Jump to content



Homemade ?? Θα λειτουργησει ??????


nick papas

Recommended Posts

Λεω να μπω στην υδροψυξη ........

Εχω 1 ψυγειο αυτοκινητου , 1 αντλια πληντηριου γυρω στα 20 μετρα σωληνα και λεω να παρω και ενα μπλοκ

Apogee GTZ . Τα πραγματα θα τοποθετηθουν στην βεραντα ( γι αυτο και τα 20 μετρα σωληνα !!! ) .

Θα λειτουργησει ????

Link to comment
Share on other sites

Για τις αντλιες πλυντηριου εχω την εντυπωσει οτι ειχε ειπωθει παλαιοτερα οτι δεν εχουν μεγαλη διαρκεια ζωης και δεν κανουν για τετοια δουλεια. Aν εχεις ορεξη για ψαξιμο θα βρεις ενα παιδι που ειχε δοκιμασει κατι παρομοιο παλαιοτερα εδω στο thelab.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα αγορασα την http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.809313 οποτε απο τριτη τεταρτη ξεκιναω

δοκιμες . Για την αντλια δεν ξερω οταν μονταρω το κυκλωμα θα σας πω .

Επισης το κυκλωμα σκεφτηκα να το δοκιμασω σε ενα ηλεκτρικο σιδερο για να το τσεκαρω πριν το τοποθετησω στο pc να μετρησω θερμοκρασιες , ροη ....

Link to comment
Share on other sites

Τελικα αγορασα την http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.809313 οποτε απο τριτη τεταρτη ξεκιναω

δοκιμες . Για την αντλια δεν ξερω οταν μονταρω το κυκλωμα θα σας πω .

Επισης το κυκλωμα σκεφτηκα να το δοκιμασω σε ενα ηλεκτρικο σιδερο για να το τσεκαρω πριν το τοποθετησω στο pc να μετρησω θερμοκρασιες , ροη ....

Αρχοντας της μοντας ακομα και στον ελεγχο αποτελεσματικοτας!

Αντε να δουμε τι θα κανεις γτ εχω σταμπαρει ενα παρατημενο παπακι εδω πιο κατω με ενα ωραιο ψυγειακι...

Καποιο βραδυ θα παω να το σελεμιασω...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να σηκωσει η αντλια πλυντηριου ψυγειο ενος air condition .

Αλλα και να το σηκωσει δεν νομιζω πως θα αντεξει πολυ καιρο μιας και στα πλυντηρια μας δουλευουν ελαχιστα λεπτα καθε φορα ;)

Οποτε καλυτερα να δαπανησεις λεφτα για καλη αντλια ωστε το κυκλωμα σου να εχει καλη αποδοση...

Link to comment
Share on other sites

Εδω η δικια σου σηκωσε ολοκληρη πισινα..τα ξεχνας??:D:D

ωραιες εποχες τοτε....η δικια μου αντλια ηταν SKYJET 1200 αν θυμαμαι σωστα... πολυ μεγαλυτερη του πλυντηριου ;)

Link to comment
Share on other sites

πλυντηριου εχω για αρχη . μετα σε τι ειδη θα μου συνιστουσατε να ψαξω για αντλια ? και μοντελα αν υπαρχουν ?

Ενας φιλος μου ειπε οτι υπαρχει αντλια δυνατη που την χρησιμοποιουν οι ψυκτικοι στα aircondition οταν η μεσα με την εξω μοναδα απεχουν πολυ.

Καμια ιδεα ?

Επισης ειναι σωστο στο πιο ψηλο σημειο του κυκλωματος να μπει ενα δοχειο με υγρο για καβατζα ? Και για την ροη η αντλια πιστευω οτι πρεπει να της βαλω ροοστατη !!!

Link to comment
Share on other sites

Επισης ειναι σωστο στο πιο ψηλο σημειο του κυκλωματος να μπει ενα δοχειο με υγρο για καβατζα ? Και για την ροη η αντλια πιστευω οτι πρεπει να της βαλω ροοστατη !!!

Στο πιο ψηλό σημείο βάζεις κλασσικά το τανκ /δοχειο με υγρό ωστε να ανεβαίνει ο αέρας και να μην κολλάει το συστημα.

αν παρεις δυνατό pump προσεξε την πιεσή του μην σου κανει ντους ολο το pc,παρε καλους σφηκτήρες και πριν βάλεις το block στην cpu αστο να δουλεψει κανα 24ωρο να δεις οτι δεν εχει διαρροές η οτι δεν σπανε οι σωλήνες.οσο πιο δυνατό pump πάρεις τόσο πιο χοντρές σωλήνες ωστε να μην εχει πίεση στις ενώσεις!

http://www.allpondsolutions.co.uk/pond-pumps-3973-0.html εδώ εχει μερικά πολύ δυνατά Pumps!

Περιμένουμε φωτό!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα,

επειδή θέλω να σε γλιτώσω από πολλούς "μπελάδες" ρίξε μια ματιά στο παρακάτω λινκ το οποίο έχει να κάνει με ένα project που είχα υλοποιήσει πριν από 5 χρόνια περίπου.

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=939

Πιστεύω ότι το μόνο πράγμα που θα καταφέρεις θα είναι η χαρά της κατασκευής γιατί από temps δεν πιστεύω να πάει καλά το σύστημα που σκέφτεσε.

Φιλικά πάντα... καλή επιτυχία;)

Link to comment
Share on other sites

άλλαξα μπλοκ, αλλά και πάλι οι θερμοκρασίες δεν ήταν οι αναμενόμενες, οπότε τα παράτησα...

Το διασκεδασα όμως γιατί ήταν πολύ καλή κατασκευή και έμαθα πολλά πράγματα...:happy:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.