Jump to content



Απο Forthnet σε HOL (από Σκύλλα σε Χάρυβδη)?


greekfragma

Recommended Posts

ω ναι..........μετά από 3μήνες χωρίς internet η HOL αξιώθηκε να με συνδέσει (ας είναι καλά ο γείτονας με το ξεκλείδωτο)

3μήνες για απλή μεταφορά από double play σε double play.

25μέρες ψάχναμε το fax.......άλλες 20 γιατί η Forthnet δεν αποδέσμευε τη γραμμή....άλλο 1 μήνα γιατί το αίτημα εκκρεμούσε στον ΟΤΕ.....και ακόμα 15μέρες από την αποδοχή του αιτήματος.

το χάλι το μαύρο.

μπαίνω λοιπόν σήμερα να δω τι γίνεται και επι του πρακτέου.........και αντί για πρακτέου είναι πρ@κτέου.

ping με Αγγλία στα 300-400ms από τις 4 το μεσημέρι ως και τώρα που γράφω αυτές τις γραμμές.....

αρχικά μπήκα με το netfaster iad2 και η γραμμή κλείδωσε στα 14.000 με 11snr......ε εντάξει λέω θα μπει πάνω το draytek 2710n και θα πάει στα 17800-18.000 και snr 7 όπως ήταν προ λίγων μηνών στη forthnet.....ΑΜ ΔΕ.......14.000 και snr 11 ξανά.

είναι δυνατόν να θέλουν να λέγονται εταιρίες με τέτοια προβληματικότητα υπηρεσιών?

πάραυτα θα το παίξω καλός προς το παρόν να σταθεροποιηθεί η γραμμή λίγες μέρες.....

αν συνεχιστεί το δράμα με pings και κλείδωμα στα 14 αντί για 18 θα πάω σε ένα connx 8αρι να τελειώνει το παραμύθι.

πωπω τι πάθαμε.......βαη βαη μανούλαμ που λένε και στο χωριό μου.

μετά από αρκετά τηλέφωνα και επεξηγήσεις τεχνικών χαρακτηριστικών μου ελευθέρωσαν το SNR από 12 στο 9 και κλειδώνω από τα 13700 στα 16100.

αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι οτι πριν 3 μέρες στη forthnet είχα attenuation 30 και στη HOL έχω 40......

πό χθες έχω μετρήσει 10 αποσυνδέσεις......τα pings ξανά στο θεό και αρκετό packet loss.

τους πήρα τηλ και ζήτησα διακοπή σύμβασης με υπαιτιότητα του παρόχου λόγω των προβλημάτων (έχω και ψόφιο τηλέφωνο...η ένταση είναι στο 1/3 του κανονικού αν και ακούγεται σχετικά κάθαρο)

και όσο μιλάμε οι αποσυνδέσεις συνεχίζονται

τη μιά στιγμή τα ping με αμερική είναι στα 150ms την άλλη είναι στα 500ms.....τη μια στιγμή με Αγγλία στα 90ms...την άλλη στα 300φεύγα.

......δεν έχω πλέον αντοχές ούτε για πολύωρες αναμονές στα support ούτε να βλαστημάω όταν τα pings και το voip με εξωτερικό πάει περίπατο.

ΟΤΕ ρε μούτρο! (εκ της τηλεφωνικής φάρσας)

.......πάω σε connx να βρω την υγειά μου.

:triniti:

Link to comment
Share on other sites

Τωρα αν εγω με conn-x σου πω, οτι χωρις να κανω τιποτα και χωρις να μιλησω σε κανεναν, αρχισα να κλειδωνω απο τα 18100 στα 20200 τι θα πεις??? :p

οτι εισαι πολυ τυχερος και πως πρεπει να ερθεις μια απο το σπιτι μου μπας και με κολλησεις τυχη και ξεφυγω απο τα 7:fie::weep:

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τη HOL ξέρω ότι παίζουν αρκετά προβλήματα με τη γραμμή του internet της εδώ και καιρό. Πάντως εμένα τόσο από ΟΤΕ->Forthnet όσο και από Forthnet->Tellas οι μεταβάσεις έγιναν σε μερικές ώρες χωρίς άλλα προβλήματα. Η HOL μόνο έκανε 7 μήνες να μου βάλει νέο νούμερο με δικαιολογία ότι δεν έφτανε γραμμή στο σπίτι μου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.