Jump to content



USB stick με διακόπτη ασφαλείας εγγραφών


nobig

Recommended Posts

Θέλω να βρώ ένα USB stick που να έχει διακοπτάκι ώστε να εμποδίζονται με hardware τρόπο οι εγγραφές. Στο εξωτερικό έχω βρει αλλά εδω δεν έχω δει κάτι. Έχει πάρει κάτι το μάτι σας;

Link to comment
Share on other sites

απ'όσο είχα κοιτάξει πριν λίγο καιρό δεν πρέπει να κυκλοφορούν πια τέτοια στικάκια εδώ. ίσως βρεις τίποτα στο ebay όμως. η άλλη λύση ειναι να πάρεις μια καρτούλα Χ χωρητικότητας και να κανεις τη δουλεια σου (εχουν και αυτες διακόπτη κλειδώματος ;) )

Link to comment
Share on other sites

απ'όσο είχα κοιτάξει πριν λίγο καιρό δεν πρέπει να κυκλοφορούν πια τέτοια στικάκια εδώ. ίσως βρεις τίποτα στο ebay όμως. η άλλη λύση ειναι να πάρεις μια καρτούλα Χ χωρητικότητας και να κανεις τη δουλεια σου (εχουν και αυτες διακόπτη κλειδώματος ;) )

Είναι και αυτό μια λύση. Θέλουμε όμως ένα USB to SD adaptor, βρήκα κάτι τέτοιους στο skroutz. Τα micro sd έχουν διακοπτάκι;

Link to comment
Share on other sites

Οι micro sd καρτουλες ερχονται νομιζω πάντα με ανταπτορα ο οποιος εχει διακοπτη, η καρτουλα δεν εχει γιατι είναι λίγο δύσκολο να χωρέσει.

Σχετικα με USB to SD adaptor με μια γρήγορη ματιά εδώ θα δεις οτι υπάρχουν καρτούλες που έρχονται μαζί με δικό τους card reader σε όλες τις τιμές και σε πολλές χωρητικότητες ;)

Link to comment
Share on other sites

δεν θα ενοχλεί τις κάτω αλλά αυτές που είναι δεξιά του ή αριστερά του (αναλογα το πως καρφώνεται στο pc), στην ιδια ευθεια δηλαδή (στο ίδιο επίπεδο για την ακρίβεια :p ) με αυτή που βρίσκεται η κάρτα.

Αυτό γιατί η κάρτα μπαίνει από την δεξιά πλευρά όπως φαίνεται στην φωτό του Πλαίσιου ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι λαθος διατυπωση εκ μερους μου.:to_pick_ones_nose:

(Θεωρησα δεδομένο οτι θα καρφωθεί καθετα οποτε και θα ενοχλεί τις θυρες απο κάτω του)

Να συμπληρωσω οτι το συγκεκριμενο reader ειναι μαπα (ή του φιλου μου χαλασμενο :p).

Οταν εβαζα κατι απλες Sd δεν τις διαβαζε και ζηταγε φορματ για να τις διαβασει:giveup:

Link to comment
Share on other sites

το δικο μου ειναι μια χαρά και ποτέ δεν μου έκανε τέτοιο πρόβλημα...πες του να το περάσει RMA γιατί αν όντως έχει πρόβλημα καλό θα ήταν να το λύσει όσο είναι εντός εγύησης (αν ειναι ακομα)...Αν και φαντάζομαι ότι εσύ κι ο φίλος σου θα το ξέρετε, αν και η κάρτουλα εχει εγγύηση εφ'ορου ζωής το στικ εχει 1 ή χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.