Jump to content



Intel SS4200-E NAS


greekfragma

Recommended Posts

Νομίζω ότι η απόδοση του degraded για home χρήση δεν έχει νόημα...

Απλά το κλείνεις όπως είναι και πας να πάρεις δίσκο asap και δεν το ανοίγεις μέχρι να βάλεις δίσκο... :p

Γενικά όμως το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνει κάποιος όταν φτιάχνει raid 1 ή 5, είναι να "σπάσει" το array αφαιρώντας τον έναν δίσκο, να παρατηρήσει την απόκριση και τα σημάδια του μηχανήματος (έτσι ώστε να καταλάβει και στο μέλλον αν έγινε στραβή) και να προσπαθήσει να το επαναφέρει βάση των οδηγιών του manual, έτσι ώστε να αφομοιώσει την διαδικασία και να εντοπίσει τις παγίδες (bugs ή ασάφειες) που μπορεί να κρύβει... μόνο τότε, όταν έρθει η ώρα που θα κάτσει η στραβή, θα ξέρει τι να κάνει με σιγουριά χωρίς να κάνει τυφλές κινήσεις, που απλά θα οδηγήσουν στην απώλεια των δεδομένων...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 42
  • Created
  • Last Reply

197ευρώ τελική σε 36άτοκες δόσεις (με πρώτη δόση το 2012) από τον αγαπημένο μου δοσά:D

θα ρίξω και ένα fail test όπως έκανε και το παλικάρι στο review στο 1ο post να δω αν όντως είναι τζιτζί η διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

200€ λέει ο φράγμας και μόνο το zero1 το έχει τόσο...

Στο πλαίσιο παίζει στα 214€...

Edit: Με πρόλαβε...

Edit2: Έβαλες 1η δόση το 2012 για 200€...?!?! Σε ποιον πλανήτη γίνονται αυτά...? Γι' αυτό πάει η οικονομία κατά διαόλου...

Link to comment
Share on other sites

200€ λέει ο φράγμας και μόνο το zero1 το έχει τόσο...

Στο πλαίσιο παίζει στα 214€...

Edit: Με πρόλαβε...

Edit2: Έβαλες 1η δόση το 2012 για 200€...?!?! Σε ποιον πλανήτη γίνονται αυτά...? Γι' αυτό πάει η οικονομία κατά διαόλου...

Στο Σείριος το φωτεινότερο άστρο δίπλα στο φεγγάρι ρα...

παίζει να είναι μέλος λέσχης που σχεδιάζει την οικονομική καταστροφή του πλανήτη....

:happy2:

Link to comment
Share on other sites

να κάνω μία παρατήρηση

αφού έχει ίντελ τσιπάκι αποθηκεύει τα στοιχεία για το array στους δίσκους (προσωπική παρατήρηση του φετινού χειμώνα!)

οπότε θα μπορείς να το μεταφέρεις σε οποιαδήποτε μητρική με νεότερο τσιπάκι απλά μεταφέροντας τους δίσκους και έχοντας τον ICHxR σε Raid mode.

ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ χρήσιμο σε περίπτωση που τα παίξει το NAS

Link to comment
Share on other sites

Φράγμα και εγω σκέφτομουν για NAS αλλά τελικά κατέληξα να πάρω Mobo+ram+cpu γιατί αφενός τα ATOM ήταν ψιλοτραγικά σε ταχύτητα δικτύου. Τα έτοιμα arm based NAS όπως λέει ο Jaco είναι τραγικά. Ακόμα δεν το έχω στήσει λόγο εξεταστικής αλλά απο κάποιες πρόχειρες δοκιμές το δίκτυο πετάει η κατανάλωση με 2 δίσκους είναι κοντά στα 35-40 Watt αλλα έχω ένα διπήρυνο AM3 45nm undercloced undervolted που πάει κομμάτια για αυτά που καίει. Βέβαια το Freenas που *μάλλον* θα βάλω δεν είναι 100% plug & Play και θέλει λίγο ψάξιμο. Όπως και να έχει καλορίζικο :jester:

Αναμείνετε δοκιμές, κατανάλωση όταν με το καλό το στήσω

Α jaco γενικά αξίζει το softraid του freenas? Έχω 2 δίσκους και προς το παρων δεν θα πάρω 3ό για backup. Είναι καλύτερα να βάλω 1 και τον άλλο να τον καρφώνω και να παίρνω ένα incremental ή να βάλω και τους 2 softraid μέχρι αργότερα να πάρω κάποιν 3ό?

Link to comment
Share on other sites

Γενικά για το FreeNAS δες και εδώ...

To software raid παίζει, αλλά επειδή ο atom ήταν σχετικά αργός δεν μπορούσα να πάρω ταχύτητες πάνω από 100MB/sec από raid0, αλλά δεν με ένοιαζε γιατί τόσο ήταν και το bandwidth του 1Gbps...

Link to comment
Share on other sites

Το configuration είναι με 4x WD Green 1TB το καθένα.

Επίπεδα θορύβου πολύ καλά.

Κατανάλωση... 69-73 Watt μέγιστο, 54-58 Watt σε average use, 50 Watt χωρίς traffic και 40 Watt όταν μπαίνει σε power save.

Όλα αυτά χάρις στους Green.

Transfer speeds περί τα 40MB/sec.

Link to comment
Share on other sites

Transfer speeds περί τα 40MB/sec.

Με τα components που έχει είναι απαράδεκτα χαμηλή η ταχύτητα... ενώ είναι ωραίο και σχετικά φθηνό, δεν δικαιολογεί γιατί είναι τόσο αργός... το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι η Intel θα κυκλοφορήσει σε λίγο καιρό κάποιο ίδιο με ~διπλάσια ταχύτητα και ακριβότερο...

Link to comment
Share on other sites

μεγαλούτσικη δεν είναι η κατανάλωση ?

Ε! Όχι και μεγαλούτσικη ....

Για υπολόγισε CPU, MoBo, SSD, RAM και 4 δίσκους...

Κομπλέ PC είναι χωρίς VGA και CDrom.

Και παίρνω πίσω το 40MB/sec .... Δυστυχώς δεν έχω κάνα μετροπρόγραμμα να τεστάρω σε win7

Τα 40MB/sec ήταν με load , σε άλλο transfer που έκανα χθες έδειξε 60-70MB/sec

αν ξέρετε κάποιο πρόγραμμα που παίζει σε 7 πείτε μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

UPDATE

αφού μετά από πολλά βάσανα πήρα backup από το raid1 με τους 2x1TB είπα να τους βάλω φρεσκοφορμαρισμένους στο SSH4200..........μετά την τοποθέτηση σύμφωνα με το εγχειρίδιο χρήσης πατάμε το κουμπάκι και ξεκινά το boot του NAS.....τα λαμπάκι λοιπόν από μπλε που αναβοσβήνει πρέπει να σταθεροποιηθεί μόλις είναι έτοιμο προς χρήση ωστε΄αν προχωρήσει και ο wizard του προγράμματος εγκατάστασης.

ε.....ούτε λίγο ούτε πολύ περιμένω κάνα 30λεπτο να σταματήσει να αναβοσβήνει.

γιατί εδώ και χρόνια το θέμα δίσκοι/raid κλπ να ΜΗ ΜΕ ΘΕΛΕΙ:rant:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.