Jump to content



Αrtifacts σε μεγαλα fsb


Vagouridis

Recommended Posts

Εχω παρατηρησει οτι σε μεγαλα fsb(275 και πανω) και ιδιατερα με τις μνημες στα 5/4 εχω artifacts σε αρκετα παιχνιδια(Quake , cpu test στο 3mark2003...).Σε καποια φαση εβαλα 3/2 διαρετη και αρκετα πραγματα στρωσαν.Υποθετω οτι ειναι οι μνημες , βαζοντας ομως παλι ενα ενα τα στικακια και ακομα και τα 2 μαζι αλλα οχι dual τα αρτιφακτς ειχαν φυγει.Μαλλον λεω κατι αλλο ειναι , οποτε ψαχνομαι και δοκιμαζω διαφορα απο agp aperture size μεχρι και στο κλασσικο αρκετα ζευγαρια μνημες.Παρατηρησα οτι με 2*256 single sided τα πραγματα στρωνουν...αλλα με 2*512 παλι τα ιδα σκ@τ$ .Εχεις κανεις αλλος καμια ιδεα για το πως θα λυσουμε το προβλημα μας?

Hint : Μοbo P4P800 , εχει παρουσιαστει και σε αλλα παιδια.

Link to comment
Share on other sites

ΕΜΙ..νομίζω.

Δοκιμάστε να κλείσετε το spread spectrum αν δεν το έχετε κάνει ήδη. Ανεβάστε το Vagp στο 1.6ν-1.7ν και ψύξτε τα mosfet. Ειδικά τα 2 κάτω απο το AGP, τηγανίζονται. Δοκιμάστε να βάλετε το AGP/PCI σε 72/36.

Κατά τα άλλα..4Χ256mb δίνουν λίγο καλύτερες επιδόσεις.........:whistling

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι το EMI?

Αυτο με τα μοσφετακια με τα agp ειναι αστα να πανε.....ακομα και η κολλα διπλη οψεως λιωνει μετα απο καιρο μονο logo καταφερα και εβαλα.Κατα τα αλλα εχω ακολουθησει τις συμβουλες αλλα ακομα υπαρχουν τα ατιμα.Εαν ειναι τοσο πολυ ζεστα μενει η λυση του fan....κατω απο την agp....αλλα γιατι με 3/2 φευγουν οταν παρουσιαζονται στο ιδιο fsb με 5/4?

Link to comment
Share on other sites

Originally posted by Vagouridis on 03-10-2003 at 03:22

Τι ειναι το EMI?

Αυτο με τα μοσφετακια με τα agp ειναι αστα να πανε.....ακομα και η κολλα διπλη οψεως λιωνει μετα απο καιρο μονο logo καταφερα και εβαλα.Κατα τα αλλα εχω ακολουθησει τις συμβουλες αλλα ακομα υπαρχουν τα ατιμα.Εαν τοσο πολυ ζεστα μενει η λυση του fan....κατω απο την agp....αλλα γιατι με 3/2 φευγουν οταν παρουσιαζονται στο ιδιο fsb με 5/4?

EMI = Electro-Magnetic Interference. Απλά ακτινοβολία για να μην ζαλίζονται όλοι με ορολογίες.

Πολλοί το χρησιμοποιούν και για το ElectroMigration, άλλο πράγμα.

Με 5/4 εμφανίζονται γιατί όσο ποιό πολύ ανεβαίνουν τα MHz, ανεβαίνει κατακόρυφα και το EMI. Γι'αυτό πόνταρα στο ΕΜΙ, γιατί στα χαμηλά δεν σας το κάνει.

Τα mosfet είναι απλά μία ιδέα μου, άσχετη με το EMI. Απλά είναι πιθανό να δημιουργούν πρόβλημα.

Ποιές μνήμες έχεις εάν επιτρέπεται?

Link to comment
Share on other sites

Μνημες εχω δοκιμασει διαφορες , samsung , hynix , infenion ,twinmos.Παντοτε μιλαω για 2χ512.Αυτες που επισημα κρατησα ειναι οι twinmos...αλλα με ολες το ιδιο προβλημα.Α ακομα και με δανεικες corsair pc3200 C2 2χ512 το ιδιο.

Τωρα εαν καταλαβα παιζοντας με μια πλακα αλουμινιου , σιδηρου μπορουμε να δουμε εαν κοβονται αυτες οι παρεμβολες ...η μηπως τα εχω χασει λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vagouridis [03-10-2003 και 04:33]

Τωρα εαν καταλαβα παιζοντας με μια πλακα αλουμινιου , σιδηρου μπορουμε να δουμε εαν κοβονται αυτες οι παρεμβολες ...η μηπως τα εχω χασει λιγο.

AN φταίει αυτό ΔΕΝ νομίζω να είναι τόσο απλό.

Καλό θα ήταν να ρωτήσεις έναν καλό ηλεκτρονικό.

Link to comment
Share on other sites

Eδω δεν αντεχω....θα το κανω το σχολιο μου.....Tι σκ@$( ηθελα και περασα σε ιντελ γ@μ$ τις ασυμβατοτητες μου , καλα ημουνα εκει με τον mad .....αλλα αυτα τα Ghz ειναι γλυκα..αι σιχτιρ τα νευρα μου.

Α και γιωργη για ενημερωσε μας για αυτα τα μαγνητικα μπας και βρουμε καμια λυση....γιατι με 2*256 δεν μενω....το θελω το gb ram

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Grace

ΕΜΙ..νομίζω.

Δοκιμάστε να κλείσετε το spread spectrum αν δεν το έχετε κάνει ήδη. Ανεβάστε το Vagp στο 1.6ν-1.7ν και ψύξτε τα mosfet. Ειδικά τα 2 κάτω απο το AGP, τηγανίζονται. Δοκιμάστε να βάλετε το AGP/PCI σε 72/36.

Κατά τα άλλα..4Χ256mb δίνουν λίγο καλύτερες επιδόσεις.........:whistling

ναι αλλα καρτες σαν τις 9700-9800 απλα κλαταρουν με 72 μηζ

Link to comment
Share on other sites

Shido, διαφωνώ man.... λόγω του ότι πάνω από 300fsb δεν κλειδώνει σωστά το agp/pci, χρειάζεται επέμβαση με clockgen ή setfsb προκειμένου να κλειδώσει το agp/pci στα 72/36.

Κανένα πρόβλημα με τις 9800, οι 9700 ήταν λίγο ποιο μυστήριες σε αυτό, αλλά όχι σε 72/36.

Link to comment
Share on other sites

Root στον Γιωργη δεν επαιζε καλα η καρτα στα 72...

το γλυκο της σημειο ητσν στα 70 (που δυστυχως οι ασους δεν το εχουν)

Αν θυμαμαι καλα στα 72 επεφταν οι επιδοσεις μας...

ΥΓ ο ορος κλαταρουν ηταν υπερβολικος...

Link to comment
Share on other sites

Vag.........’λλαξε motherboard αγόρι μου μπάς και δείς καμμιά άσπρη μέρα......... :D

Ακτινοβολίες υπάρχουν αρκετές ΚΑΙ μεγάλες μέσα σέ ένα κουτί τη σημερινή εποχή και θα αυξάνονται συνέχεια όσο ανεβαίνει και η επεξεργαστική ισχύη........Η βασική προυπόθεση γιά τον περιορισμό τους είναι η μητρική.........Τώρα........Το πρόβλημά σου Vag δεν πρέπει να σχετίζεται με αυτές μιάς και ο επεξεργαστής σου είναι στην ίδια συχνότητα.......Επειδή τώρα βιάζομαι να φύγω γιά περαιτέρω ανάλυση, κάνατε αυτό που σας είχα πει πιό παλιά με τα πυκνωτάκια.........’ν όχι τότε θα καταλάβεις και την απάντησή μου......... ;):D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX [03-10-2003 και 09:14]

Shido, διαφωνώ man.... λόγω του ότι πάνω από 300fsb δεν κλειδώνει σωστά το agp/pci, χρειάζεται επέμβαση με clockgen ή setfsb προκειμένου να κλειδώσει το agp/pci στα 72/36.

Κανένα πρόβλημα με τις 9800, οι 9700 ήταν λίγο ποιο μυστήριες σε αυτό, αλλά όχι σε 72/36.

Φιλε Root να μου επιτρεψεις να σου πω οτι ακομη και στα 318fsb σε AsusP4C800 DLX που εχω τα κραταει τα PCI/AGP σταθερα στα 33/66. Τουλαχιστον αυτα λεει το clockgen. Το κακο ειναι η ψυξη που χρειαζεται η mobo σε τετοια τρελα fsb. :)

Link to comment
Share on other sites

To clockgen και το setfsb όντως αναγνωρίζουν το agp/pci στα 66/33, το πρόβλημα που παρουσιάζεται, τόσο σε μένα όσο και σε αρκετό κόσμο(και με άλλες μητρικές) είναι ότι με τις νέες κάρτες (9700, 9800, 5900, κλπ) πάνω από 300 χτυπάνε error οι οδηγοί, και αν δεν αλλαχτεί το agp/pci τίποτα δεν παίζει σωστά....

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρωσω και γω το γεγονος οτι και σε μενα υπαρχουν Αrtifacts χωρις ovclk στη VGA αλλα απο 273 FSB και πανω .Μεχρι τα 308 fsb 5/4 poy paizoyn ola τα παιχνιδια μου υπαρχουν αλλα δεν κολαει το μηχανημα.....ειναι οντως περιεργο.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα δοκιμασα και με μια abit max3 και 2*512 τα artifacts υπαρχουν....αυτα στην δουλεια

Σπιτι δοκιμασα 4*256 και ειδα οτι παλι υπαρχουν αλλα σε πιο μεγαλα fsb μαλλον παραειναι gay ο controller της ιντελ και δεν τα παει καλα με dual sided..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.