Jump to content



ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ QΧ9650 ΚΑΙ ASUS MAXIMUS SE


dhmhtries22

Recommended Posts

Λοιπόν καταρχήν καλημέρα

Αν και είχα γραφτεί πριν από χρόνια αναγκάστηκα να γραφτώ πάλι σαν καινούριο μέλος (απλά για πληρoφόρηση)

Το πρόβλημα είναι το εξής:

Έχω αγοράσει από την πρώτη στιγμή που βγήκαν τα παρακάτω εκτός από την κάρτα 4870 που αγοράστηκε πριν 6 μήνες

CPU: Q6600 2.4@3600MHz

MOBO: Asus Maximus Formula SE (δεν έχω βάλει υδρόψυξη μόνο fan

RAM:ΤΕΑΜ ΕLITE 800 ΜΗΖ 2Χ1 GB CL5

VGA: SAPHIRE 4870 EFFICIENCY 1 GB stock speed & cooling

PSU: Tagan 800W

Cooling: Zalman CNPS9500 LED

Γιατί τώρα τα αναφέρω όλα αυτά

Γιατί τάχω πάρει στο κρανίο απίστευτα και θέλω να βρω τι φταίει

Μέχρι και αρχές καλοκαιριού όλα οκ .Είχα κατεβάσει λίγο μόνο το cpu στα 3.4 γιατί έφτανε στους 85+ C.

NB TEMP 49-52 MAXIMUM ME VOLTAGE 1.41 και temp δωματίου 25-30C

Ξαφνικά αρχίζουν τα τρελλά

κολλήματα στα ξαφνικά ,σε παιχνίδια σε idle παντού

ανέβασμα της τάσης στο ΝΒ και έφυγαν (πάλι με NB TEMP 49-52)

Αλλάζω μνήμες και παίρνω τις OCZ PC2-9200 Titanium 4GB Dual Channel Kit

1150MHz DDR2

CL 5-5-5-18

(CAS-TRCD-TRP-TRAS)

Available in 4GB Dual Channel Kits

Unbuffered

Titanium XTC* Heatspreader

OCZ Lifetime Warranty

2.2 Volts

2.25V EVP**

Ποπο δεύτερη δόση τρέλλας να μην ΤΡΕΧΟΥΝ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΟΧΙ ΑΠΛΑ ΣΤΑ 1150 ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΣΤΑ 1066.Τι ρεύματα άλλαξα τι fsb τι strap τι manual timings τι 1:1 τιποτα.

Ρίχνω τον q6600 default ,nb default ,μνήμες στα 1066 με τη σωστή τάση 2.16 στο bios ώστε η πραγματική να παίζει μεταξύ 2.192 με 2.224 V (έχει και overvoltage η κ*λο maximus τι να κάνουμε τώρα) και τώρα κάνει τυχαία restart αλλά αυτή τη φορά κυρίως στα παιχνίδια!!!!

Κάνω memtest επί ώρες και σε dos και σε win όλα οκ!!!!!!!!.Κοιτάζω κάρτα γραφικών οκ.

Αρχίζω να υποψιάζομαι degradation στη motherboard.Aneβάζω λίγο ακόμα την τάση στο ΝΒ και απλά τα restart έγιναν πιο σπάνια και μόνο στα παιχνίδια.Γιατί άραγε μόνο εκεί????

Κατεβάζω τις μνήμες στα 800 cl5 και όπως το περίμενα τέρμα τα κολλήματα. εδω μπορεί να πει κάποιος όπα μεγάλε το βρήκες το πρόβλημα. Ναι αλλά που?

Οι μνήμες δοκιμάστηκαν και σε άλλο μηχάνημα στα 1066 όλα κομπλέ.Μετά τι δηλαδή ?

Μητρική??Και αν ναι ποιό κομμάτι της μητρικής? ΝΒ SB poio?

Και έρχεται το αποκορύφωμα...

Μην με βρίσετε αλλά πήγα και αγόρασα έναν qx9650 .Ξέρω Core i7 και πάει λέγοντας απλά ήθελα να εκμεταλλευτώ

όσο μπορούσα όλα αυτά τα λεφτά που πέταξα τόσα χρόνια για την πλατφόρμα ddr2 με 775 και βέβαια να κάνω OC όσο πάει.

ΚΑΙ τώρα μπορείτε να βάλετε τα γέλια

ΜΑΧΙΜUM OC QX9650 3@3.6 GΗΖ ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΝΩ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΕΝ ΠΑΕΙ. Μαξιμουμ σε full load me occt ή με prime 95 στους 72C. μέτρηση με core temp

Εχω μπει παντού.Σε φόρουμ ξένα, σε ελληνικά ,εννοείται ότι καμία ρύθμιση από αυτές που βρήκα με ίδια σύνθεση με μένα και στα ίδια 3.6 Ghz δεν κάνει.

Για να ειδικεύσω

Τον ξεκινάω default me mem στα 800!! και αρχίζω να πρώτα τα τεστ για μάξιμουμ fsb. Παιδιά ότι και ρεύμα να έδωσα στην μητρική πάνω από 405 fsb δεν δουλεύει.Και cpu kai mem είπαμε default έτσι?Αυτό δεν είναι αφύσικο? Η μητρική αυτή έπρεπε τουλάχιστον να πιάσει τα 450,και μη μου πείτε ότι πρέπει να έχω υδρόψυξη γιατί έχω δει μητρική γνωστού που έχει την απλή έκδοση να τα πιάνει με απλό τετραπύρηνο.

Ξεκινάω αλλιώς .Με default μνήμες και μητρική και σύμφωνα με το πολύ καλό άρθρο http://www.anandtech.com/cpuchipsets/Intel/showdoc.aspx?i=3184&p=11 ξεκινάω να δω μέχρι που φτάνει το cpu με default voltage.Σας πληροφορώ ότι η μητρική δίνει 1.208 σαν αρχή και όταν άλλαξα πολλ/στη στα 9.5 κόλλησε .Ανεβάζω cpu voltage στα - :dance3:- αν είναι δυνατόν 1.3 (πραγματικά 1.284) για να καταφέρω να bootarei και να τρέξει κανονικά στα 3,33Ghz !!!!! παραπάνω ότι τάση και να έδινα στο cpu για να πάω π.χ στα 3.6 μπούταρε μεν αλλά κόλλαγε στα win και έβγαζε μπλε οθόνη με ένδειξη uncorrectable hardware error!

Α και όπως είπα πριν όλα τα άλλα default .Και η μητρική να έχει NB VOLTAGE STA DEFAULT AUTO PANTA (1.376 REAL) KAI το εξωπραγματικό για default TEMP 60-65 .

Tόσο δεν είχε όταν είχα με fsb 400 τον q6600 στα 3.6Ghz

Kαι με θερμοκρασία δωματίου αυτή τη στιγμή που γράφω 22 βαθμούς

Ήθελα να αγοράσω extreme για να μην αναγκαστώ να πειράξω ούτε ρεύματα μητρικής , ούτε ρεύματα μνήμης (αν και κάποιος θα μπορούσε να έχει μεγάλο fsb,μικρότερο πολλ/στη και ίδια π.χ 3.6 Ghz αλλά με ελαφρά καλύτερες επιδόσεις από εμένα που μπορεί να τον έχω στα ίδια 3.6 Ghz αλλά με πειραγμένο μόνο το multiplier).

Τέλος πάντων το θέμα είναι το εξής

Τώρα τρέχει στα 3.6 με τις εξής ρυθμίσεις

CPU Multiplier = 9

FSB = 400MHz

FSB Strap = 400MHz

PCIE Freq = 100MHz

DRAM Freq = DDR2-800

CR = 2T

Timing: 5-5-5-18

RFC = 54

Clock Twister = AUTO

Transaction Booster = DISABLED set to 0

CPU Voltage = 1.36875 ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ με Loadline Calibration disabled (resulting in 1.336V at runtime full load) ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΑΥΤΟ

CPU PLL Voltage = 1.7V

North Bridge Voltage = 1.55V ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ

DRAM Voltage = 2.12V resulting in 2.19V at runtime

FSB Termination Voltage = 1.54V ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ

South Bridge Voltage = AUTO 1.088v ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ

Load Line Calibration = DISABLED

CPU GTL Reference = AUTO

NB GTL Reference = AUTO

DDR2 Channel A Ref = DDR2_REF

DDR2 Channel B Ref = DDR2_REF

DDR2 Controller Ref = DDR2_REF

SB 1.5V Voltage = AUTO

CPU and PCIE Spread Spectrum = DISABLED

Τα ρεύματα είναι πολύ υψηλά για τόσο μικρό overclock στα 3.6 αλλά αν τολμήσω να χαμηλώσω έστω και λίγο το ρεύμα είτε του cpu είτε του NB θα κολλήσει πάλι.Και αν ανεβάσω με τις ίδιες ρυθμίσεις στα 9.5 τον multiplier κόλλησε κατευθείαν.

Και σας ρωτάω :

Eίναι δυνατόν τόσο μικρό overclock -στα 3.6- και με τέτοια μάλιστα ρεύματα ? Και αυτό που με ανησυχεί τρελλά είναι άντε και καλά η μητρική κάτι θα κάνω .Ο QX9650? Eίναι δυνατόν να υποφέρει και αυτός από degradation? Γιατί υπενθυμίζω ότι όταν τον δοκίμασα μόνο του με όλα τα άλλα default ήθελε πολύ παραπάνω ρεύμα από ότι χρειάζεται για να τρέξει ας πούμε στα 3.6Ghz.

*Bάση πάντα του άρθρου της anandtech , αλλά και από τα SPECS της ίδιας της Intel(Mπήκα σε intel forum).

Αν έχει να προτείνει κανείς κάτι .........

Ξέρω ότι θα μπορούσα να βάλω καλύτερη ψύξη σε cpu και Nb αλλά δεν φταίει αυτό είμαι σίγουρος.

Πιο πολύ ψυλλιάζομαι ότι κάποιο στοιχείο στο northbridge τα έχει παίξει ,με κυρίαρχο τον memory controller .

Και βέβαια έχω πολύ μεγάλη αγωνία γιατί ο επεξεργαστής θέλει τόσο πολύ ρεύμα .Και δεν ήθελα να τον πάω πολύ παραπάνω,αν όχι 4 Ghz,έστω 3.8 .

Αν τυχόν προτείνετε αλλαγή μητρικής έχει μεν εγγύηση από πλαίσιο ,αλλά πια να αγοράσω?

Ποια θεωρείτε την καλύτερη μητρική με ddr2 775 για τσιτάρισμα? Χ48 με ddr2 ή P45 με ddr2 και ποια μοντέλα βέβαια....

Ζητώ συγνώμη για τις πολλές λεπτομέρειες ,απλά ήθελα να ήμουν όσο γίνεται κατατοπιστικός ώστε να μπορέσετε και εσείς να σχηματίσετε μία πλήρη άποψη του το τι γίνεται

Σας ευχαριστώ παίδες

Δημήτρης

*Παραθέτω και συννημένη εικόνα του απογοητευτικού αποτελέσματος:rant:

post-13490-1416074121,1194_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ύστερα από δοκιμές όλη μέρα κατέληξα στο εξής :

1) η μητρική δουλεύει μέχρι και 400 fsb έστω και με υψηλά ρεύματα

2)το cpu με πάνω από 9 multi μάλλον δεν την παλεύει (εδώ φταίει για μένα σίγουρα η ASUS)

2) κατέβασα το 1403 bios, διαφορά δεν είδα,και είπα ας δοκιμάσω πάλι με default όλα δηλαδή 333 fsb,800 τις μνήμες και 3 ghz τοcpu.Στη συνέχεια ανέβασα σιγά σιγά μόνο το multiplier KAI OTAN EΦΤΑΣΕ 11 (11Χ333=3633) ΈΠΑΘΑ ΤΗΝ ΠΛΑΚΑ ΜΟΥ.ΓΙΑ ΝΑ ΤΡΕΞΕΙ ΣΩΣΤΑ απαιτεί πραγματική τάση 1.4 v!!!!!!!!! Σύμφωνα πάντα με το bios...

Kαι σε full load πέφτει στα 1.352(vdroop).

1.4 v πάμε καλά????Αν το μειώσω, αμέσως μπλε οθόνη με uncorrectable hardware error.A και στην επανεκουνα που κάνει βγάζει μήνυμα η μητρική error cpu vcore sychronization with bus ratio Please check cpu vid. Τι είναι πάλι αυτό δεν ξέρω

Μάλλον η μητρική δεν τα πάει καθόλου καλά με τα ρεύματα που δίνει ή απλά δεν τα αναφέρει σωστά

Καμιά ιδέα?????

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλως ορισες

1.Επειδη εχεις extreme δεν σημαινει οτι θα παει και 5 Ghz ξεχασετο

με αεροψυξη 3.85 και ευχαριστημενος νασαι.(Εχω και εγω και 4 Ghz δεν παει με τιποτα στα 3.85 τον δουλευω με νορμαλ ρευματα και θερμοκρασιες)

2.Για δοκιμασε αυτα τα settings και πες

CPU Multiplier = 9

FSB = 425MHz

FSB Strap = AUTO

PCIE Freq = 100MHz

DRAM Freq = DDR2-800

CR = 2T

Timing: 5-5-5-18

RFC = 54

Clock Twister = AUTO

Transaction Booster = AUTO

CPU Voltage = 1.31875

CPU PLL Voltage = 1.55V

North Bridge Voltage = 1.40V

DRAM Voltage = ????

FSB Termination Voltage = 1.28V

South Bridge Voltage = AUTO

Load Line Calibration = DISABLED η enabled (εγω το εχω enable και δουλευει καλα)

CPU GTL Reference = AUTO

NB GTL Reference = AUTO

DDR2 Channel A Ref = DDR2_REF

DDR2 Channel B Ref = DDR2_REF

DDR2 Controller Ref = DDR2_REF

SB 1.5V Voltage = AUTO

CPU and PCIE Spread Spectrum = DISABLED

Τα ρευματα σιγα-σιγα !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τις έχω δοκιμάσει τις ρυθμίσεις αυτές και ούτε για αστείο δεν ξεκινάει η μητρική.Αν θα της άλλαζα πάστα όπως είπε ο subzero ναι ίσως θα έβλεπα μείωση στα temp τα οποία είναι τώρα σταθερά στα 62 περίπου στο NB .Το θέμα είναι άλλο όμως και με αγχώνει ιδιαίτερα.Όταν είναι όλα default στη μητρική και θέλω να κάνω υπερχρονισμό μόνο στο cpu για να πιάσει τα 3.6 που είναι και ότι καλύτερο μπορώ να πετύχω θέλει τάση 1.4 που σε full load λόγω vdroop πέφτει 1.352 περίπου.

Και αναρωτιέμαι αν έπεσα σε << κακό >> κομάτι ή αν και για αυτό φταίει η μητρική.Πάντως σκέφτομαι το εξής:

Αν πάρω την Thermalright 120 extreme rev C λέτε να δω διαφορά από την zalman?

Και αν μπορεί κάποιος να προτείνει μία καλή μητρική για υπερχρονισμό με X48 KAI DDR2. Τι να πω στην ανάγκη αν είναι και με DDR3 αν νομίζετε ότι μπορώ να πετύχω καλύτερες επιδόσεις.(Πάντα στον υπερχρονισμό του

cpu και όχι των μνημών)

Link to comment
Share on other sites

Τις έχω δοκιμάσει τις ρυθμίσεις αυτές και ούτε για αστείο δεν ξεκινάει η μητρική.Αν θα της άλλαζα πάστα όπως είπε ο subzero ναι ίσως θα έβλεπα μείωση στα temp τα οποία είναι τώρα σταθερά στα 62 περίπου στο NB .Το θέμα είναι άλλο όμως και με αγχώνει ιδιαίτερα.Όταν είναι όλα default στη μητρική και θέλω να κάνω υπερχρονισμό μόνο στο cpu για να πιάσει τα 3.6 που είναι και ότι καλύτερο μπορώ να πετύχω θέλει τάση 1.4 που σε full load λόγω vdroop πέφτει 1.352 περίπου.

Και αναρωτιέμαι αν έπεσα σε << κακό >> κομάτι ή αν και για αυτό φταίει η μητρική.Πάντως σκέφτομαι το εξής:

Αν πάρω την Thermalright 120 extreme rev C λέτε να δω διαφορά από την zalman?

Και αν μπορεί κάποιος να προτείνει μία καλή μητρική για υπερχρονισμό με X48 KAI DDR2. Τι να πω στην ανάγκη αν είναι και με DDR3 αν νομίζετε ότι μπορώ να πετύχω καλύτερες επιδόσεις.(Πάντα στον υπερχρονισμό του

cpu και όχι των μνημών)

Γιατί να πάς στην "ακριβή" λύση του X48 και όχι σε κάτι πιο φθηνό P45. Το Crossfire παίζει μια χαρά σε P45.
Link to comment
Share on other sites

Γιατί έχω δώσει ήδη αρκετά χρήματα και απλώς θέλω να είμαι σίγουρος ότι θα έχω πάρει ότι σχεδόν καλύτερο μπορώ και βέβαια τα κομμάτια πρέπει και να <<δένουν>>:T: μεταξύ τους

Link to comment
Share on other sites

Φιλε, μια και έχουμε τα ίδια εξαρτήματα...(QX9650, Maximus formula(bios 1201), 4870...), θα προσπαθήσω και εγώ να βοηθήσω.

Για 3.6GHz (τρέχει το δικό μου 24/7), δοκιμασε αυτα τα settings:

CPU Multiplier = 9

FSB = 400MHz

FSB Strap = AUTO

PCIE Freq = 100MHz

DRAM Freq = DDR2-1066 (με μνήμες OCZ Flex II 9200 @2.1V)

Timing: 5-5-5-15

Clock Twister = AUTO

Transaction Booster = AUTO

CPU Voltage = 1.25

CPU PLL Voltage = AUTO

North Bridge Voltage = 1.51V

DRAM Voltage = 2.04

FSB Termination Voltage = AUTO

South Bridge Voltage = AUTO

Load Line Calibration = ENABLED

CPU GTL Reference = AUTO

NB GTL Reference = AUTO

DDR2 Channel A Ref = AUTO

DDR2 Channel B Ref = AUTO

DDR2 Controller Ref = AUTO

SB 1.5V Voltage = AUTO

CPU and PCIE Spread Spectrum = DISABLED

Για πολλές πληροφορίες πάντως, ρίξε μια ματιά εδώ....http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=179580&highlight=water+block

Link to comment
Share on other sites

Xαίρομαι που επιτέλους βρήκα μία ίδια σύνθεση

Το θέμα είναι ότι τον τρέχω και εγώ σταθερά στα 3.6 αλλά με πιο υψηλά ρεύματα (όχι τόσο στο nb όσο στο cpu)

Είναι CO ή C1 ;

Εσύ tzitzibp τι θερμοκρασίες έχεις στην ΝΒ και στο cpu και με τι ψύκτρες? Και έχεις δοκιμάσει να τον πας πιο πάνω?

Αν ναι πόσο αντέχει και με τι ρεύμα?

Έχω πολύ περιέργεια να δω τι θα μου πεις:help:

Link to comment
Share on other sites

Xαίρομαι που επιτέλους βρήκα μία ίδια σύνθεση

Το θέμα είναι ότι τον τρέχω και εγώ σταθερά στα 3.6 αλλά με πιο υψηλά ρεύματα (όχι τόσο στο nb όσο στο cpu)

Είναι CO ή C1 ;

Εσύ tzitzibp τι θερμοκρασίες έχεις στην ΝΒ και στο cpu και με τι ψύκτρες? Και έχεις δοκιμάσει να τον πας πιο πάνω?

Αν ναι πόσο αντέχει και με τι ρεύμα?

Έχω πολύ περιέργεια να δω τι θα μου πεις:help:

το θέμα είναι ότι ψύχονται όλα από "νεράκι" οπότε δεν υπάρχει σύγκριση!

attachment.php?attachmentid=28954&d=1253993702?type=Finjan-Download&slot=00000293&id=00000E92&location=0A201D56

Πάντως το ότι τρέχει σταθερα στα 3.6 σε αυτά τα βολτ δεν έχει να κάνει με την ψύξη. Ισώς μόνο στο ΝΒ...

παλιότερα που δεν είχα τις κάρτες γραφικών στο κύκλωμα.... δες στα δεξιά βολτ και θερμοκρασίες...

attachment.php?attachmentid=24807&d=1239375962?type=Finjan-Download&slot=0000026C&id=0000766B&location=0A201D55

δοκίμασε να ανεβάσεις λίγο το ΝΒ και να ρίξεις του επεξεργαστή....

εγώ με νεράκι μέγιστο σταθερό....QX9650 @ 4280Mhz - 428FSB Χ 10 @1.5V , με θερμοκρασίες σε πλήρη φόρτο 62C

Μέγιστο OC QX9650 @ 4400Mhz - 440FSB Χ 10 @1.55V Θερμοκρασίες φούρνου, σταθερό μόνο για bench..

μετά την ένταξη των καρτών στο κύκλωμα...

ambient 28 C

NOW: (CLOCK) -- IDLE -- GAMING -- BENCH

CPU (3 GHZ) -- 35C -- 40C -- 42C

CPU (4 GHZ) -- 39C -- 45C -- 51C

GFX1 (780/1000) -- 38/44/50 -- 41/48/60 -- 42/50/62 (GPU/MEM/VR)

GFX2 (780/1000) -- 42/46/52 -- 44/50/60 -- 46/53/63

GFX1 (820/1100) -- 41/45/53 -- 45/51/61 -- 48/54/65

GFX2 (820/1100) -- 44/47/55 -- 47/52/62 -- 50/57/66

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω να πω το αλλο..δεν ξερω εαν το εκανες γιατι δεν εχω χρονο να τα διαβασω ολα..

Bios update εκανες ?? εβαλες το τελευταιο ? Γιατι απο 65nm πηγες στα 45nm ! και πιθανον να επαθε κοκομπλοκο η maximus! :T:

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω να πω το αλλο..δεν ξερω εαν το εκανες γιατι δεν εχω χρονο να τα διαβασω ολα..

Bios update εκανες ?? εβαλες το τελευταιο ? Γιατι απο 65nm πηγες στα 45nm ! και πιθανον να επαθε κοκομπλοκο η maximus! :T:

κατέβασα το 1403 bios, διαφορά δεν είδα,και είπα ας δοκιμάσω πάλι με default όλα δηλαδή 333 fsb,800 τις μνήμες και 3 ghz τοcpu.Στη συνέχεια ανέβασα σιγά σιγά μόνο το multiplier KAI OTAN EΦΤΑΣΕ 11 (11Χ333=3633) ΈΠΑΘΑ ΤΗΝ ΠΛΑΚΑ ΜΟΥ.ΓΙΑ ΝΑ ΤΡΕΞΕΙ ΣΩΣΤΑ απαιτεί πραγματική τάση 1.4 v!!!:tomato:! Σύμφωνα πάντα με το bios...

Αν πάρω την Thermalright 120 extreme rev C λέτε να δω διαφορά από την zalman?:man_in_love:

Και αν μπορεί κάποιος να προτείνει μία καλή μητρική για υπερχρονισμό με X48 KAI DDR2. Τι να πω στην ανάγκη αν είναι και με DDR3 αν νομίζετε ότι μπορώ να πετύχω καλύτερες επιδόσεις.(Πάντα στον υπερχρονισμό του

cpu και όχι των μνημών)

Link to comment
Share on other sites

Παλι μεχρι τα 3.6 σοθ φτανει ??

H maximus εχει loadline calibration(Καπως ετσι λεγεται) που μειώνει το Vdroop ? Αν εχει καντο enabled :T:

Παλεψε το mobo σου μεχρι να φτασεις να την σπασεις στα 2 :p

Link to comment
Share on other sites

CPU Multiplier = 9

FSB = 467MHz

FSB Strap = 200MHz

PCIE Freq = 100MHz

DRAM Freq = DDR2-800

CR = 1T

Timing: 5-5-5-15

RFC = AUTO

Clock Twister = AUTO

Transaction Booster = DISABLED set to 0

CPU Voltage = 1.43~44

CPU PLL Voltage = 1.63V

North Bridge Voltage = 1.6V ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ

DRAM Voltage = 2.1V

FSB Termination Voltage = 1.28V ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ

South Bridge Voltage = AUTO

Load Line Calibration = DISABLED

CPU GTL Reference = 0,1,2,3=ολα στα 60

NB GTL Reference =60

DDR2 Channel A Ref = DDR2_REF

DDR2 Channel B Ref = DDR2_REF

DDR2 Controller Ref = DDR2_REF

SB 1.5V Voltage = AUTO

CPU and PCIE Spread Spectrum = DISABLED

δοκιμασε με τις παραπανω ριθμυσεις και πες μας!

ο επεξεργαστης οτι και να ειναι τα 4G τα εχει στο νερο και μαλιστα με αερα,μπωρει να ειναι θεμα mobo. ο δικος μου που δεν ειναι extreme σειρα, πανω σε μια RAMPAGE EXTREME X48 παιζει με τις ριθμυσεις που σου λεω στα 467χ9 και για 24/7 με θερμοκρασειες φυσιολογικές και παντα με αερα αεροψυκτρα εχω αυτη της υπογραφης μου, δες αν το BIOS της μητρικης σου σου επιτρεπει να βαλεις αυτες τις ριθμυσεις ή με προσεγγινση και τις μνημες βαλτης εργοστασειο μονο το ρευμα ανεβασε τους ενα κλικ παραπανω απο οτι λεει ο κατασκευαστης. θα σου πω οτι στο αλλο mobo που εχω με χ38 και εγω ABIT IX38 ο Q6600 EPAIZE STA 412X9 24/7 για πλακα πηγενε μεχρι τα 450χ9 αλλα οχι για 24/7, ειμαι συγουρος οτι ο cpu σου παει απλα ειναι θεμα σωστου bios, καταληλες ριθμησεις και λιγοτερο απο θεμα μνημης.

Link to comment
Share on other sites

Με την σύνθεση τις υπογραφής μου είμαι σταθερά 24/7 στα 4ghz

και τις παρακάτω ρυθμίσεις σε Χ38

Ορίστε και τα δικά μου 24/7

CPU RATIO 9

FSR FREQUENCY 445

FSB STRAP AUTO

DRAM FREQUENCY 1069

DRAM COMAND AUTO

DRAM TIMING MANUAL 5-5-5-15

VCORE VOLTAGE 1.33125

CPU PLL VOLTAGE 1.56

FSB TERMINATION VOLTAGE 1.38

DRAM VOLTAGE 2.12

NORTH BRIDGE VOLTAGE 1.25

SOUTH BRIDGE VOLTAGE 1.1

με pencil mod

είχα την Zalman 9700led και την άλλαξα με την True Black γιατί η Zalman δεν μπορούσε να αντεπεξέλθει στο o/c

Δοκίμασε να βάλεις και έναν ανεμιστήρα να βαράει πάνω στο N/B και δες αν έχεις καλύτερα αποτελέσματα στο o/c

Link to comment
Share on other sites

Με την σύνθεση τις υπογραφής μου είμαι σταθερά 24/7 στα 4ghz

και τις παρακάτω ρυθμίσεις σε Χ38

Ορίστε και τα δικά μου 24/7

CPU RATIO 9

FSR FREQUENCY 445

FSB STRAP AUTO

DRAM FREQUENCY 1069

DRAM COMAND AUTO

DRAM TIMING MANUAL 5-5-5-15

VCORE VOLTAGE 1.33125

CPU PLL VOLTAGE 1.56

FSB TERMINATION VOLTAGE 1.38

DRAM VOLTAGE 2.12

NORTH BRIDGE VOLTAGE 1.25

SOUTH BRIDGE VOLTAGE 1.1

με pencil mod

είχα την Zalman 9700led και την άλλαξα με την True Black γιατί η Zalman δεν μπορούσε να αντεπεξέλθει στο o/c

Δοκίμασε να βάλεις και έναν ανεμιστήρα να βαράει πάνω στο N/B και δες αν έχεις καλύτερα αποτελέσματα στο o/c

Έχω ήδη fan, ΑΛΛΑ 445 fsb με NORTH BRIDGE VOLTAGE 1.25!!!!!! Ποια είναι να πάω να την πάρω ΤΩΡΑ:wall:

CPU Multiplier = 9

FSB = 467MHz

FSB Strap = 200MHz

PCIE Freq = 100MHz

DRAM Freq = DDR2-800

CR = 1T

Timing: 5-5-5-15

RFC = AUTO

Clock Twister = AUTO

Transaction Booster = DISABLED set to 0

CPU Voltage = 1.43~44

CPU PLL Voltage = 1.63V

North Bridge Voltage = 1.6V ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ

DRAM Voltage = 2.1V

FSB Termination Voltage = 1.28V ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ

South Bridge Voltage = AUTO

Load Line Calibration = DISABLED

CPU GTL Reference = 0,1,2,3=ολα στα 60

NB GTL Reference =60

DDR2 Channel A Ref = DDR2_REF

DDR2 Channel B Ref = DDR2_REF

DDR2 Controller Ref = DDR2_REF

SB 1.5V Voltage = AUTO

CPU and PCIE Spread Spectrum = DISABLED

δοκιμασε με τις παραπανω ριθμυσεις και πες μας!

ο επεξεργαστης οτι και να ειναι τα 4G τα εχει στο νερο και μαλιστα με αερα,μπωρει να ειναι θεμα mobo. ο δικος μου που δεν ειναι extreme σειρα, πανω σε μια RAMPAGE EXTREME X48 παιζει με τις ριθμυσεις που σου λεω στα 467χ9 και για 24/7 με θερμοκρασειες φυσιολογικές και παντα με αερα αεροψυκτρα εχω αυτη της υπογραφης μου, δες αν το BIOS της μητρικης σου σου επιτρεπει να βαλεις αυτες τις ριθμυσεις ή με προσεγγινση και τις μνημες βαλτης εργοστασειο μονο το ρευμα ανεβασε τους ενα κλικ παραπανω απο οτι λεει ο κατασκευαστης. θα σου πω οτι στο αλλο mobo που εχω με χ38 και εγω ABIT IX38 ο Q6600 EPAIZE STA 412X9 24/7 για πλακα πηγενε μεχρι τα 450χ9 αλλα οχι για 24/7, ειμαι συγουρος οτι ο cpu σου παει απλα ειναι θεμα σωστου bios, καταληλες ριθμησεις και λιγοτερο απο θεμα μνημης.

Αγαπητέ φίλε αν ΤΟΛΜΗΣΩ να βάλω fsb ΠΑΝΩ από 405 ακόμα και default να είναι το cpu , κρεμάει αμέσως το σύστημα. Πάντως για του λόγου το αληθές θα δοκιμάσω ξανά και με τις δύο διαφορετικές ρυθμίσεις που προτείνατε και όσο πιο γρήγορα μπορώ θα ΦΟΡΟΥΜΑΡΩ:tomato: τα αποτελέσματα.Δεν νομίζω να περιμένω και πολλά ,αλλά η ελπίδα πεθαίνει τελευταία...

Α και επειδή θέλω να αλλάξω την ψύκτρα του cpu τι λέτε για την Thermalright 120 extreme REV C? Η ίσως κάποια αποδεδειγμένα καλή για την ψύξη με αέρα του συγκεκριμένου cpu?

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν φίλε μου πήγαινε εδώ:http://www.thelab.gr/showthread.php?t=60136&page=2 και ρίξε μια ματιά σε κάτι ποιο παλιό μου ποστ με τον Q9650 δες προσεκτικά όλες τις φωτογραφίες και θερμοκρασίες τις ρυθμίσεις του bios του δικού μου mobo να θυμάσαι μόνο οτι εγώ είμαι με χ48 και ddr3 προς αποφυγή παρεξήγησης, αφού ο δικος μου των 300 ευρω πάει έτσι ο δικός σου πρεπει να πυροβολεί δες και μιλαμε παλι!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.