Jump to content



Max vMem σε Asus P4P800


maglaras

Recommended Posts

3.42 τα μέτρησες ? ή τα βλέπεις από το bios? Εμενα το τροφοδοτικό μου όταν το αναβα χωρίς τίποτα πάνω, η 3.3 έλεγε 3.40. Οταν ομως το μετραγα πάνω στη μητρική, έπεφτε στα 3.30.

Τώρα που ανέβασα την 3.3 στα 3.65 :D , ανέβηκε ανάλογα και η τάση της μνήμης..

Link to comment
Share on other sites

Και βεβαια τα μετραω με πολυμετρο!

"Τώρα που ανέβασα την 3.3 στα 3.65 , ανέβηκε ανάλογα και η τάση της μνήμης.."

Ποσο ανεβηκες????????????????????

Και κατι αλλο ειναι σταθερα πανω απο 3.15Vmem? Mε 5 kohm και εμενα παει 3.2V αλλα παιζει μεταξυ 3.15-3.2 , με λιγα λογια δεν ειναι σταθερο εκει.

Link to comment
Share on other sites

Για να το εξηγήσω χοντρικά, επειδή και σε μένα η αύξηση της 3.3 του τροφοδοτικού ανέβασε και την τάση των μνημών, το κύκλωμα τροφοδοσίας της μνήμης λειτουργεί ως διαιρέτης.

Με το μοντ, αυτό που κάνουμε είναι ότι στα 2.85 που δίνει max το bios, δίνουμε τάση 1:1 σε σχέση με την 3.3 του τροφοδοτικού. Ανεβάζοντας λοιπόν την τάση του τροφοδοτικού, έχουμε και αύξηση του Vmem.

Η εξήγηση μου είναι καθαρά εμπερική, κάποιος με περισσότερες γνώσεις ας μας διαφωτίσει.

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα ο Γιώργος μου έκανε το mod.

Τωρα δε μπορώ να μετρήσω γιατι έβαλα το ψυκτράκι πάνω απο το μοσφετ και δε μπορώ να ακουμπήσω το ποδαράκι για να πάρω μετρηση.

Υπολογίζω γύρω στα 3.45 ότι έχω τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.