Jump to content



Temperatures Control Program για τα μέλη του TheLab


crmaris

Recommended Posts

Όταν άρχισα να ασχολούμαι με τα reviews διαπίστωσα ότι δεν υπάρχει ένα program που να βγάζει το μέσο όρο των θερμοκρασιών για μια συγκεκριμένη χρονική περίοδο (τουλάχιστον εγώ δε βρήκα κάποιο). Το min και max προσωπικά δε μου αρκούσε. Έτσι αποφάσισα να φτιάξω εγώ ένα, με αυτό το σκοπό στο μυαλό. Μετά στην πορεία προστέθηκαν και άλλα χαρακτηριστικά.

ring.png

Το πρώτο πρόβλημα που αντιμετώπισα ήταν ότι έπρεπε να πάρω το κατάλληλο ring access (ring0) για να αντλήσω τα δεδομένα που ήθελα κατευθείαν από to hardware. Για να αποκτήσω όμως ring0 έπρεπε να πληρώσω ένα χρηματικό ποσό κτλ. Οπότε προτίμησα να αντλώ τα δεδομένα μου από ένα άλλο prog, το coretemp. Οπότε το coretemp τρέχει στο background αυτόματα με την έναρξη του προγράμματός μου και κλείνει αυτόματα με το που τερματίσετε το πρόγραμμα. Επειδή μερικοί μπορεί να τρέχετε ήδη το coretemp και να μην θέλετε να κλείνει με το που τερματίζετε το πρόγραμμά μου έχει ενσωματωθεί μια ρουτίνα και για αυτό.

Το πρόγραμμα έχει δοκιμαστεί σε Win XP, Vista 32/64 και Win 7 (θέλει run as admin στα 7, όταν βάλω και εγώ 7 σε κάποιο PC μου θα δω τι μπορεί να γίνει). Υποστηρίζει μόνο intel πλατφόρμες με 2-4 cpus (δουλεύει και σε CPUs με 1 core αλλά θα παίρνετε 1 θερμοκρασία μόνο, η άλλη θα είναι μηδενική).

Τα σημαντικότερα χαρακτηριστικά του προγράμματος είναι:

1)μέσος όρος σε idle-load (όταν πάτε να βγάλετε μέσο όρο σε load και τα cores τρέχουν με κάτο από 85% utilization βγαίνει ένα μνμ για να τρέξετε το bench prog της επιλογής σας. Το ίδιο συμβαίνει όταν πάτε να βγάλετε το idle average και το utilization είναι πάνω από ένα ποσοστό).

2)Ρυθμιζόμενο warning και shutdown ανάλογα με τη θερμοκρασία

3)System info

4)Δυνατότητα logs με δυνατότητα save (και αυτόματο save)

5)Γραφικές αναπαραστάσεις θερμοκρασιών με δυνατότητα screenshot

6)Full γραφική αναπαράσταση temps/load (current/temp) με δυνατότητα screenshot

Παρακάτω μερικά screenshots

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

Για οτιδήποτε bug βρείτε κάντε post εδώ και αν δεν βαριέμαι θα προσπαθήσω να το φτιάξω:).

@disclaimer. Το πρόγραμμα είναι μια προσφορά δική μου προς τα μέλη του TheLab και όποιος το χρησιμοποιεί το κάνει με δική του ευθύνη. Δεν ευθύνομαι για οποιαδήποτε δυσλειτουργία μπορεί να προκαλέσει στο PC σας.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ πάει στον δημιουργό του Coretemp.

Επίσης, πολλά thanks στο TheLab team για το feedback και beta testing.

Τέλος, ευχαριστώ για άλλη μια φορά τον κολητό μου cleever για την όλη βοήθεια και το εξονυχιστικό beta testing. Τον έχω κάνει επίσημο beta tester πια :D

και παρακάτω η πιο πρόσφατη έκδοση του προγράμματος 1.30 (2/2/10)

http://www.webside.gr/crmaris/files/Temps_Monitoring_130.rar

ps. Όποιος έχει να προτείνει κανα καλό όνομα για το prog ας το γράψει εδώ, γιατί εχω ξεμείνει από ιδέες τελευταία.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Μπράβο crmaris... :T:

Επιτέλους λίγη Delphi ή BCB (κάτι σε VCL πάντως) να ομορφύνει το section του προγραμματισμού...

Και τα VCL components του TMS Instrumentation Workshop καραλένε, ωραία επιλογή...

Αν θες να αποφύγεις την χρήση τρίτου προγράμματος και χωρίς να χρειάζεσαι ειδικούς drivers για να κατέβεις σε ring0, μπορείς να καλέσεις WQL queries από το WMI που είναι extension του WDM, οπότε να πάρεις ότι πληροφορίες θες από οποιαδήποτε version των windows... εδώ έχει ένα source code, μπορεί να σε καλύψει ή απλά να παίξεις μαζί του...

Και περιμένουμε συνέχεια και updates... :)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο crmaris... :T:

Επιτέλους λίγη Delphi ή BCB (κάτι σε VCL πάντως) να ομορφύνει το section του προγραμματισμού...

Και τα VCL components του TMS Instrumentation Workshop καραλένε, ωραία επιλογή...

Αν θες να αποφύγεις την χρήση τρίτου προγράμματος και χωρίς να χρειάζεσαι ειδικούς drivers για να κατέβεις σε ring0, μπορείς να καλέσεις WQL queries από το WMI που είναι extension του WDM, οπότε να πάρεις ότι πληροφορίες θες από οποιαδήποτε version των windows... εδώ έχει ένα source code, μπορεί να σε καλύψει ή απλά να παίξεις μαζί του...

Και περιμένουμε συνέχεια και updates... :)

Thanks :). Μολις βρω λίγο free time (λίγο δύσκολο τελευταία, δυστυχώς, μιας και έχω μπλέξει άσχημα με ένα project σε Java την οποία δεν πολυσυμπαθώ κιόλας) θα δοκιμάσω το tip που μου είπες μήπως και ξεφορτωθώ το coretemp.

Link to comment
Share on other sites

Είδα χρησιμοποιείς και το FastMM... Έχεις θέμα με memory leaks με την Delphi ή γενικά σαν generic memory manager replacement...?

Και μιας και το αναφέραμε, με ποια έκδοση παίζεις embarcadero ή codegear...?

Μέχρι στιγμής κανένα prob με memory leaks. Έχω τον FastMM πάνω από default μιας και χρησιμοποιώ delphi 2007 (από την 2006 τον ενσωμάτωσαν). Με codegear παίζω και μάλιστα προτιμώ μια ειδική έκδοση της delphi την lite (αλλά έχω και την full πάνω αν χρειαστώ κάτι εξεδικευμένο μιας και η lite δεν τα έχει όλα).

Τελικά μέσω WMI δεν μπορώ να πάρω temps.

http://www.experts-exchange.com/Programming/Editors_IDEs/Delphi/Q_23700281.html

Κάτι παίζει με τον ειδικό αισθητήρα που έβαλε η INTEL από τους core 2 και μετά και μόνο μέσω ring0 μπορείς να τον κάνεις access. Θα ψαχτώ πάντως μπας και βγω κανα hack.

Link to comment
Share on other sites

Thanx, πολύ καλό.

Παρατηρήσεις:

1) Θέλει περισσότερο χωρο για τα texts είτε μικρότερο μέγεθος (επιλογή μεγέθους ίσως στα properties) sto 5o Tab {Graphical Status}

2) Σε Seven/Vista θέλει δεξί-κλικ και Run as Admninistrator για να τρέξει (λόγω UAC).

3) Αγγλικα ok, ελληνικά ????

Μπράβο σου και πάλι.

Τι τηα έλεγες για όνομα το Temp'O'Meter ?

Link to comment
Share on other sites

Thanx, πολύ καλό.

Παρατηρήσεις:

1) Θέλει περισσότερο χωρο για τα texts είτε μικρότερο μέγεθος (επιλογή μεγέθους ίσως στα properties) sto 5o Tab {Graphical Status}

2) Σε Seven/Vista θέλει δεξί-κλικ και Run as Admninistrator για να τρέξει (λόγω UAC).

3) Αγγλικα ok, ελληνικά ????

Μπράβο σου και πάλι.

Τι τηα έλεγες για όνομα το Temp'O'Meter ?

καταρχήν thanks για το name και το feedback :). Αν μπορείς ανέβασε ένα screenshot για να δω πως φαίνεται (σε τι ανάλυση το έτρεξες?). Το δοκίμασα μόνο μέχρι 1680Χ ανάλυση και δεν είδα τι παίζει με τις μικρότερες (το ίδιο από ότι φαίνεται και τα παιδιά που κάναν το beta testing).

Τα ελληνικά θα τα βάλω ως option σε μελλοντικό revision. Για τα 7 το εχω υπόψη και θα το διορθώσω μόλις αποφασίσω να τα βάλω και εγώ σε κάποιο pc μου.

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν thanks για το name και το feedback :). Αν μπορείς ανέβασε ένα screenshot για να δω πως φαίνεται (σε τι ανάλυση το έτρεξες?). Το δοκίμασα μόνο μέχρι 1680Χ ανάλυση και δεν είδα τι παίζει με τις μικρότερες (το ίδιο από ότι φαίνεται και τα παιδιά που κάναν το beta testing).

Τα ελληνικά θα τα βάλω ως option σε μελλοντικό revision. Για τα 7 το εχω υπόψη και θα το διορθώσω μόλις αποφασίσω να τα βάλω και εγώ σε κάποιο pc μου.

ειμαι στα 1680χ1050

Δες, χάνεται το C από το Current :

attachment.php?attachmentid=36612&stc=1&d=1255180710

Επίσης βρήκε τους 2 από τους 4 πυρηνες (όπως φαίνονται και από το Coretemp που τρέχει από πίσω)

post-4796-1416074157,3229_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα με τα fonts το διόρθωσα στην έκδοση 1.25 και έβαλα επιλογή αν σε κάποια ανάλυση υπάρχει πάλι πρόβλημα για πιο μικρά fonts στο tab temps_config. Δες πρώτο Post για download link της 1.25 . Όσον αφορά τώρα τους πυρήνες που δείχνει το Prog αν ήδη τρέχεις το coretemp (πριν τρέξεις το δικό μου prog) κλείστο και τρέξε κατευθείαν το πρόγραμμά μου (ώστε να χρησιμοποιήσει την δική του έκδοση coretemp). Πολύ περίεργο bug πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Με έκανες να βάλω Delphi (το είχα αφήσει εκτός laptop μετά το format για 7άρια).

Super δουλειά και "pro" επίπεδο :T:(ασχέτως του ότι δεν πολυασχολούμαι με θερμοκρασίες πέρα από τα default της μητρικής)

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα με τα fonts το διόρθωσα στην έκδοση 1.25 και έβαλα επιλογή αν σε κάποια ανάλυση υπάρχει πάλι πρόβλημα για πιο μικρά fonts στο tab temps_config. Δες πρώτο Post για download link της 1.25 . Όσον αφορά τώρα τους πυρήνες που δείχνει το Prog αν ήδη τρέχεις το coretemp (πριν τρέξεις το δικό μου prog) κλείστο και τρέξε κατευθείαν το πρόγραμμά μου (ώστε να χρησιμοποιήσει την δική του έκδοση coretemp). Πολύ περίεργο bug πάντως.
Δεν τρέχει κανένα coretemp πριν τρέξω την εφαρμογή σου, τσεκαρισμένο με το TaskManager, και φαίνονται 2 πυρήνεσ μόνο.

Αν τρέξω πρώτα το coretemp που "δίνεις" με την εφαρμογή σου και μετά την τρέξω εμφανίζονται και οι 4 πυρηνες.

Link to comment
Share on other sites

Με έκανες να βάλω Delphi (το είχα αφήσει εκτός laptop μετά το format για 7άρια).

Super δουλειά και "pro" επίπεδο :T:(ασχέτως του ότι δεν πολυασχολούμαι με θερμοκρασίες πέρα από τα default της μητρικής)

thanks. Ένας λόγος που δεν βάζω τα 7αρια ακόμη είναι γιατί δεν ξέρω αν θα είναι συμβατά τα components της delphi με αυτά και αυτή την περίοδο δεν είμαι για δοκιμές.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τρέχει κανένα coretemp πριν τρέξω την εφαρμογή σου, τσεκαρισμένο με το TaskManager, και φαίνονται 2 πυρήνεσ μόνο.

Αν τρέξω πρώτα το coretemp που "δίνεις" με την εφαρμογή σου και μετά την τρέξω εμφανίζονται και οι 4 πυρηνες.

πολύ περίεργο bug. Θα κάνω κάποιες αλλαγές στον κώδικα που εντοπίζει τους πυρήνες (το είχα προγραμματισμένο αλλά τώρα θα το κάνω πιο σύντομα).

CPU intel έχεις?

Link to comment
Share on other sites

thanks. Ένας λόγος που δεν βάζω τα 7αρια ακόμη είναι γιατί δεν ξέρω αν θα είναι συμβατά τα components της delphi με αυτά και αυτή την περίοδο δεν είμαι για δοκιμές.

Nαι, είναι χρονοβόρα αυτά, ειδικά αν έχεις και projects που τα χρησιμοποιούν. Έχω 2-3 εφαρμογές από D7 και μέχρι τώρα κουτσά-στραβά έφτασαν οκ μέχρι v.2007 . Να δούμε και σε 2010 πώς θα πάει (Οταν βρεθεί χρόνος...)

Link to comment
Share on other sites

πολύ περίεργο bug. Θα κάνω κάποιες αλλαγές στον κώδικα που εντοπίζει τους πυρήνες (το είχα προγραμματισμένο αλλά τώρα θα το κάνω πιο σύντομα).

CPU intel έχεις?

Ναι, q6600
Link to comment
Share on other sites

Χμ, ενδιαφέρον, θα το κοιτάξω και εγώ, γιατί με ενδιαφέρουν οι περιορισμοί...

μετά από λίγο παραπάνω ψάξιμο βρήκα πως μπορείς να έχεις access σε ring0. Γίνεται μέσω του WinRing0 (http://openlibsys.org/) μέσω του οποίου μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα. To problem είναι όμως ότι θέλει αρκετό ψάξιμο (για κάθε CPU παίζει διαφορετικός τρόπος για να πάρεις τα temps) και τη συγκεκριμένη περίοδο δεν είμαι και για πολλά μιας και πρέπει να ασχοληθώ σοβαρά με την JAVA και μάλιστα embedded. Άλλωστε όπως εξηγώ και στο πρώτο post ο σκοπός που ώθησε αρχικά στη συγγραφή του prog ήταν συγκεκριμένος και απλός.

Εγκυκλοπαιδικά το realtemp χρησιμοποιεί τον winring0 driver ενώ το coretemp έναν driver της εταιρίας Coolit.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.