότηση είναι 4.000 € και η μέγιστη 8.000 €. Αυτό σημαίνει ότι ένας μηχανικός άνω της 5ετίας θα πρέπει να καταρτίσει προυπολογισμό μεταξύ 8.000 € και 16.000 € ενώ ένας κάτω της 5ετίας μεταξύ 5.000 € και 10.000 €.

Επειδή ο πατέρας σου είναι προφανώς παραπάνω από 5 χρόνια μηχανικός, αυτό σημαίνει ότι η επιχορήγηση θα είναι 50% και το άλλο 50% θα είναι ίδια κεφάλαια (ή δάνειο νομίζω). Άρα πάμε σε ποσό προυπολογισμού που θα κυμανθεί μεταξύ 8.000 € και 16.000 € (που αν προσθέσουμε το ΦΠΑ γίνεται 9.600 € και 19.200 €).

Είναι πάνω από 5 χρόνια μηχανικός, αλλά δικαιούται το 80%.

Δηλαδή οποιοσδήποτε μηχανικός δεν έχει χώρο να βάλει plotter και δεν θέλει να πάρει προγράμματα, θα αγοράσει υπολογιστή των 9.000 €?? Και μετά ενδεχομένως θα ψάχνει να βρει πειρατικό το office και τα 7??

Κατ' εμέ μία ορθολογική κατανομή των χρημάτων της επιδότησης θα ήταν κάπου 2.000 € σε υπολογιστή άντε λίγο παραπάνω αν θέλει μια πραγματικά καλή οθόνη, και μετά ανάλογα με το πόσο αποφασίσει να τον φτάσει τον προυπολογισμό (μην ξεχνάμε τα μισά πάνε από την τσέπη μας - το ΦΠΑ δεν το συζητάω θα εκπέσει από τα έσοδα) να τα χώσει σε software, plotter ή και ακόμα εξειδικευμένο εξοπλισμό (θερμοκάμερα για ενεργειακά πιστοποιητικά/γεωδετικό σταθμό/χωροβάτη).

Θα τονίσω ξανά ότι ο καθένας έχει διαφορετικές ανάγκες. Ακόμη και μηχανικός με μηχανικό διαφέρουν στον τρόπο που δουλεύουν. Και για να καταλάβεις, εξηγούμαι:

Ο φάδερ παίρνει τις δουλειές με e-mail, κάνει τις μελέτες, τις στέλνει πίσω με e-mail.

Όλα γίνονται με τον υπολογιστή του. Χρειάζεται μόνο έναν αξιόπιστο υπολογιστή. Ούτε plotter, ούτε τίποτα άλλο.

Σπάνια θα χρειαστεί να τυπώσει ένα σχέδιο και θα πάει έξω να το κάνει.

Σου ξαναλέω: Καθένας έχει τις ανάγκες του. Γιατί σώνει και καλά οι ανάγκες οι δικές του να είναι ίδιες με τις δικές σου ή κάποιου άλλου? Γιατί επιμένεις τόσο πολύ στην άποψη ότι χρειάζεται κι άλλο εξοπλισμό χωρίς πρώτα να γνωρίζεις πώς δουλεύει ο άλλος? Όπως είδες, υπάρχουν εξαιρέσεις. Ή, διαφορές, αν θέλεις. :)

Δεν υπάρχει λόγος να το κουράζουμε άλλο. Ο φάδερ χρειάζεται με αυτά τα χρήματα να πάρει έναν υπολογιστή που να μην του πετάει BSOD την ώρα που στήνει ένα μοντέλο (όπως αυτός που έχει τώρα), που να χωράει όλες του τις μελέτες και να είναι και γρήγορο σε όλους τους τομείς. Εγώ απλώς θα του δώσω τη σύνθεση. Αυτά.-

Link to comment
Share on other sites

ωραία. εφόσον τότε ο πατέρας σου δεν είναι ο μέσος μηχανικός και δεν έχει τις ανάγκες του μέσου μηχανικού, και παράλληλα θες ό,τι πιο γρήγορο και αξιόπιστο μπορείς να πάρεις, καλύτερα να αφήσεις τις συνθέσεις του πλαισίου και να πάρεις κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Thanks. :)

Είναι κάτι που ήθελα να ρωτήσω κιόλας. Επειδή βλέπω ότι στο dell.gr δεν έχει επιλογή για customisation, παίζει να παραγγείλει κάτι από το αγγλικό site της Dell και να καλυφθεί από την επιδότηση? Ή πρέπει οι αγορές να είναι από ελληνικό κατάστημα?

Link to comment
Share on other sites

κοίτα...η σελίδα που σου έχω δώσει είναι στα ελληνικά και έχει και ελληνικό τηλέφωνο πληροφοριών. ρώτα τους τι είδους τιμολόγιο θα σου κόψουν (υποθέτω δεν έχετε όρεξη για μπλεξίματα με ενδοκοινοτικές συναλλαγές - παίζει να μπλέξετε με το ΦΠΑ).

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα έκανα την πρόταση να δεις και κάτι σε επώνυμο HP, DELL κτλ. Απλά η ποιότητα και το service on site είναι άλλη φάση. Ένας λόγος παραπάνο γιατί ο άνθρωπος είναι επαγγελματίας και που να μπλέκει. Τηλέφωνο στο εκάστοτε support της εταιρίας, χάλασε το τάδε, έρχετε courier σου φέρνει καινούργιο πράγμα ή έρχεται τεχνικός και στο αλλάζει επιτόπου παίρνουν το χαλασμένο και το κοιτάνε μετά. Πολύ μικρό downtime

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.