Jump to content



θα την παλέψει? (Type R 580, 9800gx2, q6600 G0)


The_Blade

Recommended Posts

Αν σε καλύπτει; Το psu "σκοτώνει". Μισό λεπτό και θα σε πείσω...

Ορίστε review από johnguru.

SUMMARY:

As if the Zeus product line wasn't proof enough, the Olympia OP650 is a sign that Silverstone is really taking high performance power supplies seriously. If you're looking for a basic power supply that has great voltage regulation, good efficiency and plenty of power for most SLI machines that won't break the bank, the OP650 should be on your short list.

The Good....

* Excellent voltage regulation

* R600 and G90 ready with 8-pin PCI-e connector

* Quiet

* Active Power Factor Correction

* Very good efficiency

* Minimal ripple/noise

The Bad....

* Nothing really bad to say

The Mediocre....

* Not too flashy

* Would like to see ALL of the cables sleeved

Πείστηκες;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

μπορώ να πω ναι :). Ta 650 watt σηκώνουν και gtx 295 πιστεύεις?

Με 54 amperes στην 12άρα σηκώνει... ότι θες! Στα crossload test του johnny έβγαλε 50 amps στην 12άρα με τυπικά μικρό φορτίο στις άλλες δύο όπως συμβαίνει περίπου και με τα σύγχρονα pc's.

που βρήκες πληροφορίες ότι χειροτέρεψε η pcp&c μετά την εξαγορά?

Δεν είναι θέμα πληροφοριών. Κοιτάω τα νέα της μοντέλα και δεν μπορώ να πω ότι με έχουν ενθουσιάσει. Απλά το έχει γυρίσει πολύ στο mainstream η εταιρία.. Σημεία των καιρών, τι να κάνεις; ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχω κανένα συμφέρον θα πω πως άλλη εμπειρία έχει ο καθένας .

Κι εγώ πίεσα το δικό μου σε διάφορα, και δεν μου εβγαλε τιποτα. Αν και εχω το 680 hiper.

Τουλαχιστον εσκασε χωρις να παρει και τιποτα αλλο μαζι του. πάλι καλά.

η αξιοπιστία μιας μαρκας δεν κρινεται απο ενα προβλημα.

αν ηταν ετσι δεν επρεπε να παιρνει κανενας asus για παραδειγμα στις μητρικες.

πολλες χαλάνε αλλά όλοι αυτές προτείνουν...

το ολυμπια καλο ειναι αποσο ξερω κι εγω.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται γιατί ακριβώς συμβαίνει... Συνήθως αυτό συμβαίνει γιατί η 3,3v αποδίδεται με down-regulation από την 5v (αρκετά σύνηθες σε κάμποσα psu's) και αν η 5v έχει μεγαλύτερο φορτίο από ότι μπορεί να αποδώσει τότε αρχίζουν τα fluctuations γιατί το συνολικό διαθέσιμο amperage σε combined πέφτει δραματικά.

Επίσης μπορεί να οφείλετε σε group regulation (και όχι per-rail) του τροφοδοτικού και -συνήθως- δεν επηρεάζει την λειτουργία του pc (εκτός αν είναι η τάση είναι εκτός προδιαγραφών, δηλαδή περισσότερο από +/- 2% fluctuation) οπότε απο 'κει και "κάτω" μπορεί να έχεις προβλήματα. Πάντως για να συνοψίσω, με κάτω από 3.234v είσαι εκτός ATX specs.

Γενικά η 3.3v έχει την... "τάση" να πέφτει κοντά στα 3.20 με 3.25v σε πολλά psu's (ακόμα και χωρίς να ζορίζονται με τεράστια φορτία κοντά στο ονομαστικό όριο τους). Για τι μάρκα/μοντέλο τροφοδοτικού μιλάμε;

Έχω ένα Antec TruePower 430, στο speedfan μου δείχνει την 3.3 στα 3.28 και την 12 στα 11.35.

Link to comment
Share on other sites

Δεν Βρηκα το silverstone Olimpia διαθέσιμο και πήρα ένα pcp&c 750 (109 ευρώ) δεν το έχω ανοίξει όμως , πιστεύει κανείς ότι αξίζει να το αλλάξω δευτέρα-τρίτη με το olimpia(80 ευρώ)? τα 29 ευρώ διαφορά δεν τα αξίζει το pcp&c 750 ή τα 750 watt είναι υπερβολή για σύστημα που μάξιμουμ να πάρει μια διπλή κάρτα γραφικών (ή δυο μονές) ?

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα Antec TruePower 430, στο speedfan μου δείχνει την 3.3 στα 3.28 και την 12 στα 11.35.

Φίλε hurin η 12άρα σου είναι υπερβολικά χαμηλά. Σύμφωνα με τις προδιαγραφές atx το όριο είναι 11.75v ως 12.25v (αυτές είναι οι αποδεκτές τιμές εν πάσει περιπτώσει). Αν το speedfan δεν κάνει λάθος μάλλον έχεις πολύ φορτίο στην 12άρα και το regulation τραβάει ζόρια. Ίσως θα πρέπει να αρχίσεις να σκέφτεσαι την αντικατάστασή του Antec σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν Βρηκα το silverstone Olimpia διαθέσιμο και πήρα ένα pcp&c 750 (109 ευρώ) δεν το έχω ανοίξει όμως , πιστεύει κανείς ότι αξίζει να το αλλάξω δευτέρα-τρίτη με το olimpia(80 ευρώ)? τα 29 ευρώ διαφορά δεν τα αξίζει το pcp&c 750 ή τα 750 watt είναι υπερβολή για σύστημα που μάξιμουμ να πάρει μια διπλή κάρτα γραφικών (ή δυο μονές) ?

Φίλε Blade εγώ προσωπικά θα προτιμούσα το Silverstone αφενώς γιατί έχει μονή 12άρα, αφετέρου γιατί είναι φτηνότερο.

Εντάξει το PCP&C είναι μεγαλύτερο σε wattage βέβαια και φυσικά είναι ένα καλό τροφοδοτικό. Τώρα αν σκέφτεσαι για μελλοντική αναβάθμιση σε dual gpu, πάρε το 750άρι να είσαι στην safe side.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Blade εγώ προσωπικά θα προτιμούσα το Silverstone αφενώς γιατί έχει μονή 12άρα, αφετέρου γιατί είναι φτηνότερο.

Εντάξει το PCP&C είναι μεγαλύτερο σε wattage βέβαια και φυσικά είναι ένα καλό τροφοδοτικό. Τώρα αν σκέφτεσαι για μελλοντική αναβάθμιση σε dual gpu, πάρε το 750άρι να είσαι στην safe side.

:dots:Kάποτε μας έλεγες ότι οι μονές 12άρες είναι εκτός προδιαγραφών Atx και τώρα προτείνεις Psu με μονές.....

Νίκο Τσιαμτσίκα σε τι κόσμο θα φέρουμε τα βλαστάρια μας.....:dots:

Link to comment
Share on other sites

:dots:Kάποτε μας έλεγες ότι οι μονές 12άρες είναι εκτός προδιαγραφών Atx και τώρα προτείνεις Psu με μονές.....

Πολύ σωστά αγαπητέ dellman. Το έλεγα όταν η intel είχε σαν υποχρεωτική προδιαγραφή (στο Atx 2.2 αν δεν απατώμαι) το όριο σε amperes στην 12άρα τα 18amps. Ο κυριότερος λόγος ύπαρξης των multiple 12v rails psu's ήταν αυτός.

Από την στιγμή που η intel δέχεται σαν εντός προδιαγραφών την μονή 12άρα, το συστήνω. Άλλωστε όπως είχα πει κάποτε (στον Devilcry νομίζω ήταν που έψαχνε για τροφοδοτικό), η μονή 12άρα δεν αντιμετωπίζει κάποια issues που υπάρχουν στις "πολλαπλές" 12άρες.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε hurin η 12άρα σου είναι υπερβολικά χαμηλά. Σύμφωνα με τις προδιαγραφές atx το όριο είναι 11.75v ως 12.25v (αυτές είναι οι αποδεκτές τιμές εν πάσει περιπτώσει). Αν το speedfan δεν κάνει λάθος μάλλον έχεις πολύ φορτίο στην 12άρα και το regulation τραβάει ζόρια. Ίσως θα πρέπει να αρχίσεις να σκέφτεσαι την αντικατάστασή του Antec σου.

αν δεν κανω λαθος το οριο ειναι +- 5% σε ολες της γραμμες πλην της 12V

η 12V εχει +-10% δεν ξερω αν αλαξε αυτο τελευταιος αλλα το θυμαμαι απο κατι παλια review

α εδω το ειχα πετυχει δεν ξερω αν αλλαξε ομως

http://www.extremeoverclocking.com/reviews/cases/Enermax_ELT620AWT_6.html

Link to comment
Share on other sites

Μέτρησα τάσεις με πολύμετρο πάνω σε molex και η 12άρα είναι στα 12.08 και η 5άρα στα 5.04. Λέτε να φταίει οτι έχω 20πινο ενώ η μητρική 24πινο? Επίσης έχει άλλο ένα 6πινο για ΕΑΤΧ 12v που δεν έχω συνδέσει.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν κανω λαθος το οριο ειναι +- 5% σε ολες της γραμμες πλην της 12V

η 12V εχει +-10% δεν ξερω αν αλαξε αυτο τελευταιος αλλα το θυμαμαι απο κατι παλια review

α εδω το ειχα πετυχει δεν ξερω αν αλλαξε ομως

http://www.extremeoverclocking.com/reviews/cases/Enermax_ELT620AWT_6.html

Είχαμε λάθος και οι δύο. Είναι 5% σε όλες τις τάσεις εκτός από τις -5V & -12 που είναι 10%.

@HURIN: ..όπως σου είπα και πριν "ΑΝ το everest δεν κάνει λάθος τότε αλλαγή psu". ;)

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω να την ψάχνω καθώς τα κολλήματα είναι εκνευριστικά. Μπορεί να κολλήσει ακόμα και στον firefox! Βάζοντας τον μετρητή κατανάλωσης στη μπρίζα, βλέπω ότι κάπου στα 325watt φαίνεται να κολλα, και όχι πάντα. Υπόψην ότι 325watt δεν είναι όλα το φορτίο του τροφοδοτικού, απλά δεν έχω τρόπο να μετρήσω μόνο το δικό του φορτίο. Βγάλε ηχεία, οθόνη, αντλία, δεν θα'ναι κάπου στα 290watt???

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.