Jump to content



Ubuntu vs Windows 7


Jaco

Recommended Posts

Το συμπέρασμα μου άρεσε,ότι το 7 βελτιώθηκε απέναντι στο linux.Όλα αυτά μπορούν να αποδειχθούν φούμαρα με έναν custom kernel.

Το 7 σίγουρα έχει βελτιώσεις και αυτό φάνηκε απο τις δοκιμαστικές εκδόσεις,παρόλαυτα δεν καλύπτει όλων τις ανάγκες,ούτε το μέν ούτε το δε.

Αν δεν ήμουν gamer θα είχα μόνο Linux,γιατί "με καλύπτει" σε ότι κάνω.

Aυτού του είδους τα benchmarks δεν νομίζω ότι οδηγούν κάπου.:to_pick_ones_nose3:

No offense.

Link to comment
Share on other sites

To ext4 ειναι που κανει τη διαφορα, πολυ γρηγορο.

Χωρις αυτο, το ubuntu ειναι βαρυ. Μιλαμε για μαμισιες καταστασεις παντα.

Αυτην την εντυπωση τουλαχιστον αποκομισα δοκιμαζοντας Ubuntu + Win7 στον ιδιο υπολογιστη.

Link to comment
Share on other sites

Το συμπέρασμα μου άρεσε,ότι το 7 βελτιώθηκε απέναντι στο linux.Όλα αυτά μπορούν να αποδειχθούν φούμαρα με έναν custom kernel.

Το 7 σίγουρα έχει βελτιώσεις και αυτό φάνηκε απο τις δοκιμαστικές εκδόσεις,παρόλαυτα δεν καλύπτει όλων τις ανάγκες,ούτε το μέν ούτε το δε.

Αν δεν ήμουν gamer θα είχα μόνο Linux,γιατί "με καλύπτει" σε ότι κάνω.

Aυτού του είδους τα benchmarks δεν νομίζω ότι οδηγούν κάπου.:to_pick_ones_nose3:

No offense.

το σιγουρο ειναι οτι δεν μπορεις να δοκιμασεις

τα λογισμικα με αλλον τροπο.

σιγουρα κανενα λογισμικο δεν ειναι τελειο

το θεμα ειναι να δεις τι κανει για σενα

και οσο να νε αυτο το bench βοηθαει

To ext4 ειναι που κανει τη διαφορα, πολυ γρηγορο.

Χωρις αυτο, το ubuntu ειναι βαρυ. Μιλαμε για μαμισιες καταστασεις παντα.

Αυτην την εντυπωση τουλαχιστον αποκομισα δοκιμαζοντας Ubuntu + Win7 στον ιδιο υπολογιστη.

προσωπικα μετα απο 1 χρονο με ext3 πηγα σε ext4

ειδα αλλαγες στην εκκίνηση και μικρες αλλαγες στην μετακινηση αρχειων

αλλα οχι τοσο τρομερες οσο λες

Link to comment
Share on other sites

Δεν μετρησαν κατι σοβαρο δυστηχως, θα μπορουσαν να δοκιμασουν και αλλα πραγματακια εστω και με διαφορετικα προγραμματα που κανουν την ιδια δουλεια ομως.

Link to comment
Share on other sites

θα διαφωνήσω

δεν μπορεις να συγκρινεις δυο λογισμικα χρησιμοποιώντας

διαφορετικα εργαλεια στο καθε ενα.

ειναι σαν να συγκρινεις δυο καρτες γραφικον

την μια με windows xp και την αλλη με windows vista

στην μια να χρησιμοποιείς 3dmark03

και στην αλλη 3dmark06

νομιζω εγινα σαφης

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι εννοούσε αυτό,τα ιδανικότερα benchmarks είναι αυτά που συγκρίνουν σε ίδιες εργασίες(px αποσυμπίεση συγκεκριμένου μεγέθους και σε linux και σε windows),αλλά και παλί δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για το αν κάποια εφαρμογή είναι καλύτερα γραμμένή απο κάποιο άλλη.

Τα καλύτερα benchmarks ΘΑ είναι εκείνα που έχουν και στα 2 λειτουργικά support.Αν δεν έχουμε αυτές τις επιλογές συγκρίνουμε ντομάτες με πατάτες.:suicide:

Όπως πχ πρίν λίγο καιρό είχα διαβάσει για ένα συγκριτικό σχετικά με το rendering του firefox σε linux και windows.

Link to comment
Share on other sites

θα διαφωνήσω

δεν μπορεις να συγκρινεις δυο λογισμικα χρησιμοποιώντας

διαφορετικα εργαλεια στο καθε ενα.

ειναι σαν να συγκρινεις δυο καρτες γραφικον

την μια με windows xp και την αλλη με windows vista

στην μια να χρησιμοποιείς 3dmark03

και στην αλλη 3dmark06

νομιζω εγινα σαφης

Αρα με την λογικη σου δεν μπορεις να συγκρινεις με την καμια 2 τοσο διαφορετικα λειτουργικα.

Δεν νομίζω ότι εννοούσε αυτό,τα ιδανικότερα benchmarks είναι αυτά που συγκρίνουν σε ίδιες εργασίες(px αποσυμπίεση συγκεκριμένου μεγέθους και σε linux και σε windows),αλλά και παλί δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για το αν κάποια εφαρμογή είναι καλύτερα γραμμένή απο κάποιο άλλη.

Τα καλύτερα benchmarks ΘΑ είναι εκείνα που έχουν και στα 2 λειτουργικά support.Αν δεν έχουμε αυτές τις επιλογές συγκρίνουμε ντομάτες με πατάτες.:suicide:

Όπως πχ πρίν λίγο καιρό είχα διαβάσει για ένα συγκριτικό σχετικά με το rendering του firefox σε linux και windows.

Ο τελικος χρηστης νοιαζετε πως θα κανει καλυτερα και πιο γρηγορα την δουλεια του, δεν πιστευω οτι ειναι ακυρο να συγκρινεις την καλυτερη εφαρμογη για συμπιεση video σε windows με την καλυτερη για linux, και αυτο να το κανεις για 5-6 ακομα εργασιες. Το αν το κωδικας της μιας ειναι χειροτερος απο την αλλη δεν αποσχολει τελικα το χρηστη, το αποτελεσμα βλεπει. Ναι δεν συγκρινεις 100% τα λειτουργικα ετσι, αλλα απο την αλλη σε νοιαζει τι κερδιζεις τωρα και οχι τι θα κερδιζες στο υποθετικο σεναριο που θα ειχαμε και τις 2 εφαρμογες τελεια γραμμενες και για τα 2 λειτουργικα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλάω για "τέλεια" γραμμένες εφαρμογές,εγω θεωρώ ότι μόνο επι ίσοις όροις μπορείς να συγκρίνεις και αυτό μπορεί να επιτευχθεί με support και στα 2 λειτουργικά.

Aν σε καλύπτει με αυτό τον τρόπο εσένα,απλά δεν συμφωνούμε.:rolleyes:

Για να καταλάβεις τι ακριβώς λέω δες το παρακάτω: http://www.tuxradar.com/content/browser-benchmarks-2-even-wine-beats-linux-firefox

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστευω οτι διαφωνουμε καπου, απλα οταν δεν μπορεις να κανεις κατι με τον ευθυ τροπο θες καποιο workaround. Δεν τα παρατας απλα. Ενα λειτουργικο δεν το βλεπεις ποτε μονο του σαν τελικο χρηστης, αλλα σε συνδιασμο με την υποστηριξη απο 3rd party εφαρμογες, και εκει ειναι που χανει τελικα το linux.

Link to comment
Share on other sites

Μην βγάζετε τελικά συμπεράσματα απ'τις μετρήσεις,αλλά πάρτε τις ως κατά προσέγγιση.Το άρθρο έχει γραφτεί τον φεβρουάριο και έχει γίνει η δοκιμή με beta έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετά από χρόνια μπορώ να πω ότι τα παραθύρια δεν τα αλλάζω με τπτ

Τρέχω όποια εφαρμογή θέλω όπως την θέλω και αν δεν μου κάνει αυτή τρέχω κάποια άλλη η κάποια άλλη χωρείς εντολές και σαχλαμάρες. Με τα 7 βρήκα την υγεία μου, και όσο μερικοί φανατικοί είναι κατά των win είμαι σίγουρος ότι είναι πολύ πιο όμορφα όταν πεταν και καμιά μπλε οθόνη έτσι για να σπάει η μονοτονία ρε αδελφέ.

Από εμπειρία μπορώ να πω όπως βολεύετε κανείς αλλά να λέμε και του στραβού το δίκαιο τα win κάνουν απλά περισσότερα πράγματα, και από την στιγμή που έχουν περισσότερες εφαρμογές άρα και περισσότερες λύσεις για μένα είναι καλύτερα.:toomuchne

Link to comment
Share on other sites

βαζω στοιχημα οτι δεν εχεις δοκιμασει ποτε να τρεξεις linux

η αν δοκιμασες θα ηταν ενα live cd για μερικα λεπτα...

οποτε εχεις μονο την μιση εμπειρια:warning2:

οσο για το οτι ειναι ομορφο να τρως μπλε οθονη

ουδεν σχολιο φιλε μου:turn:

Link to comment
Share on other sites

Και γω που χω εμπειρία τι να πω δηλαδή;

Τι να πούμε ότι οι διανομές είναι πιο σταθερές; Ναι είναι.

Να πούμε ότι οι διανομές έχουν καλύτερο look λόγο πολλών και διάφορων DEs που μπορείς να βάλεις; Ότι έχεις μεγάλο αριθμό διανομών να διαλέξεις; Ότι το linux σαν kernel αλλά και οι διανομές είναι καλύτερο/ες από τα windows;

Ότι θέλετε να πούμε,σε όλα ΝΑΙ θα πω,αλλά λόγια ότι οι διανομές έχουν καλύτερη υποστήριξη παλιών pc μπροστά στα vista/seven που σέρνονται σε νέο σύστημα,και ότι στο linux μπαίνουν πιο εύκολα τα προγράμματα,αυτά είναι κολπάκια μόνο που τα λένε fanboyδες και το ξέρω από πρώτο χέρι.

Ναι μεν μπορείς να βάλεις με ένα κλικ το κάθε πρόγραμμα από τον synaptic,Kpackage kit κτλ,αλλά προγράμματα που δεν μπορείς να τα βρεις από linuxoπηγές του source.list,και μπορείς να τα βρεις πχ μόνο από site,είναι μαρτύριο,επειδή αν δεν τα δίνουν σε .deb .rpm και γενικώς install packages,στα δίνουν σαν source code και πρέπει να μυρίσεις τα νύχια σου να κάνεις ολόκληρη διαδικασία στην κονσόλα για να κάνεις compile και κόλπα,που εγώ δεν σπάω το κεφάλι μου να κάνω τέτοια για ένα πρόγραμμα.

Από την άλλη,έχω δοκιμάσει 400 διανομές και οι μισές που και καλά λειτουργούν καλά με παλιά pc,και σε ένα laptop του 2006,όταν λέμε ότι σε ΚΑΜΙΑ διανομή δεν δούλευε σωστά η gpu το ΕΝΝΟΟΥΜΕ.Η κάρτα γραφικών ακόμα και με ειδικούς drivers,και εξαιτίας αυτού δούλευε ο επεξεργαστής 100% σχεδόν συνέχεια επειδή η gpu κοιμάται και κόλλαγε ο τόπος.

Στο ίδιο laptop με το ίδιο hardware,ακόμα και σε windows 2000,έχω official drivers από τον κατασκεύαστη και ακόμα και τα win 2000 οι drivers είναι plug and play.

Την βρήκα με kubuntu 9.04 αλλά απ'την αρχή έπρεπε να μυρίσω τα νύχια μου να κάνω edit αυτό το xorgio για να βάλω 1680x1050 γιατί είχε από μόνο του μόνο 320x240,όση ανάλυση έχει η οθόνη του κινητού μου δηλαδή.

Απ'την άλλη,αυτοί που φτιάχνουν τα windoze μου φαίνεται ότι πιπερίζουν όπως είναι,γιατί έχουν καταντίσει αηδία 100%,15 χρόνια πόσο είναι απ'τα windows ce τα NT ποιά στον κόρακα ήταν μέχρι τώρα,ΡΕ ΙΔΙΟ desktop ακριβώς έχουν τα windoze,τι win95,τι win7,το classic theme να βάλεις διαφορά δεν βλέπεις,και νομίζουν ότι το σώνουν βάζοντας κλεμένες μπάρες από το KDE σαν την superbar ας πούμε,και κάτι ψωροδιάφανα παράθυρα ολόιδια με τα vista που δεν ενθουσιάζουν πλέον.

Και να λεγες ότι είναι μόνο αυτά εντάξει μπροστά στο ότι όποιο πρόγραμμα γουστάρεις το βάζεις όποτε θέλεις με δυό-τρία κλικ,εδώ πέρα όχι μόνο μετά από ένα μήνα το λειτουργικό έχει response λες και το έχεις 10 χρόνια εγκατεστημένο,αλλά κρασάρει σε φάσεις που έχω δει μέχρι και ο EXPLORER των windows να κρασάρει από μόνος του χωρίς λόγο και να φεύγει όλο το GUI πακέτο.

Ε να λείπει για μένα τέτοιο πράμα,θέλω νέο λειτουργικό με νέα εμφάνιση,τα κολπάκια ότι είναι σταθερότερα τα 7 απ'τα vista,δεν κολλάνε σε μένα,γιατί ναι όντως είναι,αλλά αν είναι να βλέπεις μια αηδία windows 95 με άλλο όνομα και vista theme με window transparency,και 1000 κρασαρίσματα στο λεπτό,άντε γειά.

Link to comment
Share on other sites

Σε δυο φιλους καθως και στην γυναικα πριν 2 μηνες εγκατεστησα Ubuntu 9.04 και μαλιστα μετα απο απαιτηση τους οχι dual boot με win.

Ε λοιπον ως τωρα κανενας δεν με εχει καλεσει για προβλημα ή και για εγκατασταση και επιστροφη σε win.

Τι ιδιαιτερες αναγκες ΔΕΝ εχουν οι συγκεκριμενοι σε σχεση με τον μεσο χρηστη υπολογιστη?

Link to comment
Share on other sites

Ε, εντάξει τα δυο λειτουργικά όσων αφορά την χρηστικότητα έχουν εξισωθεί... το administration κομμάτι στο linux δεν είναι gui, αλλά bash, scripts, config files, perl και Cgi, ενώ στα win είναι όλα gui... εκεί φυσικά και λογικά, κολώνουν οι περισσότεροι οπότε το Linux είναι μούφα... Η λογική του ubuntu σε περιβάλλον χρήστη, είναι να έρθει να στο στήσει ο admin να στο φέρει εκεί που θες και να κάνει αυτά που θες και μετά να μην ξανα-ασχοληθεί αυτός, αλλά να μην μπορεί και ο άλλος να κάνει στο σύστημα ότι γουστάρει... αν τηρείται ο παραπάνω κανόνας σε ένα εργασιακό περιβάλλον ή ακόμα και στο σπίτι, τότε το linux δεν υστερεί στην λειτουργικότητα και την ευκολία...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Βαρέθηκα να ακούω ότι "τα windows προσφέρουν περισσότερες επιλογές", από άτομα που στην πλειοψηφία τους δεν έχουν πληρώσει σχεδόν ποτέ για λογισμικό και επομένως, σχεδόν όλες αυτές οι επιλογές (συμπεριλαμβανομένων και των ίδιων των windows) δεν είναι γιαυτούς. Και δεν είναι, διότι, σύμφωνα με τις εταιρίες, απλά δεν είναι άξιοι να έχουν όλα αυτά τα προγράμματα, αν δεν πληρώσουν για να τα αγοράσουν. Οπότε, γίνονται κλέφτες για να έχουν επιλογές.

Το (oποιοδήποτε) linux αντιθέτως, δεν σου θέτει ποτέ κάποια τέτοια προϋπόθεση. Μπορεί να μη διαθέτει ένα (πληρωτό) Photoshop, έχει όμως το (δωρεάν) Gimp. Μπορεί να μη διαθέτει ένα (πληρωτό) premiere, έχει όμως το (δωρεάν) PiTiVi. Aς είμαστε ρεαλιστές: Το να θέλει κάποιος να χρησιμοποιήσει premiere για να κάνει edit το βίντεο της μανούλας του με τα εγγόνια της είναι μάλλον απληστία. Ok, στο linux δεν υπάρχει το (πανάκριβο) Microsoft Office, υπάρχει όμως το OpenOffice.

Έχει όμως εκπληκτική σταθερότητα, ασφάλεια και αξιοζήλευτες δυνατότητες προσαρμογής (ουσιαστικά ένα linux σύστημα δεν παίρνει τίποτα ως δεδομένο για τα γούστα ή τις προτιμήσεις του χρήστη). Και επίσης, όσο περνάει ο καιρός και η αγορά το προσέχει όλο και περισσότερο (ίσως γιατί τη βοηθάει να αποδεσμευτεί από την εκβιαστική θηλειά της Microsoft), τόσο αρχίζει να κερδίζει και το χαμένο έδαφος σε θέματα όπως οι επιδόσεις στα 3D γραφικά, ο ήχος, η καλύτερη υποστήριξη υλικού κτλ.

Το σπουδαιότερο όμως κατά τη γνώμη μου είναι, ότι το linux προωθεί μέσω της ίδιας του της ύπαρξης, τα ιδανικά της αφιλοκερδούς συνεισφοράς και της (πραγματικής) ελευθερίας επιλογών, διατηρώντας παράλληλα υψηλότατη ποιότητα στους περισσότερους τομείς.

Link to comment
Share on other sites

Βαρέθηκα να ακούω ότι "τα windows προσφέρουν περισσότερες επιλογές"

Και τι γίνεται οταν κάποιος θελει να βαλει το παιχνιδάκι του να σκοτώσει λιγο την ώρα του?

Κανει τούμπες?:whistling

Anyway κατα τα αλλα καλα τα λες :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.