Jump to content



προβλημα με netgear dgn2000


unknown

Recommended Posts

πηρα το εν λογω ρουτερ και παλευω να συνδεθω στο ιντερνετ

η γραμμη ειναι 2mbs pstn και πριν ειχα το sagem που δινει ο OTE

ακολουθησα τιες οδηγιες αλλα δεν αναβει η λυχνια του ιντερνετ.

αναβει μονο του dsl του ethernet (το συνεδεσα με καλωδιο για να το ρυθμισω) και της τροφοδοσιας.

το κατα τα αλλα "εξυπνο" μενου τις netgear δεν κανει κατι.

ανοιγω firefox Και παταω 192.168.0.1 αλλα δεν βγαζει να πατησω κανα κωδικο να μπω στο ρουτερ.

εχω αγανακτησει. τι κανω λαθος?

(οι συνδεσεις ειναι οοσωστες το τσεκαρισα και απο το manual - που κατα τη γνωμη μου ειναι ελειπες)

Link to comment
Share on other sites

Το πιο συχνό θέμα όταν προσπαθώ να στήσω νέα σύνδεση aDSL, και ενώ όλες οι συνδέσεις είναι σωστές, αλλά δεν μπορώ να συνδεθώ στο interface του router, είναι όταν το PC έχει (για κάποιο λόγο) στατικές ΙP ρυθμισμένες στη κάρτα δικτύου. Τσέκαρέ το και εάν όντως είναι έτσι, βάλτα να τα παίρνει αυτόματα (και τους DNS), κάνε restart το router και δοκίμασε ξανά.

Βέβαια, πιθανώς στη συγκεκριμένη περίπτωση να μη βοηθήσουν τα παραπάνω, επειδή λες ότι δεν ανάβει η λυχνία του Internet. Ακόμη κι αν δεν μπορούσες να συνδεθείς με το router interface για τους παραπάνω λόγους, οι λυχνίες θα έπρεπε έτσι κι αλλιώς να ανάβουν όλες και να είναι με πράσινη ένδειξη.

Δοκίμασε και ένα reset στο router, εάν δε το έχεις κάνει ήδη.

Link to comment
Share on other sites

εχω δοκιμασει με 2 διαφορετικους υπολογιστες αλα τιποτα.

μετα βαζω το sagem Και δουλευει μια χαρα το ιντερνετ.. απο αυτο εχω συνδεθει τωρα.

reset πως να κανω? δεν μπορω να μπω σατο μενου του ρουτερ. εκτος και αν υπαρχει αλλος τροπος.

Link to comment
Share on other sites

σύνδεσε το ρουτερ στην εθερνετ , στην ρευμα κ στην γραμμή τηλεφώνου.. στον υπολογιστή σου πάνε εναρξη--> εκτελεση , και γραψε cmd

θα σου ενα μαυρο παραθυρο εκει γραψε ipconfig.. στην προεπιλεγμενη πυλη θα σου βγαλει μια IP.. εκεινη την ip γραψε στον browser για να μπεις στο μενου του ρουτερ

Link to comment
Share on other sites

λοιπον του εκανα reset και πηρε καπως τα πανω του.

ειμαι στις ρυθμισεις του τωρα (πατησα 192.168.0.1) και μου ζηταει μια email address αλλα δεν ξερω τι να βαλω εκει. τα αλλα τα εχω ρυθμισει (νομιζω σωστα)

αναβει το λαμπακι του ιντερνετ αλλα ειναι κοκκινο..

ip και dns επελεξα να τα βρισκει αυτοματα

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου άσε τον setup wizard που έχει, πήγαινε στις basic settings βάλε το username και password ενώ στο encapsulation πλέον παίζουν τα DSLAM του ΟΤΕ και στα δύο με προτίμηση το PPPoE.Advanced Settings και βάζεις LLC και προσοχή στα VP/VC να είναι 8/35 αντίστοιχα.Έτοιμος.:D

Link to comment
Share on other sites

πηρα τηλεφωνο και μου ειπαν αυτες τις ρυθμισεις που λες. και ειναι ακομα κοκκινη η λυχνια του ιντερνετ.

χειροκινητα τα κανω. θα ανεβασω ολες τις ρυθμισεις αργοτερα να δουμε τι παιζει..

Link to comment
Share on other sites

Κόκκινο το Led του Internet σημαίνει λάθος user/pass σαν πρώτη σκέψη αλλά αν έχεις τη διάθεση δες στο router status στο connection status που σκαλώνει.Αν είναι στο PAP Authentication τότε δες user/pass αλλά και -δεν νομίζω να κάνεις κάτι το τόσο χονδροειδές- αλλαγή του PPPoE σε PPPoA φυσικά σε VC based αυτό.Αν μπείς έτσι μάλλον σε Siemens DSLAM πέφτεις.Μια δοκιμή θα μας πείσει.:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.