Jump to content



Πιστωτικές κάρτες


mech5107

Recommended Posts

Παίρνεις όπως είπες κάτι που έχει 300€, και κάτι που έχει 600€σε 4 άτοκες (150€ / μήνα) με πιστωτικό όριο 1500€.

Στο τέλος του μήνα έρχεται το statement που σου λεει.

Πιστωτικό όριο 1500€

Αγορές...1 ... 300€

Αγορές...2 ... 150€ έναντι 600€

Σύνολο ... 450€

Υπόλοιπο Πιστωτικό 1050€ 600€ (δεσμευονται ολα απο το πιστωτικο με τις δόσεις και απλα αποδεσμευονται οταν χρεώνεταιη δοση στο statement.

Ελάχιστη καταβολή (10% * 450€ = 45€ )

μαγκες αν αγορασω κατι με πιστωτικη που λεει ας πουμε στο πλαισιο 48 εντοκες δοσεις και εγω στον 5ο μηνα θελω να το εξοφλησω ολο, θα χρεωθω εξτρα?

το λεω γιατι γραφει πχ. 93 αρχικη τιμη, με δοσεις 115.

εγω αρχικα οφειλω να εξοφλησω 115 σε 48 δοσεις.στον 5ο μηνα θα οφειλω 115-(4xπληρωμενες δοσεις)?

115/48=2,40€ ανα δόση - δεν γίνεται

Ενα πιο ρεαλιστικο παράδειγμα

2000€ με 20 σόσεις των 100€ εκαστη. Αν εξοφήσω τις 4 πρώτες θα χρωστάω 1600€ τα οποια και να θελω να εξοφλήσω πιο νωρίς δεν γίνεται γιατι χρεώνωνται καθε μηνα για τους υπόλοιπους 16 μηνες.

Link to comment
Share on other sites

115/48=2,40€ ανα δόση - δεν γίνεται

Ενα πιο ρεαλιστικο παράδειγμα

2000€ με 20 σόσεις των 100€ εκαστη. Αν εξοφήσω τις 4 πρώτες θα χρωστάω 1600€ τα οποια και να θελω να εξοφλήσω πιο νωρίς δεν γίνεται γιατι χρεώνωνται καθε μηνα για τους υπόλοιπους 16 μηνες.

Εχω την εντυπωση οτι γινεται αν παρεις την τραπεζα και πεις οτι θελω να κανω εξοφληση χρεων. Αν δεν γινοταν και πχ ηθελες να φυγεις απο την τραπεζα αυτη θα ησουν δεσμευμενος για 16μηνες ακομα και αν ειχες τα λεφτα για αποπληρωμη.

Ολα αυτα σε περιπτωση που μιλαμε για ΑΤΟΚΕΣ δοσεις. Το ποσο που θα πληρωνες στους 16 μηνες ειναι ακριβως το ιδιο με το ποσο που θα πληρωσεις ντουκου αν το θελησεις αυριο.

Αν υπαρχει τοκοχρεωση απο το ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ (κοινως δεν κανει ατοκες) οτι επιπλεον τοκος εχεις μπεις τον πληρωνεις ετσι και αλλιως ...ειτε πληρωσεις σε 16 ειτε τα σκασεις ντουκου.

Απλα το επισημανω γιατι δουλευει διαφορετικα σε σχεση με τα π.χ καταναλωτικα δανεια στα οποια αν καποια στιγμη βρεις τα λεφτα να τα σκασεις (ολα μαζι) γλυτωνεις τοκους απο τις δοσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι γινεται αν παρεις την τραπεζα και πεις οτι θελω να κανω εξοφληση χρεων. Αν δεν γινοταν και πχ ηθελες να φυγεις απο την τραπεζα αυτη θα ησουν δεσμευμενος για 16μηνες ακομα και αν ειχες τα λεφτα για αποπληρωμη.

Ολα αυτα σε περιπτωση που μιλαμε για ΑΤΟΚΕΣ δοσεις. Το ποσο που θα πληρωνες στους 16 μηνες ειναι ακριβως το ιδιο με το ποσο που θα πληρωσεις ντουκου αν το θελησεις αυριο.

Αν υπαρχει τοκοχρεωση απο το ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ (κοινως δεν κανει ατοκες) οτι επιπλεον τοκος εχεις μπεις τον πληρωνεις ετσι και αλλιως ...ειτε πληρωσεις σε 16 ειτε τα σκασεις ντουκου.

Απλα το επισημανω γιατι δουλευει διαφορετικα σε σχεση με τα π.χ καταναλωτικα δανεια στα οποια αν καποια στιγμη βρεις τα λεφτα να τα σκασεις (ολα μαζι) γλυτωνεις τοκους απο τις δοσεις.

Δυστυχως δεν γινεται. Ειναι κολπακι για να σε κρατανε δεμένο ωστε να ξανακυλήσεις καποια στιγμη και να χρησιμοποιησεις ξανα την καρτα. Η τραπεζα εχει κερδος μονο αν πληρώνεις τόκους κεφαλαιου, αλλιως για αυτους εισαι "κακος πελάτης" :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Χμμ εισαι σιγουρος? Το βλεπω χλωμο ως και παρανομο να γινεται αυτο. Και στο λεω γιατι το εχει κανει γνωστος μου. Ισως να παιζει η τραπεζα ρολο? ισως το ποσο (αν και μιλαμε για μικρο ποσο της ταξης των 200€)?

Link to comment
Share on other sites

Χμμ εισαι σιγουρος? Το βλεπω χλωμο ως και παρανομο να γινεται αυτο. Και στο λεω γιατι το εχει κανει γνωστος μου. Ισως να παιζει η τραπεζα ρολο? ισως το ποσο (αν και μιλαμε για μικρο ποσο της ταξης των 200€)?

Αυτο που μπορείς να κανεις ειναι να καταθέσεις στην καρτα ολο το ποσο και να το παιρνουν καθε μηνα. Ειναι τρελο κολπο. Στο λεω γιατι δουλευα στο τμημα credit τραπεζας ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.