Jump to content



Temperatures Control Program για τα μέλη του TheLab


crmaris

Recommended Posts

Off topic μεν, αλλά μιας και γίνεται κουβέντα για το 2010...

To embarcadero (aka 2010) είναι συμβατό με Vista και 7...

Βασικά η Embarcadero είναι εταιρία, δεν είναι απλά το όνομα του νέου IDE, η οποία αγόρασε τα δικαιώματα να κυκλοφορήσει το 2010... Επειδή η αλλαγή από τα χέρια της Codegear είναι πρόσφατη, θα δείξει την δύναμή της στην επόμενη έκδοση, απλά πληροφοριακά, επειδή η Embaracero έχει μεγάλη τεχνογνωσία σε περιβάλλοντα βάσεων δεδομένων, θα ρίξει πολύ βάρος εκεί και μάλιστα από τώρα στην architect έκδοση της έχει δυνατά εργαλεία για database modeling...

Γενικά το έχω δουλέψει τον C++ Builder 2010, αρκετά και είναι πολύ καλό... To μόνο πρόβλημα που έχω βρει μέχρι στιγμής είναι το προβληματικό του autocomplete, το οποίο το ρημάδι, μπορεί να σου σπάσει τα νεύρα, αλλά με το visualslick και τριμάρισμα των tags ξεπερνιέται το πρόβλημα...

Κάποια vcl components είναι συμβατά, αλλά και όσα δεν είναι τα γυρνάνε ήδη... Το JVCL (jedi) που είχα εγκαταστήσει ας πούμε, δεν μπορούσε να βρει σωστά ο installer τα paths για τις βιβλιοθήκες, αλλά με λίγο πείραγμα, τσαντίλα και 2-3 προσπάθεις εγκαταστάθηκε... λογικά τώρα πρέπει να το έχουν φτιάξει...

Γενικά για το embarcadero, υποστηρίζει τα api headers για vista και 7 (όπως και το api Direct2D των 7), έχουν προσθέσει κάποιες λειτουργίες για touch screen, και gestures (το οποίο είναι δυνατό), καρα-βελτιωμένο debugger (ακόμα και για threads), http tunneling (πολύ χρήσιμο για εφαρμογές σε εταιρικά δίκτυα) και άλλα πολλά...

Πάντως αναβαθμιστείτε άφοβα...

Άλλωστε όπως εξηγώ και στο πρώτο post ο σκοπός που ώθησε αρχικά στη συγγραφή του prog ήταν συγκεκριμένος και απλός.

Και καλά έκανες, απλά σαν εναλλακτική το ανέφερα και επειδή επιτέλους είδα και κάποιον να προγραμματίζει κάτι για το forum... αν κάτι υπάρχει στον προγραμματισμό, είναι οι άπειροι τρόποι να γίνει κάτι...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply
Off topic μεν, αλλά μιας και γίνεται κουβέντα για το 2010...

To embarcadero (aka 2010) είναι συμβατό με Vista και 7...

Βασικά η Embarcadero είναι εταιρία, δεν είναι απλά το όνομα του νέου IDE, η οποία αγόρασε τα δικαιώματα να κυκλοφορήσει το 2010... Επειδή η αλλαγή από τα χέρια της Codegear είναι πρόσφατη, θα δείξει την δύναμή της στην επόμενη έκδοση, απλά πληροφοριακά, επειδή η Embaracero έχει μεγάλη τεχνογνωσία σε περιβάλλοντα βάσεων δεδομένων, θα ρίξει πολύ βάρος εκεί και μάλιστα από τώρα στην architect έκδοση της έχει δυνατά εργαλεία για database modeling...

Γενικά το έχω δουλέψει τον C++ Builder 2010, αρκετά και είναι πολύ καλό... To μόνο πρόβλημα που έχω βρει μέχρι στιγμής είναι το προβληματικό του autocomplete, το οποίο το ρημάδι, μπορεί να σου σπάσει τα νεύρα, αλλά με το visualslick και τριμάρισμα των tags ξεπερνιέται το πρόβλημα...

Κάποια vcl components είναι συμβατά, αλλά και όσα δεν είναι τα γυρνάνε ήδη... Το JVCL (jedi) που είχα εγκαταστήσει ας πούμε, δεν μπορούσε να βρει σωστά ο installer τα paths για τις βιβλιοθήκες, αλλά με λίγο πείραγμα, τσαντίλα και 2-3 προσπάθεις εγκαταστάθηκε... λογικά τώρα πρέπει να το έχουν φτιάξει...

Γενικά για το embarcadero, υποστηρίζει τα api headers για vista και 7 (όπως και το api Direct2D των 7), έχουν προσθέσει κάποιες λειτουργίες για touch screen, και gestures (το οποίο είναι δυνατό), καρα-βελτιωμένο debugger (ακόμα και για threads), http tunneling (πολύ χρήσιμο για εφαρμογές σε εταιρικά δίκτυα) και άλλα πολλά...

Πάντως αναβαθμιστείτε άφοβα...

Και καλά έκανες, απλά σαν εναλλακτική το ανέφερα και επειδή επιτέλους είδα και κάποιον να προγραμματίζει κάτι για το forum... αν κάτι υπάρχει στον προγραμματισμό, είναι οι άπειροι τρόποι να γίνει κάτι...

ελπίζω η Embarcadero να αναστήσει πάλι την Kylix..

Από αύριο πάντως θα αρχίσω τις δοκιμές με την Embarcadero version (2010). Μακάρι να βγει πάντως και μια Light version (όπως η delphi lite).

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι θα αναστηθεί η Kylix, γιατί υπάρχει κάποια εναλλακτική...

Δηλαδή αν θες να γράψεις σε delphi για CLR πλατφόρμες όπως το linux και το macos, τότε δοκίμασε την Delphi Prism 2010... δεν είναι στο πακέτο της Embarcadero με το RAD Studio, αλλά είναι ξεχωριστό IDE και framework... Βασικός του σκοπός είναι η υποστήριξη του .NET και όλων των άθλιων frameworks που το απαρτίζουν (silverlight, wpf κτλ), αλλά όμως χρησιμοποιεί της βιβλιοθήκες του Mono framework οι οποίες έχουν wrappers για όλα τα λειτουργικά windows, macos, linux... Αν και την έχω δεν την έχω εγκατεστημένη για να πω εντυπώσεις, γιατί δεν χρειάστηκε κάποια εφαρμογή που να είναι multi-platform και προσωπικά όταν γράφω για linux προτιμώ πάντα την gcc και τα standard libraries της, back to the roots... :p

Επίσης είδα ότι η delphi lite 2010 υπάρχει στην αγορά...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι θα αναστηθεί η Kylix, γιατί υπάρχει κάποια εναλλακτική...

Δηλαδή αν θες να γράψεις σε delphi για CLR πλατφόρμες όπως το linux και το macos, τότε δοκίμασε την Delphi Prism 2010... δεν είναι στο πακέτο της Embarcadero με το RAD Studio, αλλά είναι ξεχωριστό IDE και framework... Βασικός του σκοπός είναι η υποστήριξη του .NET και όλων των άθλιων frameworks που το απαρτίζουν (silverlight, wpf κτλ), αλλά όμως χρησιμοποιεί της βιβλιοθήκες του Mono framework οι οποίες έχουν wrappers για όλα τα λειτουργικά windows, macos, linux... Αν και την έχω δεν την έχω εγκατεστημένη για να πω εντυπώσεις, γιατί δεν χρειάστηκε κάποια εφαρμογή που να είναι multi-platform και προσωπικά όταν γράφω για linux προτιμώ πάντα την gcc και τα standard libraries της, back to the roots... :p

Επίσης είδα ότι η delphi lite 2010 υπάρχει στην αγορά...

Βασικά όσο και να μην την πάω όταν θέλω portability χρησιμοποιώ Java (και όταν θέλω ταχύτητα Delphi). Jaco επαγγελματίας programmer είσαι ή hobbistas? Από ότι βλέπω το έχεις πολύ καλά ψαγμένο το θέμα. Πάντως να σου πω πάνω από 2 γλώσσες όταν δουλεύεις ταυτόχρονα αρχίζει και γίνεται καβουρδιστήρι το μυαλό. Την πάω πάρα πολύ την Delphi αλλά ρε γαμώτο τα μελλοντικά projects μου είναι για Java αναγκαστικά. Βέβαια δεν πρόκειται ποτέ να την παρατήσω γιαυτό και ασχολούμαι παράλληλα με διάφορα μικρά projects έτσι ώστε να μην τη ξεχάσω (αν και είναι σαν το ποδήλατο το programming, δεν το ξεχνάς ποτέ αν έχεις πάρει τα βασικά και την λογική του programmer).

Thanks για το tip για την delphi lite 14 :) Είναι η αγαπημένη μου έκδοση delphi!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
yeap απλα το Load #0 - 3 δεν δουλευει οπως επισεις το core 3 ειναι πριν το core 2 :D :D απλα ειναι απιστευτο το προγραμμα!!!

πες μου σε παρακαλώ τι Windows έχεις και τι CPU. Και αν μπορείς και ένα screenshot.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.