Jump to content



Δεν αναγνωριζει εξωτερικό σκληρό και προβλημα με Homepage


0x13

Recommended Posts

Ενας φίλος μου αντιμετωπιζεί το εξής πρόβλημα. Επειδη εχει καρτα δικτυου MIMO 3, του εμφανίζει διαρκώς το mimo 3 ως homepage. Οσες φορες και να το αλλαξει απο τις ρυθμισεις του browser (Firefox) με την επανεκκινηση αυτού, παλι επαναπροσιοριζεται σε mimo 3 . Πώς γινεται να αλλαξει αυτο ;

Επίσης, ενα ακομα προβλημα. Δεν του αναγνωριζει πλεον τον εξωτερικο σκληρο δισκο. Ενω ο δισκος παιζει σε αλλα PC, στο δικο του πλεον είτε τον εχει συνδεμενο είτε οχι είναι το ιδιο. Καμια ιδεα ;

Link to comment
Share on other sites

Για το δεύτερο, μάλλον φταίει η usb θύρα. Ούτε σε άλλες θύρες λειτουργεί;

Στον φορητό λειτουργεί μια χαρα. Στον desktop τίποτα. Σε καμία usb του.

Το θέμα είναι οτι αλλες συσκευές λειτουργούν στην συγκεκριμενη usb οπως webcam κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες στις πίσω USB?

Για τη home page λογικά τη δουλειά την κάνει κάποιο λογισμικό της κάρτας που πάει και αλλάζει τη ρύθμιση στον browser. Ίσως έχει σε αυτό ρύθμιση για να το "κόψεις".

Link to comment
Share on other sites

αυτο με την usb το ειχα πάθει και εγώ.. είχαν εγκατασταθεί άκυροι drivers στον η/υ και δεν έβλεπε τους εξωτερικούς.. 2 λύσεις ξέρω γι αυτό το πρόβλημα .. η μία είναι φορμάτ και την άλλη την είχα βρει τυχαία μέσω google.. είχα περάσει μία μεταβλητή συστήματος στις μεταβλητές περιβάλλοντως που θα μπορούσα να δω στην διαχείριση συσκευών τις συσκευές που είχαν περαστεί τα drivers τους στον η/υ αλλά δεν ήταν συνδεμένες.. κ στην συνέχεια έσβησα εκείνες τις συσκευές.. μπορεί να υπάρχει κ το άλλο πρόβλημα.. να μην δίνουν τα windows ένα γράμμα στον δίσκο.. για να το λύσεις αυτό θα πρέπει να πας στην διαχείριση των δίσκων(πίνακας ελέγχου-->εργαλεία διαχείρισης-->διαχείριση υπολογιστή-->διαχείριση δίσκων) κ να δώσεις εσύ ένα γράμμα για τον δίσκο(π.χ. e,g,f)..

ελπίζω να βοήθησα :)

για να βλέπεις τις συσκευές που δεν είναι συνδεμένες : http://support.microsoft.com/kb/315539

Link to comment
Share on other sites

αυτο με την usb το ειχα πάθει και εγώ.. είχαν εγκατασταθεί άκυροι drivers στον η/υ και δεν έβλεπε τους εξωτερικούς.. 2 λύσεις ξέρω γι αυτό το πρόβλημα .. η μία είναι φορμάτ και την άλλη την είχα βρει τυχαία μέσω google.. είχα περάσει μία μεταβλητή συστήματος στις μεταβλητές περιβάλλοντως που θα μπορούσα να δω στην διαχείριση συσκευών τις συσκευές που είχαν περαστεί τα drivers τους στον η/υ αλλά δεν ήταν συνδεμένες.. κ στην συνέχεια έσβησα εκείνες τις συσκευές.. μπορεί να υπάρχει κ το άλλο πρόβλημα.. να μην δίνουν τα windows ένα γράμμα στον δίσκο.. για να το λύσεις αυτό θα πρέπει να πας στην διαχείριση των δίσκων(πίνακας ελέγχου-->εργαλεία διαχείρισης-->διαχείριση υπολογιστή-->διαχείριση δίσκων) κ να δώσεις εσύ ένα γράμμα για τον δίσκο(π.χ. e,g,f)..

ελπίζω να βοήθησα :)

για να βλέπεις τις συσκευές που δεν είναι συνδεμένες : http://support.microsoft.com/kb/315539

Τα εκανα ολα φιλε αλλα τζιφος η δουλεια. Παρολα αυτα βρηκα λυση. Οταν ανοιγει το PC (boot) ανοιγεις και τον εξωτερικο σκληρο. Τοτε μπαινοντας στα Windows τον εχει ηδη εντοπισει και αναγνωρισει.

Επισης και το MIMO λυθηκε. Το απεγκατεστησα :p και χρησιμοποιω το προγραμμα ευρεσης δικτυων των Windows και οχι της ανοητης καρτας δικτυου.

Link to comment
Share on other sites

Οταν ανοιγει το PC (boot) ανοιγεις και τον εξωτερικο σκληρο. Τοτε μπαινοντας στα Windows τον εχει ηδη εντοπισει και αναγνωρισει.

Εμένα λογικό μου ακούγεται. Όταν bootάρει, η θύρα φαίνεται in use αλλά η συσκευή είναι dead (powered off) οπότε τον αγνοεί. Μετά που ανάβεις το δίσκο μάλλον δεν στέλνει notification στο OS και εξακολουθεί να τον αγνοεί. Δοκίμασες να βγάλεις-ξαναβάλεις τα καλώδια του δίσκου? Εκεί θα έπρεπε να τον βλέπει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.