Jump to content



Intel SS4200-E NAS


greekfragma

Recommended Posts

είμαι σε σκέψεις για αναβάθμιση του Linksys NAS-200.

σκέφτομαι για αυτό

http://www.intel.com/Assets/PDF/general/318482.pdf

review

http://www.smallnetbuilder.com/content/view/30482/75/1/4/

το έχει κανείς?

αναβάθμιση σε μνήμη βλέπω μέχρι 1GB DDR2.......παίζει να παίρνει και καλύτερο επεξεργαστή ή θα λιώσω κανα τροφοδοτικό?

το βρίσκω σε καλή τιμή για αυτά που κάνει.......θα ήθελα όμως να είχε και client for unattended Torrent......και δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο στα λεφτά και τα χαρακτηριστικά του Intel SS4200.....

Jaco,Chosen....φώτα please:baby:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 42
  • Created
  • Last Reply

Το βρίσκω άσκοπο να παίρνεις έτοιμο και να του αλλάζεις επεξεργαστή, ακυρώνοντας την εγγύηση, αλλά όπως και να έχει, κορυφαίο NAS είναι το παρακάτω:

http://www.qnap.com/pro_detail_feature.asp?p_id=104

Αν επιμένεις να κάνεις εγχειρήσεις όμως, γιατί δεν φτιάχνεις το δικό σου;

Link to comment
Share on other sites

Για τα NAS της κατηγορίας του μάλλον είναι ένα από τα γρηγορότερα, γιατί απλά δεν είναι βασισμένο σε έναν ARM ο οποίος κάνει όλη την δουλειά, δηλαδή και i/o από τους δίσκους και i/o από το ethernet... To μόνο που απορώ είναι με τον επεξεργαστή που έχει, θα έπρεπε να πιάνει άνετα ταχύτητες κοντά στο όριο του 1Gbps...

Η τιμή μια χαρά είναι (υποθέτω είναι μόνο το case, χωρίς δίσκους), αλλά η κατανάλωση θα είναι σίγουρα αρκετά μεγαλύτερη από κάποιο "μικρό" NAS και πιο αργό...

Στα - τα 1.6GHz (κατανάλωση), η ενεργή ψύξη με 3x fan (θόρυβος, σκόνη), η μάλλον μικρή πιθανότητα να του βάλεις χέρι (no linux?), τα ~ 7Kgr (άδειο) ~9Kgr(4 δίσκοι), μεγάλο μέγεθος,

Στα + η τιμή, το raid5-10 (ich7r), το email notification, το SSL encryption και οι 4x usb για σύνδεση εξωτερικών δίσκων οι οποίοι θα φαίνονται στο δίκτυο (και 2x e-sata)...

Προσωπικά δεν θα το έπαιρνα για μένα, γιατί δεν έχει ζουμί... είναι πολύ "κυρία" το intel, απλά plug n play, δεν είναι παιχνιδιάρικο... :p

Link to comment
Share on other sites

μπράβο ρε Jaco....ξέρω οτι με πιάνεις και θα δώσεις την απάντηση που τα ξεκαθαρίζει όλα.

ναι εγώ δε το θέλω παιχνιδιάρικο....θέλω απλά να είναι γρήγορο και βολικό......βάρος μέγεθος κλπ δε παίζουν ρόλο.

πιστεύεις οτι με το 945 τσιπάκι έχω πιθανότητες να του βάλω κάτι καλύτερο σε επεξεργαστή και μνήμη? π.χ. 1gb ddr2 800 και Intel Core2Duo E4400/E4500/6300/6320?

Link to comment
Share on other sites

Κοίταζα και κάποια άλλα NASes και τελικά δε νομίζω ότι αξίζει ακόμα η αγορά... θα γίνει χαμός αυτόν τον χρόνο και θα πέσουν οι τιμές, γιατί ακόμα και η κουτσή Μαρία ετοιμάζει κάποιο NAS... η m$ κυκλοφορεί τα Windows Home Server, ετοιμάζονται διάφορες άλλες NAS εκδοχές Linux και γενικά η αγορά είναι σε αναβρασμό...

Όταν λέμε ότι γίνεται χαμός, το εννοώ... είχα καιρό να ασχοληθώ και τώρα βλέπω λύσεις NAS από την Siemens (scaleo), Intel, HP, Acer, Lenovo, Dell και άπειρες άγνωστες εταιρίες... το μόνο κακό είναι ότι χρησιμοποιούν πιο βαρβάτους επεξεργαστές και ανεβάζουν την κατανάλωση, αλλά υπάρχουν και λιγότερο ενεργοβόρες λύσεις με ARM ή Atom...

Η τιμή του intel είναι καλή μεν, αλλά οι επιδόσεις σε σχέση με το hardware και την κατανάλωσή του, δεν αξίζουν σε καμία περίπτωση... με ένα DIY με atom dual ή κάποιον 5050e είναι τραγικά μεγαλύτερες (τουλάχιστον διπλάσια ταχύτητα)... το μόνο που δεν θα βρεις (μάλλον) ίδιο ή θα κοστίζει κατά τι ακριβότερα είναι το case που θα τα στεγάσει, αν θες να είναι όμορφο... κατά τα άλλα και εγώ υπέρ της λύσης DIY είμαι, γιατί τα κοπανάνε σε τιμή χωρίς λόγο και μπορείς να κάνεις ότι θες εσύ χωρίς να είσαι περιορισμένος στο firmware και τις αναβαθμίσεις του καθένα και έχεις ελευθερία να βάλεις μέσα ότι θες...

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω μήπως ξεφεύγω τελικά.......αρχικά έψαχνα ένα πιο δυνατό NAS που να μπορώ να κάνω stream Full HD μέσω ethernet και τώρα ψάχνομαι για custom made small factor pc?

για να ξεκαθαρίσω κάπως περισσότερο τι ψάχνω.....

α)θέλω κλασσικά raid1 για την ασφάλεια στην αποθήκη με τα καλούδια.

β)καλές ταχύτητες μέσω ethernet για stream Full HD

γ)κοστος έως 200ευρώ

δ) δε με νοιάζει οτιδήποτε περισσότερο.

για τα παραπάνω βλέπω οτι το Intel SS4200 κάνει όσα θέλω.....ίσως και περισσότερα αλλά με όριο τα 200ευρώ έτοιμο ready to play out of the box.

μπορώ να φτιάξω κάτι DIY οικονομικότερα και χωρίς να χρειάζεται να πειράξω 1000παραμέτρους?

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση: Γιατί ΙΟΝ ? Θα δουλέψει εκτός από NAS και σαν media player ?

ΙΟΝ πρότεινα εγώ γιατί στο μυαλό μου έχω ένα σύστημα "NAS/Networked Media Tank full HD/Torrent box/τα πάντα όλα" και ήθελα να τον βάλω σε πειρασμό :cool: Greekfragma?? Σε έβαλα?? :devil:

edit: Στα παραπάνω βάλτε και μια καρτούλα τηλεόρασης για να γίνει και set-top box (το zotac έχει μια pci - απλή ή express.. δε θυμάμαι)

Link to comment
Share on other sites

Ωρέ φράγμα, 1+1 = 10... Αν διαβάσεις τις απαντήσεις βγαίνει μόνο του το πράγμα...

Δίνω(200€) + Θέλω(Plug n play) = Πάρε(intel)...

Απλά επειδή δεν γίνεται να έχεις και το μαχαίρι και το καρπούζι, ενώ την δουλειά σου θα την κάνεις πολύ καλύτερα απ' ότι νομίζεις και θα σε καλύψει σε όλα αυτά που θες να κάνεις, ωστόσο δεν είναι η βέλτιστη λύση, γιατί αυτή θέλει χρόνο και καστομιές...

Για την ION δεν απαντώ, δεν ξέρω... δεν έχω δοκιμάσει κάποιο μηχανάκι να δω τι κάνει...

Link to comment
Share on other sites

Intel NAS SS4200 επαραγγέλθη.:magic:

(ελπίζω η συναλλαγή με το δοσά μετά από κάνα χρόνο αποχής να αποδειχθεί γουρλίδικη) :dance3:

Εξαιρετικά αφιερωμένο στον Νούρη: Εβαλε 2 δοσεις, έτσι για την τιμή των όπλων και για να θυμόμαστε τα παλιά καλά (γι' αυτόν μόνο βέβαια) χρόνια :p

Link to comment
Share on other sites

Intel NAS SS4200 επαραγγέλθη.:magic:

(ελπίζω η συναλλαγή με το δοσά μετά από κάνα χρόνο αποχής να αποδειχθεί γουρλίδικη) :dance3:

Να ελπιζουμε σε κανα mini-review ή έστω σε λεπτομερείς εντυπώσεις ?
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.